Апелација ги одби жалбите на Чавков, Јовановски, Дурловски и Илиевски


Скопје, 12 јануари, 2018 - 15:42 (META) 

Апелацискиот суд ги одби жалбите на единаесетмина осомничени за насилствата во Собранието од 27 април, меѓу кои и поранешниот министер за внатрешни работи, Митко Чавков, актерот Владо Јовановски, поранешниот директор на Македонската опера и балет Игор Дурловски и Богдан Илиевски – Бетмен, кои и понатаму остануваат во притвор што им го одреди и продолжи Кривичниот суд.

Дел од одлуките на Апелација следуваат по јавните седници, кои беа одржани вчера и завчера на кои адвокатите на осомничените, но и самите тие, побараа од судот да им биде укината мерката притвор и таа да биде заменета со куќен притвор или друга поблага мерка.

Меѓу осомничените чии жалби Апелација ги разгледувала на затворена за јавноста седница се Богдан Илиевски, Илија Славевски, Митко Пешов и Оливер Радулов.

„Апелациониот суд Скопје, по одржаните јавни и нејавни седници на ден 10.01.2018 година и 11.01.2018 година, донесе одлуки со кои ги одби како неосновани жалбите на обвинетите и ги потврди решенијата на Основниот суд Скопје 1 Скопје донесени во рамки на предметите во врска со настаните во Собранието на Република Македонија на 27 април 2017 година и тоа за обвинетите Оливер Поповски, Горан Ѓошевски, Владо Јовановски, Митко Чавков, Игор Дурловски, Мунир Пепиќ, Душко Лазаров, Митко Пешов, Оливер Раудлов, Богдан Илиевски и Илија Славевски“, стои во соопштението на Апелација.

Според донесените одлуки, Апелацицскиот суд го отфрлил и предлогот на Вишото јавно обвинителство за укинување на притворот на Владо Јовановски и негова замена со друга мерка за обезбедување присуство.

Кривичниот совет денеска на јавна седница ја разгледуваше жалбата за продолжување на притворот на пратеникот Сашо Василевски, исто така сосомничен за насилствата во Собранието.


Чавков: Ова е апсурден процес што е дамка на македонското правосудство


Скопје, 11 јануари, 2018 - 15:23 (META) 

Митко Чавков, поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност, тврди дека со материјални докази ќе потврди дека раководел со акцијата за смирување на состојбата во Собранието по насилствата на 27 април минатата година и дал клучен придонес. Тој го нарече случајот против него темна дамка за македонскиот кривично-правен систем.

На денешното разгледување на неговата жалба за новиот притвор од 30 дена, пред Советот на Апелацискиот суд Скопје, неговиот адвокат Сашо Дуковски побара притворот што го изрече Основен суд Скопје 1 да биде поништен или заменет со поблаги мерки. Дуковски наведе дека понискиот суд со наведувањето на кривичната одговорност како основа за продолжување на притворот, веќе го прогласил Чавков за виновен, а истрагата на Основното јавно обвинителство се уште е во „ембрионална фаза”.

– Ништо не е преземено во истрагата, а осомничениот веќе се прогласува за виновен – рече Дуковски.

Адвокатот посочи дека не држат ниту наводите дека Чавков може да влијае на сведоци и да ја попречува истагата кога веќе поминале седум месеци од настанот пред да биде приведен. Ја спомена и здравствената состојба на Чавков, односно инфарктот што го добил неколку месеци пред притворањето.

Претставникот на Вишото јавно обвинителатво побара да се одбие жалбата, бидејќи во оваа фаза притворот е непходен за обезбедување на присуство на Чавков.

Чавков во своето обраќање пред тричлениот судски совет на скопска Апелација рече дека материјалните докази ќе покажат дека раководел со акцијата за смирувањето на состојбата во Собранието на 27 април.

-Од материјалните докази ќе се види дека со раководењето на акцијата во едни специфични околности дадов клучен допринос за спасување на животите на пратениците и нивна дислокација на безбедно. Апсолутно не се чувствувам виновен и тоа ми дава сила и покрај мојата здравствена состојба да истраам и во една легална процедура даја докажам мојата невиност- рече Чавков.

Пред жалбата на Чавков, се разгледуваше жалбата на началникот во МВР за специјални операции, Душко Лазаров, чии адвокати во образложението дадено на јавната седница на Советот на Апелација, рекоа дека продолжувањето на притворот е тенденциозно и неосновано. Побараа да се укине притворот или да се замени со поблага мерка.

Душко Лазаров пред судот рече дека нема намера да бега и дека ако сакал да влијае на сведоци имал шанса да го направи тоа.

Претставникот на Вишото јавно обвинителство смета дека апелација треба да ја одбие жалбата.


Апелација ќе решава за притворите на Чавков, Дурловски, Пепиќ и Лазаров за 27 април


Скопје, 11 јануари, 2018 - 11:02 (META) 

Апелацискиот суд Скопје покрај жалбите на Мунир Пепиќ, од Агенцијата за разузнавање и на Душко Лазаров, началник за специјални операции во МВР, денеска на јавна седница ќе расправа и за продолжениот притвор на поранешниот министер за внатрешни работи и директор на Бирото за јавна безбедност (БЈБ), Митко Чавков и на поранешниот директор на Македонска опера и балет (МОБ), Игор Дурловски.

Четворицата се притворени поради насилствата во Собранието од 27 април и Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корпуција ги товари за кривичното дело терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста.

Адвокатите на Чавков поднеле жалба веднаш по одлуката на Кривичниот да му го продолжи притворот за нови 30 дена.

Денешните јавните седници се закажни од 13 часот.

Во меѓувреме се очекуваат одлуките на второстепниот суд по вчерашните јавни седници на кои беа разгледувани жалбите на актерот Владо Јовановски, на Оливер Поповски од Шестата управа и на Горан Ѓошевски, шеф на обезбедувањето на поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски.

Претставникот на Вишото јавно обвинителство, обвинителот Јован Цветановски побара од тричлениот совет на Апелацискиот суд да му го укине притворот на Јовановски и да го замени со поблага мерка за обеабедување на присуство.

Неговите двајца колеги од Вишото јавно обвинителство за Поповски и за Ѓошевски побараа второстепениот суд да го потврди решението за продолжување на притворот.


Продолжен притворот на пратениците и на Чавков, Илиевски, Дамовски, Дурловски…


Скопје, 27 декември, 2017 - 15:55 (META) 

Кривичниот суд во Скопје денеска им го продолжи притворот за нови триесет дена на пратениците Крсто Мукоски, Сашо Василевски и Љубен Арнаудов, на поранешниот министер за внатрешни работи и директорот на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков, организаторите на протестите на „За заедничка Македонија“ Игор Дурловски, Борис Дамовски, Богдан Илиевски и на уште шестнаесет лица осомничени за насилствата во Собранието од 27 април, оваа година.

„Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје постапувајќи по предлог на ОЈО за гонење организиран криминал и корупција за продолжување на мерката притвор и мерката куќен притвор за 29 лица, а во врска со настаните од Собранието на Р.Македонија од 27 април, донесе решенија со кои го прифати предлогот на обвинителството и за К.М., С.В., Љ.А., М.Ч., Д.Л., Г.Ѓ., О.П., О.Р., М.П., А.А., Е.Д.Б., И.Ц., Б.Д., Б.И., В.Ј., И.Д., М.П., З.С., Ј.Ч., И.С., Г.А., В.Т. и В.М. ја продолжи мерката притвор во траење од 30 дена“, стои во соопштението на судот.

Куќниот притвор им е продолжен на пратениците Љупчо Димовски, Јохан Тарчуловски, Жаклина Пешевска и на уште еден осомничен, додека за С.М. и М.М. судот го прифати предлогот на обвинителството за укинување на мерката притвор и определување мерка куќен притвор.

Против овие решенија осомничените имаат право на жалба до Апелацискиот суд во рок од 48 часа од приемот на решенијата.

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција на 28 ноември отвори истрага против 36 лица за насилствата во Собранието, кои ги товари за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста на државата.


ОЈО побарало продолжување на притворот на Чавков, Илиевски, Дамовски, Дурловски


Скопје, 26 декември, 2017 - 14:35 (META) 

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција побарало од Кривичниот суд да им ја продолжи мерката притвор на осомничените за насилствата во Собранието од 27 април.

„Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција достави во надлежниот Основен суд Скопје 1 Скопје предлог за продолжување на изречената мерка притвор за лицата осомничени во предметот за кој прашувате“, се вели во одговорот од Обвинителството на прашањето на „Мета“ дали ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција ќе бара или веќе побарало продолжување на марките притвор и куќен притвор што им беа одредени на осомничените за настаните во Собранието од 27 април 2017 година.

Обвинителството на 28 ноември соопшти дека отворило истрага против 36 лица за насилствата во Собранието, кои ги товари за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста на државата.

Според официјалните соопштенија на судот, на барање на обвинителството притвор им беше одреден на 28 осомничени, а четворица добија куќен притвор. За четворица од вкупниот број на осомничени нема официјални податоци.

Меѓу притворените се и поранешниот министер за внатрешни работи и директорот на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков, водачите на протестите на „За заедничка Македонија“, Богдан Илиевски, Игор Дурловски и Борис Дамовски, како и актерот Владо Јовановски на кои притворот им истекува на 28 декември.

Инаку на 28 декември им истекува притворот на 19 осомничени, на 29 декември на двајца, а на 30 декември на едно лице.

На шестмината пратеници во Собранието од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски, Љубен Арнаудов, Сашо Василевски – кои добија притвор и Јохан Тарчуловски, Жаклина Пешевска и Љупчо Димовски – на кои судот им одреди домашен притвор, мерките им истекуваат на 5 јануари, бидејќи за нив судот одлучуваше подоцна оти се чекаше од Собранието да им го одземе пратеничкиот имунитет.

Кривичниот суд најдоцна од овие датуми, односно до истекот на првичната мерка треба да донесе одлука дали ќе го прифати барањето на Обвинителството за продолжување на притворите.


Андонов: Да сакаше, Чавков ќе направеше државен удар додека протестираа „шарените“


Скопје, 30 ноември, 2017 - 19:38 (META) 

Тука сме да ѝ порачаме на антимакедонската партија СДС, дека знаеме оти сето она што го прават последниве денови не се базира на докази и на аргументи, туку на лажни обвинувања кон нашата партија и нашите пратеници, рече Александар Нацев од ВМРО-ДПМНЕ, во своето обраќање на вечерашниот протест на партијата пред Кривичниот суд во Скопје.

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ трет ден одржува протести против приведувањето и притворањето на нејзини членови и пратеници поради учество во насилствата во Собранието од 27 април годинава.

– Не можат да го скршат ВМРО. ВМРО е врежано во срцето на сите патриоти и затоа сме тука да им порачаме: Нема да ви помине овој обид да ја изманипулирате македонската јавност – рече Нацев.

Оливер Андонов во своето обраќање пред стотината присутни рече дека ако сакал поранешниот министер за внатрешни работи и поранешен директор на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков, кој е еден од притворените, да направи државен удар, тоа ќе го сторел додека протестирале „шарените“.

– Да сакаше кој било во Македонија да направи државен удар, тоа можеше одамна да го направи. Најголемата грешка можеби беше што аболираниот криминалец, кој бега од судот, не беше приведен кон правдата за предавство на сопствената држава и еден куп криминали кои ги стори. Убеден сум дека и тој и целата негова клика еден ден ќе одговараат пред сите вас за она што ѝ го прават на Македонија – рече Андонов.

На протестот, кој траеше помалку од еден час, присуствуваше и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

Учесниците најавија протест и за утре, но не соопштија каде ќе го одржат.


Чавков, Дурловски, Илиевски добија притвор од 30 дена, шест лица добија куќен притвор


Скопје, 29 ноември, 2017 - 12:32 (META) 

Основниот суд Скопје 1 денеска преку соопштение информираше дека за насилствата во Собранието на 27 април годинава, по барање на ОЈО за организиран криминал и корупција, судија на претходна постапка на 13 лица им определил притвор во траење од 30 дена, додека на шест лица им е определен куќен притвор.

Судијата на претходна постапка го прифати предлогот и им определи мерка притвор во траење од 30 дена на Митко Чавков, Игор Дурловски, Богдан Илиевски, Оливер Радулов и на уште девет други лица.

Куќен притвор им е определен на Борис Дамовски, Владо Јовановски и на уште четири други лица.

Јавното обвинителство за организиран криминал против овие лица води постапка поради основано сомневање за сторено кривично дело терористичко загрозување на уставниот поредок и на безбедноста, од член 313 од Кривичниот законик.

Против овие решенија, обвинетите имаат право на жалба до Кривичниот совет на овој суд во рок од 24 часа по приемот на решенијата.

Од Кривичен суд велат дека за пратениците кои се опфатени во истрагата, судија на претходна постапка ќе одлучи по предлогот на обвинителството откако претседателот на Собранието ќе одлучи по барањето на судот.

„За другите лица што се опфатени во предлогот, а не беа спроведени пред судијата на претходна постапка, судот сè уште нема добиено известување за причините поради кои не е постапено по наредбите за нивно приведување“, велат од Судот.


И Чавков доби 30-дневен притвор, спроведен е во затворот во Шуто Оризари


Скопје, 28 ноември, 2017 - 23:05 (META) 

Кривичниот суд го прифати барањето на Јавното обвинителство и му одреди 30-дневен притвор на поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност и поранешен министер за внатрешни работи, Митко Чавков, по што е пренесен во Истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари.

Иста мерка е одредена и за полицискиот службеник Мунир Пепиќ и за оперскиот пејач Игор Дурловски, еден од организаторите на насилните протести од 27 април годинава во Собранието на Република Македонија, како и за актерот Владо Јовановски, исто така дел од таа граѓанска иницијатива.

Засега само пратеничката Жаклина Пешевска доби куќен притвор. Во меѓувреме, сè уште траат распитите на другите приведени.

Основното јавно обвинителство денеска достави налог до МВР за притворање на 36 лица за насилството во Собранието. Сите 36 лица се товарат за загрозување на уставниот поредок и на безбедноста. Полицијата денеска приведе 24 лица, меѓу кои и пратениците Крсто Мукоски, Јохан Тарчуловски, Жаклина Пешевска, Љубен Арнаудов, Сашо Василевски и Љупчо Димовски, поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност и поранешен министер за внатрешни работи, Митко Чавков, како и дел од организаторите на иницијативата „За заедничка Македонија“, Владо Јовановски, Борис Дамовски, Игор Дурловски и Богдан Илиевски.

Полицијата сè уште трага по 12 лица за кои е издаден налог за приведување.


Чавков и 35 лица се товарат за загрозување на уставниот поредок и на безбедноста


Скопје, 28 ноември, 2017 - 10:12 (META) 

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција соопшти дека ја завршило предистражната постапка за насилствата во Собранието од 27 април оваа година и отворило истрага против вкупно 36 лица.

„По разгледување и анализа на прибраниот доказен материјал, Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција донесе наредба за спроведување истражна постапка против 36 лица поради основано сомневање за сторено кривично дело терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста од член 313 од Кривичниот законик“, стои во соопштението на Обвинителството.

Во соопштението не се наведени лицата што се осомничени, но извесно е дека станува збор за поранешниот министер за внатрешни работи и директорот на Бирото за јавна безбедност (БЈБ), Митко Чавков, актерот Владо Јовановски, пратеникот Крсто Мукоски, Горан Ангелов – Ќосето од Велес, пратеничката Жаклина Пешевска, пратеникот Љубен Арнаудов од Охрид и други, кои утрово се приведени.

Во моментов тие се во Кривичниот суд каде даваат исказ пред судија на претходна постапка.

Од Обвинителството засега нема информации дали и какви мерки за обезбедување присуство бара да им одреди судот на осомничените за терористичко загрозување на уставниот поредок и на безбедноста.

За ова кривично дело, според Кривичниот законик, е предвидена казна од најмалку десет години.

„Тој што со намера да го загрози уставниот поредок или безбедноста на Република Македонија, ќе предизвика или сериозно ќе се закани со предизвикување експлозија, пожар, поплава или друго општоопасно дејство или акт на насилство, создавајќи чувство на несигурност или страв кај граѓаните, ќе се казни со затвор најмалку десет години“, стои во челнот 313 од Кривичниот законик.


Утрово приведени Чавков, Мукоски и актерот Јовановски


Скопје, 28 ноември, 2017 - 9:15 (META) 

По налог на јавен обвинител, рано утрово приведен е Митко Чавков, поранешен директор на Бирото за јавна безбедност во МВР, дознава „Мета“ од извори на истрагата.

Приведувањето е во рамките на истрагата за насилствата од 27 април годинава во Собранието. Во тој момент, Чавков беше директор на Бирото за јавна безбедност и раководител на штабот на МВР за протестите „За заедничка Македонија“.

Покрај Mитко Чавков, според нецелосно потврдените информации, приведени се уште петнаесетина луѓе, меѓу кои пратеници и граѓани кои се најдоа на 27 април во Собранието. Тоа се, според неофицијални информации, актерот Владо Јовановски, Горан Ангелов – Ќосето од Велес, пратеничката Жаклина Пешевска, пратеникот Крсто Мукоски, пратеникот Љубен Арнаудов од Охрид и други.