!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Митко Чавков на „Фејсбук“ се пофали дека присуствувал на обука на специјалците


Штип, 12 април, 2017 - 16:16 (META) 

Директорот на Бирото за јавна безбедност при МВР, Митко Чавков, на својата официјална фејсбук-страница денеска и вчера се пофали дека бил на вежбата на Единицата за брзо распоредување (ЕБР) и објави фотографии, а денеска и седумминутна видеоснимка со многу пукање.

ЕБР на полигонот Пенуш, близу Штип, во рамки на редовните обуки за специјалните полициски единици во МВР, имала обука за гаѓање со оклопни транспортери.

Чавков, кој на функцијата дојде од местото министер за внатрешни работи, честопати објавува видеоснимки од обуките на ЕБР.


Партиите напладне ќе одржат координативна средба во Собранието


Скопје, 21 март, 2017 - 10:39 (META) 

Политичките партии што имаат свои претставници во парламентот, денеска напладне ќе одржат координативна средба за закажување на продолжението на конститутивната седница на Собранието, која почна на 30 декември минатата година.

Иницијативата за продолжување на конститутивната седница, во име на 67 пратеници, во петокот ја поднесе генералниот секретар на СДСМ и пратеник, Оливер Спасовски.

– Со оваа иницијатива повеќе нема дилеми околу обезбедувањето парламентарно мнозинство. Иницијативата е потпишана од 67 пратеници и очекуваме Трајко Вељаноски веднаш да закаже продолжување на конститутивната седница за Собранието да може повторно да функционира во интерес на граѓаните – рече Спасовски.

Тој соопшти дека прв чекор ќе биде избор на претседател на Собранието и дека потоа очекуваат претседателот Ѓорге Иванов да му го даде мандатот за формирање влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Вељаноски ја закажа координативната средба за денеска, во 12 часот, а од неговиот кабинет соопштија дека на координативната средба треба да биде утврден предлогот за состав на Комисијата за прашања на изборите и на именувањата, кој ќе послужи како основа за закажување на продолжение на конститутивната седница на Собранието на Република Македонија.

До денеска постои несогласување околу тоа која партија колку членови треба да има во комисијата, па тоа може да биде пречка за нејзино формирање и воопшто за продолжување на седницата на Собранието.

Директорот на Бирото за јавна безбедност (БЈБ), Митко Чавков, на прашање дали полицијата гарантира дека пратениците нема да бидат оневозможени да влезат или да излезат од Собранието, со оглед на разни најави дека учесници во протестите „За заедничка Македонија“ ќе ги блокираат приодите во законодавниот дом, изјави: „Сигурно е дека пратениците ќе имаат безбеден и непречен пристап во парламентот!“


Чавков: Пратениците утре ќе имаат непречен пристап во Собранието


Скопје, 20 март, 2017 - 17:01 (META) 

Утре пратениците ќе имаат безбеден и непречен пристап во парламентот, вели за „Дојче веле“ директорот на Бирото за јавна безбедност (БЈБ) Митко Чавков.

Утре, во 12 часот, во Собранието треба да се одржи координација на парламентарните политички партии за формирање на Комисијата за избори и за именување, како основа за продолжување на конститутивната седница за избор на претседател на Собранието.

Утре напладне во земјава доаѓаат и еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, и тројцата европратеници Иво Вајгл, Едвард Кукан и Кнут Флекенштајн. По тој повод, членовите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ најавија масовен протест.

– Во МВР функционира штаб кој непрекинато заседава и ги следи сите информации. Полицијата презема оперативни планови во согласност со тие информации и безбедносни проценки. Врз таа основа ги димензионираме персоналните капацитети и материјално-техничките средства – изјавил Чавков.

На прашањето дали полицијата гарантира дека пратениците нема да бидат оневозможени да влезат или да излезат од Собранието, со оглед на разни најави дека учесници во протестот ќе ги блокираат приодите во законодавниот дом, Чавков бил дециден: „Сигурно е дека пратениците ќе имаат безбеден и непречен пристап во парламентот!“

Според „Дојче веле“, средбите на еврокомесарот со лидерите на партиите ќе почнат во 12.40 часот.

Првата средба ќе биде со лидерот на ДПА, потоа со Беса во 13 часот и со Алијанса за Албанците од 13.50 часот. Средбата на Хан со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, е планирана за 14.55, со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во 16.10 часот, а со претседателот, Ѓорге Иванов, во 17.45 часот. Потоа е предвидена средба на Хан со претседателот на Собранието, доколку биде избран дотогаш. Последната средба во 20.15 часот ќе биде со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, по што во 21.45 часот еврокомесарот ќе даде изјава за медиумите.


Чавков треба да нареди поголемо полициско обезбедување на протестите


Скопје, 1 март, 2017 - 16:04 (META) 

На денешната прес-конференција на МВР не беше даден конкретен одговор дали на протестот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ ќе има зголемено полициско обезбедување, по вчерашниот инцидент во кој беше нападната новинарската екипа на порталот „А1он“.

Инаку, според организациската поставеност во МВР, полициското присуство и обезбедувањето протести е под надлежност на Бирото за јавна безбедност (БЈБ). За евентуално ангажирање на специјалните полициски единици во обезбедувњето на протестите, како што тоа беше случај за време на протестите на „Шарената револуција“, минатата година, наредба треба да даде началникот на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков.

Ова за „Мета“ го потврдија и извори во МВР.

– МВР претставува една хетерогена институционална структура и сите тие структури имаат потструктури за менаџирање и за дејствување. Јас барав и ќе барам од сите тие потструктури да ги отстваруваат своите надлежности во рамките на јавната и на државната безбедност – изјави министерот Нухиу на денешната прес-конференција.

Како што пренесуваат дел од провладините медиуми, денешниот марш на иницијативата „За заедничка Македонија“ ќе почне на булеварот Илинден, пред зградата на Владата, во 17 часот, од каде, како што е предвидено, учесниците ќе заминат пред седиштето на СДСМ, каде протестот треба да заврши.


Хан ја предаде донацијата од ЕУ на граничната полиција и на ЦУК


Скопје, 10 февруари, 2017 - 12:46 (META) 

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, денеска во Министерството за внатрешни работи ја предаде донацијата од 33 теренски возила наменети за зајакнување и за модернизирање на капацитетите на македонската гранична полиција и на Центарот за управување со кризи (ЦУК).

Хан, во своето обраќање по повод примопредавањето на донацијата, истакна дека таа е силен знак за блиската соработка меѓу „семејството на Европската Унија и Македонија во справувањето со најсериозната бегалска и мигрантска криза со која се соочи Европа“.

– Европската комисија стои покрај вас и ќе продолжи да биде покрај вас и во иднина. Мигрантската криза помогна да се илустрира како вашата земја, но и целиот Западен Балкан, е дел од европската целина и како се работи заедно во справувањето со предизвиците – рече Хан.

Министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, заблагодарувајќи се за донацијата, истакна дека таа ќе ги зајакне капаицитетите на граничната полиција во справувањето со предизвиците од мигрантската криза, меѓународните закани и со меѓуграничниот криминал.

Директорот на Бирото за јавна безбедност (БЈБ), Митко Чавков, нагласи дека МВР и македонската влада за време на мигранстака криза покажале солидарност и дале значаен придонес во делењето на одговорноста со Европската Унија и со меѓународната заедница во справувањето со овој феномен.

– Оваа донација не само што значи поддршка туку е и мотив за понатамошно ангажирање во решевањето на овој проблем, особено на меѓуграничниот криминал и криумчарењето мигранти – рече Чавков

Вицепремиерот за европски прашања, Арбер Адеми, истакна дека иако движењето на мигрантите сега е под контрола, сепак ситуацијата и понатаму е неизвесна, а соработката е најдобар одговор за сите предизивици. Тој нагласи дека мигрантската криза покажала дека Македонија и другите земји од регионот треба што поскоро да станат дел од ЕУ и од нејзините безбедносни капацитети.

Директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК), Агрон Буџаку, рече дека секоја помош придонесува за зголемена ефикасност на институциите и дека Македонија ќе даде пример како се бранат и се чуваат европските вредности и како се спроведуваат правото и правдата врз оние што ја злоупотребуваат и сакаат да остварат корист од човечката несреќа.

На свеченоста по повод примопредавањето на донацијата беа присутни и претставници на дипломатскиот кор во земјава.

Инаку, станува збор за донација на 33 теренски возила од марката „сангјонг рекстон“, во вредност од околу 800.000 евра. Од нив, 31 се за потребите на граничната полиција, а две се за Центарот за управување со кризи.


Обвинителството имало налог за претрес на домот, а не за приведување на Величковиќ


Куманово, 14 декември, 2016 - 12:53 (META) 

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција денеска потврди дека вчера, по налог на судија за претходна постапка од Кривичниот суд во Скопје, бил извршен претрес во домот на началникот на СВР Куманово, Стојанче Величковиќ, а во рамките на предистражна постапка што се води против началникот.

„Цел на претресот беше пронаоѓање траги на кривично дело или предмети важни за кривичната постапка и нивно одземање. Одземени се предмети што содржат податоци во писмена форма и предмети што содржат податоци во електронска форма, во врска со кривични дела злосторничко здружување од член 394 и злоупотреба на службената положба и овластување од член 353 од Кривичниот законик, како и други кривични дела за кои се гони по службена должност“, стои во соопштението од обвинителството.

Оттаму посочуваат дека налогот што им бил издаден од судот се однесувал само за претрес на домот на началникот, но не и за негово приведување.

„Имајќи ги предвид информациите пласирани во медиумите во врска со преземеното дејство, особено изнесените информации дека требало да се приведува лицето С.В., Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција ја известува јавноста дека преземените дејства во согласност со издадената судска наредба се само за претрес на дом, не и за приведување на лицето“, додаваат од обвинителството.

Синоќа пред домот на Величковиќ се собра поголема група на граѓани кои протестираа против акцијата на полицијата и најавите дека таа е таму за да го приведе началникот на СВР Куманово.

По завршувањето на претресот, Величковиќ изјави дека полицајците влегле во неговиот дом во 16.40 часот, дека извршиле претрес и дека барале документи и списи од изборите. Тој тврди дека за време на изборите не биле направени никакви грешки и прекршувања на законот од неговата страна, а за случајот рече дека станува збор за монтиран процес од директорот на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков.


Чавков се пофали дека БЈБ запленило 108,5 килограми марихуана и уапсило 4 наркодилери


Скопје, 10 ноември, 2016 - 14:13 (META) 

Директорот на Бирото за јавна безбедност (БЈБ), Митко Чавков, денеска соопшти дека во вторникот во организарана акција пресекле меѓународен канал за трогвија со дрога и заплениле 108,5 килограми марихуана. Дрогата, чија вредност на наркопазарот се проценува на околу 1 милион евра, како што информираше Чавков, била со потеколо од Албанија, а требало да заврши во Турција.

Во акцијата биле уапсени четири лица, од кои двајца македонски, еден косовски и еден албански државјанин.

Чавков нагласи дека првоосомничениот бил инволвиран и во случајот со Закир Бекири, познат под прекарот Чауш, кој беше обвинет за фалсификување лични карти и пасоши, односно во случајот во јавноста познат како „Фабрика за афери“.

– Заради ваше информирање, истиот беше на извесен начин и во конекција и во случајот што беше поврзан со Чауш, односно со лицето што беше инволвирано со разни криминални активности повзани со фалсификување најразлична документација. Во таа документација најдовме податоци за фалсификување медицинска документација и за првоосомничениот во овој случај – рече Чавков на денешната прес-конференција.


МВР уапсило две лица во операцијата за лов на терористи на Балканот


Скопје, 10 ноември, 2016 - 13:22 (META) 

Министерството за внатрешни работи минатата недела уапсило две лица за кои постоеле разузнавачки информации дека се вмешани во подготвување терористички напади во земјава.

Оваа акција, како што информираше денеска на прес-конференција директорот на БЈБ, Митко Чавков, била дел од регионалната антитерористичка операција во која учествувале македонските, албанските и косовските служби.

Во рамките на акцијата, екипи на МВР извршиле два претреси во Скопје и во селото Арачиново каде бил уапсен едниот од осомничените, 24-годишен жител на селото. Вториот од осомничените, пак, бил уапсен вчера на Косово, откако македонската полиција во соработка со партнерските служби добила информации дека тој се крие таму.

– При извршените претреси пронајдени се мобилни телефони со СИМ-картички, фотоапарати со микрокартички, метален боксирач, регистарски ознаки, куршум, комјутерски куќишта, таблет, УСБ и разна документација – соопшти Чавков.

Против 24-годишниот жител на Арачиново веќе е поднесена кривична пријава за тероризам, а судија на претходна постапка му одредил 30-дневен притвор.

За другото лице, кое е на Косово, ќе биде побарана меѓународна правна помош.

Одговарајќи на новинарско прашање, Чавков не кажа прецизно какви напади планирале двајцата осомничени и само наведе дека биле поврзани со исламски радикализам и со борци повратници од Исламска држава, но благодарение на операцијата сите нивни намери биле осуетени.

Во понеделникот, албанската и косовската полиција соопштија дека во координираната антитерористичка операција биле уапсени вкупно 11 лица, четири во Албанија и седум на Косово.

Од јавното обвинителство за „Мета“ во вторникот потврдија дека Македонија учествувала во операцијата, но деталите дури денеска ги соопшти директорот на БЈБ, Чавков.


Чавков на „Фејсбук“ објави „холивудизиран“ пропаганден видеозапис од вежба на „Тигрите“


Скопје, 4 ноември, 2016 - 13:17 (META) 

Директорот на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков, на својот  фејсбук-профил објави 15-минутен видеозапис во холивудски стил, од вежба на Единицата за специјални задачи „Тигри“.

Атмосферата од вежбата, во која се користат снајперски пушки, ракетни фрлачи (РПГ) и „хермелини“, е засилена со драматична музика во заднината, а активностите на терен, според кадрите, се снимени со повеќе камери.

Централна фигура во видеоснимката е директорот на БЈБ, од почетните кадри кога пристигнува на полигонот, до последните пет минути во кои има обраќање до припадниците на специјалната единица.

Во описот на содржината стои дека станува збор за тактичко показна вежба за неутрализирање на терористичка група на територијата на Македонија, како дел од програмата за реализирање обуки за припадниците од специјалните единици на Министерството за внатрешни работи. Сепак, видеозаписот остава впечаток дека станува збор за воено-пропаганден материјал.


Андонов: Јанева ја доведе во прашање националната безбедност


Скопје, 20 октомври, 2016 - 10:02 (META) 

Катица Јанева направи преседан со што може да ја загрози националната безбедност, обвинија дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Оливер Андонов, директорот на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков, и директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање, Виктор Атнасовски, по изјавата што во 1 часот по полноќ ја дадоа специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и обвинителката Ленче Ристоска.

Андонов ја обвини Јанева дека e нестручна и неподготвена и дека направила преседан со што ја довела во прашање националната безбедност така што ги побарала сите податоци од 2008 до 31 декември 2015 година.

– Загрозена беше национална безбедност бидејќи Јанева ги бараше сите податоци од период 2008 до 31 декември 2015 година. Имајќи предвид дека некои посебни истражни мерки сè уште траат, не можеше да се обезбеди соодветно издвојување на податоците со кои може да се запознае обвинителството. Истите податоци Јанева инсистираше да ги добие, а тоа можеше да доведе до тешко загрозување на животот на оперативните работници кои сè уште работат на терен – вели Андонов.

Директорот на БЈБ, Митко Чавков, рече дека во УБК присуствувал од три причини, за да види како е направена комисијата за постапка во предметот во која за членови биле избрани припадници на Бирото, за да види зошто во кругот на МВР имало распоредено полициски службеници од единицата „Алфи“ и за да ги заштити тековните операции.

– Навистина сакаат да создадат перцепција дека некој во УБК ги опструира, а од системот самите сфатија дека не може да ги извадат податоците, односно да направат експорт на податоци. Тој систем не е сопственост на МВР, на УБК, сопственост е на операторот и само овластено лице оттаму може да пристапи до тој систем. Се уверија во тоа и испратиле писмо до операторот за да добие овластување нивниот претставник во Македонија – објасни Чавков.

Со барањето се опфатени мерки за следење на комуникации во период од 2008 до 2015 година, а проблем во системот и прекин на работата може да предизвика тоа што не може да се изделат следењата што се почнати пред крајниот рок на барањето, а сè уште се активни, појасни директорот на УБК, Атанасовски.