Шекеринска: Посетата на Столтенберг е порака сама по себе


Скопје, 15 јануари, 2018 - 15:21 (META) 

Посетата на генералниот секретар на НАТО на Македонија, Јенс Столтенберг е порака сама по себе, изјави министерката за одбрана Радмила Шекеринска по повод посетата на Столтенберг на Македонија в среда и четврток.

– Тоа значи дека во изминатите шест месеци успеавме Македонија да ја вратиме назад на евроатлантската патека и успеавме да ги неутрализираме сите оние лоши вести, кои во континуитет во изминативе години доаѓаа во Македонија. Посетата ја гледаме како можност Македонија да се претстави во поинакво светло, како држава која ги решава своите проблеми, која работи на својот приоритет, и која реално верува дека членството во НАТО и во ЕУ значат поголема сигурност и поголем просперитет на граѓаните – додаде Шекеринска.

Таа потенцираше дека во делот на одбраната, има со што да се пофалиме, односно со податоци за зголемен буџет во одбраната, со веќе зголемено учество во мисијата на НАТО во Авганистан, и со нови политики на транспарентност и интегритет.

– Македонија, за да биде вистински член на НАТО прво треба да си обезбеди интегритет, транспаретност и одговорност во своето функционирање. Посетата на генералниот секретар не е подарена, туку заслужена. Тоа не е доволно за членство, но сепак покажува дека сме тргнале на вистинскиот пат. Столтенберг нема да го решава проблемот со името, тој ќе ја прати пораката дека кога една држава сака да стане членка на НАТО и ги влече вистинските потези – го гарантира владеењто на правото и основните вредности кои се во основата на нато алијансата, дека тогаш таа ја добива шансата за членство во НАТО – изјави Шекеринска.


Шефот на УБК до вработените: Нè чекаат големи реформи во кои ќе нема простор за компромиси


Скопје, 4 јули, 2017 - 15:14 (META) 

Директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Горан Николовски, денеска преку писмо до вработените во УБК, ја презентираше мисијата и визијата за Управата, кои, како што вели, ќе бидат водилка на патот кон „создавање нова служба во согласност со европските стандарди“.

Николовски на почетокот на писмото забележува дека на позицијата директор доаѓа во време кога сликата за УБК е нарушена и перцепцијата е негативна, како во јавноста, така и во меѓународната заедница, но вели оти е уверен дека со вработените ќе успее да ја промени досегашната слика и ќе ја врати почитта и професионалноста во службата.

– Случаите на непрофесионалност и на злоупотреба треба да бидат минато, свесен сум дека пред нас е период на големи предизвици и реформи, кои најнапред ќе значат инвестиција во самите себе, а на тој начин ќе создадеме служба на здрави основи, која ќе биде подготвена да одговори на сите современи безбедносни закани и ризици, создавајќи поволен амбиент за просперитет на нашата држава и на нашите граѓани – наведува Николовски.

Тој истакнува дека УБК и вработените ги очекува напорен период, кој ќе бара сериозна посветеност и висок професионализам на сите припадници и период во кој „нема да има простор за компромиси“.

– Поради тоа, ја барам вашата поддршка и ве поттикнувам на професионално и тимско работење, иницијативност и креативност, што е основен услов и гаранција за успех. Заеднички успех ќе биде создавањето на департизирана, модерна, независна, професионална, добро опремена, обучена и ефикасна служба, во согласност со европските стандарди и под демократска контрола. Нашиот приоритет треба да биде создавање безбедна држава за нашите граѓани преку почитување на демократските вредности и на човековите права, а единствено на тој начин ќе го вратиме угледот на службата како респектиран и сериозен партнер во меѓународната безбедносно-разузнавачка заедница, која ќе биде достојна за почит и со која сите ќе се гордееме – порачува Николовски, додавајќи дека е подготвен да ги слушне сите сугестии, забелешки, коментари, проблеми, иницијативи и мислења од вработените, кои би биле во насока на подобрување на работењето на УБК и на наоѓање соодветни решенија.


САД: Да одговараат тие што ги извршиле, организирале и ги нарачале насилствата


Виена, 4 мај, 2017 - 17:09 (META) 

САД ги повикуваат надлежните во Македонија да преземат чекори за да ја осигурат безбедноста на сите членови на парламентот, да ги истражат нападите темелно и да ги повикаат на одговорност тие што ги извршиле, ги организирале и ги нарачале насилствата, рече Кејт Брнс, претставничка на Мисијата на САД во ОБСЕ, при нејзиното обраќање на постојаниот совет на ОБСЕ во Виена.

– САД силно ги осудуваат насилните напади на членови на македонскиот парламент, кои следеа по изборот на Талат Џафери за спикер на Собранието. САД ќе соработуваат со новиот спикер и со парламентот за поддршка на демократијата и за да ѝ помогнат на Македонија да се движи по европскиот пат. За насилството нема место во демократските процеси. Ги изразуваме нашите најдлабоки симпатии кон членовите на парламентот и кон другите повредени во нападите и на нивните семејства. Како стратешки партнер и пријател на Македонија, со целосна почит на нејзиниот суверенитет и унитарноста, САД ги повикуваат сите партии да го концентрираат интересот на Македонија и на нејзините граѓани, пред сè друго, да работат заедно конструктивно и целосно да ги имплементираат сите нивни заложби што произлегуваат од Договорот од Пржино. Ги повикуваме сите партии да ги решат разликите мирно и да ги почитуваат законите во Македонија и демократските процеси – рече Брнс во нејзиното обраќање.

Брнс додаде дека решавањето на политичката криза може да дојде само преку почитување на законите и на волјата на граѓаните, слободно изразена низ демократските процеси, како и преку почитување на резултатите од изборите одржани во декември минатата година, кои беа прифатени од сите партии.


ОБСЕ повика насилството да престане, а полицијата да ја осигури безбедноста


Скопје, 27 април, 2017 - 21:58 (META) 

Шефицата на мисијата на ОБСЕ во Македонија, Нина Суомалаинен, преку својот твитер-профил повика да престане насилството во Собранието, а полицијата да ја осигури безбедноста на пратениците.

„Напната ситуација во Скопје. Насилството треба да престане, полицијата треба да ја осигури безбедноста на Собранието и на пратениците“, напиша Суомалаинен на својот твитер-профил.


Советот за безбедност ја продолжи мисијата на ОН во Авганистан


Њујорк, 18 март, 2017 - 12:00 (META) 

Советот за безбедност на Обединетите нации синоќа едногласно ја донесе резолуцијата со која се продолжува мисијата на ОН во Авганистан (УНАМА) до март 2018 година.

Во неа, како што пренесуваат светските медиуми, се изразува сериозна загриженост поради присуството и потенцијалното зајакнување на разгранокот на Исламска држава, што претставува сериозна закана за безбедноста на Авганистан и на земјите во регионот.

Советот за безбедност на ОН ја повика владата на Авганистан да почне да ги решава алармантните закани, кои доаѓаат од талибанците, Ал каеда и од нејзините разграноци и од други екстремистички групи.

Исто така, Советот за безбедност ја повтори поддршката за авганистанските национални одбранбени и безбедносни сили, особено во борбата против тероризмот и насилниот екстремизам.

Според податоците на ОН, минатата година во Авганистан се убиени 3.498 лица, вклучувајќи 923 деца, а уште 7.920 лица се ранети.


Арсовска-Томовска до ОБСЕ/ОДИХР: Опозицијата користи државни ресурси за партиски цели


Скопје, 26 ноември, 2016 - 12:40 (META) 

Министерката за информатичко општество и администрација, Марта Арсовска-Томовска, упати отворено писмо до Мисијата на ОБСЕ/ОДИХР во кое ја критикува опозицијата дека ги користи институционалните ресурси за партиски активности.

„Преку дел од медиумите се врши политичко етикетирање на вработените, истите се нарекувани со погрдни зборови („крлежи“, „штетници“, „корумпирана стока“), а институциите „штали“. Ова говори за фактот дека на вработените се гледа само како на „број на гласачи#, при што целосно се деградира нивниот углед и достоинство, како нивната егзистенција да треба да зависи од нечија политичка милост, а не од оцената за квалитетот и од нивната работа“, вели Арсовска-Томовска во писмото.

Таа додава дека претставниците на опозицијата во институциите ги користат институционалните ресурси за партиски активности.

„Со партиски ресурси или од партиски спонзори се финансираат постери, летоци и веб страни на кои се става државен потпис и со кој се повикува на авторитетот на државни институции, постојано се надминуваат законските надлежности и овластувања и се припишуваат туѓи надлежности“, додава Арсовска-Томовска во писмото.

Во писмото таа ја известува Мисијата на ОБСЕ/ОДИХР дека опозицијата создава перцепција дека партијата на власт прави политички притисоци на вработените во јавниот сектор, а дека таа перцепција ја зајакнуваат невладините организации.

Министерката Арсовска-Томовска ја повика Мисијата на ОБСЕ/ОДИХР објективно да ја следи состојбата, и објективно да известува за изборниот процес, единствено врз основа на докази и факти.


ОБСЕ/ОДИХР ќе ги следи изборите со повеќе од 300 набљудувачи


Скопје, 3 ноември, 2016 - 15:48 (META) 

Канцеларијата на мисијата на ОБСЕ за демократски институции и за човекови права (ОДИХР) денеска официјално ја почна набљудувачката мисија за предвремените парламентарни избори кои се закажани за 11 декември.

Мисијата се состои од главен тим на 14 експерти и од 20 долгорочни набљудувачи, кои ќе бидат распоредени низ целата земја во тимови по двајца, почнувајќи од 9 ноември.

ОДИХР ќе побара од земјите членки на ОБСЕ да обезбедат 300 краткорочни набљудувачи што ќе го надгледуваат процесот на денот на изборите.

Мисијата е предводена од Тана де Зулуета, која веќе се сретнала со членовите на Државната изборна комисија и со претставници на МНР. Во наредниот период претставници на ОБСЕ ќе се сретнат со политичките партии, цивилното општество и со медиумите.

– Мандатот ни е да вршиме набљудување и оценка на изборната кампања и на денот на изборите. Бројот на набљудувачи е висок и ни овозможува да имаме добра анализа за изборниот процес – рече Де Зулуета.

Таа додаде дека набљудувачите на ОБСЕ ќе бидат неутрални и дека доколку се случат сериозни безбедносни ситуации, тоа ќе го истакнат, но решавањето на вакви ситуации е работа на владата.

Де Зулуета заклучи дека политичката волја да се оди на избори се чини дека е едногласна.

На новинарско прашање дали може ОБСЕ/ОДИХР да сугерира непризнавање на резултатите од изборите, таа рече дека тие немаат мандат за тоа и ќе остават тоа да го одлучат надлежните органи.

ОБСЕ ќе го објави конечниот извештај следната година, околу осум недели по завршувањето на изборите.


Јанева: Нема да нè обесхрабрат да ја исполниме мисијата што ни е доверена


Скопје, 14 јуни, 2016 - 19:18 (META) 

И покрај секојдневните предизвици со кои се соочува Специјалното јавно обвинителство, нема да дозволиме да нè обесхрабрат во одлучноста и во посветеноста да ја исполниме мисијата која ни е доверена, водејќи се од принципот на еднаквост на граѓаните пред Уставот и пред законите. Ова го кажала специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска во Брисел, на работилница на тема „Зајакнување на отпорноста кон корупцијата и заробувањето на државата во Југоисточна Европа“.

Јанева во својот говор нагласила дека институциите имаат обврска да преземат мерки за да спречат услови во кои индивидуи кои раководејќи се од лични интереси ќе ги злоупотребуваат институционалните капацитети.

Во фокусот на работилницата била размената на искуства во поглед на следење на имплементацијата на механизмите за борба против корупција и напредокот во спроведувањето на антикорупциските политики.

Учесниците размениле искуствата во поглед на проблемите со кои се соочуваат во справувањето со корупцијата, како и значењето од вклучување на граѓанскиот сектор, особено и во насока на реализација на иницијативите за регионална соработка за зајакнување на отпорноста кон корупција.

На работилницата учествуваат високи претставници на Европската комисија, членови на Европскиот парламент, како и претставници на граѓанскиот сектор од регионот и од Европа.

Во рамки на посетата на Брисел, покрај учеството на работилницата, Јанева ќе се сретне и со членови на Европскиот парламент.


Обама одобри зајакнато ангажирање на војската на САД во Авганистан


Вашингтон, 11 јуни, 2016 - 12:05 (META) 

Претседателот на САД, Барак Обама, одобри закајнато ангажирање на американските трупи во поддршка на авганистанската војска во конфликтот со талибанците.

Официјални лица од САД велат дека американските војници нема само да ги обучуваат и да ги советуваат авганистанските трупи, туку дека ќе ги следат и во операциите на терен.

Со ова е проширена постоечката мисија на војската на САД, која не учествува во борбите во Авганистан, но не е одобрена нова мисија.

Обама кој во претседателската кампања најави дека ќе стави крај на военото ангажирање на САД во Ирак и во Авганистан, одлучи во октомври 2015 година да го одложи целосното повлекување и да задржи 9.800 војници оваа година.

Во американскиот напад на беспилотно летало во мај, убиен беше талибанскиот лидер Мула Ахтар Мухамед Мансур, а Обама тогаш рече дека тоа е јасна порака за талибанците и за другите дека САД ќе ги штитат своите луѓе.


Ахмети: Одлуката на т.н. претседател Иванов мора да се повлече без одложување


Тетово, 13 април, 2016 - 16:05 (META) 

Демократската унија за интеграција (ДУИ) не се согласува со избрзаната одлука на, според партијата, таканаречениот претседател Ѓорге Иванов и бара итно повлекување. Ова го посочил лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на денешната средба со шефот на мисијата на ОДИХР во Македонија за вонредните избори, Јан Петерсен, која се одржала во седиштето на партијата во Тетово.

„Оваа оспорена и неправдна одлука го нарушува Договорот од Пржино и досегашните постигнувања и треба да се повлече без никакво одложување“, рекол Ахмети, стои во партиското соопштение за средбата.

Според Ахмети, политичката криза може да се реши само со одржување на вонредни избори и со спроведување на Договорот од Пржино, бидејќи, како штo додал, „граѓаните не можат да ја издржат оваа општествена агонија од која трпи економијата, социјалната помош, но и безбедноста и стабилноста на земјата“.

„Македонските политички партии треба да ги надминат теснопартиските интереси бидејќи државата, институциите и граѓаните не можат да останат заложник на партиски и на политички пресметки на која било партија“, рекол Ахмети.