ЕУ и Велика Британија постигнаа преоден договор за Брексит


Брисел, 19 март, 2018 - 15:14 (META) 

Европската унија и Велика Британија постигнале преоден договор за Брексит кој ќе важи до 31 декември 2020 година, извести во Брисел главниот преговарач на ЕУ, Мишел Барние.

Со договорот биле прецизирани детали за правата на граѓаните, но и за финансиски прашања. Како што изјавил Барние, проблемот со границите со Ирска останал нерешен.

Барние додал дека станува збор за значаен исчекор, но сепак не било крај на преговорите. Голем број на прашања биле решени, а ирското прашање ќе било решено во финалниот текст.


Барние: Лондон да ги почитува прописите на ЕУ во транизицискиот период


Лондон, 26 септември, 2017 - 10:18 (META) 

Велика Британија, која побара двегодишен транзициски период за излегување од Европска Унија, ќе мора да се придржува до сите европски прописи во тој период, изјави главниот преговарач на Европска Унија за Брексит, Мишел Барние.

– Ако идејата е Велика Британија во овој период и понатаму да биде дел од единствениот пазар, тогаш мора да се зачуваат сите европски прописи и финансиски услови без никаков исклучок – изјавил Барние.

Тој додал дека Европска Унија треба да одлучи дали ќе има транзициски период и дали тоа е во нејзин интерес.

Британската премиерка Тереза Меј во говорот во петокот предложи преоден период за излегување од ЕУ кој би траел околу две години. Како што додаде, за време на преодниот период пристапот до пазарот треба да продолжи според сегашните одредби на ЕУ.


Лондон се согласи на условите на ЕУ за преговорите за Брексит


Брисел, 20 јуни, 2017 - 11:08 (META) 

Обединетото Кралство се согласи преговорите за излегувањето на земјата од ЕУ да се одвиваат во две фази, беше соопштено вчера доцна вечерта, откако заврши првиот ден од подготовките. Британскиот министер за Брексит, Дејвид Дејвис, и преговарачот на ЕУ, Мишел Барние, вчера разговараа во зградата на Европската комисија, додека нивните тимови ги договараа организациските прашања.

Како што побарала ЕУ, првин ќе се разговара за излегувањето на Обединетото Кралство од Унијата, а откако ќе се постигне „задоволителен напредок“, ќе се почне и со преговори за идните односи.

– Се согласивме за датумите, организацијата и за приоритетите на преговорите. Мора да ја отстраниме неизвесноста предизвикана од Брексит, сакаме да сториме сè повлекувањето на Британија да се одвива уредно, а потоа во следниот чекор ќе го осмислиме нашето идно партнерство – рече Барние на заедничката прес-конференција со Дејвис.

Сè до вчера британската премиерка Тереза Меј инсистираше преговорите за двете точки да се одвиваат паралелно. Дејвис вели дека договорот постигнат во Брисел вчера не значи отстапка од страна на Обединетото Кралство, туку дека двата дијалога ќе продолжат откако 27-те членки на ЕУ ќе кажат дека во преговорите за излегувањето на Британија е постигнат „соодветен напредок“.

Британија се согласила преговорите да ги опфатат трите приоритети нагласени од ЕУ, односно правата на жителите на ЕУ во Британија и обратно, финансискиот договор и границата меѓу Северна Ирска и Република Ирска.

Барние и Дејвис во текот на секој од следните месеци по една седмица ќе преговараат, а другото време ќе се користи за подготовки. Првата рунда вистински преговори ќе почне на 17 јули.


Почнуваат преговорите за Брексит, првото истапување од членство во историјата на ЕУ


Брисел, 19 јуни, 2017 - 13:51 (META) 

Обединетото Кралство денеска ги почнува историските преговори за излегување од ЕУ, односно Брексит, една година откако гласачите на референдум се определија за напуштање на европското семејство.

Британскиот министер за Брексит, Дејвид Дејвис, главниот преговарач на ЕУ, Мишел Барние, и нивните тимови, го почнаа состанокот во Брисел претпладнево, а на крајот на денот ќе одржат прес-конференција.

Преговорите почнуваат во атмосфера на несигурност за намерите на владата на Обединетото Кралство, откако британските гласачи на предвремените парламентарни избори на 8 јуни „го одбија“ таканаречениот манифест за брз Брексит, со тоа што не ја дадоа очекуваната гласачка доверба, па владејачката Конзервативна партија го загуби мнозинството во парламентот.

Преговорите ќе бидат макотрпна работа, оти ќе се „размрсуваат“ 44 години заедничка историја, внесена во илјадници страници законски текстови. Процесот на истапување на Обединетото Кралство од ЕУ ќе треба да заврши за помалку од две години, најдоцна до март 2019 година, освен ако другите 27 членки на ЕУ не решат да ги продолжат преговорите.


Барние: Лондон и Брисел треба да постигнат договор за Брексит до октомври 2018 година


Брисел, 6 декември, 2016 - 13:39 (META) 

Договорот за излегувањето на Велика Биртанија од Европската Унија треба да биде постигнат меѓу Лондон и Брисел до октомври 2018 година, изјавил денеска главниот преговарач на Европската комисија, Мишел Барние, на својата прва прес-конференција во Брисел, јавуваат светските агенции.

„Ако Велика Британија го извести Советот на ЕУ до крајот на март 2017 година, како што претходно најави премиерката на Британија, Тереза Меј, тогаш може да се каже дека преговорите можат да почнат неколку седници потоа“, изјавил Барние.

Тој нагласил дека договорот за Брексит мора да биде постигнат до октомври 2018 година за да може да се остави доволно време за постапката да се спроведе до крај, а пред европските избори во 2019 година.


ЕK го именува Мишел Барние за преговарач за Брексит


Лондон, 27 јули, 2016 - 13:43 (META) 

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, денеска го именуваше францускиот политички ветеран и поранешен претставник на Европската Унија, Мишел Барние, за главен преговарач со Британија за излезот на земјата од ЕУ.

Јункер за 65-годишниот Французин рече дека е „вешт преговарач со богато политичко искуство“.

Барние би требало да ја преземе функцијата во октомври, иако објективно работата му почнува во моментот кога Британија и официјално ќе побара активирање на членот 50 од Лисабонскиот договор. Сепак, сè уште не се знае кога Лондон ќе го направи тоа.

Обединетото Кралство на референдумот на 23 јуни се одлучи за Брексит.