Во напуштена куќа во Арачиново пронајдени девет минофрлачки гранати


Скопје, 5 март, 2018 - 10:37 (META) 

Девет минофрлачки гранати биле пронајдени вчера попладне во дворот на напуштена куќа во Арачиново, соопшти СВР Скопје.

Случајот вo полиција го пријавил скопјанец, по што интервенирале  екипи од Одделот за недозволена трговија и антитероризам.  Полицијата врши истрага за случајот.


Две кофи со муниција и гранати пронајдени во подрум од зграда во Чаир


Скопје, 6 февруари, 2017 - 15:46 (META) 

Вчера попладне, во 15.22 часот, во Единицата за информации и команда (ЕИК Скопје) било пријавено дека во подрумските простории од станбен објект во населбата Чаир биле пронајдени две кофи со разна минуција, рачни бомби и минофрлачки гранати.

„При увидот на местото на настанот, во подрумските простории, пронајдени биле 19 гранати калибар 40 милиметри во реденик, 12 гранати калибар 40 милиметри, залепени со селотејп во картонска кутија, две рачни бомби од кинеско производство, една запалка за рачна бомба, 25 куршуми маневарска муниција калибар 7,62 милиметри и 10 куршуми калибар 7, 62 милиметри боева муниција“, информираат од МВР.

Оттаму додаваат дека работат на целосно расчистување на случајот.