!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Регионален министерски тим ќе ги санира штетите од кризата во „Агрокор“


Белград, 19 април, 2017 - 16:44 (META) 

Министрите за трговија и за економија на Србија, БИХ, Словенија и на Црна Гора денеска на состонок во Белград се договорија да формираат министерски тим за заедно да спречат случајот со хрватскиот концерн „Агрокор“ да биде на шетата на фирмите – ќерки во земјите од регионот.

На состанокот на ресорните министри на регионот за „Агрокор“, присуствувал и премиерот на Србија, Александар Вучиќ, кој потврдил дека Србија нема да дозволи домашните компании да трпат штета поради кризата во „Агрокор“.

Министерскиот тим секојдневно ќе разменува информации за состојбата со фирмите – ќерки на „Агрокор“ во Србија, БИХ, Црна Гора и во Словенија, а ќе се бара и разгвор со претставниците на хрватската влада, која воведе принудна управа во „Агрокор“.

Министерот за трговија и за економски односи на БИХ, Мирко Шаровиќ, по состанокот изјавил дека очекувањата на учесниците од денешниот состанок во Белград се дека сите компании на „Агрокор“ ќе бидат рамноправно третирани при финансиска стабилизација на хрватскиот концерн.

Министерот за трговија на Србија, Расим Љајиќ, изјавил дека Србија е во нешто подобра позиција отколку другите земји во кои „Агрокор“ има компании, бидејќи „Меркатор С“, кој вработува околу 9.000 работници е во мнозинска сопственост на словнечекиот „Меркатор“.

Тој додаде дека договорот за заедничко решение не е насочен против никого туку ќе придонесе за стабилизација на „Агрокор“.

Хрватскиот гигант „Агрокор“ кон крајот на минатиот месец потпиша предстечаен договор со банките и со другите кредитори, на кои им должи околу 10 милијарди евра, за да се направи напор да се задржи ликвидноста на компанијата. Сметките на „Агрокор“ се блокирани поради долг за даноци од околу 10 милиони евра.


Министерски состанок за „Агрокор“ утре во Белград


Белград, 18 април, 2017 - 15:14 (META) 

Во Белград за утре е закажан состанок на министрите за трговија и за економија на Србија, Словенија, Босна и Херцеговина и на Црна Гора, на кој ќе се разговара за случајот со хрватскиот концерн „Агрокор“.

На состанокот, на кој не се поканети претставници од Хрватска, се очекува да се стане збор за тоа како да се задржат работните места во фирмите што се во состав на „Агрокор“, да се заштитат интересите на набавувачите и како да се спречи одлив на пари од фирмите на „Агрокор“ во регионот во матичната компанија.

Во состав на „Агрокор“, чие седиште е во Загреб, има повеќе од 60 фирми од земјите од регионот, кои вработуваат околу 60.000 луѓе.

„Агрокор“ во Србија е сопственик на фирмите „Меркатор С“, „Дијамант“, „Фриком“, „МГ Мивела“, „Кикиндски млин“ и „Нова слога“, кои вработуваат околу 11.000 работници.

Хрватскиот гигант „Агрокор“, кон крајот на минатиот месец потпиша предстечаен договор со банките и со другите кредитори, на кои им должи околу 10 милијарди евра, за да се направи напор да се задржи ликвидноста на компанијата. Сметките на „Агрокор“ се блокирани поради долг за даноци од околу 10 милиони евра.


Продолжуваат протестите против Вучиќ во Белград, Ниш и во Нови Сад


Белград, 6 април, 2017 - 20:08 (META) 

Неколку илјади претежно млади лица, незадоволни од победата на Александар Вучиќ на претседателските избори во Србија, и денеска излегоа во центарот на Белград, на четвртиот по ред „Протест против диктатурата“, јавува дописникот на „Мета“ од Белград.

Учесниците на протестот, кој е организиран преку „Фејсбук“, носеа знамиња на Србија и транспаренти со натписи „О (не)свести се“, „Вучиќ арамијо“, „Долу диктатурата“, „Денеска сум на улица за утре да не живеам на неа“…

Демонстрантите бараат намалување на бројот на членови во Републичката изборна комисија (РИК) и во Регулаторното тело за електронски медиуми (РЕМ) поради неправилности за време на кампањата за претседателските избори, смена на претседателката на српското собрание, Маја Гојковиќ, и против раководството на српската национална радиотелевизија поради „режимското известување и нерамномерната застапеност на кандидатите“, како и за средување на избирачкиот список.

Демонстрантите денеска се движеа по малку изменета рута, која се држи во тајност за да се избегнат инциденти.

„Протестите против диктатурата“ продолжија и во Ниш и во Нови Сад, каде за сабота е најавен контрамитинг на приврзаниците на Александар Вучиќ.

Вучиќ денеска повторно изјави дека протестите на улиците се доказ дека Србија е демократска држава. Сепак, двајца од неговите министри, за полиција, Небојша Стефановиќ, и за труд, Александар Вулин, ја обвинија опозицијата за организирање на протестите и предупредија дека изборната волја не може да се смени на улица.


Ахмети: ДУИ не донесе одлука вечерва, не се исклучува нова лидерска средба


Тетово, 31 март, 2017 - 20:13 (META) 

Претседателот на ДУИ вечерва во партиското седиште во Мала Речица соопшти дека партијата уште нема цврста одлука за решение за излез од кризата, но порача дека предвремени избори, како што бара ВМРО-ДПМНЕ, не би ја решилe кризата. Али Ахмети исто така најави дека е можна и нова лидерска средба.

По итен повик на Ахмети, попладнево и вечерва во Мала Речица заседаваше централното претседателство на ДУИ, со намера да се најде решение за кризата која се пресели и во Собранието.

Седницата на претседателството на партијата заврши, а нова седница се очекува дури по една седмица.

– Расправавме за деблокирање на состојбата, односно да дадат оставка министрите од ДУИ, но за оваа работа постојат две толкувања. Односно, министрите од ДУИ може да дадат оставка, но нема каде да ги поднесат оставките. Второто толкување е дека тие ќе мора да дадат оставки, но ќе мора да ги извршуваат функциите сè до избор на нова влада – појасни лидерот на ДУИ.

Според Ахмети, на денешната итна седница се разговарало и за продлабочувањето на проблемот со локалната власт, бидејќи на сегашните гарнитури во општините мандатите им завршуваат во средината на мај.

– Затоа овој проблем мора да се реши, оти нема да имаме ниту градоначалници, ниту совети, но за да се реши, мора да има функционално Собрание – рече Ахмети.

Одговарајќи на новинарско прашање, Ахмети појасни дека вечерва не се донела никаква одлука, затоа што ДУИ мора да се консултира со експерти околу можните решенија и начини за излез од кризата.

Тој рече дека е можна и нова лидерска средба.

– Не се исклучува можноста за лидерска средба, но секако отфрламе можност за нови избори, оти со оваа оппција нема да се реши кризата, туку повторно ќе има криза – рече претседателот на ДУИ вечерва пред партиското седиште.

Тој најави дека нова седница на централното претседателство ќе закажат за една седмица.


Централното претседателство на ДУИ поделено, некои за, некои против излегување од владата


Тетово, 31 март, 2017 - 19:16 (META) 

Централното претседателство на ДУИ сè уште ја разгледува опцијата партијата да излезе од владата, за да има избор на нова влада и да се деблокира институционалната криза. Во седиштето на партијата во тетовска Мала Речица попладнево почна седницата на централното претседателство, кое го свика партискиот лидер, Али Ахмети.

Портпраролот на партијата, Бујар Османи, за време на одржување на седницата, ја потврди оваа информација, додавајќи дека некои членови на партијата се против напуштањето на владата.

– Има некои членови на ДУИ кои се за оваа одлука, за да има избор на нова влада,  а има некои кои се против, затоа што сметаат дека и покрај оставките, министрите ќе си функционираат, затоа што ќе нема кој да им ги констатира оставките, бидејќи нема функционално Собрание. Да истакнам дека една третина од министрите од владата се од ДУИ, а тоа значи паѓање на влада, но тие остануваат на функција министри, не излегуваат од владата. Дебатата сè уште трае. ДУИ не е за предвремени избори, бараме да се најде решени да излеземе од оваа ситуација, а за тоа консултиравме правни експерти да кажат кои се начините – рече портпаролот Османи.

Тој истакна дека централното претседателство на ДУИ ќе расправа и за пролонгираниот процес околу одржувањето на локалните избори.


Свилановиќ: Потребно е регионално економско здружување на Балканот


Сараево, 15 март, 2017 - 17:15 (META) 

Генералниот секретар на Советот за регионална соработка (РСС), Горан Свилановиќ, смета дека политиката „еден регион – една економија“ е добра за Западен Балкан, ако е проследена со честа интеракција помеѓу ресорните министри од регионот и нивните колеги и институции од Европска Унија.

– Очекувам дека премиерите на состанокот во Сараево ќе потпишат план за целосна економска интеграција на регионот. Овој процес на регионализација не ги исклучува тие земји од европскиот пат и нивно членство во ЕУ – изјави Свилановиќ за „Гласот на Америка“, непосредно пред Самитот на лидерите на Западен Балкан, кој ќе се одржи утре (16 март) во Сараево.

Застојот во реформите, според Свилановиќ, може да се надмине со единствен пазар на трудот на Западен Балкан, кој би подразбирал слободно движење на работната сила, како и единствен инвестициски простор и либерализација на трговските услуги, во согласност со целосно либерализираната регионална трговија.

Од овој проект се очекува дека ќе ја зајакне конкурентноста на националните економии во регионот, ќе ги олесни транзитот и трговијата низ поврзување на сите гранични служби и ќе ја зголеми конкурентноста на националните економии.

Според Свилановиќ, поддршка за овој проект има од три држави, меѓу кои и Македонија.

-Имаме поддршка од премиерот на Србија, како и од Македонија и од Босна и Херцеговина, а истото го очекуваме и од другите –  изјави Свилановиќ.

Советот заедно со Европската комисија ќе предложи повеќегодишен акционен план, кој подразбира рокови до кои би требало договорите да се применат и како да се дефинира процесот на примената.


Еди Рама ќе ги објави замениците на четворицата министри што дадоа оставки


Тирана, 13 март, 2017 - 10:14 (META) 

Почнувајќи од денеска, албанскиот премиер Еди Рама ќе назначи нови министри на местото на четворицата од неговата влада што дадоа оставки. Рама вели дека оставките се само поради тоа „да им се дозволи на изборните координатори да се фокусираат со свежи сили на изборната кампања“.

Оставки вчера дадоа Бленди Клоси, министер за социјална заштита, Бледи Кучи, министер за локална самоуправа, Саимир Тахири, министер за внатрешни работи, и Илир Беќај, министер за здравство. Тие се и изборни координатори на Социјалистичката партија во некои од клучните области.

Рама ги пофали досегашните министри, припишувајќи ги оставките на партиските потреби, а не на притисоците од опозицијата или од клучниот коалиционен партнер во владата, партијата Социјално движење за интеграција.

Претседателот на опозициската Демократска партија, Љуљзим Баша, кој постојано го напаѓаше досегашниот министер за внатрешни работи за поврзаност со трговијата со марихуана, и постојано бараше формирање техничка влада, вчера искоментира дека ваквите потези на Рама нема да го разубедат.


Свилановиќ: РСС ќе придонесе регионот да биде просперитетен и стабилен


Скопје, 9 февруари, 2017 - 16:08 (META) 

„Исклучително е важно да се осигури понатамошен напредок и продолжување со реформите во регионот, бидејќи тоа се неповратни процеси кои произлегуваат од тежнеењето на државите да пристапат кон Европската Унија. Регионалниот совет за соработка (РСС) ја продолжува блиската соработка со вас, за регионот да биде просперитетен и стабилен“, изјави генералниот секретар на Регионалниот совет за соработка (РСС), Горан Свилановиќ, обраќајки се на шестиот неформален состанок на министрите за надворешни работи и за енергетика од Западен Балкан, кој денеска се одржа во Скопје.

Според него, очекувањата од претстојниот самит во Трст се големи.

„Поврзаност, борба против корупција, иновација и пренос на технологија се некои од темите за кои ќе се разговара на самитот. Ако им се пристапи на соодветен начин, како на национално така и на регионално ниво, во голема мера ќе придонесат за одржување на економскиот развој, но, исто така, и ќе го поттикнат процесот на проширување на Западен Балкан“, изјави Свилановиќ.

Тој зборуваше и за приоритетите и за активностите на организацијата предвидени за следните три години и потсети на поранешните успеси на РСС, како што се посредството при меѓувладините договори, за приоритет да се земе меѓусебното признавање на стручните квалификации во граѓанскиот и во здравствениот сектор, подготовката и усогласувањето на регионалната програма за туризам и др.

На маргините на состанокот се потпишани и договори со кои се осигурува дополнителен придонес на ЕУ во пружање техничка помош и финансирање на проекти од областа на енергетската ефикасност и обновливи извори на енергија во регионот.

Денешниот состанок беше продолжение на министерскиот состанок на шесте економии на Западен Балкан одржан во септември минатата година во Њујорк, на маргините на 71. седница на Генералното собрание на Обединетите Нации.


Во МНР почна министерскиот состанок за Западен Балкан


Скопје, 9 февруари, 2017 - 10:31 (META) 

Шестиот неформален состанок на министрите за надворешни работи и за енергетика од Западен Балкан утринава почна во зградата на Министерството за надворешни работи, a домаќин на средбата е шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски.

На првата пленарна седница учествуваат министрите за надворешни работи на Црна Гора, Срѓан Дармановиќ, на Косово, Енвер Хоџа, и на Србија, Ивица Дачиќ, кој неодамна, во новогодишно интервју, рече: „Морам да кажам дека сме будали што ја признавме Македонија под уставното име“.

Подоцна на министрите ќе им се приклучи и еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан, кој во моментов е на средба со министрите за енергетика на земјите од регионот.

„Министерски совет за енергетика на земјите од Западен Балкан, за да им се поттикне регионалниот пазар, за сигурност на снабдувањето, за зелени и чисти извори“, напиша Хан на „Твитер“ пред почетокот на средбата.

На состанокот на кој учествуваат и државниот потсекретар за надворешни работи на Италија, Винченцо Мендола, и генералниот секретар на Советот за регионална соработка, Горан Свилановиќ, се разговара за зголемување на соработката на земјите од регионот, особено во областа на енергетиката, за владеење на правото и борбата против корупцијата.

Предвидено е попладне учесниците да потпишат меморандум, по што прес-конференција ќе одржат министерот за надворешни работи, Никола Попоски, вицепремиерот Владимир Пешевски и еврокомесарот Јоханес Хан.


ВМРО-ДПМНЕ ќе ги тужи Шилегов и СДСМ поради кривичните пријави за министрите


Скопје, 3 февруари, 2017 - 17:14 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ попладнево најави дека против Петре Шилегов и СДСМ ќе поднесе кривична пријава за лажно пријавување, откако портпаролот на СДСМ објави дека партијата ќе поднесе кривични пријави против премиерот во оставка, Емил Димитриев, и против министрите во оставка Никола Попоски, Никола Тодоров и Елизабета Канческа-Милевска поради прекршување на Изборниот законик.

Партијата вели дека според Уставот, владата на која ѝ престанал мандатот поради распуштање на Собранието останува на власт до изборот на нова влада.

„СДСМ лаже и манипулира секогаш, а особено сега, во паника по изборниот пораз. Согласно членот 93, став 5 од Уставот на Република Македонија, постоечката влада на која мандатот ѝ престанал поради распуштање на Собранието, останува на должност до изборот на нова влада. Следствено на тоа, претседателот на владата и министрите кои се избрани за пратеници во Собранието на Република Македонија продолжуваат да ги извршуваат своите должности како членови на влада сè до избор на нова влада“, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција на Шилегов.