!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

План за намалување на институционалната затвореност во Македонија и во регионот


Скопје, 11 август, 2017 - 13:30 (META) 

„Сеопфатен план за добро владеење за државните институции во Република Македонија“ е најновото издание изработено врз основа на истражувањето за степенот на отвореност на институциите во шест земји од регионот во рамки на проектот АКТИОН СЕЕ – Одговорност, технологија и мрежа на институционална отвореност во Југоисточна Европа, кој го спроведува Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“.

За да се измери степенот на институционалната отвореност, партнерите од АКТИОН СЕЕ, ги оценуваа институциите врз основа на: пристап до информации на официјалните веб-страници на институциите, квалитет на правната рамка за одделни прашања, други извори на информирање на јавноста, како и прашалници доделени на институциите.

Резултатите од истражувањето спроведено од октомври до крајот на декември 2016 година покажуваат дека просечната отвореност на извршната власт, вклучувајќи ги Владата, министерствата и другите извршни органи, во Македонија изнесува 36 отсто, a во регионот – 47 отсто. Македонското Собрание, пак, исполнува 59 проценти од индикаторите на отвореност, што е исто под просекот од 63 отсто отвореност на парламентите во регионот.

Судовите кај нас исполнуваат 52 проценти од индикаторите на отвореност, додека Судскиот совет е незначително подобар и исполнува 58 отсто од индикаторите на отвореност. Општините исполнуваат само 34 проценти од индексот на отвореност.

Врз основа на следењето на податоците и на наодите, се создаде сет на практични предлози за подобрување на степенот на отвореност на државните институции во Македонија, но и во Србија, Црна Гора, Албанија, Косово и во Босна и Херцеговина.


Владата ќе го дефинира своето и работното време на министерствата


Скопје, 4 јули, 2017 - 12:10 (META) 

Владата на Република Македонија денеска со почеток во 12 часот ќе ја одржи својата 12. седница, на која, меѓу другото, ќе разговара за утврдување распоред на работното време во Владата, министерствата и во другите органи на државната управа.

На седницата ќе се расправа и за состојбите и за напредокот во процесот на европската интеграција, за користењето и имплементација на фондовите од ЕУ, како и за статусот на реализација на приоритетите на РМ за влез во НАТО и за статусот на реализација на Рамковниот договор.

Ќе се разгледува и потребата за изменување на Националната стратегија и Акцискиот план за борба против тероризам, а на дневниот ред се и кадровски прашања.


Свилановиќ: Борбата против екстремизмот да се вгради во образованието


Загреб, 25 мај, 2017 - 16:11 (META) 

„Спречувањето на екстремизмот треба да биде вграден во наставните планови и програми на општиот образовен систем, но и надвор од наставните активности“, изјави денеска генералниот секретар на Регионалниот совет за соработка (РСС), Горан Свилановиќ.

– Младите се примарна цел на пропагандата на насилните екстремисти и за да станат поотпорни треба да се направат посебни координирани програми – појасни Свилановиќ, зборувајќи на собир во Загреб на кој присуствуваат претставници на министерствата за образование, наставници и експерти од земјите од Западен Балкан, меѓу кои и од Македонија.

На состанокот, како што соопшти РСС, се разговарало и за начинот како во наставата да се интегрира образованието за толеранција во општеството. Станува збор за наставни планови во основно и средно образование, но и надвор од наставни активности.

РСС, кој е меѓувладино оперативно тело на земјите од Процесот за соработка во ЈИЕ – (SEECP), веќе има воспоставено функционален систем, односно Група на национални контакт-точки за спречување и сузбивање на насилниот екстремизам и регрутирање на терористи.

Денешниот собир е само проширување на координираните активности околу ова прашање меѓу земјите од Западен Балкан.


Заев и Села разговарале за ресорските решенија во новата влада


Тетово, 22 мај, 2017 - 17:24 (META) 

Разговорите течат со сите политички партии и верувам дека ќе почнеме да разговараме и за ресорите и имињата на министрите, изјави денеска лидерот на СДСМ, Зоран Заев пред почетокот на средбата со лидерот на Алијансата на Албанците Зијадин Села.

– Јас се надевам дека ќе ги заокружиме важните принципи за она што е интерес за граѓаните на Република Македонија и за нашата заедничка земја. Драго ми е што во тој дел работите се движат во позитивен правец. Задоволен сум како течат работите, мене ми е драго што господинот Села е поздрав, за да можеме да влеземе во разговори со Алијансата за Албанците – изјави Заев.

По средбата ниту еден од лидерите не даде изјава за медиуми, а од СДСМ преку соопштение информираат дека теми на разговор биле принципите на соработка на новата реформска влада.

„Разговарано е и за првичните позиции околу ресорските решенија во Владата. Продолжуваат интензивни преговори со партиите од парламентарното мнозинство околу составот на новата Влада на Република Македонија“, кратко информираат од партијата.


Заев и Ахмети се договориле поинтензивно да се договараат


Скопје, 19 мај, 2017 - 16:29 (META) 

Лидерот на СДСМ и мандатар, Зоран Заев, и претседателот на ДУИ, Али Ахмети, денеска не разговарале за кадровските решенија за ресорните министерства и оваа тема е оставена за наредните средби, стои во кусото соопштение од СДСМ по средбата на двајцата лидери.

Теми на денешната средба, која е прва во рамките на преговорите помеѓу СДСМ и ДУИ за составување нова влада, биле принципите на соработка, реформската влада и НАТО-интеграциите.

„Во наредниот период ќе се интензивираат динамиката и разговорите помеѓу двете партии, вклучително и со партиите што дадоа поддршка за состав на новата влада на Република Македонија, по што ќе се премине на конкретните решенија за ресорните министерства“, стои во соопштението од СДСМ за средбата.


Извршната власт во Македонија со најнизок степен на отвореност во регионот


Скопје, 30 март, 2017 - 12:39 (META) 

Извршната власт во Македонија е на последно место во регионот според степенот на отвореност, покажува истражувањето направено во рамки на проектот „Актион СЕЕ“ имплементиран од Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“.

Според Тамара Ресавска, проектен координатор во „Метаморфозис“, анализата е направена врз основа на веб-страниците на институциите, законската регулатива, подзаконските акти и прашалници испратени до институциите.

– Македонија стои најниско во регионот според отвореноста на извршната власт, односно има 36 отсто отвореност според индикаторите, што е поразително. Треба да се работи повеќе на имплементација на преземените обврски. Законот за пристап до информации од јавен карактер е одличен и се наоѓа на високо место, но имплементацијата е слаба. Институциите ги игнорираат и не одговараат на барањата од новинарите за информации од јавен карактер – вели истражувачот Данче Даниловска.

Според истражувањето, македонската влада е на последното место во регионот и исполнува 52 отсто од индикаторите и притоа воопшто не е транспарентна со владините седници, не се објавува дневниот ред, нема записници од седниците ниту, пак, документи.

Отвореноста на министерствата, исто така, е најмала во регионот и исполнува само 32 отсто од индикаторите. Најслабо рангирано министерство, според отвореноста, е Министерството за одбрана, а највисоко котира Министерството за труд и за социјална политика.

– Во делот за јавни набавки, министерствата објавуваат само 13 отсто од годишните планови за јавни набавки. Уште попоразителна е состојбата со другите извршни органи, кои имаат 25 отсто отвореност, а нивната интеракција со граѓаните е најниска во регионот, односно изнесува 11 отсто – вели истражувачот Нада Наумовска.

Истражувањето за извршната власт е спроведено регионално во шест земји од Западен Балкан, во периодот од октомври до декември 2016 година, за да се види колку институциите се придржуваат до стандардите на отвореност. Во Македонија се анализирани 112 институции, а денеска беа презентирани податоците за владата, 15 министерства и за 39 извршни органи. Вакви истражувања ќе се повторат во 2017 и во 2018 година, по што ќе произлезат препораки за институциите како да ја подобрат отвореноста.


Каменоломот кај Битола не доби Б-интегрирана еколошка дозвола за работа


Битола, 28 март, 2017 - 11:11 (META) 

Новиот рудник за гранит на Билбил Камен над Битола не успеа да ја добие Б-интегрираната еколошка дозвола за работа. Од Општината Битола за „Мета“ потврдуваат дека каменоломот сè уште ја нема оваа дозвола за ископ на руда.

Вчера бил последниот ден кога требало да се издаде потребната дозвола. Рудникот е во близина на магистралниот пат од Ресен за Прилеп, кој минува преку Битола и е на 800 метри оддалеченост од најблиската населба. Битолчани беа загрижени дека со отворањето на новиот рудник дополнително ќе се зголеми загадувањето на градот, во чија близина се наоѓа РЕК Битола.

– Каменоломот сè уште нема Б-интегрирана дозвола за работа. До нас пристигна допис од Комисијата за животна средина, да се преиспита дозволата за работа на коменоломот и да не се издава еколошката дозвола сè додека не се изјаснат Министерствата за животна средина, Министерство за економија и Министерството за транспорт и врски – изјави Љубо Атанасовски, советник за животна средина во Општина Битола.

Членовите на Комисијата за заштита на животна средина во Советот на Општината, и од власта и од опозицијата, овојпат, како ретко досега, застанаа на иста страна и побраа да се преиспита целата работа со ископот на руда во каменоломот.

– Ние, како комисија, едногласно, и членовите од власта и од опозицијата, побаравме објаснување од одредени министерства за понатамошната работа на каменоломот. Дали концесијата ќе се обнови или не, не знам, но мора да ни се даде појаснување за работите – вели претседатката на Совет на Општина Битола, Силвана Ангелевска.

Уште со отворањето на каменоломот, опозицијата обвинуваше дека целата постапка за добивање на концесијата е целосно нетранспарентна и недостигаат голем број одговори за неа.

– Задоволни сме со дел од одлуката на Комисијата за животна средина, затоа што ова овозможува почиста животна средина за битолчани, но сме несреќни што оваа работа се одолжуваше две-три години, бидејќи тогаш истата оваа власт беше глува на проблемот со загадувањето, за нив не постоеше каменоломот над Битола и опосноста од загадувањето. Сега сакаат да се додворуваат на битолчани и да кажат дека се грижат за нив и за нивното здравје, наспроти бизнис-интересите на поединци од власта – рече Горан Козаров, советник на СДСМ.

Рудникот е во сопственост на „Стентон градба“, од каде, по критиките на јавноста за последиците од загадувањето, минатата година, преку писмено соопштение одговорија дека се запазени сите законски процедури за отворање на рудникот и дека ископот на руда нема да ја загади околината.


Ципрас ја објави новата влада


Атина, 5 ноември, 2016 - 10:23 (META) 

По целодневен политички трилер, преговори, калкулации, бришење и додавање имиња, вчера доцна вечерта беше објавен новиот состав на владата на Алексис Ципрас. Грчкиот премиер со ненадејната одлука за реконструкција направи делумни измени и ротации во грчките министерства, исклучи 13 стари министри и заменици, донесе 15 нови лица и го зголеми бројот на министерства од 15 на 18. Во новата влада, која има 49 членови, е засилена и улогата на коалицискиот партнер Независни Грци, со уште еден нов заменик-министер од таа партија.

Новиот состав на владата во Грција се оценува како јасна порака од Ципрас до кредиторите дека владата е одлучена да продолжи да ги спроведува договорените реформи без никакви проблеми. Тоа се гледа и од смените и од чистките во министерствата за енергетика, труд и социјална политика, поморство и транспорт, каде имаше противења од министрите за приватизација и за спроведување на реформите.

Во министерството за надворешни работи има неколку изненадувања. Министер останува Никос Коѕис, но во министерството првпат влегува и пратеник од десничарската Независни Грци. Теренс Квик од партијата на Панос Каменос, кој ги поддржува радикалните ставови на партијата против Македонија, е поставен за министер за грчката дијаспора.

Второт големо изненадување е исклучувањето на заменик-министерот за европски прашања Никос Ксидакис, кој изминатите месеци најактивно работеше на прашањето за бегалската криза. Во министерството како заменик влегува и досегашниот министер за труд и социјална политика, Јоргос Катругалос, кој се најде на удар поради пензиските реформи.

Покрај Коѕиас, на истата позиција како и досега, министер за одбрана останува коалицискиот партнер Панос Каменос, непроменет е и министерот за миграција, Јанис Музалас, а промени нема ниту во министерството за финансии кое во ист состав ги продолжува преговорите со кредиторите, како и во министерствата за туризам и за здравство.

Министерот Никос Папас, кој беше одговорен за медиуми, ќе раковди со новото министерство за дигитална политика, телекомуникации и за информации, од каде ќе има повторно надлежности за медиумите во државата.

Големо изненадување предизвика одлуката за целосно исклучување од владиниот состав на досегашниот министер за образование, Никос Филис, кој се шпекулира дека е исклучен поради несогласувањата со грчката црква околу часовите по веронаука.

Ова е трет состав на владата на Алексис Ципрас откако СИРИЗА дојде на власт пред две години.

Опозициската Нова демократија коментира дека реконструкцијата е само рециклирање на истите лица од неуспешната влада на Ципрас, предупредувајќи дека со новата влада државата нема никаква перспектива и што поскоро се потребни политички промени, останувајќи на ставот дека се потребни предвремени избори.


Ципрас планира реформи во министерствата, реконструкцијата на чекање


Атина, 1 ноември, 2016 - 12:25 (META) 

Во подготовките за владина реконструкција, која е одложена, грчкиот премиер Алексис Ципрас планира реформи, поделба и зголемување на бројот на министерствата. Иако на почетокот на мандатот на владата на СИРИЗА дел од министерствата беа споени, грчкиот премиер сега размислува да оддели некои ресори, како, на пример, министерството за миграција кое е дел од министерството за внатрешни работи.
Како што објавија грчките медиуми, Уставниот суд одбри два декрети подготвени од кабинетот на Ципрас за измена на составот и за изгледот на министерствата. Според декретите, ќе има пет нови министри, од кои дел досега беа заменици-министри бидејќи нивното министерство беше под капата на друго.

Министерството за миграција, кое ја има една од најважните улоги годинава поради бегалската криза, отсега ќе биде посебно министерство, а посебни министерства ќе бидат и министерството за дигитална политика, министерството за енергетика и министерството за реформи. Одделно ќе функционира и министерството за туризам, кое досега беше под капата на министерството за економија, развој и туризам. Ова министерство сега ќе биде само за економија и за развој, а ново име ќе има и министерството за транспорт, инфраструктура и за патни мрежи, кое ќе биде само министерство за инфраструктура и за патни мрежи зашто транспортот сега ќе биде под надлежност на министерството за поморска политика.

Одобрувањето на претседателските декрети за промена во министерствата одново ги загреа медиумските гласини за брза владина реконструкција. Сепак, од владиниот кабинет ги демантираа информациите, посочувајќи дека не се работи за претседателски декрет туку за планови на владата кои се доставени до Уставниот суд за да се провери дали се во согласност со грчкиот Устав, како и дека тие не се испратени до грчкиот претседател.

„Како што истакна владиниот потпарол, реконструкцијата не е приоритет за грчкиот премиер во моментов“, се вели во соопштението од владиниот кабинет.

Реконструкцијата, која се најавува со недели и се очекуваше да се случи околу 28 октомври, во моментов е одложена поради ситуацијата со концесиите за грчките телевизии. Владата е фокусирана на обидот да се состави советот за радиодифузија. Првиот обид да се постигне консензус во собранието на оваа тема пропадна поради несогласувања меѓу владата и Нова демократија, а темата повторно ќе се разгледува на нов состанок на претседателите на грчкото собрание в четврток. Доколку и овој обид пропадне, можно е владата да предложи закон за привремени концесии, кои ќе мора да ги платат сите телевизии за емитување програма и за користење фреквенција.


Шекеринска: Ќе покренеме барање за намалување на бројот на пратеници


Скопје, 7 октомври, 2015 - 18:57 (META) 

Да се воведе втора смена во институциите за граѓаните да можат да добијат информација во кое било време во денот, а за добивање информација од институција да се чека 15 наместо 30 дена, седница на пратенички прашања во Собрание да се одржува еднаш неделно, наместо еднаш месечно, задолжителни дебати на МРТВ, а на овие дебати задолжително да се кани и опозицијата. Ова се некои од решенијата што СДСМ денеска на дебатата „Визија за Македонија“, која се одржа на Скопски саем, вети дека ќе ги спроведе ако победи на изборите што треба да се одржат во април следната година.

Заменик-претседателката на партијата, Радмила Шекеринска, рече дека не може Владата да работи отворено ако ги крие законските решенија.

– Половината од законите воопшто не биле објавени, а за 47 отсто од објавените немало време граѓаните да испраќаат забелешки. Оваа година Министерството за образование поднело 21 закон, а дури 18 биле ставени на консултација – рече Шекеринска.

Таа најави и промена во Законот за јавни набавки, со кои ќе се спречи местењето на тендерите.

Шекеринска рече дека тие во текот на целиот мандат нема да купуваат мебел, а заштедите што ќе ги направат ќе се користат за градење студентски домови и детски градинки. Во однос на администрацијата, која е преобемна и непродуктивна, ако дојде на власт, СДСМ ќе воведе флексибилно работно време, а институциите ќе работат и попладне. Според неа, во Македонија има голем број пратеници.

– Македонија е сиромашна земја која нема пари за граѓаните, но има за да плаќа плати на пратениците и на министрите. Ние ќе го намалиме бројот на министерства на 20, а во парламентот ќе покренеме иницијатива за намалување на бројот на пратеници – рече Шекеринска.

Тевдовски рече дека цел на „Визијата за Македонија“ е да ја победи нееднаквоста во различни форми, пред законите, судовите, вработувањето, распределбата на доходот.