Коѕиас: Спорот за името може да биде решен оваа година


Атина, 4 јануари, 2018 - 19:58 (META) 

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас денеска изјави дека спорот за името може да биде решен оваа година, јавуваат светските агенции.

– Мислам дека 2018 ќе биде годината во која ќе бидат решени надворешно-политичките прашања кои се заглавени со децении – изјавил Коѕиас по двочасовниот министерски состанок, кој според грчките медиуми вонредно го закажа премиерот Алексис Ципрас и на кој тема било прашањето за името.

Коѕиас изјавил дека е оптимист во врска со спорот за името со Македонија и дека грчката страна преговара и се залага за сложено името за севкупна употреба.


Шекеринска на министерски состанок на земјите членки на НАТО во Брисел


Скопје, 8 ноември, 2017 - 16:50 (META) 

На покана на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, утре во седиштето на НАТО во Брисел ќе учествува на состанок на министрите за одбрана на земјите членки на НАТО и на земјите – придонесувачи во мисијата „Одлучна поддршка“.

Шекериска, како што информираат од Министерството, ќе учествува и на состанокот со министрите од земјите кои се дел од регионалната команда Север, предводен од германската министерка за одбрана, Урсула фон дер Лејен.

Во рамки на посетата, Шекеринска ќе се сретне и со помошникот на генералниот секретар на НАТО за планирање и политика, Хајнрих Браус, и со помошникот на генералниот секретар за политички односи и за безбедносна политика, Алехандро Алваргонзалес.


Захариева: Спроведете ги реформите поради граѓаните, не само поради членството во ЕУ


Будимпешта, 11 октомври, 2017 - 17:49 (META) 

„Стабилноста и просперитетот на Западен Балкан е долгогодишен надворешно-политички приоритет на Бугарија и ќе биде во фокусот на бугарското претседателство со ЕУ. Апелот до нашите пријатели е: Спроведете ги реформите поради вашите граѓани, не само поради идното членство во ЕУ“, истакна министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, на денешниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите од Вишеградската група и на Западен Балкан, во Будимпешта.

Како што јави бугарската агенција БТА, министрите присутни на годинешниот состанок во Будимпешта, што се одржа во рамките на унгарското претседавање со Вишеградската група, ѝ додоа целосна поддршка на Захариева за побрза интеграција на регионот во Европската Унија за време на бугарското претседателство со Советот на Унијата, во првата половина на следната година.

– Без Западен Балкан во ЕУ нема да биде завршен европскиот проект и Европа нема да биде доволно стабилен и безбеден континент. Нашата цел е на самитот на ЕУ во Софија следната година да имаме јасен план за секоја од балканските земји. Ние сме балканска држава и јас се гордеам со тоа. Ако ја оставаме историјата во минатото, ако гледаме напред во иднината и сме чесни и отворени за проблемите, тогаш многу побргу ќе постигнеме напредок – рече Захариева.

Таа додаде дека покрај политичката поддршка за шесте земји од Западен Балкан (Србија, Македонија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Албанија и Косово), кои сакаат да станат членки на ЕУ, треба да им се овозможи и техничка и експертска помош во преговарачкиот процес.

Шефот на романската дипломатија, Теодор Малекшану, на состанокот истакна дека Договорот за пријателство меѓу Бугарија и Македонија е пример за целиот регион.

Министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто, кој е домаќин на форумот во Будимпешта, претходно истакна дека неговата земја се залага Македонија и Албанија да добијат датум за почнување преговори најдоцна во првиот квартал од 2018 година.

На министерскиот состанок во Будимпешта учествуваше и шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров.


Спасовски: Нема најави за експанзија на мигрантската криза


Солун, 5 октомври, 2017 - 18:21 (META) 

Нема никакви најави дека ќе се зголеми бројот на мигранти или дека ќе проработи западнобалканската рута, изјави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, по завршувањето на втората министерска средба, на која учествуваа министрите за внатрешни работи и шефовите на дипломатиите на Македонија, Грција, Албанија и на Бугарија, што се одржа денеска во Солун, Грција.

– Во делот на мигрантската криза, заеднички констатиравме дека има услови да опстои договорот меѓу Европската Унија и Турција. Засега немаме никакви најави дека мигрантската криза може да доживее експанзија или да проработи западнобалканската рута. Меѓутоа, остануваме посветени на заемната соработка во овој дел, доколку се случи нешто, успешно да се справуваме со таа криза – рече Спасовски.

Тој истакна дека на средбата било дискутирано за глобалните предизвици кои се однесуваат на безбедноста на четирите држави и на регионот.

– Од исклучителна важност за нас е да имаме размена на информации, да имаме соработка и на полето на борбата против тероризмот и насилниот екстремизам, бидејќи тоа е глобален предизвик кој бара решенија кои се однесуваат и на делот на превенцијата, но и на делот на репресијата – рече Спасовски.

На средбата било договорено да има шестмесечни средби на кои ќе се дискутира за овие теми и ќе се воспостави контакт на ниво на директори на полиции и на пониските структури во полициите.

Спасовски за понеделник најави средба на директорите на македонската и на грчката полиција, на која ќе биде разговарано за продолжување на соработката.

– Договоривме и да ја зголемиме соработката во делот на цивилната заштита. Целиот регион годинава беше зафатен со пожари и секогаш се потребни повеќе капацитети за да се справиме со овие состојби – изјави Спасовски.


Попоски на министерски состанок на коалицијата за борба против ИД во Вашингтон


Вашингтон, 22 март, 2017 - 9:31 (META) 

Министерот за надворешни работи во заминување, Никола Попоски, денеска ќе учествува на министерскиот состанок на Глобалната коалиција за борба против Исламска држава во Вашингтон.

Попоски на состанокот, кој ќе се одржи во Стејт департментот, учествува на покана на државниот секретар на САД, Рекс Тилерсон, соопштуваат од Министерството за надворешни работи.

„Министерскиот состанок има цел да се поттикне интензивирање на меѓународните напори во борбата против Исламска држава во одделни области во Ирак и во Сирија кои сé уште се под нејзина окупација, да се зголеми притисокот и да се ограничи нејзината мрежа на функционирање“, стои во соопштението на МНР.

Во рамките на посетата, додаваат од министерството, Попоски ќе оствари и бројни билатерални средби.


Нови тензии помеѓу Белград и Загреб, Дачиќ ја откажа посетата во Хрватска


Белград, 13 февруари, 2017 - 18:24 (META) 

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ денеска го откажа учеството на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи што треба да се одржи на почетокот на март во Загреб, поради изјава на шефот на хрватската дипломатија Давор Штир.

Како што соопшти Министерството за надворешни работи, последната јавна изјава на хрватскиот министер „не е во согласност со основните принципи на почитување на добрососедските односи и промоција на регионалната соработка и нарушување на достигнатото ниво на доверба“.

Министерството оценува дека Хрватска, како членка на ЕУ се однесува во спротивност со основните вредности на ЕУ.

„Повеќе пати укажувавме на потребата хрватските власти да се дистанцираат од обидите за рехабилитација на Независна Држава Хрватска, која во историјата остана запишана како фашистичка и усташка создадена, чии лидери извршија бројни ѕверски злосторства и геноцид над припадниците на српскиот, еврејскиот и ромскиот народ“, се наведува во соопштението.

Од таму додаваат дека Србија, и покрај тоа, е длабоко уверена дека ни различната историја не треба да биде пречка за меѓусебните односи и дека мора да се гледа во иднината, а не во минатото.

Серијата обвинувања на релација Белград-Загреб почна минатиот четврток по откривањето на споменикот на кардиналот Алојзије Степинац кога Дачиќ ја обвини Хрватска за подигнување на споменик на „воен злосторник“.

Хрватскиот министер потоа го одби предлогот на Дачиќ за билатерален состанок, а Дачиќ во неделата на прес-конференција рече дека бил подготвен на дијалог со хрватскиот колега, иако тој доаѓа од семејство кое се борело против фашистите, а Штир доаѓа од усташко семејство.

Штир денеска одговори дека Хрватска и понатаму сака да развива односи со Србија, но дека тоа не може да се оствари со Дачиќ, на што шефот на српската дипломатија одговори дека Загреб и Белград добро соработувале се додека во Хрватска не почнале да прославуваат усташки потези, а потоа го откажа и учеството на регионалниот состанок.


На земјите од Западен Балкан, ЕУ ќе им додели 50 милиони евра за енергетски проекти


Скопје, 9 февруари, 2017 - 15:59 (META) 

Педесет милиони евра за финансирање енергетски проекти ќе добијат земјите од Западен Балкан од Европската Унија преку Програмата за регионална енергетска ефикасност и Фондот за зелен раст.

Договорите за финансиите ги потпишаа претставници од Европската банка за обнова и развој (ЕБРД), Европската инвестициона банка (ЕИБ) и банкарскиот концерн KfW, во рамките на Програмата за регионална енергетска ефикасност (РЕЕП) и Фондот за зелен раст (GGF – Green for Growth Fund ), во рамките на денешниот министерски состанок на земјите од Западен Балкан.

Според еврокомесарот Јоханес Хан, предвидените финансии треба значително да му помогнат на јавниот и на приватниот енергетски сектор во шесте држави и да придонесат за заштеда на енергија и за намалување на емисиите на штетни гасови.

Хан истакна дека со овие дополнителни средства земјите од Западен Балкан ќе можат да постигнат 1,6 терават-часови електрична енергија годишно.


Хан: Тука сум да слушам, а не да давам препораки за новата влада


Скопје, 9 февруари, 2017 - 14:50 (META) 

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, рече дека дошол да ги слушне ставовите на лидерите на политички партии, но не и да им дава насоки и препораки што да одлучат.

Тој истакна дека земјата има направено голем напредок ако се спореди со ситуацијата од пред две години, но дека сè уште има работа што треба да биде завршена.

– Изборите не се крај на политичката криза. Неопходно е што побргу да се формира нова влада, која ќе се справи со предизвиците како што се безбедносните и економските прашања и нема време за губење – рече Хан по шестиот министерски состанок на земјите од Западен Балкан.

Во однос на прашањето што конкретно мислел со терминот „широка коалиција“, Хан рече дека нема да коментира каква треба да биде новата влада, но дека е потребно таа да има мнозинство за да може полесно да носи одлуки.

– На Македонија ѝ е потребна влада што ќе се фокусира на евроинтеграциите и која ќе носи одлуки и ќе ги споделува демократските вредности на ЕУ. Гласот на народот е важен, а демократските одлуки треба да се почитуваат – изјави Хан.

На министерскиот состанок било разговарано за зголемување на соработката на полето на енергетиката, која би требало да придонесе за зголемено искористување на енергетските потенцијали и за нивна заштеда.

На средбата, исто така, станало збор и за системот за електронско регистрирање на граѓаните на земјите кои не се членки на ЕУ. Министрите за надворешни работи на Македонија, Албанија, Косово, Србија, Црна Гора и на Босна и Херцеговина ја истакнале загриженоста за ваквата нова процедура.

Министерот Попоски истакна дека земјите од регионот се согласни оти Брисел не треба да има однос кон земјите аспирантки како кон земјите од Америка, Азија и од Африка бидејќи тие воопшто не целат да станат дел од европското семејство.


Хан ја почна работната посета со средба со премиерот Димитриев


Скопје, 9 февруари, 2017 - 8:57 (META) 

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, утринава се сретна со премиерот Емил Димитриев, со кој разговараше за ситуацијата во земјата по предвремените парламентарни избори, одржани на 11 декември минатата година.

Детали од средбата засега не се откриваат, а Хан од средбата објави фотографија на социјалната мрежа „Твитер“ со краток опис.

„Го почнав работниот ден во Скопје со разговор со премиерот Димитриев. Потоа состанок со министрите од земјите од Западен Балкан за зајакнување на енергетската поврзаност“, напиша Хан.

Еврокомесарот синоќа допатува во Скопје, а денеска ќе учествува на шестиот министерски состанок на земјите од Западен Балкан, посветен на регионалната соработка во областа на енергетиката.

На состанокот, освен Хан и министрите за надворешни работи и министрите за енергетика од балканските земји, ќе присуствуваат и италијанскиот државен потсекретар за надворешни работи, Винченцо Амендола, и генералниот секретар на Советот за регионална соработка, Горан Свилановиќ.

На неформалната средба ќе се разговара за прашања од областа на регионалната соработка во различни сегменти, но со посебен акцент на заедничките регионални предизвици, економскиот просперитет и меѓусебното поврзување, владеењето на правото и антикорупцијата, во функција на интегрирање на сите балкански земји во ЕУ.

По завршувањето на министерскиот состанок, Хан ќе има средби со претставниците на граѓанскиот сектор, како и одделни средби со лидерите на политичките партии кои освоија пратенички места во Собранието. Тема на состаноците ќе биде состојбата на Македонија по предвремените парламентарни избори, напорите за формирање влада и за враќање на земјата на евроатлантскиот пат.


Столтенберг: Слабее напредокот кон НАТО кај дел од Западен Балкан, а се зголемува влијанието на Русија


Брисел, 7 декември, 2016 - 11:56 (META) 

Состојбите во земјите од Западен Балкан (Србија, Косово, Македонија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Албанија) биле една од главните теми на првиот ден од состанокот на министрите за надворешни работи на земјите членки на НАТО, кој се одржува во Брисел, соопшти по состанокот генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг.

Столтенберг, на прес-конференцијата, го истакна напредокот на Црна Гора во евроатлантските интеграции, но додаде дека кај дел од другите земји од Западен Балкан се забележува слабеење на напредокот околу интеграцијата во НАТО и назадување во реформските процеси.

– Денеска разговаравме за Западен Балкан. НАТО во ова подрачје игра значајна улога веќе долга низа години. Со нашата мисија на КФОР го чуваме мирот за сите граѓани на Косово, имаме три регионални канцеларии, перспектива за членство на две земји од регионот и активни партнерства со сите други, вклучувајќи ја и Србија. Црна Гора покажува колку може да биде постигнато во однос на прашањето на евроатлантските интеграции и ние го поздравуваме тоа што веќе 15 земји сојузнички го ратификуваа влегувањето на Црна Гора во НАТО. Но, во остатокот од регионот, прогресот е спласнат и видовме назадување во реформите. Поради тоа мораме да направиме повеќе за да ги поддржиме реформите и стабилноста, со повеќе политички дијалог, поголема практича соработка и со поблиска соработка со Европската Унија, бидејќи стабилноста на Западен Балкан носи поголема безбедност за Европа – изјави Столтенберг.

Прашан дали на состанокот било разговарано за влијанието на Русија во земјите од Западен Балкан и дали има некакви заклучоци, Столтенберг истакна дека е забележано зголемено влијание на Москва во овој регион, но оти НАТО не планира да се конфронтира со Русија и да одговара на пропагандата со пропаганда.

– Не бараме конфронтација со Русија туку веруваме во сувереното право на секоја земја да одлучи за својата иднина. Ние веруваме во отворени демократски општества каде ќе има различни погледи, отворени дебати како одраз на различните политички ставови на различни политички партии и различни групи во секоја од земјите, вклучувајќи го и правото на секоја земја да одлучи за својот пат. Видовме извесно зголемување на присуството на Русија, вклучително и во земјите од Западен Балкан, но нема да ѝ се спротивставуваме на пропагандата со пропаганда. Ќе ѝ се спротивставиме со отворена и слободна дебата бидејќи ние веруваме дека фактите и вистината ќе надвладеат на долг рок – рече Столтенберг.