!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Таравари подготвува нови смени на директори и извод за роденчињата уште во болница


Скопје, 16 јули, 2017 - 17:02 (META) 

Хигиената во болниците останува главен проблем и во следните пет-шест месеци еден од моите главни фокуси ќе биде хигиената во сите болници, рече министерот за здравство, Арбен Таравари, по денешното чистење на слободниот простор меѓу клиниките во скопскиот Клинички центар. Тој истовремено најави дека наскоро ќе бидат обелоденети и наодите на инспекциите во некои болници, а тогаш ќе има и казни.

– Ќе има казни за менаџери, за вработени, но тоа ќе биде како што ќе каже инспекторатот. Лошо е во Клиниката за гинекологија, а ни во штипската болница не е подобро, најдени се некои работи што не треба да ги има во болница – рече Таравари.

Тој додаде дека постои можност наскоро да се ангажира приватна фирма за чистење на болниците, за да се сузбијат интрахоспиталните инфекции.

-Веќе размислуваме за решенија и како да го поправиме тоа. Можеби ќе ангажираме надворешни фирми, прво експериментално во две болници. Во клиниката во Гостивар и на Клиниката за гинекологија ќе почне една фирма што бесплатно ќе работи и според тоа како ќе бидат задоволни пациентите и лекарите и дали интрахоспитални инфекции ќе бидат намалени, ќе одлучиме дали тоа ќе го спроведеме на уште неколку клиники каде можеме финансиски – изјави Таравари.

Министерот во однос на ревизиите на досегашното работење и именувањата на нови директори на здравствените установи и клиниките рече дека ќе има смени и оваа и следните недели.

– Засега е направена ревизија само на Министерството за здравство, а ќе направиме ревизии на клиниките кога ќе именуваме нови директори. Именувања ќе правиме и оваа недела, но полека, не брзаме, 70-80 отсто од клиниките во наредните недели ќе имаат нови директори – рече Таравари.

Тој најави дека наскоро ќе се промовира измена во системот „Мој термин“, односно новороденчињата ќе бидат заведени во матичната книга на родени уште истиот ден по раѓањето и веднаш ќе добијат извод, како и календар на вакцини со препораки за мајката за следните неколку месеци.

– Се работи за една новост, кога ќе се роди детето, да не се оди никаде туку во болница да се дава извод од матичната книга на родени и препораки за мајките за следните неколку месеци… – рече министерот, најавувајќи повеќе детали за следната недела.

 


ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ некрофилски ги поврзува Смиљковско Езеро со работењето на МВР


Скопје, 13 јули, 2017 - 16:57 (META) 

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ги обвини министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, и СДСМ дека со денешниот брифинг во МВР, на кој беа презентирани фактури, сметки и податоци за трошењето на директорите на УБК и на БЈБ и на министрите во текот на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ, „се занимава со ланскиот снег“.

„СДС некрофилски се обидува да ги поврзе трагичната сообраќајна незгода во која животот го загуби Никола Младенов, грозоморното убиство кај Смиљковско Езеро и настаните во Диво Насеље со оперативното работење на службите и нивните контакти со странски гости, делегации и соработници. Манипулација од најнизок тип е обидот на СДС да ја излаже јавноста дека функцинерите во МВР се расфрлале. Пред две години, односно до доаѓањето на СДС на власт, МВР имаше соработка со бројни служби која даде исклучителни резултати признаени и на меѓународен план“, се вели во реакцијата.

Партијата му порача на Спасовски да не ја дефокусира јавноста, туку да се зафати со вистинските проблеми, притоа посочувајќи дека жителите на Љуботен очекуваат одговор кој ги вандализираше православните гробишта.


ВМРО-ДПМНЕ: Квазимерките на СДСМ не им помагаат на производителите на праски


Скопје, 28 јуни, 2017 - 17:20 (META) 

Производителите на праски се оставени на цедило, а повеќе од 30 отсто од родот веќе е уништен поради недостигот од реакција од ресорното министерство, рече на прес-конференција Ванчо Костадиновски од ВМРО-ДПМНЕ.

Тој обвини дека родот на производителите на праски од Росоман пропаднал поради неажурноста на министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, односно затоа што откуп речиси нема.

– Неговите квазимерки се однесуваат на килограм предадени праски, а земјоделците од терен говорат дека откупот или оди со тешкотии или воопшто не се откупува – посочи Костадиновски.

Тој побара владата на СДСМ да ги прифати мерките предложени од ВМРО-ДПМНЕ, односно надомест од 100 отсто на штетите од пролетниот мраз, како и да се обештетат земјоделците за непогодите од 2016 година, кои не се исплатени поради „ограничувањата во изборниот законик“. Костадиновски посочи и дека мора да се најдат нови откупувачи и пазари за македонските праски, како и да се донесе одлука за дополнителна субвенција по хектар од најмалку 50 отсто повисока од редовниот износ.


Шефот на норвешката дипломатија Бренде во посета на Македонија


Скопје, 23 јуни, 2017 - 10:05 (META) 

Министерот за надворешни работи на Кралството Норвешка, Борге Бренде, денеска ќе биде во посета на Македонија, каде што треба да се сретне со државниот врв.

Бренде во 11 часот ќе се сретне со македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров, по што ќе следува средба помеѓу делегациите на двете земји, а потоа двајцата министри ќе даваат изјави за медиуми.

Како што соопштуваат од Mинистерството за надворешни работи, Бренде со шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, ќе разговара за понатамошниот развој на билатералните односи и на соработката меѓу двете земји, за поддршката и за помошта од Кралството Норвешка за што поскоро зачленување на Република Македонија во НАТО и во Европската Унија, како и за регионалната соработка.

Во рамки на официјалната посета, норвешкиот министер ќе биде примен и од претседателот на државата Ѓорге Иванов, од премиерот Зоран Заев, а ќе се сретне и со претседателот на Собранието, Талат Џафери.


Изгласани замениците министри, од денеска ги преземаат функциите


Скопје, 22 јуни, 2017 - 17:55 (META) 

На денешната седница на Собранието, по неколкучасовна дискусија во која пратениците на опозицијата дадоа поголем број забелешки, со 62 гласа „за“ беа изгласани 15-те заменици министри предложени од премиерот Зоран Заев.

Воздржани беа петмина пратеници, а другите од 108 присутни пратеници не се изјаснија воопшто со притискање на копчето.

Притоа претседателот на Собранието, Талат Џафери, им честиташе на замениците министри и нагласи дека со изборот завршува мандатот на досегашните заменици.

Заменик министер за одбрана е Беким Максути, за внатрешни работи – Агим Нухиу, за правда е Оливер Ристовски, за надворешни работи – Арта Точи, за финансии – Ширете Елези, за економија – Кире Наумов, за шумарство и водостопанство – Власте Димковиќ, за здравство – Гоце Чакаровски, за труд и социјална политика – Елми Назири, за локална самоуправа – Дејан Павлевски, заменик на министерот Алаѓозовски е Владимир Лазовски, заменик на министерот за информатичко општество и администрација е Владимир Бајдевски, за транспорт и врски – Ремзи Мехмети и заменик министер за животна средина и за просторно планирање е Јани Макрадули.


Отворена телефонска линија за контакт на граѓаните со министерот Таравари


Скопје, 19 јуни, 2017 - 17:36 (META) 

Министерството за здравство воведе телефонска линија за директна комуникација на граѓаните со министерот за здравство, Арбен Таравари, преку мобилните апликации „вибер“ и „вацап“.

Од министерството информираат дека почнувајќи од денеска, функционира телефонската линија 071/349-999 на која граѓаните преку електронска порака може да се обратат до министерот со каква било идеја, со предлог, со пофалба или, пак, за пријавување одредени неправилности, обиди за корупција и нерегуларности со кои се соочиле во функционирањето на здравствениот систем.

– Целта на #ЗдравоТаравари е лично да ги слушнам мислењата и искуствата на граѓаните од здравствениот систем и заеднички да ја смениме перцепцијата за нашето здравство – изјави министерот Таравари.

Комуникацијата со министерот Таравари ќе се одвива единствено со електронски пораки преку „вибер“ и „вацап“, кои може да ги испрати секој граѓанин на телефонскиот број 071/349-999.


Заев со Чавушоглу: Реформската влада ги отвора евроатлантските перспективи


Скопје, 18 јуни, 2017 - 19:12 (META) 

Премиерот Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи, Никола Димитров, и од пратеникот Мухамед Зекири, попладнево се сретна со Мевљут Чавушоглу, министер за надворешни работи на Република Турција, придружуван од пратениците Хусејин Бурге и Шабан Дишли, како и од амбасадорката на Турција во Македонија, Тулин Еркал Кара, соопшти Владата на Република Македонија.

Според соопштението, на средбата соговорниците изразиле заедничка определеност за продлабочување на традиционалните пријателски односи помеѓу Република Македонија и Република Турција, а Чавушоглу во име на премиерот на Турција, Бинали Јилдирим, му честитал на Заев за стапувањето на должноста и најавил целосна поддршка.

– Владата на Македонија е силно посветена на реформите важни за евроатланстките интеграции на државата, но тие истовремено ќе придонесат и за развој на економијата и на правната држава, како и за квалитетен живот на сите граѓани – рекол Заев, посочувајќи дека Владата работи на создавање поволна деловна клима, за да овозможи функционирање на домашните претпријатија, но и странски инвестиции, како начин за овозможување нови вработувања, повисоки плати и повисок животен стандард.

На средбата на Заев со турскиот министер Чавушоглу изразен е заеднички интерес за соработка како на полето на економијата, инвестициите, трговијата, така и во образованието, културата, спортот и во сите други области значајни за граѓаните на двете земји.


Хазби Лика не може да гарантира закон за припадниците на ОНА


Скопје, 18 јуни, 2017 - 12:51 (META) 

Новиот вицепремиер задолжен за спроведување на Рамковниот договор, Хазби Лика, за „Алсат М“, вели дека нема конкретен план за решавање на статусот на поранешните членови на ОНА и на семејствата на паднатите борци. Лика  вели дека не може да гарантира закон сличен на тој за бранителите, бидејќи засега нема таков договор во новата влада, исто како што било и со претходните влади.

– Не можам да кажам дали ќе се усвои некој закон бидејќи досега договорите што се направени меѓу албанските партии и во сегашната владина коалиција, не успеале да се договорат за такво нешто. Мислам дека со текот на времето треба да се види и оваа работа, ако е можно, барем семејствата на паднатите борци и оние што беа ранети за време на војната да се третираат од државата – изјави Лика.


СДСМ: Музеј на Македонија најдобро говори за односот на ВМРО-ДПМНЕ кон институциите


Скопје, 15 јуни, 2017 - 13:52 (META) 

„Состојбата со Музејот на Македонија, објект од историско и културно значење за граѓаните на Македонија, кој е целосно запуштен и руиниран, со урнати плафони и со мувлосани ѕидови, најдобро говори за тоа во каква состојба ВМРО-ДПМНЕ ги остави институциите и државата и како се однесуваше кон културното и историското наследство“, велат од СДСМ.

Во соопштението на владејачката партија се додава дека додека преку „криминалните тендери за градење лажен барок и споменици, кадрите на ВМРО-ДПМНЕ ги крадеа и ги трошеа парите на граѓаните, значајните културни институции и градбите од историско и културно значење беа занемарени и оставани да скапуваат и да се распаѓаат“.

Министерот за култура, Роберт Алаѓозовски, денеска на својот фејсбук-профил објави фотографии од штетите настанати од поплавата по вчерашното невреме.


Во Собранието денеска ќе се гласа за заменик-министрите


Скопје, 15 јуни, 2017 - 9:44 (META) 

Петтата седница на Собранието на Република Македонија, почната вчера со обемна агенда, продолжува денеска, а на дневен ред е и изборот на заменик-министрите во Владата предводена од Зоран Заев.

Пред гласањето за министрите, на дневен ред се годишни извештаи за 2016 година на државни совети, комисии или агенции, меѓу кои и на Комисијата за спречување на корупцијата, како и извештајот за работата на Судскиот буџетски совет и за реализацијата на судскиот буџет минатата година.