Коѕијас: Договорот ќе биде ратификуван, Грција го доби името назад


Атина, 7 септември, 2018 - 12:25 (META) 

Договорот од Преспа ќе го донесе нашата влада во Парламентот и ќе биде изгласан со апсолутно мнозинство, од над 150 пратеници, порача министерот за надворешни работи Никос Коѕиас во интервјуто за грчкото радио „Риал фм“.

Тој тврди дека Грција добила многу повеќе отколку нашата земја, која ќе мора да направи крупни промени, но и потоа сè ќе зависи од Грција.

– Иако соседната земја ќе одржи референдум, ќе направи уставни измени и ќе го смени името, таа ќе продолжи да зависи од Грција, бидејќи без грчкото ратификување на Договорот од Преспа, нема да стане членка на НАТО – вели Коѕиас.

Зборувајќи за позицијата на Македонија, тој исто така се пофали дека придобивка за Грција е што земјата повеќе нема да се вика Македонија, туку Северна Македонија, и со тоа актуелната власт „го добила името назад“.

– Многу од моите колеги велат дека не ја нарекувале „Македонија“ во изминатите 15 години. Благодарение на нашата влада, таа земја и Американците ќе ја нарекуваат „Северна Македонија“. Три четвртини од светот, за жал, ја признаа соседната земја како Македонија и за среќа со овој договор таа ќе стане Северна Македонија“. Затоа ние тврдиме дека го добивме името назад, а не сме го дале, како што велат некои – вели шефот на грчката дипломатија.

Зборувајќи за противењето на коалицискиот партнер во владата, Панос Каменос, за ратификацијата на Договорот, тој вели дека тоа нема да биде пречка, оти се знае како се донесуваат одлуките во владата.

– Имам предвид што вели коалицискиот партнер во владата, но одлуките во владата се носат од мнозинство и многу е јасно кој го изразува апсолутното мнозинство. Коалицискиот партнер е секогаш многу продуктивен и корисен, за ова прашање има негови позиции, сака да ги искажува, тоа е негово демократско право. Но, повторувам уште еднаш, грчката Влада ќе го донесе договорот во Парламентот, во Парламентот има мнозинство и ова го кажав уште лани, дека нема да се изгласа од мнозинство партии, туку од мнозинство пратеници – вели Коѕиас.


Димитров во Стразбур ќе разговара со европарламентарците за напредокот на Македонија


Скопје, 2 јули, 2018 - 13:24 (META) 

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, утре ќе престојува во  работна посета на Стразбур, во Европскиот парламент, при што ќе се сретне со шефови на пратеничките групи во Парламентот, меѓу кои се претседателот на АЛДЕ – Ханс ван Бален, претседавачот со Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент (АФЕТ) – Дејвид МекАлистер кој доаѓа од Европската народна партија, како и со неговиот сопартиец Андреј Ковачев.

„Во фокус на разговорите ќе бидат натамошните фази од евроинтегративниот процес на Република Македонија, по заклучоците на Европскиот совет минатата недела“, најавуваат од Министерството за надворешни работи.


Германскиот министер за надворешни работи: Скопје и Атина напишаа историја


Берлин, 13 јуни, 2018 - 9:40 (META) 

Германскиот министер за надворешни работи, Хејко Мас им честиташе на владите на Македонија и Грција за постигнувањето договор за решавање на спорот за името и рече дека решителноста и визијата на двајцата премиери и на двајцата министри за надворешни работи донеле успех.

– Скопје и Атина денеска напишаа историја. 25 години спорот за името на Поранешната југословенска Република Македонија стоеше меѓу Македонците и Грците. Одлична вест е дека двете страни сега најдоа решение и се согласија за името Република Северна Македонија.

Тоа исто така покажува што може да се постигне ако меѓународно се однесуваме со трпение, разум и почит едни кон други. Вредеше што никогаш не се откажавме од надежта, што бевме во постојана блиска размена и што двете страни и во тешки фази секогаш одново наоѓаа компромиси. Преговорите беа долги и макотрпни. Но, на крајот решителноста и визијата на двајцата премиери и нивните министри за надворешни работи доведоа до успех. На двете Влади им честитам од срце за овој историски договор – порача Мас.

Германскиот министер за надворешни работи ги повика сите политички чинители во двете земји да придонесат за спроведувањето на договореното, кое ја отстранува клучната пречка за приближувањето на земјава кон ЕУ и НАТО.

– Ги повикувам сите политички сили во Скопје и во Атина да придонесат за спроведување на овој историски договор. Бидејќи тој ги јакне добрососедските односи меѓу двете земји и придонесува за стабилноста на Западен Балкан. Освен тоа, сега е отстранета клучна пречка за приближувањето на Скопје на ЕУ и на НАТО – вели Мас.


Коѕиас в четврток слетува на „Скопје“


Скопје, 20 март, 2018 - 13:20 (META) 

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас в четврток ќе пристигне во официјална дводневна посета на Македонија, извести македонското Министерство за надворешни работи.

Посетата на Коѕиас в четврток ќе почне со неговото слетување на меѓународниот аеродром „Скопје“, само повеќе од месец откако со одлука на македонската влада името на овој аеродром беше сменето од „Александар Велики“ во „Скопје“.

На 30 март, петок, тој  со својот македонски колега Никола Димитров ќе бидат во Виена, каде ќе се сретнат со личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН и посредник во преговорите за името, Метју Нимиц.


Ветер во грб побара Димитров од европарламентарците


Брисел, 10 октомври, 2017 - 15:45 (META) 

„Градењето модерна европска демократија е, пред сè, во интерес на нашите граѓани, во интерес на земјите од регионот и од интерес на ЕУ. Стабилна, економски просперитетна и успешна Република Македонија подразбира стабилен и просперитетен регион“, порачал министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во денешното обраќање пред Комитетот за надворешни работи во Европскиот парламент (АФЕТ), соопшти Министерството за надворешни работи.

Во освртот Димитров ги презентирал мерките за спроведување на клучните реформи во земјата, како и посветеноста на Владата на градењето регионална и меѓународна соработка. Тој на европарламентарците им порачал дека е време за поголема стимулација на Македонија.

– Предолго искусуваме ветер в лице, дајте ни ветер во грб, а ние ќе возвратиме со мирни води и со плодна жетва – рекол шефот на македонската дипломатија, нагласувајќи дека сега е вистинското време да се препознае моментот за енергичен и позитивен ангажман кон повеќе, а не помалку ЕУ-интеграција.

По обраќањето пред парламентарната комисија, Димитров се сретнал со неколку европратеници, повторувајќи го притоа апелот за поддршка за Република Македонија да направи суштински чекор во процесот на европските интеграции во текот на 2018 година.


БИХ немаат намера да го признаат Косово


Сараево, 29 септември, 2017 - 15:01 (META) 

БИХ нема да ја признаат независноста на Косово ниту, пак, ќе го разгледуваат ова прашање до крајот на мандатот на актуелниот Совет на министри, односно владата, порача денеска босанскиот министер за надворешни работи, Игор Црнадак, откако косовскиот премиер Рамуш Харадинај повика БИХ да го признаат Косово.

Причината е несогласувањето на Република Српска, која е еден од двата федеративни дела на БИХ.

– Босна и Херцеговина нема да го признаат Косово, не поради ставот на Босанците или Хрватите, туку поради ставот на претставници на Република Српска, како од власта така и од опозицијата. Во врска со ова прашање, ние сите сме единствени и нема никакви шанси оваа состојба да се смени – изјави Црнадак, кој е еден од српските претставници во босанската влада.


Димитров и Хан во Брисел разговарале за реформите


Брисел, 26 септември, 2017 - 19:46 (META) 

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска во Брисел имал работна средба со еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, на која го информирал еврокомесарот за досегашното спроведување на реформите во согласност со планот „3-6-9“, соопшти Министерството за надворешни работи (МНР).

Димитров ја повторил заложбата на Владата за целосна вклученост во спроведувањето на реформите за набргу да се отвори патот за обновување на препораката за почеток на пристапните преговори.

„Министерот Димитров изрази убедување дека напредокот на земјата ќе овозможи отворање на дискусија за донесување одлука за почеток на пристапните преговори, како чекор кон остварување на стратешката цел на Македонија – членство во Европската Унија. Еврокомесарот Хан ја повтори посветеноста на Европската комисија за понатамошна соработка со Владата на Република Македонија во функција на успешна реализација на итните реформски приоритети и забрзување на евроинтегративниот процес на Република Македонија“, стои во соопштението од МНР.


Интерпелација: Опозицијата го обвини Димитров за кариеризам


Скопје, 11 септември, 2017 - 15:26 (META) 

Собранието ја почна расправата за интерпелацијата што пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја поднесоа за министерот за надворешни работи, Никола Димитров.

Интепелацијата ја образложи пратеникот Антонио Милошоски, поранешен министер за надворешни работи, кој од собраниската говорница рече дека „единствената идеологија на Димитров е кариеризмот“.

– Видете ја неговата биографија и ќе видете дека кариерата му била приоритет без разлика дали на власт бил Љубчо Георгиевски, Никола Груевски или Зоран Заев – рече Милошоски.

Тој го обвини Димитров за „штетниот“ Договор за добрососедство со Бугарија, за газење на декларираниот принцип на инклузивност со неиспраќањето на Александар Николовски за амбасадор на Македонија во Брисел и за неуспех во регионалната политика, за што како доказ ја наведе трилатералната средба на претседателот на Србија и на премиерите на Бугарија и на Грција. Како четврта причина поради која се бара интепелација на шефот на македонската дипломатија, Милошоски го истакна планот за населување мигранти во земјава, посочувајќи дека имаат „добри информации дека од Македонија се барало и се бара да ги зголеми своите капацитети за прием, населување и за давање права на мигрантите“.

Министерот за надворешни работи во своето образложение на одговорот на интерпелацијата, ја обвини опозицијата за хипокризија во однос на Договорот со Бугарија, регионалната политика и за нејзините декларативните заложби за добрососедски односи од една, и спроведувањето политики на изолација од друга страна.

Тој нагласи дека „неговата идеологија е државниот интерес на Република Македонија“.

Според собранискиот деловник, расправата за интерпелација трае еден ден, а гласањето по неа може да биде најдоцна до полноќ.

Пред почетокот на расправата за интерпелацијата на Димитров, пратениците со 77 гласа „за“ ги изгласаа измените на Изборниот законик со кои Движењето Беса, како втора опозициска партија што на последните парламентарни избори освоила најмногу пратеници, сега ќе има член во Државната изборна комисија наместо ДПА.


Димитров во Талин: Имам голема приказна во надежен момент за Македонија


Талин, 8 септември, 2017 - 12:11 (META) 

Имам голема приказна да им раскажам на министрите од ЕУ во овој надежен момент за Македонија, рече шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, во главниот град на Естонија, Талин. Таму се одржува неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија и на земјите кандидати за членство во ЕУ.

Димитров се надева дека преговорите за членство на Македонија со ЕУ можат да почнат следната година.

– Тука сум да ги убедам дека тоа исто така е од интерес за Европа – порача Димитров, кој во Талин беше пречекан од еврокомесарката Федерика Могерини.


Димитров со норвешкиот колега потпиша изјава за партнерство и соработка


Ослов, 18 август, 2017 - 15:57 (META) 

Со денешното потпишување во Осло на заедничка изјава за партнерство и соработка меѓу Република Македонија и Кралството Норвешка се отвора ново поглавје во односите со норвешката демократија, соопшти македонското министерство за надворешни работи известувајќи за работната посета на шефот на македонската дипломатија Никола Димитров на Норвешка, со која тој ја завршува нордиската турнеја.

Димитров денеска престојуваше во возвратна посета на Осло, само два месеца откако норвешкиот министер за надворешни работи Борге Бренде беше во посета на Скопје. Престојот во Осло, Димитров го искористи и за средба со поранешниот норвешки министер за надворешни работи Кнут Волебек.

Министерството за надврешни работи на Норвешка денеска објави јавен повик за реформска помош насочена кон зајакнување на ЕУ интеграцијата на Македонија.