Собранието со 70 гласа „за“ изгласа минимална плата од 12.000 денари


Скопје, 18 септември, 2017 - 18:09 (META) 

Собранието денеска со 70 гласа „за“ и ниту еден против и воздржан го изгласа предлог-законот за зголемување на минималната плата, со кој официјално треба да почне исплатата на минималната плата во износ од 12.000 денари.

За збор беа пријавени повеќе од триесетина пратеници, а расправата помина во меѓусебни обвинувања на владејачкото мнозинство и на опозицијата, по што опозицијата реши да го поддржи законот и да гласа за него.

За време на расправата, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ нагласија дека предлог-законот за зголемување на минимална плата нема да го подобри стандардот на граѓаните ниту ќе ја раздвижи економијата. Според нив, предлогот на Владата е предизборна популистичка мерка од која граѓаните нема да имаат добробит на долг рок.

Владејачкото парламентарно мнозинство тврдеше дека минималната плата од 12.000 денари не е предизборна мерка, туку закон од социјален карактер кој ќе повлече и пораст на просечната плата, животниот стандард на граѓаните, а со тоа и на целокупната економија.

Зголемувањето на минималната плата ќе се однесува на сите работници, односно таа ќе треба да биде исплатена и за вработените во кожарската, текстилната и во индустријата за обувки.

За таа цел месечно од државната каса за субвенционирање на претпријатијата ќе се одвојуваат по 1,5 милиони евра.

Расправата по другите точки на дневен ред на оваа 12. седница претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа за утре во 11 часот.


Во Собрание денеска законите за стечајците, за радиодифузната такса и за минималната плата


Скопје, 18 септември, 2017 - 10:01 (META) 

Собранието на Република Македонија на четвртото продолжение на 12. седница, денеска во скратена постапка ќе расправа за pредлог-законот за изменување на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, поднесен од пратениците Томислав Тунтев, Ејуп Аљими и Весел Мемеди. Овој предлог-закон е за укинувањето на радиодифузната такса, што беше предизборно ветување на СДСМ.

Пред него на дневен ред се pредлог-законот за минималната плата, законот за стечајците и измените на Законот за извршување и одлуката за утврдување на бројот на потпретседатели на Собранието.


Собранието ќе расправа за минимална плата и за укинување на радиодифузната такса


Скопје, 15 септември, 2017 - 10:20 (META) 

Собранието денеска во 11 часот ќе ја продолжи 12. седница, на која како точки на дневен ред се законот за минимална плата, законот за стечајците и укинување на радиодифузната такса.

Освен тоа, на дневен ред ќе се најде и предлог за утврдување на бројот на потпретседатели на Собранието, ратификација на Спогодбата за соработка помеѓу Владата на Република Македонија и Советот на министрите на Босна и Херцеговина во процесот на пристапување во Европската Унија и предлог-закон за ратификација на Договорот од Париз.

Вчера Собранието отвори општ претрес по предлог-законот за употреба на јазиците.

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека предлог-законот е неуставен, дека тој произлегува од т.н. тиранска платформа и дека со него се воведува двојазичност на целата територија на државата.

Од парламентарното мнозинство сметаат дека предложениот закон нема да ја уништи туку ќе ја унапреди државата и дека тој произлегува од амандманот 5 на Уставот.

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, вчера ја прекина седницата два часа порано поради партиските обврските на пратениците за поднесување кандидатски листи.


СДСМ: Груевски е против зголемувањето на минималната плата и затоа шири лажни вести


Скопје, 11 септември, 2017 - 18:20 (META) 

Граѓаните денеска слушнаа дека Никола Груевски е против зголемување на минималната плата за работниците од 12.000 денари и затоа шири лажни вести, се вели во реакцијата на СДСМ на изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во Волково.

„Додека Груевски договараше провизии, плацови на Водно и други матни зделки, Македонија, во изминатите 11 години, стигна до дното во регионот и во Европа, со најниска минималната плата. Владата предводена од СДСМ овозможи работниците да добијат зголемување на минималната плата на 12.000 денари. Дополнително овозможи и намалување на трошоците за живот, преку укинување на радиодифузната такса, враќање на евтината дневна тарифа на струјата, намалени катастарски трошоци до 50 отсто, со што се подобрува животниот стандард на граѓаните и повеќе пари остануваат во семејните буџети. Затоа на Никола Груевски и на ВМРО-ДПМНЕ, единствената партија што не плаќа данок во земјава, никој повеќе не им верува, ниту пак на нивните измислени лажни вести“, се вели во реакцијата.


Груевски: Со минималната плата, Владата ги залажува граѓаните на краток рок пред избори


Скопје, 11 септември, 2017 - 17:46 (META) 

СДСМ во трка за повеќе гласови донесе одлука и објави ветување со кое предвидуваат непродуктивен концепт на минимална плата, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, за време на неговата посета во Волково.

– Со овој концепт, практично ќе ги залажат граѓаните на краток период, на штета од шест месеци до година. Потоа тој концепт станува неодржлив, така што за година до две отсега ќе стане сосема јасно за каков неодржлив концепт станува збор. Имено, она што го предвидуваат е на оние фирми што имаат загуби, значи на фирмите кои имаат негативно работење, кои имаат проблеми во работењето и кои не го водат својот бизнис соодветно, во периодот од шест, односно 12 месеци делумно, Владата да им компензира одредени средства помеѓу разликата од сегашната плата и минималната плата, но не одговараат на прашањето „Што потоа?“ – рече Груевски.

Според него, компаниите ќе ја исплаќаат минималната плата, но потоа работникот ќе биде принуден да врати дел од парите, зашто поинаку таа компанија не би можела да опстане. Груевски смета дека ќе има и отпуштање на работници, како и преселување на големите мултинационални компании што дошле во Македонија.

– Ако не им се понуди некоја компензација, тие ќе си заминат, ќе одат во држава каде што комотно, по закон ќе работат и нема да бидат во ситуација да не можат да го исполнат законот. Тие не можат заради една несериозна влада и нејзината желба да ги измами граѓаните пред избори да се доведат во ситуација да направат законски престап и да губат насекаде – вели Груевски.


Шилегов: ВМРО-ДПМНЕ го блокира носењето на законите за минимална плата и за стечајци


Скопје, 7 септември, 2017 - 16:43 (META) 

Два дена пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и Влатко Ѓорчев со јалови дискусии и со бесцелни меѓусебни репики, ја блокираат Комисијата за труд и социјална политика и постапката за донесување на предлог-законите за минимална плата и за стечајци, изјави денеска пратеникот на СДСМ, Петре Шилегов.

– ВМРО-ДПМНЕ во суштина ја блокира можноста на вработените кои имаат најниски примања и на вработените во текстилната и во кожарската индустрија да им се зголеми платата на 12.000 денари. Ја блокираат можноста конечно стечајните работници финансиски да го решат својот статус. Ги блокираат реформите во оваа држава, го блокираат просперитетот кој граѓаните го очекуваат. Со ваквото однесување ДПМНЕ само го потврдува фактот дека за нив не се важни интересите на граѓаните, нивната подобра економска состојба, нивната подобра социјална заштита, туку се загрижени само за тесно-партиските интереси и за благосостојбата на раководството од оваа партија – рече Шилегов.

Пратеникот нагласи дека СДСМ нема да го дозволи ова сценарио и нема да дозволи блокада на процесите што ќе обезбедат напредок, реформи и подобра економска состојба на граѓаните.


Законот за јазиците и огласот за наследникот на Зврлевски денеска во Собранието


Скопје, 6 септември, 2017 - 10:52 (META) 

Собраниската Комисија за европски прашања денеска треба да ја продолжи седницата на која се расправа за предлог-законот за употреба на јазиците, во прво читање. Со законот се предвидува во сите органи на државната власт во Република Македонија, централни институции, јавни претпријатија, агенции, дирекции, установи и организации, комисии, правни лица кои вршат јавни овластувања согласно закон и други институции, службен јазик, покрај македонскиот јазик и неговото писмо, да биде и албанскиот јазик.

За предлагачот и за пратениците од мнозинството, законот е дел од патот на евроатлантските интеграции на Македонија и на никаков начин не го нарушува ниту Уставот, ниту унитарниот карактер на државата. За пратениците од опозицијата, пак, тој е противуставен за што, според нив, говори и фактот што се носи со европско знаменце иако нема никаква европска регулатива со која се усогласува и тој ќе донесел само дополнителни поделби, а не кохезија во општеството.

Во Собранието треба да продолжи и седницата на која ќе се расправа за предлогот за распишување оглас за нов јавен обвинител на Република Македонија.


СДСМ ќе поднесе три закони – за минимална плата, за стечајци и за радиодифузна такса


Скопје, 1 септември, 2017 - 16:14 (META) 

СДСМ пред пратениците во Собрание ќе поднесе пакет закони кои ќе бидат од особено значење за економско ранливите категории, соопшти денеска координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев.

Пакетот закони, како што информираше Тунтев, ги опфаќа законот за минимална плата, закон за стечајните работници и законот за укинување на радиодифузната такса.

– Побарав да ги донесеме по скратена постапка како предлог од група пратеници, односно, да бидам поконкретен, како предлог од координаторите на пратеничките групи. Oчекуваме поддршка од опозицијата и ако ја добиеме, денеска, до крајот на работното време, законите ќе ги поднесеме со нивна поддршка, ако не, тогаш ќе ги поднесеме како координатори на пратеничките групи од парламентарното мнозинство. Очекувам овојпат интересот на граѓаните да биде пред партискиот интерес – рече Тунтев.

Координаторот на пратеничката група на СДСМ апелираше до опозицијата за конструктивност бидејќи, како што нагласи, со овие законски решенија ќе им се помогне на граѓаните.

Тунтев во Собранието денеска имаше средба и со тројцата европратеници, Иво Вајгл, Кнут Флекенштајн и Едвард Кукан, на која било разговарано за напредокот на политичкиот дијалог во Собранието и потребата за вклученост на сите парламентарни групи.


ВМРО-ДПМНЕ: Власта на СДСМ го окупираше синдикатот


Скопје, 16 август, 2017 - 9:56 (META) 

СДСМ стави рака врз синдикатот кој треба да ги штити интересите на вработените. Додека граѓаните чекаат просечна плата од 30.000 денари и минимална плата од 16.000 денари, СДСМ наместо да го испорача ветувањето, го презема синдикатот за да се осигура дека ќе биде задушен секој револт од катастрофалните економски политики, обвини ВМРО-ДПМНЕ претпладнево.

„Партиската полиција на Оливер Спасовски, даде асистенција за влез во просториите на ССМ на лице блиско до СДС. Скандалот да биде поголем, тоа е сторено врз основа на решение со кое се одбива неговото барање за упис во Централниот регистар како овластено лице на синдикатот. МВР на Спасовски постапи надвор од процедура, дозволувајќи партиските наредби да бидат над законот и со закон пропишаните норми. СДСМ брза пред најавените покачувања на даноците и придонесите да ги стави синдикатот и работниците под своја контрола, како би си обезбедиле молк за погрешните економски политики кои ги влечат“, порачува ВМРО-ДПМНЕ.

Партијата порачува дека дека синдикалното организирање е загарантирано со Устав и истото не смее да биде загрозувано од ниедна власт како и дека ќе мора некој да сноси одговорност за незаконскиот упад во синдикатот.


Ременски: ВМРО-ДПМНЕ да не ги блокира законите за стечајците и за минималната плата


Скопје, 15 август, 2017 - 15:49 (META) 

Крајно време е да се откажете од тесно-партиските интереси и од партиската пропаганда, и да  престанете да ги блокирате законските решенија кои што ќе им помогнат на две групи наши сограѓани, побара денеска пратеничката од СДСМ Фросина Ременски од нејзините колеги од ВМРО-ДПМНЕ.

– Со вашите јалови дискусии во Собранието на Република Македонија за одбрана на криминалот и попречување на правдата, вие директно го блокирате усвојувањето на Законот за минималната плата кој ќе овозможи решавање и подобрување на стандардот на илјадници работнички семејства во Република Македонија. И Законот за материјално обезбедување на невработени лица поради приватизација на претпријатија со доминантна сопственост на државата, во јавноста познат како ,,Законот за стечај“, со кој што ќе се реши долгата егзистенцијална агонија на овие наши сограѓани – рече Ременски.

Таа нагласи дека новите закони ќе овозможат илјадници работници во текстилната и кожарската  индустрија да имаат агарантиран минимален приход од 12.000 денари, наместо досегашните 9.000, како и околу 3.000 работници – стечајци од  претпријатија со доминантна сопственост на државата да добиваат по 7.596 денари месечно.

– Нема да помине обидот преку грбот на граѓаните и нивните реални потреби, со блокирање на процесите и постапките во Собранието да се покрие катастрофалниот рејтинг на Никола Груевски и неговата партија, која во пресрет на локалните избори со беспредметни пропаганди, дискусии и сеење на страв помеѓу граѓаните се обидуваат да го попречат решавањето на проблемите кои што тие ги создадоа изминативе години криминално владеење – порача Ременски.