!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Во Кривичниот суд нови рочишта за насилството во Центар и за „Тотал“


Скопје, 7 декември, 2017 - 9:47 (META) 

Во Кривичниот суд денеска ќе се одржат рочишта за два предмети на Специјалното јавно обвинителство, за случајот со насилството пред Општина Центар во 2013 година, познат како „Шамари“, како и за предметот „Тотал“.

Дванаесет лица се обвинети за поттикнување насилството во Општина Центар за време на протестите од јуни 2013 година. Меѓу обвинетите се и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, и пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова.

На денешното рочиште ќе сведочи поранешниот градоначалник на Општина Центар, Андреј Жерновски.

На претходните рочишта за насилството во Центар, вината за настаните пред општина Центар во јуни 2013 година, ја признаа четвртообвинетиот Томислав Лазаров и петтообвинетиот Јордан Ристевски.

Апелацискиот суд претходно ја прифати жалбата на СЈО и дозволи „бомбите“ да се користат како доказен материјал.

Во случајот „Тотал“, новинарот Драган Павловиќ – Латас се товари дека во периодот од 2008 до 2015 година извршил даночно затајување преку неговите фирми „Тотал маркетинг“ ДООЕЛ Скопје, „Медиамакс“ и „Тотал медиа центар“ ДООЕЛ Скопје. Судијката го одложи претходното рочиште бидејќи не беа одредени законски застапници за фирмите „Тотал маркетинг“ и „Медиамакс“.


Одложено рочиштето за „Траекторија“ поради немање услови за снимање на судењето


Скопје, 6 декември, 2017 - 10:51 (META) 

Почетокот на судењето за случајот „Траекторија“ на СЈО, во кое обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешните министри Владимир Пешевски, Миле Јанакиески и ексдиректорот на Агенцијата на државни патишта, Љупчо Георгиевски, се одложи на барање на одбраната бидејќи во судницата не беа обезбедени услови за тонско и за визуелно снимање на рочиштето.

Адвокатот Еленко Миланов во името на сите бранители побара од судот да ги почитува одредбите од ЗКП и да овозможи тонско и визуелно снимање на рочиштето за да можат, како што рече, сите учесници во постапката и институции да имаат увид во тоа што се случувало на рочиштата.

Судијата Горан Бошевски, кој го води предметот, се согласи и го одложи рочиштето за 18 декември, за кога, како што рече, ќе бидат обезбедени услови.

По завршувањето на рочиштето, Груевски изјави дека денеска бил повикан на суд за нешто што претходно го правела, а и сега го прави владата на СДСМ.

– Имено, владата на СДСМ, за изградбата на хидроцентралата Козјак направила договор во идентична постапка и на идентичен начин и ја исфинансирала изградбата, а сега кога СДСМ е повторно на власт е направен анекс на договорот кој е усвоен во Собранието и е преточен во закон – рече Груевски.

Прашан за договорот со кинеската компанија за изградбата на двата автопатишта, поранешниот премиер и актуелен лидер на ВМРО-ДПМНЕ рече дека сè било направено според закон, дека бил изгласан во Собранието и за него гласале пратениците на СДСМ, тогаш во опозиција.

Груевски се товари за примање награда за противзаконито влијание, а другите обвинети – за злоупотреба на службената положба и овластувања. Тие, поттикнати од Груевски, во периодот од октомври 2012 до октомври 2013 година, ги искористиле и ги пречекориле овластувањата во постапката за избор на компанија што ќе ги гради автопатските делници Миладиновци – Штип и Тетово – Охрид и на тој начин го оштетиле буџетот за 155.117.256 евра.


Прифатено обвинението од СЈО за „Топлик“


Скопје, 23 ноември, 2017 - 11:34 (META) 

Основен суд Скопје 1 го прифати обвинението на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за случајот „Топлик“.

Во случајот осомничени се поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, и уште пет други вработени во Министерството за транспорт. Се товарат за незаконски постапки во врски со изградбата на „Сончев град“.

На 4 ноември Апелацискиот суд Скопје ги прифати жалбите на СЈО против решението на Кривичен суд од 27 септември годинава, со кое се забранува користењето на „бомбите“ како доказ во случаите „ТНТ“ и „Топлик“.


Груевски не го коментира признавањето на вина на Лазаров за „Шамари“


Скопје, 20 ноември, 2017 - 15:03 (META) 

Судијката Татијана Михајлова на предлог на обвинителката од СЈО, Фатиме Фетаи, ја раздвои постапката за Томислав Лазаров откако тој ја призна вината во случајот „Шамари“ за насилствата пред Општина Центар во јуни 2013 година и сега судот треба да оформи нов предмет за него.

За другите обвинети, кои се изјаснија како невини (Груевски, Јанакиески и Рангелова), Михајлова ги одреди датумите 29 ноември, 7 декември и 18 декември за продолженијата на судењето против нив.

Обвинетите си заминаа од судот, а Михајлова даде половина час пауза по која треба да продолжи постапката за Лазаров.

Груевски не сакаше да го коментира признавањето на вина од страна на неговиот сопартиец, Томислав Лазаров, и рече дека тој можеби си има негови лични причини зошто го сторил тоа.

Груевски нагласи дека се изјаснил како невин и оти очекува што побргу да заврши судскиот процес и да се разјасни целата ситуација.

Денешното рочиште почна со правно надмудрување меѓу адвокатите на обвинетите, кои сакаа одложување, и Фетаи која инсистираше да почне главната расправа.

Судот ја раздвои постапката и за обвинетиот Димче Крстев, бидејќи поради нарушена здравствена состојба не е во состојба да присуствува на судењето.

Адвокатите приговараа во врска со раздвојувањето на постапката и бараа судијката првин да се произнесе по нивните барања во врска со доказите. Михајлова ги одби ваквите наводи и одлучи денеска да почне главната расправа.

Фетаи во образложението наведе дека на барање на Груевски, Јанакиески преку Рангелова, Лазаров и Ристески ги организирал протестите пред Општина Центар за да бидат спречени измени на деталните урбанистички планови, меѓу кои и за Мал ринг, со што, како што рече Фетаи, најмногу биле засегнати бизнис-интересите на ВМРО-ДПМНЕ и на партиските бизнис-партнери.

Фетаи пред судот експлицитно ги наведе заканите и навредите што демонстрантите пред Општина Центар ги упатувале кон тогашниот градоначалник, Андреј Жерновски, и кон советниците од коалицијата предводена од СДСМ.


Груевски, Јанакиески и Пешевски на суд на 6 декември за случајот „Траекторија“


Скопје, 20 ноември, 2017 - 14:11 (META) 

Кривичниот суд на 6 декември го закажа првото рочиште за случајот „Траекторија“ на СЈО, во кој обвинети се експремиерот Никола Груевски и ексминистрите Миле Јанакиески и Владимир Пешевски, за злоупотреби при изградбата на автопатиштата Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид.

Во случајот „Траекторија“, обвинетите се товарат за злоупотреба на службената положба и овластување и дека му нанеле штета на државниот буџет од најмалку 155 милиони евра и за истиот износ на компанијата изведувач ѝ овозможиле да стекне имотна корист.

Актуелниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер Никола Груевски во истиот предмет е обвинет за примање награда за противзаконско влијание.

Кривичниот суд закажа и два дополнителни датуми за ова судење – 18 и 26 декември.


Груевски, Јанакиески и Рангелова се изјаснија како невини за „Шамари“


Скопје, 20 ноември, 2017 - 13:40 (META) 

Поранешниот премиер, Никола Груевски, ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, и пратеничката Даниела Рангелова на главната расправа за судскиот процес за насилствата пред Општина Центар во јуни 2013 година, се изјаснија дека се чувствуваат невини.

Поранешниот претседател на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Томислав Лазаров, обвинет во случајот, на денешното рочиште ја призна вината за кривичното дело насилство.

– Се чувствувам виновен и од оваа временска дистанца длабоко се каам за стореното – рече Лазаров.

Првообвинет во случајот е Груевски, а обвинети се Јанакиески, Рангелова и уште 11 други лица.

Случајот во јавноста познат како „Шамари“, Специјалното јавно обвинителство на 15 септември минатата година го поведе за насилства во Општина Центар, како и за нарачаните шлаканици за тогашниот градоначалник Андреј Жерновски.


Груевски и Јанакиески ќе одговараат и за „ТНТ“, судот го прифати обвинението на СЈО


Скопје, 17 ноември, 2017 - 11:11 (META) 

Кривичниот суд го прифати обвинението на Специјалното јавно обвинителство за случајот „ТНТ“, во кој обвинети се актеулениот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, и поранешниот градоначалник на Гази Баба, Тони Трајковски.

Од СЈО ни потврдија дека добиле известување од судот дека Советот за оценка на обвинителниот акт дал зелено светло за предметот да оди на главна расправа.

Судот сега треба да одреди судија што ќе го води предметот, кој треба да закаже датум за почеток на судењето.

Случајот „ТНТ“ се однесува на уривањето на комплексот „Космос“ на бизнисменот и претседател на Партијата за европска иднина (ПЕИ), Фијат Цаноски, а во него, покрај Груевски, Јанакиески и Трајковски, обвинети се уште четири лица.

Инаку, обвинението за предметот „ТНТ“ беше распределено за оценување кај судијката и поранешна в.д. претседателка на Кривичниот суд Скопје, Татјана Михајлова.

Апелацискиот суд Скопје на почетокот на месецов одлучи прислушуваните разговори да се користат како доказ во судската постапка за случајот.


Судот ги одобри обвиненијата на СЈО и за случаите „Траекторија“ и „Тарифа“


Скопје, 13 ноември, 2017 - 12:33 (META) 

Кривичниот суд во Скопје ги одобрил обвиненијата на Специјалното јавно обвинителство за случаите „Тарифа“ и за „Траекторија“. Како што дознаваме, Советите за оценка на обвинителните акти дале зелено светло овие два предмети да одат на судење.

Тие сега треба да бидат распределени кај судии и да бидат закажани датумите за почеток на главната расправа.

Во случајот „Траекторија“, кој се однесува на злоупотреби поврзани со изградбата на автопатиштата Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид, обвинети се поранешниот вицепремиер за економски прашања, Владимир Пешевски и поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, кои се товарат за злоупотреба на службената положба и овластување. Актуелниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер Никола Груевски во истиот предмет е обвинет за примање награда за противзаконско влијание.

Во предметот „Тарифа“ обвинети се три лица кои се товарат дека преку злоупотреба на службената положба и овластување набавиле софтверски систем за потребите на државната компанија Електрани на Македонија (ЕЛЕМ) кој не бил имплементиран.

Инаку, обвинителниот акт за случајот „Траекторија“ го оценуваше Совет на чело со поранешната в.д. претседателка на Кривичниот суд, Татјана Михајлова, а обвинението за „Тарифа“ беше распределено и по него одлучуваше Совет предводен од судијката Лидија Петровска.


Јанакиески го прашува СЈО зошто ги повредило неговите права на приватност


Скопје, 4 ноември, 2017 - 13:58 (META) 

По одлуката на Апелацискиот суд Скопје, со која ги прифати жалбите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) против решението на Кривичен суд, со кое се забранува користењето на „бомбите“ како доказ во случаите „ТНТ“ и „Топлик“, со писмо до јавноста, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, кој е обвинет во дава случаи, обвини дека СЈО ги прекршило неговите права на приватност со тоа што побарало прислушуваните разговори од него да се користат како доказ.

Јанакиески смета дека врз него се врши политичка дискриминација.

„Скандалозно тврдејќи дека за мене и за моето семејство не може да важат одредбите од Европската конвенција за човекови права, Уставот и законите во Република Македонија кои го штитат правото на приватност и семеен живот само затоа што сум бил министер и вршев функција преку која со мојот тим оставив бројни мерливи и видливи проекти зад себе, СЈО направи уште една повреда на моите права како граѓанин, вршејќи политичка дискриминација врз мене“, пишува Јанакиески.

Тој во писмото реагира и што Апелацискиот суд одлучувал за жалбата на СЈО без негово присуство. Исто така, претпоставува дека Специјалното јавно обвинителство поседува дури 100.000 разговори од него и од неговата сопруга.

„Иако од нив никогаш не сум добил официјално известување колкав е обемот на материјали кои произлегуваат од незаконско следење на комуникации за кои тврдат дека се мои, по моја слободна проценка врз основа на јавно објавените податоци од СЈО, најверојатно се работи за повеќе од 100.000 разговори во кои спаѓаат и разговори на мојата сопруга, која користи еден од телефонските броеви за кои СЈО вели дека биле незаконски прислушувани. Би ги запрашал претставниците на СЈО, зарем не е повреда на правото на приватност и семеен живот прислушувањето на моите и на разговорите на мојата сопруга, направено надвор од каква било законска процедура?“, прашува поранешниот министер.


Апелација дозволи „бомбите“ за „ТНТ“ и за „Топлик“ да се користат како доказ


Скопје, 4 ноември, 2017 - 13:03 (META) 

Апелацискиот суд Скопје ги прифати жалбите на Специјалното јавно обвинителство против решението на Кривичен суд, со кое се забранува користењето на „бомбите“ како доказ во случаите „ТНТ“ и „Топлик“.

Првообвинет во „Топлик“ за случајот „Сончев град“ е поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, а предметот „ТНТ“ се однесува на уривањето на станбениот комплекс „Космос“ и провобвинет е поранешниот премиер Никола Груевски.

– Груевски и Јанакиески не можат да бидат жртви на прислушувањето, бидејќи во тоа време биде дел од власта која го вршела масовното следење на комуникациите – истакна вчера пред Апелацискиот суд во Скопје обвинителот на СЈО, Бурим Рустеми, во образложението на жалбите зошто „бомбите“ треба да бидат доказ на суд во случаите „Топлик“ и „ТНТ“.

Одбраната на обвинетите, пак, и понатаму стои на ставот дека „бомбите“ се незаконски докази со кои се нарушува правото на приватност на нивните клиенти.

Советот за оценка на обвинителен акт на Основниот суд Скопје 1, на 27 септември годинава ги одби „бомбите“ како доказ во случаите „Тендери“, „Топлик“ и „Тортура“.