СЈО почна истрага против Ахмети и Груевски за пропаднатиот попис


Скопје, 21 март, 2018 - 13:24 (META) 

Специјалното јавно обвинителство денеска објави дека отвора три нови истраги, и тоа „Попис“, „Моќник“ и „Актор“, во кои се сомничат Никола Груевски, Али Ахмети, Антонио Милошоски и повеќе лица од „Актор“ – компанијата која го градеше автопатот Демир Капија – Смоквица.

Како што објави специјалната обвинителка Фатиме Фетаи, во случајот „Попис“ се почнува истрага против тогашниот премиер и претседател на ВМРО-ДПМНЕ и на претседателот на ДУИ за одлагање на пописот во 2011 година поради политички причини, односно тие се сомничат дека се договориле да го прекинат пописот, бидејќи сметале оти демографските факти нема да им одат во прилог.

Со тоа што не го одложиле пописот за подоцнежно време, туку под нивно влијание во Собранието на Република Македонија е донесен законот за кој престанува да важи Законот, нанеле штета на буџетот од над 175 милиони денари.

– Преку влијание врз парламентарните групи на двете партии, на 15 октомври 2011 година бил изгласан закон со кој престанува да важи законот за попис. На тој начин потрошените пари до момент на одложувањето, кои се искористени за обука и подготовки, не би биле штета и би биле искористени во одложената операција – рече Фетаи.

Во случајот „Моќник“, кој се води против, како што рече обвинителката Фетаи, во тоа време многу влијателен пратеник, беа посочени два случаи на кривични – продажба на општинската зграда на Општина Пласница во селото Ижишта и за нарачка на лустрација на судијата Драги Билески. Од досегашните извештаи во медиумите, станува збор за Антонио Милошоски, а покрај него се осомничени и неговиот татко, потоа тогашниот градоначалник на Општина Македонски Брод и други лица.

Фетаи рече дека имало многу кривични дела во постапката со која општинската зграда на Општина Пласница и земјиште станале сопственост на таткото на Милошоски, а во врска со незаконската продажба, потоа првоосмничениот, според обвинителката, нарачал лустрација против кичевски судија. Имено, станува збор за судијата Драги Билески, за кој постои основано сомнение дека бил лустриран по нарачка на Милошоски, бидејќи тој сметал дека го штити градоначалникот на Пласница, Исмаил Јахоски, кој се спротивставил на продажбата. Освен тоа, како што рече  Фетаи, првоосомничениот пратеник нарачал инспекциски контроли во компанијата на Јахоски – „Пуцко Петрол“.

СЈО почна истраги и за случајот „Актор“, односно за тендерот за изградба на автопатот Демир Капија – Смоквица, како и за извлекувањето големи суми пари од вработени во компанијата. Првоосомничен во овој случај е тогашниот премиер Никола Груевски, а второосомничен тогашниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, како и тројца членови на комисија во Министерството и одговорни лица во грчки „Актор“, неговото македонско претставништво и уште две компании за перење пари.


Судења за „Траекторија“ и „Триста“ во скопскиот Кривичен суд денеска


Скопје, 20 март, 2018 - 9:44 (META) 

Во Основен суд Скопје 1 (Кривичен суд) денеска треба да се одржат рочишта за случаите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) наречени „Траекторија“ и „Триста“.

На рочиштето за „Траекторија“, за договорот со кинеската компанија „Синохидро“ за изградба на автопатите Кичево – Охрид и Миладиновци – Штип, во кој се обвинети поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс-министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот директор на Агенцијата за државни патишта, Љупчо Георгиевски, треба да бидат разгледани материјални докази.

Груевски, Пешевски, Јанакиески и Георгиевски се обвинети дека во втората половина на 2012 година и во текот на 2013 година презеле повеќе дејствија со кои во постапката за избор на компанија за изградба на автопатите Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид ги искористиле и пречекориле своите овластувања.

На рочиштето за предметот „Триста“ во кој е обвинет Ѓоко Поповски поранешен помошник-министер во МВР за набавка на 300 возила за потребите на Министерството за внатрешни работи, неговата одбрана треба да даде воведни зборови, а ќе бидат повикани и четворица сведоци на СЈО.

Обвинителите велат дека Поповски со набавката го оштетил буџетот на државата за сума од 453.570 евра, односно тендерот за купување, сервисирање и за одржување на возилата им го доделил на фирми кои немале најевтина понуда.


Адвокатот на Груевски тврди дека ќе имало кривично дело ако не се срушел „Космос“


Скопје, 16 март, 2018 - 11:11 (META) 

Ниту Никола Груевски, ниту Миле Јанакиески како ни Елисавета Најдовска и Насер Ралев кои ги застапувам не го извршиле кривичното дело кое им се става на товар. Ова на денешното рочиште за случајот „ТНТ“ го кажа адвокатот Димитар Дангов.

– Груевски ниту самостојно, ниту во договор со Јанакиески не го поттикнале Тони Трајковски незаконски да го сруши објектот „Космос“. Одбраната ќе докаже дека премиер и министер не се позиции на моќ, туку службени лица со надлежности пропишани во закон. Апсурдот е во тоа што не постои незаконско рушење кое го содржи описот на кривичното дело кое им се става на товар – рече Дангов.

Тој додаде дека неговите клиенти работеле законски.

– Законски постапувале. Доколку не било извршено рушењето тогаш ќе стореле кривично дело за незаконито вршење на службата – истакна Дангов.

На рочиштето присуствуваат сите обвинети – поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, поранешниот градоначалник на општина Гази Баба, Тони Трајковски, градежна инспекторка од Гази Баба и тројца членови на општинската комисија за набавки.

Според обвинителниот акт, со постапката на уривање на објектот на бизнисменот Цаноски е предизвикана штета од 16 милиони евра, а дополнително на буџетот на општина Гази Баба уште три милиони денари. Цаноски и фирмата ФИМЕТ најавија дека ќе поднесат побарувања за причинетата штета.


СЈО бара притвор за обвинет во „Шамарите“ бидејќи три пати не дошол на судење


Скопје, 13 март, 2018 - 11:55 (META) 

Обвинителката на СЈО, Фатиме Фетаи, кога слушна денеска дека обвинетиот Милан Андоновски во случајот „Шамари“ за насилство во Општина Центар, по третпат не доаѓа на судење, побара мерка притвор против него, објави „СДК“.

Претходните двапати не го оправдал отсуството, а денеска неговиот адвокат поднесе доказ од приватна лекарска ординација, која наведува дека имал ларингит и му препорачува да нема физичка активност и му отвора боледување од 14 дена.

– Ако дојдеше денеска Андоновски во судница, немаше да има никаква физичка активност. Следниот пат ќе се разболи некој друг обвинет, бидејќи целта е да не почне ова судење никогаш – кажа Фетаи.

На ова се надоврза обвинителот Гаврил Бубевски кој рече дека ларингит имаат половина од присутните во судницата и побара на обвинетиот да му се одреди притвор.

– Ако дојде во судница, нема да го тера никој да копа или да има друга физичка активност. Барем температура да ставеше во оправданието. Ларингит имаме половина од присутните во судницава. Да му се одреди притвор за непочитување на судот и на останатите обвинети и следниот пат да си биде спроведен со неговите „амоксиклави“ што си ги пие тој и многумина во судницава во овој период на годината – дополни обвинителот Гаврил Бубевски.

Судењето за овој случај на СЈО не може да започне година и пол поради болести на обвинетите, процедурални блокади и смена на судија. Следните рочишта се закажани за 3 и 19 април.

Во случајот „Шамари“ обвинети се 14 лица за поттикнување на насилството што се случи при протестите пред општина Центар во јуни 2013 година. На претходните рочишта, вина за настаните признаа четвртообвинетиот Томислав Лазаров и петообвинетиот Јордан Ристевски и добија по шест месеци условна казна.

Првообвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и Даниела Рангелова.


Судењето за „Топлик“ одложено поради болест на еден од обвинетите


Скопје, 8 март, 2018 - 12:20 (META) 

Кривичниот суд денеска го одложи судењето за случајот на СЈО „Топлик“ поради отсуство на обвинетиот Димитар Димовски. Адвокатот на обвинетиот Димовски до судот достави медицинска документација и нагласи дека утрово неговиот клиент поради нарушена здравствена состојба завршил во болница.

Судијата Осман Шабани истакна дека во медицинската документација која е доставена до судот стои дека обвинетиот има препишана терапија за дома. На ова адвокатот одговори дека на обвинетиот му било отворено боледување, а документација ќе биде доставена и до судот.

Шабани го одложи рочиштето и следното го закажа за 30 март.

Во „Топлик” првоосомничен е поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески кој е обвинет дека како раководно лице во Министерството, спротивно на Законот за јавни набавки составил Комисија за јавни наддавања на која и наложил да избере понудувач за купување и располагање со државно земјиште за изградба на елитниот комплекс Сончев град во Сопиште, иако фирмата не ги исполнувала условите за тоа.


Груевски, Јанакиески и Пешевски се изјаснија за невини во случајот „Траекторија“


Скопје, 1 март, 2018 - 11:41 (META) 

Кривичниот суд го одби барањето на поранешниот премиер Никола Груевски „бомбите“ да не бидат докази во случајот со провизии од кинеските автопатишта со што започнаа воведните говори во случајот на СЈО „Траекторија“.

Во судницата покрај Груевски присутни се и поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот директор на Агенцијата за државни патишта, Љупчо Георгиевски.

-Го прочитав и разбрав обвинението, но не сфатив за што сум обвинет. Кривичното дело наведено во обвинението не сум го сторил – рече Груевски, по што и другите обвинети се изјаснија дека не се чувствуваат виновни.

Судот го оцени како неоснован предлогот на Груевски СМС пораките да бидат отфрлени како докази. Груевски обвини дека пред да му бидат дадени на СЈО, пораките биле во рацете на СДСМ, која, како што рече, е политичка партија која е негов силен противник.

На почетокот на рочиштето судијата Горан Бошевски ги праша обвинетите дали има промена на податоците. Јанакиески кажа дека во моментов е вработен како раководител во „Пелистерка“, Пешевски се води како невработен и прима апанажа, Георгиевски е невработен, а Груевски е пратеник во Собранието.

Обвинителката од СЈО, Лиле Стефановска, рече дека повод за постапката против обвинетите е содржината на аудио материјалите, од што произлегува дека биле повредени процесите за водење на јавни набавки при градење на автопатите. Од нив се гледа, рече Стефановска, дека Јанакиески и Пешевски требало да потпишат незаконски договор со кинеска компанија за градење на автопатите.

– Од содржината на материјалните докази, вештачењата, сведочењата на лица, ќе докажеме дека обвинетиот Груевски мотивиран од „пет на целото“, како што слушнавме во објавените снимки, ја искористил службената положба и влијаел врз Пешевски и Јанакиески да извршат избор на компанијата што ќе ги гради автопатите, но без тендерска постапка – рече Стефанова.

Четворицата се обвинети дека во втората половина на 2012 година и во текот на 2013 година презеле повеќе дејствија со кои во постапката за избор на компанија за изградба на автопатите Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид ги искористиле и пречекориле своите овластувања, со што му нанеле штета на државниот буџет од најмалку 155 милиони евра.


Продолжува судењето на Груевски, Пешевски, Јанакиески и Георгиевски за „Траекторија“


Во скопскиот Кривичен суд (Основен суд Скопје 1) денеска треба да се одржи ново рочиште за случајот на СЈО „Траекторија“, во кој се обвинети поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот директор на Агенцијата за државни патишта, Љупчо Георгиевски.

Според обвинението на СЈО, тие во втората половина на 2012 година и во текот на 2013 година презеле повеќе дејствија со кои во постапката за избор на компанија за изградба на автопатите Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид ги искористиле и пречекориле своите овластувања. Со тоа, му нанеле штета на државниот буџет од најмалку 155 милиони евра и за истиот износ на компанијата изведувач и овозможиле да се стекне со имотна корист.

На минатото рочиште што се одржа на 14 февруари, Груевски ги оспоруваше СМС-ите и побара да не формално решение од судот за одбивањето на барањето да не се користат 13 од вкупно 315 прислушувани разговори кои СЈО ги достави до судот како докази. Тој исто така ги ооспори вештачењата за предметот.


Судот ги одби барањата на адвокатите во „Траекторија“, тие поднесоа нови


Скопје, 14 февруари, 2018 - 11:40 (META) 

Денешното рочиште за случајот „Траекторија“ мина главно во знакот на предлозите на адвокатите на обвинетите, поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот директор на Агенцијата за државни патишта, Љупчо Георгиевски.

Пред почетокот на денешната главна расправа, судијата Горан Бошевски соопшти дека судот ги одбива како неосновани десетината предлози на адвокатите на одбраната. Тие на претходното рочиште дадоа приговори за водењето на записникот од главната расправа, побараа да се одбијат дел од вештачењата и околу користењето на бомбите во постапката.

Адвокатите реагираа и на тоа што не го добиле ЦД-то со записникот од претходното рочиште. Адвокатот Димитар Дангов побара поради тоа да се прекине денешното рочиште, бидејќи, како што рече, во спротивно на обвинетите им се оневозможува правото на квалитетна одбрана.

Инаку, одбраната утрово доставила и нови предлози до судот, од кои дел се однесуваат на користењето на смс-пораките во постапката.

– Смс-пораките не можат да бидат доказ и треба да се одбијат  – рече Дангов и повторно побара да добие записник од рочиштето на 31 јануари.

Адвокатот Дончо Наков рече дека ЦД-то од претходното рочиште на негово барање го добил утрово во 9.30 часот и немал време да го види.

– Во Законот за кривична постапка стои дека записникот со цд треба да биде даден веднаш или во рок од 24 часа. Без тоа не можам да дадам одбрана, ниту пак воведни зборови. Цд-то е законска обврска, а не помошно средство – рече Наков, побара прекин на постапката и да им биде дадено ЦД-то со записникот од претходното и од денешното рочиште.

Обвинителката на СЈО на тоа рече дека сите приговори на адвокатите се во насока на одложување на главната расправа, а не во насока на давање одбрана.

– Ако одбраната има нови предлози, мора да ги доставува навреме, а не пред почетокот на рочиштата. Од она што можев да го видам на кратко од денешните предлози на одбраната, станува збор за приговори кои се повторуваат и за кои судот досега се има произнесено – рече Стефанова.

Судијата Горан Бошевски даде пауза до 12 часот, за судот да одлучи за предлозите.


Груевски, Јанакиески, Пешевски и Георгиевски денеска во Кривичен суд за „Траекторија“


Скопје, 14 февруари, 2018 - 9:56 (META) 

Во скопскиот Кривичен суд, денеска треба да се одржи рочиште за предметот „Траекторија“, во кој се обвинети поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот директор на Агенцијата за државни патишта, Љупчо Георгиевски.

Тие се осомничени дека во втората половина на 2012 година и во текот на 2013 година во постапката за избор на компанија за изградба на автопатите Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид ги искористиле и пречекориле своите овластувања.

Со тоа, според обвинителниот акт од СЈО, му нанеле штета на државниот буџет од најмалку 155 милиони евра, односно овозможиле толкава корист за компанијата-изведувач.


„Титаник“: Груевски, Јанкулоска и Јанакиески на суд и за изборни злоупотреби


Скопје, 31 јануари, 2018 - 12:50 (META) 

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и поранешните министри за внатрешни работи и за транспорт и врски, Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески наскоро ќе седнат на обвинителна клупа за случајот „Титаник“.

Од Кривичниот суд денеска соопштија дека Советот за оценка на обвинителен акт го одобрил обвинението на Специјалното јавно обвинителство во целост.

Првото рочиште сè уште не се закажано, а за терминот од судот додаваат дека дополнително ќе информираат.

„По одобрениот обвинителен акт формиран е кривичен предмет со КОК бр. 7/18 кој согласно АКМИС – електронскиот систем е распределен на понатамошно постапување, а откако ќе биде насрочена главната расправа, странките и јавноста ќе бидат дополнително известени“, стои во соопштението на Кривичниот суд.

Инаку, покрај Груевски, Јанкулоска и Јанакиески во „Титаник“ се обвинети и Мартин Протогер, поранешниот шеф на кабинетот на Груевски, екс генералниот секретар на Владата и на ВМРО-ДПМНЕ, Кирил Божиновски и уште 15 лица.

Сите се товарат за злосторничко здружување, злоупотреба на средствата за финансирање на изборната кампања и повреда на избирачкото право.

„Титаник“ беше првиот случај на Специјалното јавно обвинителство за кој беше отворена истрага во февруари 2016 година.