!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Бошњаковски: Нема да лицитираме со имиња се додека немаме нешто конкретно


Скопје, 5 јануари, 2018 - 12:35 (META) 

Се додека немаме нешто конкретно и специфично нема да лицитираме со потенцијални имиња, рече денеска на прес-конференција владиниот портпарол Миле Бошњаковски во врска со разговорите меѓу Македонија и Грција за решавање на прашањето за името.

– Во моментот не се разговара за потенцијално име туку интензивно работиме на градење на мерките на доверба. Сè што се случува изминатиот период е во таа насока. Владата очекува сите идни одлуки да бидат синхронизирани и во согласност од двете страни и ќе ја зацртаат предвидената динамика на евроатланските интегративни процеси на Македонија. Сега се гради довербата помеѓу двете влади, помеѓу институциите на двете држави која што потоа ќе се рефлектира и на граѓаните и на севкупната јавност – рече владиниот портпарол.

На прашањето дали Владата размислува да го смени името на скопскиот аеродром, Бошњаковски рече дека Владата јасно стои на ставот дека нема предрасуди да разговара за сите прашања и решенија кои што ќе значат унапредување на односите со Грција и кои се во интерес на граѓаните.

Владиниот портпарол исто така потврди дека премиерот Заев ќе учествува на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија каде што Македонија не учествувала од 2003 година.


Утринава стапија на сила мерките на владата за заштита од загадувањето


Скопје, 27 декември, 2017 - 11:36 (META) 

Поради измерена висока концентрација на штетни честички во воздухот од над 200 микрограми на еден метар кубен на две места, од денеска стапуваат на сила мерките на владата за заштита од загадувањето, соопшти портпаролот на владата Миле Бошњаковски на денешната прес-конференција.

Бошњаковски соопшти дека мерките се стапени на сила од 9.30 утринава.

Тие меѓу другото предвидуваат бремените жени, лица со хронични заболувања и лица постари од 60 години да не одат на работа. Тие предвидуваат и намалување на цените или бесплатен градски превоз, зголемување на контролите на градилиштата, работа на градилиштата од 11-17 часот, како и контрола на МВР на движењето на товарните возила, односно да ја користат обиколницата.

Според Бошњаковски Град Скопје денеска ќе решава за оваа мерка и ќе излезе со информација во јавноста.

Прашан за автобускиот превоз Бошњаковски рече дека одлуката за намалување на цената на билетите или бесплатен превоз треба да ја донесат градските власти.


И покрај најавите за бојкот во Собранието, Владата очекува поддршка за реформите


Скопје, 6 декември, 2017 - 16:19 (META) 

Владата очекува опозицијата да ги покаже во пракса декларативните заложби за евроинтеграција на земјата, соопштија од Владата одговарајќи на прашање на „Мета“ дали имаат план „Б“, по најавите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ дека нема да учествува во носењето на законите и на реформската агенда поради притворањето на шест од нејзините пратеници.

– Владата смета дека реформските приоритети предвидени во планот „3-6-9“ се од исклучително значење во насока на забрзување на интеграција на земјата во НАТО и во ЕУ. Очекуваме дека сите политички субјекти во Македонија, покрај декларативните заложби за евроинтегративните процеси, имаат разбирање и за чувствителноста на актуелната состојба во која се наоѓа земјата и очекувањата на Владата се дека сите активности во рамките на планот „3-6-9“ за кои е потребен политички консензус во Собранието ќе бидат соодветно поддржани во интерес на севкупниот развој на земјава и на просперитет на сите граѓани – изјави Бошњаковски.

Откако минатата недела беа приведени 36 лица за насилствата во Собранието од 27 април, опозициската ВМРО-ДПМНЕ ја блокираше работата на Комисијата за финансирање и буџет, а координаторот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, изјави дека го смениле својот став за поддршка на планот „3-6-9“.

Судот вчера им одреди притвор на пратениците Крсто Мукоски, Љубен Арнаудов и Сашо Василевски, осомничени за насилствата во Собранието од 27 април, а нивните колеги, Жаклина Пешевска, Јохан Тарчуловски и Љупчо Димовски, добија куќен притвор. По ваквата судска одлука, Александар Николовски на синоќешниот протест на ВМРО-ДПМНЕ рече дека „невозможен е политичкиот дијалогот во Собранието ниту, пак, да се гласа за закони, за европска агенда, за буџет и за реформи“.


Бошњаковски: Новиот закон не е рестриктивен кон медиумите, во тек е јавна дебата


Скопје, 17 ноември, 2017 - 16:05 (META) 

Предложениот текст за измени на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги не содржи рестриктивни одредби во однос на уредувачката политика или начинот на известување на медиумите, стои во одговорот на портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, на прашањето на „Мета“ како ја коментира изјавата на претседателот на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Насер Селмани, дека „Владата сака да ја игра улогата на главен и одговорен уредник на медиумите“.

Селмани на средбата со новиот генерален секретар на ОБСЕ, Томас Гремингер, кој е во посета на земјава, истакна дека за ЗНМ е апсолутно неприфатлива идејата на Владата таа да ја регулира медиумската содржина. Според Селмани, наметнувањето парични казни за начинот на известување на новинарите покажува дека Владата сака да ја игра улогата на главен и одговорен уредник на медиумите. Претседателот на ЗНМ рекол и дека Владата досега не покажала желба за вистинска дебата со аргументи околу моделот за финансирање на „Македонската радио-телевизија“ (МРТ).

Владиниот портпарол вели дека јавната дебата за законот е отворена.

„Јавната дебата во однос на измените во Законот за аудио и аудивизуелни услуги е отворена и в понеделник, на 20 ноември, ќе се одржи јавна средба на сите засегнати страни инволвирани во процесот. Основна цел на предложените измени на законското решение е да се овозможи професионализација и департизирање на регулаторното тело Агенција за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, како и на јавниот сервис МРТВ“, одговори Бошњаковски.


Елаборатите за спомениците од „Скопје 2014“ тргнале, ама уште не стигнале во Владата


Скопје, 16 ноември, 2017 - 13:33 (META) 

Владата тврди дека Министерството за култура сè уште ги нема доставено елаборатите подготвени од работната група за некои од спомениците од проектот „Скопје 2014“, но од Министерството велат дека елаборатите се испратени до сите надлежни институции.

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, на денешниот брифинг рече дека до Владата сè уште не се пристигнати елаборатите и дека кога ќе пристигнат, ќе бидат ставени на дневен ред на некоја од наредните седници на Владата.

Портпаролот на Министерство за култура, Петрит Сарачини, пак, за „Мета“ вели дека елаборатите се испратени до сите надлежни институции, како Владата, Град Скопје и Општина Центар.

– Елаборатите се испратени, институциите ги анализираат и се очекуваат предлози за решенија. Постапките за одлучување по овие елаборати ќе ги води надлежната институција што била одговорна за реализација на овие проекти – нагласи Сарачини.

Сарачини вели дека јавноста не треба да притиска, туку да почека процедурите за овие елаборати да се испочитуваат целосно, во согласност со законите, и дека потоа тие ќе бидат објавени.

Министерот за култура, Роберт Алаѓозовски, пред три дена во изјава за медиуми рече дека работната група ги подготвила елаборатите за спомениците на Андон Јанев – Ќосето кај комплексот судови, на Мајка Тереза и за „Воин на коњ“ на плоштад Македонија и додаде дека тие ќе бидат проследени до Владата, која ќе одлучи што понатаму со нив.

– Дел од елаборатите се подготвени и ги разгледуваме надлежностите на институциите на локално и на централно ниво за овие објекти – рече министерот за култура, кој појасни дека процедурите се толку згрешени што е сложено да се отплетка кој е надлежен да преземе активности во однос на овие објекти поставени во Скопје.

Алаѓозовски изјави дека културното наследство не само што не било соодветно третирано, туку дека било и злоупотребено.


Владиниот сајт блокиран поради „технички проблеми“


Скопје, 10 ноември, 2017 - 17:15 (META) 

Веќе трет ден интернет страницата на Владата или не се отвора или ако тоа се случи, потребни се долго чекање и повеќе обиди.

Иако се појавија шпекулации за наводен хакерски напад, владиниот портпарол Миле Бошњаковски вели дека станува збор за технички проблеми, кои не се посебно сериозни.

Неделава, албански хакери, кои се претставуваат како „Aнонимус Албанија“ тврдеа дека ги хакирале интернет страниците на Основниот суд Скопје 1 и на Врховниот суд на Република Македонија, а нападнале серија грчки и српски веб-сајтови, како владини, така и на медиумски портали.


Долгот на МРТ ги отежнува медиумските реформи, Владата не расправала на таа тема


Скопје, 1 ноември, 2017 - 13:21 (META) 

Владата е свесна за ситуацијата со долгот на „Македонската радио-телевизија“ (МРТ), но досега нема разговарано за овој проблем, изјави денеска портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски.

Тој додаде дека долгот дополнително ги отежнува медиумските реформи.

– Свесни сме за ситуацијата. Во тек се реформите во медиумскиот дел според препораките на Прибе. Самиот долг е нешто што дополнително ги отежнува работите, но во моментов немаме ништо разговарано околу долгот на МРТ. Дополнително ќе се расправа за тоа. Сите работни групи работат, медиумските реформи сè уште се во фаза на подготовка. Се очекува да бидат готови до крајот на годината – рече Бошњаковски.

„Македонската радио-телевизија“ веќе не може да ги користи услугите на Европската радиодифузна унија (ЕБУ) поради неплатен долг, кој изнесува околу 500.000 евра.

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) вчера ја повика Владата итно, во најкус можен рок, да обезбеди пари за намирување на долгот, а идентичен заклучок донел и програмскиот совет на МРТ на завчерашната седница.

Ненамирувањето на долгот значи дека МРТ нема да може да емитува програма од ниту една членка на ЕБУ, ниту спортски натпревари, филмови, странски емисии, цртани филмови, документарна програма. Во моментов, според информациите од централата на ЕБУ, МРТ нема пристап до содржините што се емитуваат преку нивните сервиси.

foom-logo-disklejmerТекстот е изработен во рамки на проектот „Опсерваторија на медиумските реформи“, што го спроведуваат Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“, „Агора“ Центар за промовирање на граѓански вредности и Платформата за истражувачко новинарство и анализи (ПИНА), со финансиска поддршка на „Фондацијата Отворено општество – Македонија“.
Содржината на текстот е единствена одговорност на авторите и на ниту еден начин не може да се смета дека ги одразува гледиштата на „Фондацијата Отворено општество – Македонија“.


Бошњаковски: Владата нема практика да усогласува соопштенија од средби на Заев


Скопје, 20 октомври, 2017 - 16:24 (META) 

Владата останува на ставовите изнесени во соопштението од средбата помеѓу премиерот Зоран Заев и рускиот амбасадор Олег Шчербаг и покрај реакцијата на амбасадата на Руската Федерација во Македонија.

„Владата на Република Македонија нема практика да усогласува став во врска со соопштенија од овој вид средби“, вели портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски во изјава за државната новинска агенција МИА, во врска со реакцијата на Амбасадата на Руската Федерација на вчерашното соопштение на македонската влада за средбата на премиерот Зоран Заев со рускиот амбасадор Олег Шчербак.

Од Амбасадата на Руската Федерација во земјава тврдат дека во соопштението, Владата не ги пренела точно пораките од рускиот амбасадор упатени до премиерот.

„Амбасадата информира дека текстот на посоченото соопштение не е усогласен со руската страна и не претставува сосема коректен одраз на одделни оценки што беа изнесени за време на разговорот од страна на амбасадорот на Русија“, стои во соопштението од Амбасадата на Русија во Скопје.


Владата очекува да бидат испочитувани роковите за екстрадиција


Скопје, 20 октомври, 2017 - 12:17 (META) 

Владата очекува дека ќе бидат испочитуваат сите меѓународни договори и меѓународни стандарди и целата постапка ќе биде завршена во рамки на реалните рокови за вакви постапки, изјави владиниот портпарол, Миле Бошњаковски, за екстрадицијата на поранешните началници во УБК, Горан Грујевски и Никола Бошковски, кои завчера беа уапсени на аеродромот во Солун со фалсификувани пасоши.

– Би сакал да Ве упатам прво до Министерството за правда, кое е надлежно за екстрадицијата и ја води постапката – изјави Бошњаковски.

Прашан како ќе ги коментира изјавите на двајцата за грчки медиуми дека се плашат да се вратат во Македонија поради притисоци, Бошњаковски рече дека не можат да коментираат изјави бидејќи во тек е судска постапка.

Груевски и Бошковски денеска треба да бидат изведени пред суд во Солун, во врска со употребата на лажните (бугарски) пасоши со кои се обиделе да отпатуваат од солунскиот аеродром.

Двајцата бегалци, по кои македонските власти имаат распишано потреница преку Интерпол, вчера биле изведени пред јавен обвинител во Солун, каде биле информирани за обвинувањата за кои се товарат од македонските правосудни органи.

Грујовски и Бошковски веќе три месеци се во бегство за да ја избегнат мерката притвор што им беше одредена откако СЈО поднесе обвиненија за предметите „Тврдина“ и „Таргет“, поради незаконско прислушување на илјадници граѓани преку злоупотреба на системите за следење во МВР, како и за физичко уништување на дел од таа опрема.


ВМРО-ДПМНЕ: Наводите на Бошњаковски се неточни, манипулира пред избори


Скопје, 13 октомври, 2017 - 14:52 (META) 

Паѓаат во вода и последните очајни обиди на СДС со лаги и со манипулации да добие поен плус кај гласачите, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски.

Од партијата велат дека „сè што е направено е преземено во согласност со закон, за што е донесена и одлука на влада и има позитивно мислење од законодството на владата на РМ.“

„Наводите изнесени од Бошњаковски се целосно неточни и претставуваат крајно тенденциозен обид во очи на изборите да се манипулираат граѓаните. Тоа е очаен потег на очајни луѓе. Според логиката на СДС, на Роберт Поповски, Љупчо Бубо Каров, Марјан Забрчанец, Зоран Бојаровски, Бојан Мaричиќ, Петрит Сарачини и Дарко Лешоски можат да му бидат советници и истите да бидат плаќани илјадници евра од парите на граѓаните, а Груевски не смее да има тројца советници кои донесоа нови 10.000 работни места“, се вели во соопштението.

Од ВМРО-ДПМНЕ, исто така, додаваат дека „скапо платената плејада на демаскирани граѓански активисти на Заев од државниот буџет цедат илјадници евра, без притоа државата да има реална добивка од тоа“.

„Ни самиот Бошњаковски не верува во тоа што го зборува и по одразот на лицето му се познава дека сè што зборува го зборува под невиден притисок и диктат“, се додава во соопштението.