Засадено „дрво на човековите права“ на местото на споменикот на Ќосето


Скопје, 10 мај, 2018 - 15:42 (META) 

На местото каде што до пред два месеци стоеше споменикот на Андон Јанев – Ќосето, денеска беше засадено дрво гинко, кое, како што вели скопскиот градоначалник Петре Шилегов, е дрво на човековите права.

Во церемонијата, освен Шилегов, учествуваа и заменик-министерот за надворешни работи на Германија, Михаел Рот, претседателката  на Градскиот совет на партијата СПД во Нирнберг, Ања Прелс-Камерер и амбасадорот на Германија, Томас Герберих, како и претставници од Нирнберг, кој е збратимен град со Скопје.

На церемонијата беше промовирана и изгравирана плоча, донација од Нирнберг. Таа, рече Шилегов, ќе потсетува на правото на праведно и јавно судење на секој граѓанин пред независен и непристрасен суд, изразено во Универзалната декларација за човекови права на Обединетите нации.

– Поставувањето на споменикот на Ќосето пред зградата на судот беше сфатено како порака за партиска послушност на судиите на тогашната власт. Но, отстранувањето на споменикот и засадувањето на таканареченото дрво на човекови права на местото на постаментот-дивоградба е симбол на почитување на законитоста, правдата и правичноста – истакна Шилегов.


Рот: Истрагите да продолжат, СЈО да стане дел од Обвинителството


Скопје, 10 мај, 2018 - 11:50 (META) 

Државниот министер за европски прашања во МНР на Германија, Михаел Рот порача дека мора да продолжат истрагите поврзани со прислушуваните разговори и Специјалното јавно обвинителство да се интегрира во редовните структури на Обвинителството.

На средбата со премиерот Зоран Заев во Владата, тој бил информиран дека опозицијата била против продолжување на мандатот на СЈО.

– Морам да подвлечам дека двотретинското мнозинство е предуслов за продолжување на мандатот на Специјалното јавно обвинителство, но ме информираа дека опозицијата е против продолжување на мандатот и затоа треба СЈО да го интегрирате во редовните структури на обвинителството. Тоа е проблематично решение, но ако функционира, сосема е во ред – рече Рот на заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев.

Заев додаде дека во Стратегијата за реформи во правосудството е предвидено СЈО да биде дел од Јавното обвинителство, како посебно одделение кое ќе ги продолжи своите надлежности. Рот порача дека важно за државата е да постигнува конкретни резултати во однос на доброто владеење и владеењето на правото.

– Спроведувањето и конкретните резултати се суштински. Ова е задача на Владата, меѓутоа не е само Владата одговорна за промени, туку сите во земјата имаат задача да придонесуваат за промените, особено опозицијата. Вистински независно судство заедно со органите за спроведување на законот имаат клучна улога во борбата против корупцијата – додаде Рот кој денеска ќе се сретне и со опозицијата и со невладините организации.


Рот: Не ставајте црвени линии, седнете и решете го спорот за името


Берлин, 22 февруари, 2018 - 10:18 (META) 

Македонија и Грција да не поставуваат црвени линии и да направат се за да го решат спорот за името, порача државниот министер за Европа во германското министерство за надворешни работи, Михаел Рот, на дебата во Фондацијата „Фридрих Еберт“ во Берлин.

– Мошне сум задоволен од гестовите во рамки на мерките за градење доверба кон земјата, за која сум особено загрижен, Грција. Спорот, кој еднаш го нареков провокативен и кој освен Атина и Скопје, никој не го разбира, мора да се реши. И сторивте многу, нешто што не успеаја да го направат претходните влади. И ве молам ова што ќе ви го кажам не сакам да звучи шокантно. Согласно моето досегашно ограничено политичко искуство ви велам: Не ставајте црвени линии! Седнете заедно и разговарајте – рече Рот, на дебата на тема „Од предизвици до перспективи: Демократските реформи и eвро-атлантска интеграција на Република Македонија“.

Инаку, главен говорник на дебата беше македонскиот премиер Зоран Заев, а на неа учествуваше и претседателот на Фондацијата, Курт Бек.

Рот предупреди дека постои можност за затворање на „прозорецот на можности, кој во моментот е отворен“.

– Обединетите нации се способни за водење на овој процес, со вашата конструктивна поддршка и со поддршката на грчката влада за успешна интеграција. Сега прозорецот на можностите е отворен, но наскоро ќе се затвори – рече Рот, додавајќи оти германската влада е подготвена да помогне дококу тоа е потребно.


Рот на Димитров му ја потврдил германската поддршка за македонските евроинтеграции


Берлин, 11 декември, 2017 - 16:32 (META) 

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров денеска во Берлин се сретнал со Михаел Рот, државен министер надлежен за Европа во Министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија.

Во соопштението од МНР се вели дека Димитров го информирал Рот за тековните активности и за предвидената динамика за имплементација на реформите во насока на исполнување на неопходните критериуми за почеток на преговорите за членство на земјата во Европската Унија и влез во НАТО.

Министерот Рот изразил задоволство од досегашниот напредок на реформскиот процес и политиките на Владата во функција на заживувањето на македонските евроинтеграции.

– Сакаме Македонија да биде успешна приказна и во 2018-та година – изјавил Рот кој ја потврдил германската поддршка во исполнувањето на европските приоритети и заложбите за интегрирање во ЕУ и НАТО.


Османи побарал од Рот вклучување на Берлин во решавањето на спорот за името


Берлин, 16 август, 2017 - 16:43 (META) 

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи денеска на државниот секретар на Mинистерството за надворешни работи на Германија за европски прашања, Михаел Рот му ја пренел иницијативата на македонската Влада за стратешко партнерство меѓу Германија и Македонија и побарал вклучување на Берлин во решавањето на спорот за името.

Османи на средбата со Рот, стои во соопштението од неговиот кабинет, го истакнал затворањето на „две од трите клучни политички прашања кои претставуваа пречка за нашите европски интеграции – потпишувањето на договорот за добрососедство со Бугарија и предлог-законот за употреба на јазициите“, за кои како што рекол постои политичка волја да биде донесени во Парламентот, посочувајќи дека земјава сега останува соочена со спорот за името со Грција.

„Ви ја пренесуваме иницијативата на нашата Влада за создавање на стратешко партнерство меѓу Република Германија и Република Македонија, со што вашата поддршка би добила и формална суштина… Отстранувајќи ги останатите пречки на патот на нашите европски и евро-атлантски интеграции, Македонија останува соочена со спорот околу името на нашата земја со Грција, за чие решавање, како Влада но и како држава ни е потребна помош. Затоа сакам отворено да побарам вклучување на Германија во решавањето на овој спор, ако една од највлијателните земји членки на Европската Унија и НАТО“, истакнал Османи на средбата.

Вицепремиерот на средбата на Рот му ја преставил новата политичка состојба и му ја презентирал имплементацијата на планот „3-6-9“, повторувајќи ја посветеноста на Владата за целосно спроведување на сите потребни реформски приоритети.

Рот на својот официјален профил на Твитер напиша дека Германија ја поддржува регионалната соработка и зајакнувањето на владеењето на правото.

„Драго ми е што се сретнав со вицепремиерот на ПЈР Македонија, Бујар Османи. Ние силно го поддржуваме натамошниот прогрес во регионалната соработка и зајакнувањето на владеењето на правото“, твитна Рот.

Османи е во работна посета на Германија, а средбата со државниот секретар за европски прашања на германското МНР е централна во неговата агенда, на која, како што информираат од неговиот кабинет, се предвидени средби со високи државни претставници и влијателни претставници на невладини организации и тинк-тенкови од Германија.


Бујар Османи во Берлин ќе бара германска поддршка за планот „3-6-9“


Скопје, 15 август, 2017 - 17:12 (META) 

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска патува во Берлин, на работна посета.

Тој утре треба да се сретне со Михаел Рот, државен министер за Европа во германското министерство за надворешни работи и со Андреас Гис, директор за развојна соработка, во министерството за економска и развојна соработка на Германија.

Во фокусот на разговорите ќе бидат реформите поврзани со процесот на европска интеграција на Македонија, особено динамиката на реализацијата на мерките од планот „3-6-9“, како и можностите за германската поддршка за нивното спроведување. На средбите ќе се разговара и за Берлинскиот процес, соопшти македонскиот Секретаријат за европски прашања.

Во рамките на посетата на Берлин, Османи ќе се сретне и со д-р Кристоф Бејер, потпретседател на Управниот одбор на ГИЗ како и со претставници на Фондацијата Конрад Аденауер и Фондацијата Фридрих Еберт.


Атина му порача на Рот да се воздржи од лекции по историја


Атина, 12 јули, 2017 - 11:45 (META) 

Министерството за надворешни работи на Грција денеска апелираше државниот секретар за европски прашања во Министерството за надворешни работи на Германија, Михаел Рот, „да се воздржи од лекции по историја“ кога ги посетува балканските земји.

„Го повикуваме германскиот заменик-министер за надворешни работи, Михаел Рот, да биде повнимателен кога ги посетува балканските земји, да избегнува да се обидува да дава лекции по историја и да го покаже потребното почитување за чувствителноста на неговите европски партнери“, стои во реакцијата на грчкото МНР, по повод вчерашната изјавата на Рот во Скопје дека „никој надвор од Македонија и од Грција не го сфаќа спорот, кој е сосема апсурден“.

Рот вчера на заедничката прес-конференција со шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, рече дека треба да се остави историјата да си остане историја и да се движиме кон заедничка иднина.


Османи го презентирал планот „3-6-9“ на амбасадорите од ЕУ и на Рот


Скопје, 11 јули, 2017 - 13:28 (META) 

Заменик-претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за евроинтеграции, Бујар Османи, во просториите на Делегацијата на Европската Унија го презентирал планот „3-6-9“ пред амбасадорот на ЕУ, Самуел Жбогар, и амбасадорите на земјите-членки на ЕУ.

– Во овој план се опфатени реформите што Владата ќе ги спроведува во претстојниот период од три месеци, односно до одржувањето на локалните избори, а во меѓувреме паралелно се работи и на прецизирање на мерките кои треба да се реализираат во наредните шест и девет месеци – рекол Османи, нагласувајќи дека Владата се залага за обезбедување транспарентност и инклузивност, со вклучување на опозицијата.

Планот претходно тој го презентирал и на Државниот секретар за европски прашања во Министерството за надворешни работи на Германија, Михаел Рот.

– Германија е силен поддржувач на политиката за проширување на ЕУ и за зачленувањето на земјите од Западен Балкан, што го покажа со иницирањето на Берлинскиот процес, посветен на поврзаност, добрососедски односи, регионална соработка и европска интеграција. Тоа се потврди на последователните самити во Виена и во Париз, и ќе продолжи со самитот во Трст оваа недела – истакнал Османи.

„Двајцата соговорници се оптимисти дека процесот на европска интеграција на земјата е откочен и дека со посветеност ќе се надомести изгубеното време, за да продолжи земјата непречено да ги спроведува реформите за интеграција во ЕУ“, се вели во соопштението од Секретаријатот за европски прашања.


Рот: Доколку ги спроведете реформите, Германија ќе ве поддржи во евроинтеграциите


Скопје, 11 јули, 2017 - 13:05 (META) 

На Македонија ѝ е потребно помирување и реформи и важно е тие да бидат спроведени во интерес на државата и на нејзиниот народ, бидејќи иднината на Македонија е во ЕУ, изјави државниот секретар во Министерството за надворешни работи на Германија, Михаел Рот, на заедничката прес-конфернеција со министерот за надворешни работи, Никола Димитров.

– Првите чекори на Владата се во вистинска насока, но потребно е и опозицијата да се вклучи во процесот на нивното спроведување за да се напредува на патот на евроинтеграциите, а за тоа ја имате поддршката од Германија – изјави Рот.

Одговарајќи на новинарско прашање, Рот истакна дека доколку се испорачаат резултати во однос на бараните реформи, како и во однос на градењето на односите со соседите, тогаш Германија ќе биде обврзана да испорача од своја страна.

– Новата Влада воведе мноштво мерки кои треба да создадат повторно доверба, меѓу другото, и со Грција, но и со Бугарија. Сметам дека тоа е вистинскиот правец. Сигурен сум дека македонската Влада и понатаму ќе работи на намалување на тензиите и на градењето доверба. Доколку се пружи раката за дијалог, и јас имам очекување од другата страна тие партнери да ја прифатат пружената рака. Никој надвор од Македонија и надвор од Грција не го разбира спорот кој е комплетно апсурден. Мислам дека треба да оставиме историјата да си остане историја и да одиме кон заедничка иднина. Германија е подготвена, доколку тоа се побара, да даде поддршка во тој правец. Но, навистина ги ценам сигналите што во моментов се праќаат одовде. Тогаш и ние сме обврзани да ја поддржиме Македонија. Кога велам ние, не мислам само на Германија, туку и на целата ЕУ. За да се почнат пристапни преговори, потребен е консензус – рече Рот.

Министерот Димитров, пак, запрашан за договорот за добрососедство со Бугарија, рече дека сè уште е рано да се објават детали од договорот и дека соопштувањето на прецизни формулации може да влијае на консултациите.

– Она што можам да го кажам е дека и македонската страна и бугарската страна се раководеа од начелото „ако те уништам тебе, ќе се уништам и себе“. Базата за компромис што ја постигнавме е добра основа да се потпише текст што и ние и Бугарија со горда и исправена глава ќе го потпишеме. Тоа беше целта и мислам дека двете делегации ги напуштија преговорите со чувство дека во рамките на околностите направивме максимум – изјави Димитров.


Рот: Националистички варвари ја уриваат демократијата во Македонија!


Берлин, 28 април, 2017 - 14:17 (META) 

Жестока реакција стаса претпладнево од Михаел Рот, германскиот државен министер за Европа, за синоќешните напади на македонското собрание.

„Националистички варвари сакаат да ги уништат последните остатоци на демократската култура во Македонија. Ужаснат сум“, напиша Рот на својот твитер-профил утрово.

Осуди стигнаа и од еврокомесарите Федерика Могерини и Јоханес Хан, како и од претседавачот и од генералниот секретар на ОБСЕ, Себастијан Курц и Ламберто Заниер, но и од голем број државници во регионот.