!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Кај Кипар пресретнат брод со повеќе од 140 мигранти


Никозија, 24 јули, 2017 - 20:56 (META) 

Кипарската крајбрежна стража денеска пресретна брод со 143 мигранти, најверојатно Сиријци, на западот на Кипар, соопштија властите во Никозија.

Полицијата наведе дека меѓу мигрантите има 31 жена и 50 деца. Бродот тргнал од Турција, земјата во која многу Сиријци бараат засолниште од граѓанската војна во својата земја.

Едно лице е осомничено поради сомневање дека вршело криумчарење на луѓе.

Мигрантите ќе бидат префрлени во прифатниот центар во близина на Никозија.

Кипар, која е членка на Европска Унија, се наоѓа на само 100 километри од Сирија, но досега немаше пријавено поголем прилив на бегалци. Со новопристигнатите, од септември 2014 година, на крајбрежјето на овој медитерански остров пристигнале околу 1.100 мигранти.


Ѓорчев: Владата да објасни зошто ја менува стратегијата за мигранти


Скопје, 22 јули, 2017 - 15:58 (META) 

Владата и Министерството за труд и социјална политика треба да одговорат зошто ја менуваат стратегијата на Македонија во поглед на мигрантите, бегалците и на странците, со која Македонија од транзитна земја станува земја за траен престој на голем број луѓе што ќе дојдат во Македонија, изјави на прес-конференција Владимир Ѓорчев, по повод објавувањето на новата нацрт-стратегија за интеграција на бегалци и на странци во Македонија за периодот 2017-2027 година.

Тој додаде дека со измените што ги предвидува стратегијата, ќе биде олеснето доделувањето државјанство на овие лица, ќе се овозможи нивно сместување и ќе се изградат цели населби, а понатаму ќе се олесни и нивниот пристап до градинки и до училишта, како и до вработување, на сметка на граѓаните на Република Македонија.

– Стратегијата што ни ја предлага новата Влада и Министерството за труд и социјална политика, целосно ги маргинализира граѓаните на Македонија, а им дава приоритет на мигрантите и на другите категории лица. Владата да одговори на кои места ќе бидат изградени колективните центри – изјави Ѓорчев.


Стратегијата на Царовска за интеграција на бегалците била само „необврзувачки патоказ“


Скопје, 22 јули, 2017 - 9:09 (META) 

Министерството за труд и социјална политика на својата веб-страница објави нацрт-верзија на нова стратегија за интеграција на бегалци и на странци и национален акциски предлог-план за период од 10 години, односно за периодот од 2017 година до 2027 година и истовремено посочи дека почнува јавна дебата за мерките предвидени во двата документа, која ќе трае до 8 август годинава. Коментарите се испраќаат на пополнет формулар, кој може да се преземе од веб-страницата на Министерството.

Во некои медиуми и на на социјалните мрежи предлог-мерките беа жестоко критикувани и одеа во насока дека се планира „исламизација на државата“ и дека тоа се прави „по наредба на меѓународната заедница“.

Министерството за труд и социјална политика се огласи со соопштение, во кое го осудува „тенденциозното ширење страв во јавноста од бегалците“, појаснувајќи дека и „документите како новата стратегија за интеграција на бегалци и на странци, се само еден патоказ без никакви обврзувачки акти кон кое било министерство или институција“.

Според Министерството, коментарите и предлозите од јавноста ќе бидат внесени во нацрт-стратегијата и во акцискиот нацрт-план, а по финализирањето на документот ќе бидат доставени до меѓуресорското тело на Владата.

Акцискиот план предвидува, почнувајќи од годинава да се зголеми обемот на социјални станови достапни за сместување за бегалците и да се бараат алтернативни модели. Меѓу другото, се предвидува, годинава да се идентификуваат и да се обезбедат парцели на државно земјиште на располагање за инвестирање во социјални станови при што се очекува „барем 100 единици – локации да станат достапни“.

Почнувајќи од 2018 година, според нацртот на акцискиот план, треба да се идентификуваат пилот-општини за учество во проекти за изградба на објекти и за поврзување на донатори и на градоначалници, како и „да се спроведат обуки за општинските службеници за зајакнување на знаење од областа на социјално домување, обезбедување соодветната заштита и за локалното население и за потребите на интеграција на бегалците“.

Акцент се става на избирање средини каде што ќе има „помали можности за понатамошна сегрегација“, се вели на 21. страница од нацрт-стратегијата.

Како што стои во нацрт-стратегијата (7. страница од пдф-документот) стратегијата предвидува интеграција во земјава на лицата кои, во согласност со Законот за азил и за привремена заштита, имаат признаен статус на бегалец, се под супсидијарна заштита, се баратели на азил, како корисници на мерки за рана интеграција, или се странци со регулиран престој во Република Македонија (со претходно одобрение од страна на надлежни органи).

Интеграцијата, според нацрт-стратегијата и акцискиот нацрт-план, би значела обезбедување домови, образование, вработување и стекнување државјанство.

Подолу во нацрт-стратегијата, која е на 49 страници, се назначува дека интеграцијата мора да почне што е можно порано.

Притоа, во документот се вели дека процесот на интеграција би се одвивал на доброволна основа, со право на пристап до социјална и здравствена заштита, со самиот статус, кое нема да биде поврзано со интеграцијата.

„Исто така, одлуката за локална интеграција е на доброволна основа и ја донесуваат бегалците што сакаат да останат во земјата, а општеството домаќин треба да го олесни тој процес, додека правата за пристап до услугите од социјална и здравствена заштита се стекнуваат со самиот статус и не зависат од какви било одлуки поврзани со интеграцијата. Тука, земјата домаќин мора да обезбеди спроведување на своите законски обврски врз основа на доделен статус и независно од формалната регистрација за интеграција“, се вели во текстот.


УНХЦР бара помош од 421 милион долари за бегалците од Африка


Женева, 18 јули, 2017 - 11:45 (META) 

Високиот комесаријат за бегалци на Обединетите нации (УНХЦР) побара помош од 421,2 милиони долари (околу 365,3 милиони евра) за подобрување на заштитата на бегалците во Субсахарска и во Северна Африка, како и за напорите што Европа ги вложува во врска со барателите на азил, јавуваат агенциите.

Од УНХЦР навеле дека е потребен план за помош на бегалците и на другите луѓе кои го поминуваат опасниот пат кон Европа, преку Средоземно Море.

Според податоците на високиот комесаријат на ОН, во првите шест месеци од оваа година вкупно 2.171 мигрант настрадале при обидот да го преминат Средоземно Море, а се верува дека голем број луѓе загинале на патот кон Либија, од каде мигрантите преку медитеранската рута се обидуваат да стигнат до Европа.


МВР изнесе детали за трката со „мерцедесот“ полн со мигранти


Скопје, 11 јули, 2017 - 16:58 (META) 

МВР соопшти детали за вчерашната акција за апсење криумчари на мигранти при што имало вистинска драма при обидот да го запрат возилото. Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција претходно соопшти  за акцијата, напоменувајќи дека 12 лица се во притвор, а едно во домашен притвор.

Според МВР, акцијата почнала пред повеќе од една година заради сузбивање на групата криумчари, а од 5 септември лани се почнати и посебни истражни мерки по наредба од Јавното обвинителство. Според МВР, организатори на групата за криумчарење мигранти се лица од Авганистан и од Пакистан, кои подолго време биле во Македонија, Србија и во Грција. Нивни помагачи биле и македонски државјани, кои биле водичи, транспортери, сместувачи, извидница, логистика.

При акцијата за апсење вчера, рано наутро на автопатот Велес – Скопје, полицајци се обиделе да сопрат „мерцедес“ за кој имале сознанија дека превезува мигранти. Но, возачот ја пробил блокдата на патот и избегал, потоа биле поставувани и други блокади и избегнувајќи ги, „мерцедесот“ ја скршил и рампата на наплатната станица кај Велешко Езеро и продолжил кон Куманово. Дури кај рафинеријата „Окта“ полицајците успеале да го сопрат автомобилот, во кој покрај возачот се пронајдени и 12 Пакистанци и еден Египќанин.

Во другиот дел од акцијата, биле уапсени 13 лица од групата, кои биле во Куманово, Скопје и во Гевгелија. Полицијата запленила и шест возила, повеќе мобилни телефони, 27.250 евра, пиштол марка „м57“, рамка со четири куршуми и нотес со податоци за лица и износи на парични средства.


Обвинителство: Разбиена досега најголема организирана група за криумчарење мигранти


Скопје, 11 јули, 2017 - 13:50 (META) 

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција извести дека во текот на вчерашниот ден била спроведена координирана акција со МВР против организирана група за криумчарење мигранти, на подрачјето на повеќе населени места.

Притоа, по поднесената кривична пријава од МВР за 23 лица, од кои еден малолетник, а четворица државјани на Албанија, Обвинителството за 22 лица донело наредба за спроведување истражна постапка и до судијата за претходна постапка при Основниот суд Скопје 1 поднело барања за притвор. За малолетникот е поднесено барање за поведување подготвителна постапка и исто така е побаран притвор.

Тие 12 лица што се вчера приведени добиле 30-дневен притвор, а едно лице куќен притвор. Другите 10 лица се во бегство.


ЕУ не ја гледа мигрантската криза со скрстени раце, вели Хан


Виена, 10 јули, 2017 - 10:35 (META) 

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан, го отфрли впечатокот дека ЕУ, во врска со мигрантите, само гледа со скрстени раце.

Тој, во интервју за виенскиот весник „Курир“, истакна дека без мерките во ЕУ денеска ќе имаше многу повеќе мигранти. Тој порача дека неопходно е да се зајакне Африка за да се заштити Европа.

Во интервјуто, Хан наведува дека бројот на мигрантите на медитеранската рута е зголемен, но дека сепак изнесува само една петтина од времето кога бегалската криза кулминираше, а мигрантите се движеа по балканската рута. Тој вели дека токму поради овие факти мора да се разговара за тоа како да се реши проблемот со медитеранската рута.

– Уште многу години ќе се занимаваме со миграцијата од Африка. Би лажеле ако речеме дека проблемот може да се реши на краток рок – рече Хан, додавајќи дека Европската комисија веќе две годни работи со африканските земји од кои потекнуваат мигрантите.

Според него, неопходно е да се издвојат финансиски средства за да се поттикне сеопфатен развој во африкански земји, но и да се работи на запирање на порастот на населението на тој континент.

– Сега во Африка имаме една милијарда луѓе. До средината на векот ќе бидат две, а до крајот би можеле да бидат и четири милијарди – смета Хан.


Папата загрижен поради опасните сојузи формирани на самитот Г20


Ватикан, 8 јули, 2017 - 17:03 (META) 

Папата Франциск изјави дека самитот Г20 во Хамбург загрижува поради потенцијалните „многу опасни сојузи“ помеѓу светските лидери.

-Загрижен сум поради многу опасните сојузи помеѓу силите кои имаат искривена верзија на светот: САД и Русија, Кина и Северна Кореја, Путин и Асад – рече папата во интервју за италијанскиот весник „Република“.

Тој наведе дека миграцијата е голем проблем и дека самитот Г20 посебно го загрижува затоа што најмногу ги погодува мигрантите.

-Опасноста се однесува на имиграцијата. Наш главен и за жал се поголем проблем во светот денеска се сиромашните, слабите, исклучените, меѓу кои се и мигрантите. Затоа ме загрижува Г20 – додаде папата.

Говорејќи за Европа, која се соочи со прилив на стотици илјади мигранти и бегалци од 2015 година, папата ги предупреди нејзините лидери да не паднат на илузијата дека е можно да ги затворат нивните граници.


Париз евакуира 1.500 мигранти од уличен камп


Париз, 7 јули, 2017 - 10:47 (META) 

Властите во Париз евакуираат околу 1.500 мигранти од импровизиран уличен камп. Градскиот совет на Париз соопшти дека мигрантите од областа Ле Шапел се преместени во други кампови во околината на градот. Ова е 34. операција на иселување мигранти во изминатите две години.

Градските власти проценуваат дека десетици лица кои бегаат од сиромаштија и од судирите во Африка и на Блискиот Исток, секојдневно доаѓаат во Париз, како и дека многу од нив заминуваат во пристанишниот град Кале, од каде се обидуваат илегално да преминат во Велика Британија.

Градоначалничката на Париз, Ен Идалго, ја повика владата да донесе закон кој ќе осигури нови мерки за сместување на мигрантите. Таа предупреди дека околниот центар не е доволно голем за да ги смести сите мигранти.

Бројот на мигрантите кои доаѓаат во Европа е зголемен летово и сè поголем број луѓе се движат по опасен пат кон европските брегови.


Стефановиќ: Не постои жица што ќе ги сопре мигрантите


Белград, 4 јули, 2017 - 11:59 (META) 

Поединечните решенија на некои земји како Унгарија, не го решаваат проблемот со мигрантите, туку само го продлабочуваат, порача министерот за внатрешни работи на Србија, Небојша Стефановиќ, откако вчера владата на Унгарија објави дека наредила пробно да се пушти во употреба новата „умна“ ограда на границата со Србија, која има струја под напон од 900 волти, за која тврди дека не може да повреди човек.

– Не постојат жици што ќе ги сопрат луѓето, тие наоѓаат начин да поминат. Тоа не е решение, туку создава проблем на цела Европа. Не постои решение само за една земја, туку треба да се најде решение што сите ќе го примениме – рече Стефановиќ гостувајќи на телевизијата „Пинк“.

Тој нагласи дека во Србија во моментот има помалку од 6.000 мигранти и дека српските прифатни центри се доволни за таа бројка луѓе.