!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

Се преврти брод со 180 луѓе во Медитеранот


Рим, 17 јануари, 2017 - 13:08 (META) 

Четири лица загинаа, а речиси 180 се исчезнати откако брод со мигранти во саботата се преврти во Медитеранот, соопштија УНХЦР и Меѓународната организација за мигранти.

Се претпоставува дека сите 180 исчезнати се загинати, соопштија официјални лица откако разговарале со четворица преживеани, двајца Еритрејци, двајца Етиопјани кои вчера вечерта стигнале на Сицилија.

По разговорот со преживеаните, кои ги опишале како истрауматизирани и исцрпени, хуманитарните работници од УНХЦР и од Меѓународната организација за миграција рекоа дека дрвениот брод во петокот ја напуштил Либија со повеќе од 180 лица, кои биле со потекло од Источна Африка.

За време на пловидбата, моторот се расипал и бродот почнал да се полни со вода, а како што полека тонел, сè повеќе луѓе исчезнувале.

По повеќе часа во вода, преживеаните ги спасил француски брод кој оперира во рамките на операцијата „Тритон“ на пограничната агенција Фронтекс.


Трамп: ЕУ е инструмент на Германија, а по Британија, и други ќе ја напуштат Унијата


Лондон, 16 јануари, 2017 - 10:53 (META) 

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп оцени дека Европската Унија станала инструмент за Германија и дека по Велика Британија, и други земји членки ќе ја напуштат Унијата.

Во заедничко интервју за најтиражниот германски весник „Билд“ и за британскиот весник „Тајмс оф Лондон“, Трамп вели дека германската канцеларка Ангела Меркел е најмоќниот европски лидер, но дека направила „катастрофална грешка“ примајќи повеќе од милион бегалци.

– Ако ја погледнете ЕУ, тоа е суштински инструмент за Германија – изјави Трамп, притоа поврзувајќи го прашањето за мигрантите со британскиот референдум за излез од ЕУ.

Трамп изразил уверување дека Брексит не би се случил доколку земјите на ЕУ, со сите сопствени проблеми, не биле принудени да прифатат толкав број беглаци. Тоа, според него, била последната капка што ја прелеала чашата.

Тој оцени дека Велика Британија постапила паметно кога одлучила да излезе од ЕУ.

– Земјите сакаат свој идентитет и Обединетото Кралство го сака својот идентитет. Луѓето не сакаат други да им доаѓаат и да им ја уништуваат земјата. Во оваа земја (САД) ќе имаме многу јаки граници од денот кога ќе дојдам на функција – рече Трамп, оценувајќи дека и други земји од ЕУ ќе тргнат по патот на Британија.

Говорејќи за надворешно-политичките цели на својот мандат, Трамп рече дека приоритет ќе му биде да направи праведни трговски договори за САД и да го намали трговскиот дефицит на САД со остатокот од светот, особено со Кина.
На прашањето за можна спогодба со Русија, Трамп вели дека таа би требало да вклучува „значително намалување“ на нуклеарното оружје во замена за укинување на американските санкции.

За инвазијата на Ирак во 2003 година, Трамп вели дека тоа веројатно била најлошата одлука донесена во историјата на САД, а кога станува збор за Сирија, смета дека треба да бидат формирани безбедносни зони.

Трамп за НАТО вели дека застарела и оти сите членки не плаќаат колку што треба, но оти тој воен сојуз за него е „особено важен“.


Пронајдени седум тела на мигранти кај Гибралтар


Мадрид, 16 јануари, 2017 - 10:03 (META) 

Шпанската поморска спасувачка служба за време на викендов пронашла седум тела на африкански мигранти кај морскиот теснец Гибралтар.

Последните жртви се пронајдени во чамец, кој со уште седум патници пловел околу брегот на шпанската енклава Суете, во Северна Африка.

Преживеаните се предадени на шпанските власти.

Спасувачките екипи во моментов патролираат во потрага по исчезнатиот брод за кој се знае дека испловил од Мароко.


Обама ја укина политика на отворени врати за кубанските мигранти


Вашингтон, 13 јануари, 2017 - 9:59 (META) 

Американскиот претседател во заминување, Барак Обама, ја укина петдецениската „политика на отворени врати“ за кубанските мигранти, јавуваат американските медиуми.

Од 60-тите години на минатиот век, за кубанските мигранти важеа посебни правила, според кои им се овозможуваше брзо добивање американско државјанство, а отсега за Кубанците ќе важат слични правила како и за другите жители на Јужна Америка.

– Отсега Кубанците што сакаат да влезат во САД илегално, ќе бидат изложени на исти правила како и другите мигранти – изјави Обама.

Во САД живеат околу 1,8 милиони Кубанци кои имаат американско државјанство.


Меркел: Работиме на депортација на мигрантите


Берлин, 9 јануари, 2017 - 20:52 (META) 

Германската канцеларка, Ангела Меркел, повтори дека Германија мора да направи „национален напор“ за мигрантите на кои им е одбиено барањето за азил да ја напуштат земјата.

Меркел на конференцијата на државни службеници рече дека Германија работи на враќањето на мигрантите, но дека тоа единствено е можно ако се преговара со нивните татковини.

Забрзување на депортацијата и на доброволното враќање на мигрантите стана приоритет на германските власти по терористичкиот напад на божиќниот базар во Берлин.

Тунижанецот Анис Амри е осомничен дека на 19 декември со камион влета на божиќен базар и усмрти 12 лица. Одговорност за нападот презеде Исламска држава. Германските власти не успеаја да го депортираат осомничениот пред нападот затоа што Тунис одби да го прифати.

Во Германија во 2015 година пристигнаа повеќе од 890.000 мигранти.


Германија доброволно ја напуштиле 55.000 мигранти, најголем број се од Балканот


Берлин, 29 декември, 2016 - 19:57 (META) 

Германија доброволно ја напуштиле рекордни 55.000 мигранти, што е двојно поголем број од тие што биле депортирани, покажуваат податоците на германската канцеларија за миграција и за бегалци, а јавуваат германските медиуми.

Најголем дел од мигрантите, во периодот од јануари до ноември, се вратиле на Балканот, а најголем број од нив се од Албанија, дури 15.000. Годинава, од Германија биле депортирани 25.000 мигранти.

Канцеларијата за миграција информира дека се зголемува и бројот на тие што доброволно се враќаат во Ирак, Иран и во Авганистан.


Грција очекува да се намали бројот на бегалци на островите од април догодина


Атина, 26 декември, 2016 - 10:37 (META) 

Во април следната година ќе почне постепеното намалување на бројот на бегалците од островите, најави грчкиот министер за миграција, Јанис Музалас. Во интервју за грчкиот весник „Авги“, Музалас го посочува преголемиот број на бегалци и на мигранти на островите како еден од најголемите проблеми и предизвици за грчката влада од бегалската криза, заедно со потребата за добра интеграција на бегалците во грчкото општество.

Музалас се надева дека напролет ќе почне да се спроведува и договорот со Европската Унија за месечно преместување на 200 до 2.500 луѓе од грчките острови во европските држави, што ќе помогне да се подобри ситуацијата на островите, како за луѓето во бегалските кампови, така и за грчката влада, која во моментов се справува со повеќе од 60.000 бегалци низ целата територија на земјата. Сепак, островите остануваат една од најболните точки од бегалската криза за Грција.

„На островите имаме многу тешка ситуација поради преголемиот број луѓе и квалитативната промена на оние кои доаѓаат, бидејќи мнозинството од нив се економски мигранти кои имаат цел да продолжат кон други европски држави“, вели Музалас.

Тој додава дека последните месеци оние кои доаѓаат на островите го користат трикот да бараат азил за да не се вратат во Турција, а во исто време не сакаат да останат во Грција и штом дојдат на грчко тло, бараат начин преку шверцерите да заминат кон некоја друга европска држава.

Според грчкиот министер, еден од најголемите предизвици за владата е интеграцијата на бегалците во општеството пред сè поради големите проблеми со невработеност во државата поради финансиската криза. Сепак, според Музалас, неопходно е владата да најде начин сите луѓе кои ќе останат во Грција да најдат некаков вид на работа и да станат дел од општеството.

Друг клучен проблем во моментов е справувањето со лошите временски услови. Илјадници бегалци живеат во камповите во кои има само тенки шатори и пластични контејнери без никакво греење, иако временските услови се особено сурови оваа зима во Грција. Музалас ветува дека до 15 јануари сите бегалци ќе бидат преместени во подобри услови, каде ќе имаат греење и подобра медицинска помош.


Ердоган: Каде е богатиот Запад, каде се милијардите за бегалците?


Истанбул, 24 декември, 2016 - 13:45 (META) 

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, изјави дека на северот од Сирија е потребен регион исчистен од тероризам и дека таму нема да дозволи формирање каква било држава.

Тој во Истанбул присуствуваше на генералното собрание на турската канцеларија за надворешна трговија, каде што се осврна на актуелните случувања во Турција и во регионот.

Ердоган истакнал дека Европската Унија ветила дека од 1 јули ќе обезбеди три милијарди евра за помош на сириските бегалци во Турција, но дека досега стигнале само 677 милиони долари.

– Каде е Западот? Каде е тој богат Запад? Каде е грижата за човековите права? Каде се трите милијарди евра што ни ги ветија? Ги нема. Кај нив не постои загриженост за човештвото, ниту грижа за жртвите и за угнетените. Турција е таа која се грижи за нив – рече Ердоган.

Тој потсети дека неговата земја до денеска за потребите на бегалците издвоила 20 милијарди долари.

Осврнувајќи се на ситуацијата на северот од Сирија, рече дека Турција од почетокот нагласувала дека таму единствено треба да се оформи регион исчистен од тероризам.

– Тоа го бараме од почеток. Ако тоа не го направиме, Газиентап е секогаш во опасност. Но, што е всушност целта на некои? Да формираат држава на северот на Сирија. Нека се знае, нема да дозволиме да се формира таква држава – порача турскиот претседател.


Годинава се удавиле 5.000 мигранти


Женева, 23 декември, 2016 - 14:16 (META) 

Рекордни 5.000 мигранти се удавија во Средоземно Море оваа година, по двете бродски несреќи што се случија вчера и во кои настрадаа 100 лица, соопштија хуманитарните организации.

Два преполни брода се превртеле помеѓу Италија и Ливија, соопштија Меѓународната организација за миграција и УНХЦР.

– Со последните две несреќи, годинава настрадаа 5.000 лица – соопшти портпаролот на Меѓународната организација за миграција, Џоел Милман.

Портпаролот на УНХЦР, Вилијам Спиндлер, изјави дека ова е досега најголем број на настадани.

УНХЦР апелираше до државите да отворат легални патишта за прием на бегалци.


Српскиот омбудсман бара да се утврди дали во земјата има илегална депортација на мигранти


Белград, 22 декември, 2016 - 18:28 (META) 

Српскиот народен правобранител, Саша Јанковиќ, побара да се спроведе истрага за случајот со седумчленото семејство бегалци од Сирија, за кое постојат сомневања дека е жртва на обид за илегална депортација. Официјално објаснување за случајот чекаат и УНХЦР и другите меѓународните организации кои се грижат за третманот на бегалците во Србија.

Семејството од Сирија минатиот викенд беше пронајдено во шума во близина на бугарската граница. Според Гордан Пауновиќ од белградскиот „Инфо парк“, седумчленото семејство било уредно регистрирано во Белград и тргнало кон прифатниот центар во Босилеград, кога по пат биле симнати од автобусот од страна на униформирани лица, кои ги одвеле и ги оставиле во шума во близина на границата со Бугарија.

Мигрантите сведочат дека биле уплашени и премрзнати и дека преку СОС-линијата успеале да го добијат белаградскиот „Инфо парк“ и да го пријават случајот. Акцијата за спасување на мигрантите траела цела ноќ, а кога екипите на итната помош стигнале до нив, три од женските лица во семејството биле во бесознание.

Според Пауновиќ, станува збор за обид за илегална депортација, за што во Србија веќе неколку месеци се зборува дека постои, но досега немало конкренти докази.

Српскиот омбудсман, Саша Јанковиќ, изјави дека издал налог да се изврши контрола за да се утврди дали навистина станува збор за обид за илегална депортација и ако е така, дали во неа учествувале некои од државните органи.

Семејството од Сирија сега е сместено во прифатниот центар во Прешево и никому не му е дозволено да контактира со членовите, со образложение дека се во карантин додека не се завршат сите потребни прегледи и истрагата за случајот.