!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Евакуирана метро станица во Лондон поради дефект на воз


Лондон, 15 август, 2017 - 13:32 (META) 

Британската полиција соопшти дека ја евакуирала подземната железничка станица Холборн во Лондон поради чад на платформата, предизвикан од дефект на еден од возовите.

Противпожарната служба и полицијата претходно соопштија дека нивните припадници се упатени на лице место по пријавата за пожар и чад, кој избил во еден од вагоните на возот.

– Работиме на повторно отворање на подземната станица Хелборн, откако дефектниот воз предизвика евакуација – соопшти полицијата.


Евакуирана метро-станица во Лондон


Лондон, 11 август, 2017 - 12:24 (META) 

Станица на подземната железница „Оксфорд циркус“ е евакуирана откако во еден воз се појавил чад, пишува британски „Телеграф“.

Лондонската противпожарна бригада добила повик од станицата „Оксфорд циркус“, а станицата во меѓувреме е затворена.

– Се наоѓаме на местото на настанот и водиме истрага – рече портпаролката на лондонската противпожарна единица.

Еден очевидец вели дека мирисало на запалена пластика.


Најмалку 15 повредени при напад со нож во метро во Техеран


Техеран, 15 јули, 2017 - 11:54 (META) 

Најмалку 15 луѓе се повредени откако маж почнал да напаѓа со нож во метро на станицата Реј во предградие на Техеран, јавија иранските медиуми.

Еден од повредените бил муслимански свештеник, а според извештаите, нападот почнал по кавга меѓу имамот и напаѓачот, за кого се вели дека бил психички нестабилен.

По нападот, патниците се судриле со напаѓачот, а полицијата била принудена да ги отвори вратите за да го уапси напаѓачот. Притоа било пукано во него и тој бил ранет, а потоа починал од повредите, вели заменик гувернерот на јужен Техеран.


Руски државјанин роден во Киргистан осомничен за нападот во Санкт Петербург


Санкт Петербург, 4 април, 2017 - 11:04 (META) 

Руски државјанин, роден во Киргистан е осомничен за бомбашкиот напад во воз, во метрото во Санкт Петербург во кој, вчера загинаа 14 лица, а 49 беа повредени, јавуваат руските агенции, повикувајќи се на службите за безбедност во земјата.

Киргистанските безбедносни служби, како што пренесува „Би-би-си“, го идентификувале напаѓачот како Акбарзон Јалилов, кој, според информациите, бил роден во градот Ош во 1995 година.

Инаку, претходно осомничен беше маж со брада, кој беше снимен од безбедносните камери, но тој, според информациите на медиумите, сам се пријавил во полиција, по што било утврдено дека не е поврзан со нападот.

Рускиот претседател Владимир Путин, кој беше во посета на Санкт Петербуг кога се случи нападот, синоќа го посетил местото на експлозијата каде положил букет цвеќе на влезот од метрото.

Советот за безбедност на Обединетите нации го осуди „варварскиот и кукавички терористички напад“ во Санкт Петербург и повикал сторителите на злосторството да бидат изведени пред лицето на правдата.

Американскиот претседател Доналд Трамп, како што соопшти Белата куќа, телефонски разговарал со рускиот претседател Владимир Путин, при што му изразил сочуство и му дал целосна поддршка во борбата против тероризмот.

„Претседателот Трамп и претседателот Путин се сложија дека е потребно тероризмот дефинитивно и брзо да биде совладан. Претседателот Трамп ја понуди целосната поддршка на американската влада во одговорот кој Москва ќе го даде по убиствениот напад во метрото во Санкт Петербург и ќе пружи помош одговорните да се изведат пред суд“, било наведно во соопштението од Белата куќа, пренесуваат светските агенции.


10 лица загинати, 47 повредени во експлозијата во метрото во Санкт Петербург


Санкт Петербург, 3 април, 2017 - 20:48 (META) 

Десет лица загинаа, 47 се повредени, а 39 се хоспитализирани во експлозија во метрото во Санкт Петербург за која руските власти велат дека можно е да станува збор за тероризам.

Детонацијата ја предизвикала импровизирана експлозивна направа наполнета со шрапнели, а била поставена во еден вагон на метрото помеѓу две седишта. Помеѓу повредените има и деца.

Иако првично беше соопштено дека имало две детонации во два вагона, властите велат дека станува збор за една експлозија.

Руски специјалци малку подоцна, на непозната локација во евакуираното метро пронашле уште една направа која успешно ја деактивирале.

Полицијата ги истражува наводите дека едно момче влегло во вагон, оставило актовка, а потоа со рацете ја отворил вратата и излегол од вагонот.

Во метрото првобитно затворени биле осум станици на сината линија, и извршена била итна евакуација, а потоа властите одлучија целосно да го затворат овој вид на транспорт.

Портпаролот на Кремљ, Димитриј Песков рече дека рускиот претседател Владимир Путин, кој престојувал во Санкт Петербург, бил известен за инцидентот.

Путин разговарал со шефовите на безбедносните служби и соопшти дека се разгледуваат сите опции.

На местото на експлозијата пристигнале десетина екипи на итна помош и пожарникари, а градот го надлетуваат хеликоптери кои повредените ги пренесуваат од најблиските болници.

Канцеларијата на обвинителот соопшти дека е покрената истрага за нападот. Додатни мерки на обезбедување се воведени и на аеродромот во Санкт Петербург.


Се урна тунел од метро во Техеран, четворица загинати


Техеран, 8 септември, 2016 - 12:35 (META) 

Четворица работници загинале, а 11 биле повредени откако се урнал тунел кој бил пробиван за време на изградбата на нова метро-станица во главниот град на Иран, Техерен, јавуваат светските агенции.

Меѓу загинатите и повредени работници, според извештаите, имало и неколку бегалци од Авганистан.

Несреќата била предизвикана од уривање на бетонската конструкција, која паднала врз работниците.

Официјални претставници соопштиле дека причина за несреќата е „човечка грешка“.

Изградбата на мрежата за метро Иран ја почна во 1977 година, но по немирите во земјата, во 1979 година, градежните работи беа целосно прекинати. Работите на метрото продолжија дури во 1990 година.

Техеран во моментов има околу 100 метро-станици, кои функционираат на шест главни градски линии.


Лондонското метро ќе сообраќа и навечер, но само за викенди


Лондон, 20 август, 2016 - 12:20 (META) 

Лондонското метро почна да сообраќа и навечер, но засега само за време на викенди. За почеток се воведуваат две ноќни линии, една во должина од 74 километри, а другата 21 километар, и ќе работат петок и сабота.

Лондонскиот градоначалник Садик Кан на „Твитер“ напиша дека, повторното воведување на вечерни линии ќе им помогне на илјадници работници кои одат и се враќаат од работа, но и градот ќе има голем економски бенефит. Тој очекува дека со оваа мерка, градот ќе има 77 милиони фунти дополнителен приход.

Исто така смета дека, граѓаните ќе можат брзо и безбедно да стигнат дома по вечерните излегувања.

Лондонското метро е најстаро во светот, изградено во 1863 година, и превезува 1,3 милијарди патници годишно.


Лажна тревога во Милано, метрото повторно во функција


Милано, 25 јули, 2016 - 20:30 (META) 

Подземната железница во Милано повторно почна да сообраќа, по краткиот прекин кој следуваше откако на станица во центарот на градот беше пронајден сомнителен пакет.

Истрагата покажала дека пакетот не содржи експлозив, соопшти миланската служба за јавен превоз.

Сообраќајот претходно беше целосно во прекин, а централната метро-станица беше евакуирана додека стручни лица за експлозив го прегледувале сомнителниот пакет, кој содржел батерија и жици, соопшти полицијата.


Поради сомнителен пакет, евакуирана метро-станица во Милано


Милано, 25 јули, 2016 - 19:03 (META) 

Метро-станица во центарот на Милано била евакуирана и запрен бил сообраќајот на подземната железница откако бил пронајден сомнителен пакет, објави службата за јавен превоз на Италија.

Од службата соопштиле дека полицијата во моментов истражува дали пакетот содржи експлозив.

Овој месец во Италија зајакнати се мерките за безбедност по терористичките напади што се случија во Франција и во Германија, а исто така интензивирана е и пограничната контрола.


Експлозија во метро во Техеран – двајца загинати


Техеран, 17 јуни, 2016 - 15:31 (META) 

Два лица загинаа во експлозија во тунел на подземната железница во Техеран, јави иранската агенција „Фарс њуз“, додавајќи дека во експлозијата е оштетен и гасоводот.

Експлозијата се случила рано утринава, додека работници работеле на копање нов тунел.

Експлозиите на гас се честа појава во Иран и најчесто се последица на лошите безбедносни мерки.