!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Исходот ќе зависи од подготвеноста за компромис на двете страни, вели Владата


Скопје, 18 јануари, 2018 - 11:05 (META) 

Владата на Република Македонија по преговорите во Њујорк со посредништво на Метју Нимиц порача дека посветена на решавање на спорот кој  Република Грција го има со уставното име на Република Македонија.  Во соопштението се вели дека се создаваат услови за напредок, но за да дојде до тоа мора да има подготвеност за компромис на двете страни.

„Активно се создаваат услови за придвижување на процесот напред, а исходот ќе зависи од подготвеноста за компромис на двете страни, имајќи ги предвид разликите. Остава добар впечаток обновената комуникација, која отвора простор за пријателски пристап и градење обострана доверба“, се вели во соопштението.

Владата порача дека по внимателна анализа на рамката што Нимиц ја презентирал пред преговарачите во Њујорк „согласно значењето на прашањето за државните интереси, ќе продолжи процесот за градење на што е можно поширок и поинклузивен став од страна на Република Македонија“.

Инаку, македонскиот преговарач Васко Наумовски вчера за Сител по средбата изјави дека предлозите изнесени од медијаторот Метју Нимиц се „далеку од достоинствено решение“.


За Наумовски предлозите на Нимиц се далеку од достоинствено решение


Њујорк, 17 јануари, 2018 - 22:05 (META) 

Македонскиот преговарач во разговорите за името под покровителство на ОН, Васко Наумовски, по последната рунда разговори во Њујорк изјави дека предлозите изнесени од медијаторот Метју Нимиц се „далеку од достоинствено решение“.

Според него, рамката за разговорите е дадена во Резолуцијата 817 на Советот за безбедност, а тоа е да се надмине разликата околу името.

– Нашата држава има име, тоа е Република Македонија, името што е во основата на нашиот идентитет. Исто така, денес во 2018 година никој не може да го негира постоењето на македонскиот народ и македонскиот јазик. Од страна на медијаторот денеска беа презентирани некои идеи за коишто сметам дека излегуваат од оваа рамка и дека се далеку од едно достоинствено решение, но, сепак, овие предлози ќе бидат презентирани пред државно-политичкиот врв и тој ќе може да заземе став по ова прашање – рече Наумовски во изјава за известувачот на телевизија Сител.

Наспроти оптимизот на медијаторот Нимиц по средбата, Наумовски за себе рече дека не е голем оптимист.

– Оптимизмот е секогаш корисен, но за да се биде голем оптимист треба да има основа за тоа. Имајќи предвид што се слушнавме како изјава од грчките официјални лица, се она што што беше презентирано во рамките на овие разговори, вклучително и ова денес, не ни дава простор да бидеме големи оптимисти – вели Наумовски.


Новиот предлог на Нимиц е комбинација на старите идеи


Њујорк, 17 јануари, 2018 - 19:52 (META) 

Посредникот на ОН во разговорите за името, Метју Нимиц, денеска во седиштето на ОН, по средбата со македонскиот и грчкиот преговарач, Васко Наумовски и Адамантиос Василакис, најави дека на повидок е решение за спорот за името, со што ќе се стави крај на 27 годишниот спор меѓу Грција и Македонија.

– Имам големи надежи дека овој процес се движи во позитивна насока – рече Нимиц по завршувањето на разговорите со Наумовски и Василакис.

Посредникот на ОН во разговорите за името Метју Нимиц изјави дека на преговарачите им дал нов предлог, кој е всушност нова комбинација од неговите стари идеи и дека очекува тие со нивните влади да го разгледаат.

– Ова е процес што се одвива 25 години и тешко е да измислите нешто ново – рече посредникот.

Тој одби да ја коментира содржината на предлогот и рече дека во следните седмици ќе ги посети Скопје и Атина. Изрази надеж дека лидерите на опозициските партии во Грција и Македонија ќе бидат конструктивни.


Нимиц: Терминот „Македонија“ ќе биде содржан во името


Њујорк, 17 јануари, 2018 - 9:34 (META) 

Предлог решението за името ќе го вклучува терминот „Македонија“, изјави медијаторот на Обединетите нации, Метју Нимиц пред денешната нова рунда разговори во Њујорк со претставниците на Македонија и на Грција, Васко Наумовски и Адамантиос Василакис.

– Терминот „Македонија“ ќе биде содржан во предлог решението за името бидејќи веќе го имаат признаено повеќе од 100 земји во светот – изјави Нимиц за грчката „ТВ Антена“. Посочи дека името со кое земјата е заведена во ОН е „поранешна југословенска република Македонија“, односно терминот Македонија е дел од името, а и Грција ја има признаено со тоа име.

Нимиц истакна дека нема волшебно решение за името, дека спорот трае предолго и оти натамошното одолговлекување би го направило проблемот уште потежок за решавање.

Тој наведе дека во Скопје доминира мислењето дека некои од идеите во минатото не биле задоволителни за нив, но оти е дојдено времето ова прашање да се реши и земјата да продолжи по својот евроатлански пат.

Медијаторот на ОН оценува дека постои позитивно расположение и во Атина и во Скопје кон подобрување на односите и засилување на европските димензии на регионот.

– Имам некои идеи кои двете страни треба да ги разгледаат. Сакам да помогнам со доближување на разликите во ставовите. Знаеме дека решението на овој тежок спор помеѓу два соседи бара доза на компромис кај двете страни, и верувам дека тоа ќе биде постигнато во согласност со дигнитетот и националните интереси на двете страни – додава Нимиц.

Тој денеска во Њујорк по средбите со делегациите на двете земји ќе одржи прес-конференција, во 12.30 часот локално време.


Нимиц: Нема нов предлог за името, ќе дискутираме за стари предлози


Њујорк, 15 јануари, 2018 - 11:11 (META) 

Медијаторот на Обединетите нации во преговорите за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц во интервју за грчката национална телевизија ЕРТ вели дека нема нов предлог за името и дека на новата средба, закажана за 17 јануари во Њујорк, ќе излезе со предлог-идеи за кои веќе се дискутирало во минатото.

Според Нимиц новата влада во Скопје е многу заинтересирана да го реши ова прашање.

– Мислам дека и грчката влада исто така препознава дека ова е добар приод и добар чекор за грчката надворешна политика во регионот, да најде решение, за долгогодишното прашање. Од овие причини постои позитивен моментум меѓу двете земји. Мислам дека граѓаните во двете земји можеби се подготвени да слушнат одредени солуции, што се од нивни заеднички национален интерес, но исто така дека има одреден компромис тоа да се реши – рече Нимиц.

Тој исто така забележува дека во регионот постои загриженост околу одредени прашања, како што се бегалците, тероризмот или нестабилноста и дека со водство на меѓународната заедница овие прашања треба да бидат решени.


Димитров: Го охрабривме Нимиц в среда да излезе со првичен предлог за името


Скопје, 13 јануари, 2018 - 16:03 (META) 

Министерот за надворешни работи Никола Димитров велии дека се уште нема предлог за решавање на спорот со името, но медијаторот Метју Нимиц бил поттикнат од македонската страна да излезе со првична рамка уште следната недела.

– Сè уште немаме предлог на масата за решавање на спорот со името. Одлучивме да го охрабриме медијаторот Метју Нимиц да излезе што е можно побрзо, дури и идната среда, со една првична рамка што ќе послужи или што ќе даде насоки за суштински напредок и најавивме подготвеност да се вклучиме како шефови на дипломатии директно, нешто што досега не се случило – изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во синоќешното интервју за ТВ 21.

Според него, не може Македонија да биде само грчка, бидејќи географскиот регион е голем и има три држави.


Димитров и Коѕиас очекуваат „иницијална рамка“ за решавање на спорот за името


Солун, 11 јануари, 2018 - 18:36 (META) 

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕиас на денешната средба која се одржала во Солун, изразиле заедничко очекување дека претстојниот состанок на 17 јануари, медијаторот Метју Нимиц „ќе стави на маса инцијална рамка со која суштински ќе се напредне во надминувањето на разликата околу името“, се наведува во соопштението кое е усогласено со двете министерства за надворешни работи.

„Димитров и Коѕиас разговараа за методологијата, за пристапот на двете страни, како и за рамката на процесот за надминување на разликата околу името, и се сложија да имаат подиректна улога во разговорите со цел надминување на разликата околу името“, се вели во соопштението.

Шефовите на дипломатиите на двете земји размениле и мислења поврзани со мерките за градење доверба и други подготовки околу „следните средби на високо политичко ниво меѓу двете земји“.

Средбата, како што се вели, се одржала во рамките на воспоставениот дијалог и консултации меѓу двете земји за зајакнување на транспарентноста и меѓусебната доверба.

Димитров и Коѕиас, имале, како што се наведува, добар разговор, фокусиран на унапредувањето на билатералните односи и соработката во поширок контекст, поврзано со тековните мерки за градење доверба.


„Катимерини“: Нимиц сака преговорите да ги подигне на министерско и премиерско ниво


Атина, 18 декември, 2017 - 11:14 (META) 

Медијаторот за спорот за името Метју Нимиц е охрабрен од последниот развој на настаните и е убеден дека ќе се постигне решение, пишува грчкиот весник „Катимерини“, додавајќи дека како неформална временска рамка за решавањето на проблемот е самитот на ЕУ во јуни и самитот на НАТО во јули следната година.

Весникот коментира дека Нимиц во оваа фаза од преговорите нема да излезе со конкретен предлог за името, но кога тоа ќе го направи, ќе стане збор за сложено име со географска одредница.

„Неговиот последен предлог ‘Република Северна Македонија“ се уште е на маса“, наведува „Катимерини“ и притоа потсетува дека претходно биле предложени „Република Горна Македонија“ и „Република Вардарска Македонија“.

Медијаторот во оваа фаза ќе работи на подобрување на климата во разговорите преку симболичен гест, како што е промена на името на скопскиот аеродром, наведува весникот.

„Нимиц се потпира дека реализмот и посветеноста на новиот премиер на ФИРОМ, Зоран Заев. Заев истакна дека е подготвен за храбри политички чекори, дури и по цена да ги изгуби следните парламентарни избори, да направи компромис кој ќе ги отвори вратите на оваа балканска земја за членство во Европската Унија и НАТО“, се наведува во текстот.

Весникот наведува дека Нимиц планира да ги интензивира преговорите и да ги подигне на повисоко ниво, во нив да ги вклучи и министрите за надворешни работи, па дури и премиерите.

Имајќи предвид дека прашањето е деликатно за двете страни, медијаторот сосема разбирливо и дава особено значење на јавноста на двете земји, особено што за да се постигне договор, потребна е согласност и од опозицијата во земјите.

„Во однос на Грција, постои загриженост поради ставовите на помалиот коалиционен партнер, десничарската националистичка партија Независни Грци. Сепак, постои и загриженост за реакцијата од опозициската Нова демократија, која е партија во која има и прагматично либерални политичари, но и конзервативни, за кои не е сигурно дека ќе поддржат договор“, пишува весникот.

Во однос на политичкото милје во Македонија, како главен кочничар се наведува опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

„Оставката на долгогодишниот лидер Никола Груевски дава некоја надеж, но се ќе зависи од тоа кој ќе го наследи на челната позиција“’, заклучува „Катимерини“.


Нимиц: Спорот може да се реши следната година, но нема ново магично име


Брисел, 12 декември, 2017 - 14:28 (META) 

По толку многу години, нема да се појави магично ново име, изјави медијаторот во спорот за името со Грција, Метју Нимиц по средбата во Брисел со преговарачите на Македонија и Грција, Васко Наумовски и Адамантиос Василакис.

– Решението ќе биде најдено со политичка волја и добра дипломатија – рече Нимиц, додавајќи дека прашањето за името може да биде решено следната година.

Медијаторот истакна дека климата за решавање на спорот е подобрена и во Грција и во Македонија, но не сакаше да открие дали и за кои предлози се разговарало на средбата, која доаѓа по три години пауза.


Нимиц денеска во Брисел ќе разговара со Наумовски и со Василакис


Брисел, 12 декември, 2017 - 10:06 (META) 

Посредникот од Обединетите нации за името, Метју Нимиц, денеска во Брисел се среќава со македонскиот и грчкиот преговарач, Васко Наумовски и Адамантиос Василакис, по долга пауза во разговорите за името. Потоа, по 12 часот, се очекуваат официјални изјави.

Предвидената заедничка вечера на преговарачот за името, Метју Нимиц со делегациите од Македонија и Грција, што требаше да се случи вчеравечер во Брисел беше откажана, бидејќи ниту Василакис, ниту Наумовски, ниту Нимиц, поради снегот не можеле да стигнат на време во Брисел.

Засега нема официјални навестувања дали Нимиц ќе излезе со нови идеи, сугестии или предлог, иако грчките медиуми не ја исклучуваат таа можност.