Ристоска до Груевски: На човек на сила можеш да му земеш, не и да му дадеш


Скопје, 16 февруари, 2018 - 13:40 (META) 

Обвинителката на СЈО, Ленче Ристоска му се обрати на поранешниот премиер, Никола Груевски со народната поговорка „На човек на сила можеше да му земеш, но не и да му дадеш“, на денешното рочиште за случајот „Тенк“, откако адвокатите на одбраната се обидоа да ја прекинат и одложат расправата, бидејќи немале време да го разгледаат цд-то со записникот од претходното рочиште.

Во „Тенк“ покрај Груевски, за набавката на блиндираниот „мерцедес“ од 600 илјади евра обвинети се и поранешната министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски.

По приговорите на адвокатите дека немале време да го разгледаат записникот, судијката Добрила Кацарска рече оти може да им понуди половина час пауза, како добра волја, а потоа да продолжи рочиштето со воведните говори.

Кацарска посочи дека записниците биле изготвени на 13 февруари, во законски рок, но никој од адвокатите не дошол да ги земе.

– Одбраната беше должна да ги земе записниците. Тие не дојдоа да ги подигнат во рок, па судот вчера телефонски ги извести, а дури денеска пред судење адвокатот Димитар Дангов ги подигна. Затоа нема причина за пауза, но во интерес на одбраната ќе се видиме по пауза од половина час – рече Кацарска.

На ова приговараше Груевски, кој рече дека записници од 17 страни за половина час не може да се прочитаат, на што судијката рече дека била јасна, а Груевски и возврати „не, не бевте“.

Обвинителката од СЈО, Ленче Ристоска кажа оти одбраната знаела дека записниците се изготвени и требало да ги земат.

– Се противам на барањето за пауза и сметам дека тоа го прават се со цел да се одложи главната расправа. Со сила на човек можеш само да му земеш, а не можеш ништо да дадеш – рече Ристовска.

Судењето продолжува по паузата од половина час.


Владата на аукција ќе го продава „мерцедесот“ за 230.000 евра


Скопје, 13 февруари, 2018 - 20:35 (META) 

Владата донела одлука да се продаде блиндираниот „мерцедес“ С600 преку електронскиот систем за јавно наддавање со кој управува и оперира Министерството за финансии.

„Почетната проценета вредност на овој автомобил, согласно проценката на  Бирото за судски вештачења, изнесува 14.372.208,00 денари (230.000 евра). Јавното наддавање ќе се изврши електронски на интернет страницата www.e-aukcii.finance.gov.mk“, стои во соопштението.

Истовремено, било договорено почнувајќи од реколтата 2017 година, тутунарите ќе добиваат повисоки субвенции, за сите категории и типови тутун.

Бил разгледана и информацијата за акцијата „Ден на дрвото – засади ја својата иднина” од почетокот на акцијата до 2016 година и било констатирано дека се потрошении 17,8 милиони евра, а преживеале само 21 отсто од вкупно засадените садници. Дополнителни 31 милион денари во оваа акција биле потрошени за засадување палми, а во извештајот се наведува дека ниту една палма не преживеала.

Била усвоена и информацијата за изработката на Извештајот за напредокот во спроведувањето на препораките од Одлуката на Комитетот за светско наследство на УНЕСКО за состојбата на природното и културното наследство на Охридскиот регион, како и Извештајот за напредокот во спроведувањето на препораките.

„Согласно препораките, преземени се мерки и активности со што е отстранета опасноста Охридскиот регион да го загуби статусот на светско наследство на УНЕСКО. Владата го задолжи Министерството за култура, преку Национална комисија за УНЕСКО да го достави извештајот до Центарот за светско наследство на УНЕСКО, во рок од 10 дена од усвојувањето на информацијата“, соопштија од Владата.


„Тенк“: Груевски и Јанкулоски не ги признаваат „бомбите“, вештачењата и надлежноста на СЈО


Скопје, 12 февруари, 2018 - 14:14 (META) 

Адвокатите на поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на денешното рочиште за набавката на „мерцедесот“ од 600 илјади евра, побараа од судот веќе објавените прислушувани разговори за случајот „Тенк“, да не бидат доказ во судскиот процес.

На денешното рочиште во Кривичниот суд во Скопје, покрај Груевски, беа присутни и другите двајца обвинети – екс министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска и поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски.

Адвокатот Димитар Дангов рече дека четири од вкупно осум од незаконски прислушувани снимки се објавени на видео-сервисот „Јутјуб“ и како такви „се контаминирани“ поради што не смеат да се изведуваат како доказ.

Одбраната на обвинетите во текот денешната расправа ја оспори и надлежноста на Специјалното јавно обвинителство за овој случај.

Обвинителите на СЈО, Ленче Ристоска и Стевчо Донев се повика на одлуката на Апелацискиот суд Скопје, според која, „бомбите“ можат да се корист како доказ во овој случај, а ги повикаа обвинетите и нивните адвокати ако сакаат уште денеска да дојдат во СЈО и да ги слушнат разговорите.

Адвокатите на Груевски и Јанкулоска ги оспорија и двете вештачења за набавката на „мерцедесот“, што биле направени по барање на СЈО.

Според одбраната, на едниот вештак му била истечена лиценцата, додека другото го правел вештакот Тале Герамитчиоски, кој, како што рекоа, бил поранешен пратеник и министер од СДСМ.

На ова реагираше и обвинетитата Јанкулоска, која му се обрати на судот.

– Постои објективна оправданост и сомнеж во објективноста на вештачењата во однос на политичката кариера на вештакот Тале Герамичиоски и управителот на компанијата која била ангажирана, бидејќи токму во тој период исполнувале високи политички функции како избрани или именувани лица на предлог на СДСМ, а и јас исто така во тој период извршував високи функции во ВМРО-ДПМНЕ. Затоа барам од судот да го земе предвид овој објективен сомнеж бидејќи нивниот политички ангажман го загрозува моето право на правично судење – рече Јанкулоска.

Обвинителите на СЈО одговорија дека на вештакот му била продолжена лиценцата и за тоа приложија доказ, додека за партиската определба на Герамитчиоски рекоа дека не сакаат да коментираат оти тоа била негова лична определба.

По ова судијката Добрила Кацарска даде пауза од еден час, во која судот треба да одлучи по предлозите на одбраната.

Во случајот „Тенк“ , за набавката на „мерцедесот“ од 600 илјади евра, Јанкулоска и Поповски се товарат за кривичното дело „злоупотреба на службената положба и овластување“, додека поранешниот премиер е обвинет „за примање награда за противзаконито влијание“.


Луксузниот „мерцедес“ кој МВР го нарача за Груевски сега вреди 234.000 евра


Скопје, 9 февруари, 2018 - 18:49 (META) 

Екстра луксузниот мерцедес кој го нарача Министерството за внатрешни работи за потребите на екс премиерот Никола Груевски и официјално сега вреди 234 илјади евра. Вештачењето е завршено, а според документите до кои дојде „Телевизија 24“, проценето е дека возилото Мерцедес бенз С 600 сега изнесува 14.372.208 денари.

Според формулите на проценителот, утврдено е дека неговата вредност сега е 60 отсто помала од онаа во 2012-та кога бил купен. Со „мерцедесот“, кој пред шест години по желба на екс премиерот Груевски го набави МВР, до сега биле поминати 80.500 километри. Неговата регистрација има важност до јули, наредната година.

Возилото кое Груевски во бомбите го нарекуваше „тоа на М“ има исправен акумулатор, а гумите, кои се отпорни на куршуми мора да се заменат, стои во извештајот. Освен што е скапо платен, тешко е и неговото одржување, на пример само еден пар гуми чини 20.000 евра.

Предизборно премиерот Заев најавуваше дека ќе го продаде „мерцедесот“ за да купи амбулантни возила.

Јавноста за ова возило разбра од „бомбите“, а сега СЈО ја води постапката под кодно име „Тенк“ против екс премиерот, поранешната министерка за внатрешни, Гордана Јанкулоска и нејзиниот помошник за јавни набавки, Ѓоко Поповски, дека луксузното возило било нарачано во време на ослабена економска моќ на министерството за внатрешни.


Груевски задоцни на судењето за „мерцедесот“, адвокатот приговараше за „свадбарските“ камери


Скопје, 30 јануари, 2018 - 14:35 (META) 

Обвинетиот Никола Груевски, поранешен премиер и поранешен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, пак доцнеше на денешното рочиште за случајот на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) наречен „Тенк“. На Груевски во Основниот суд Скопје 1 му се суди за набавката на прескапиот блиндиран „мерцедес“. Во овој случај првообвинети се поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и поранешниот помошник министер во МВР задолжен за јавни набавки, Ѓоко Поповски.

На почетокот на судењето, по доцнењето на поранешниот премиер, судијката предупреди обвинетите во иднина да доаѓаат на време.

Во процесот „Тенк“ на Јанкулоска и Поповски им се суди за злоупотреба на службената положба и овластување, а на Груевски за „незаконско примање награда“.

Адвокатот на обвинетиот Ѓоко Поповски на почетокот побара да се одложи рочиштето, бидејќи вчера бил ангажиран од обвинетиот поранешен помошник- министер во МВР и бара дополнително време за да се запознае со предметот. Адвокатот на Груевски, Димитар Дангов, пак, даде приговор на начинот на кој визуелно и тонски се снима рочиштето бидејќи, како што рече, не е директно поврзано и дел од АКМИС системот, туку се внесува отпосле. Тој имаше забелешка и на тоа што записникот се води дактилографски, а не стенографски.

Дангов имаше идентичен приговор и на рочиштето за случајот „ТНТ“, минатата недела, кога рече дека двете камери со коишто се снима судењето се „свадбарски“.

Судијката Добрила Кацарска рече дека наводите на Дангов се неосновани.

Обвинителот на СЈО, Трајче Пеливанов, во однос на барањето на адвокатот на Ѓоко Поповски рече дека на обвинетиот треба да му се овозможи адвокат по сопствен избор, но побара од судот да им укаже на обвинетите и нивните бранители да не го прават тоа во иднина, односно во последен момент да назначуваат нови адвокати.

Потоа судијката Кацарска го прифати барањето на адвокатот на Поповски и го одложи рочиштето за 12 февруари, а закажа термини и за 13 и 16 февруари.

Адвокатот на Груевски, Боро Тасевски се пожали на набиена агенда на различните предмети на СЈО, велејќи дека одбраната не може за еден ден да се подготви од едно за друго судење и побара судот да го има тоа предвид и да има подобра координација меѓу судечките совети во судот при закажувањето на судењата.


Столтенберг се довезе кај Заев со „она на М“


Скопје, 18 јануари, 2018 - 17:40 (META) 

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на средбата со премиерот Зоран Заев во Владата пристигна со „мерцедесот“ од 600 илјади евра за чија набавка на крајот на месецов на обвинителна клупа треба да седнат поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска.

Столтенберг е последниот од високите странски функционери кои за време на нивните посети на Скопје се возеа во владиниот „мерцедес“ со регистарски таблички СК 2936 АЦ (SK 2936 AC).

Од високите гости од странство, прв во „мерцедесот“ седна поранешниот генерален секретар на ОН, Бан Ки-мун, за време на неговата посета во јули 2012 година, а во „она на М“ како што го нарекуваше Груевски во „31.бомба“ што СДСМ ја објави во 2015 година, се возеше и премиерот на Бугарија, Бојко Борисов за време на неговата посета на 1 август, минатата година, кога беше потпишан Договорот за добрососедство.

Специјалното јавно обвинителство пред точно една година ја отвори истражната постапка „Тенк“, а на 29 јуни, лани подигна и обвинение, во кое Јанкулоска се товари дека ја злоупотребила службената положба и овластување во периодот од февруари до октомври 2012 година „за да ја исполнат желбата на тогашниот премиер“ Никола Груевски за набавка на „специјално возило“.

Премиерот Зоран Заев лани, при гостување на Македонската радио-телевизија, кажа дека овој „мерцедес“ е оштетен од мачки и дека ќе се користи за превезување на странски делегации.

На 19 декември Владата соопшти дека „мерцедесот“ од МВР преминал во сопственост на Службата за општи и заеднички работи и дека почнала постапката за негово отуѓување и замена за болничка опрема.


На Јанкулоска ќе ѝ се суди и за „Тенк“


Скопје, 29 ноември, 2017 - 10:58 (META) 

Случајот „Тенк“ на СЈО, за „мерцедесот“ од 600.000 евра, официјално оди на судење. Од СЈО за „Мета“ потврдија дека добиле известување од Кривичниот суд дека советот за оценка на обвинителен акт го одобрил предметот и дал зелено светло тој да оди на судење.

Одлуката била донесена пред два дена, на 27 ноември, а Судот дополнително треба да утврди датум и да го распредели предметот кај судија што ќе го суди.

Случајот „Тенк“ се однесува на злоупотреба на службена положба и овластување од страна на поранешната министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, и началникот за јавни набавки, Ѓоко Поповски, со што му нанеле штета на државниот буџет.

Апелацискиот суд претходно одлучи „bомбите“, односно прислушуваните разговори за купувањето на луксузниот „мерцедес“ од повеќе од половина милон евра, да бидат дел од доказниот материјал во судењето за случајот „Тенк“.

На седницата и поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, побара „бомбите“ да не бидат користени како докази со образложение дека ѝ била нарушена приватноста. Таа се бранеше со цитирање пресуди на Европскиот суд за човекови права.


Шилегов: Не бил само „мерцедесот“, имало и ВИП-кабини на жичницата на Водно


Скопје, 25 ноември, 2017 - 12:33 (META) 

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, денеска на својот фејсбук-профил објави фотографии од луксузни кабини од жичницата на Водно, набавени од претходната локална власт, кои, како што вели, не биле за општа употреба.

„Не бил само „мерцедесот“… ВИП-кабините на жичницата, кои не се за општа употреба“, напиша Шилегов на „Фејсбук“.

Инаку, жичницата од Средно Водно до Милениумскиот крст беше пуштена во употреба на почетокот на јуни 2011 година од тогашните градски власти.

Медиумите по повод пуштањето на жичницата и тогаш пишуваа дека на жичницата има 28 кабини за осум лица и две луксузни кабини за четири лица. Оваа информација стои и на официјалната интернет-страница на Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“, кое стопанисува со жичницата.


Апелација дозволи „бомбите“ да се користат како докази и за „Тенк“


Скопје, 8 ноември, 2017 - 11:23 (META) 

„Бомбите“, осносно прислушуваните разговори за купувањето на луксузниот мерцедес од над половина милон евра, ќе бидат дел од доказниот материјал во судењето за случајот „Тенк“, одлучи Апелацискиот суд.

Во Апелација вчера имаше јавна седница на која претседателката на судот Љиљана Ивановска Шопова и судиите Африм Фидани и Јани Нича, одлучуваа по жалбата на СЈО, Основниот суд Скопје да ги отфрли „бомбите“ како докази во случајот „Тенк“.

На седницата и поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска побара „бомбите“ да не бидат користени како докази со образложение дека и била нарушена приватноста. Таа се бранеше со цитирање на пресуди на Европскиот суд за човекови права.

– Само еден мој број е прислушуван 732 дена. Нели е тоа кршење на човековите права – запраша таа.

Апелација одлучи дека бомбите може да се користат и за случаите „Шамари“, „Триста“, „ТНТ“, „Топлик“ и „Тендери“.


МВР изнесе детали за трката со „мерцедесот“ полн со мигранти


Скопје, 11 јули, 2017 - 16:58 (META) 

МВР соопшти детали за вчерашната акција за апсење криумчари на мигранти при што имало вистинска драма при обидот да го запрат возилото. Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција претходно соопшти  за акцијата, напоменувајќи дека 12 лица се во притвор, а едно во домашен притвор.

Според МВР, акцијата почнала пред повеќе од една година заради сузбивање на групата криумчари, а од 5 септември лани се почнати и посебни истражни мерки по наредба од Јавното обвинителство. Според МВР, организатори на групата за криумчарење мигранти се лица од Авганистан и од Пакистан, кои подолго време биле во Македонија, Србија и во Грција. Нивни помагачи биле и македонски државјани, кои биле водичи, транспортери, сместувачи, извидница, логистика.

При акцијата за апсење вчера, рано наутро на автопатот Велес – Скопје, полицајци се обиделе да сопрат „мерцедес“ за кој имале сознанија дека превезува мигранти. Но, возачот ја пробил блокдата на патот и избегал, потоа биле поставувани и други блокади и избегнувајќи ги, „мерцедесот“ ја скршил и рампата на наплатната станица кај Велешко Езеро и продолжил кон Куманово. Дури кај рафинеријата „Окта“ полицајците успеале да го сопрат автомобилот, во кој покрај возачот се пронајдени и 12 Пакистанци и еден Египќанин.

Во другиот дел од акцијата, биле уапсени 13 лица од групата, кои биле во Куманово, Скопје и во Гевгелија. Полицијата запленила и шест возила, повеќе мобилни телефони, 27.250 евра, пиштол марка „м57“, рамка со четири куршуми и нотес со податоци за лица и износи на парични средства.