!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

МВР откри: Со „она на М“ се возат и Иванов и Вељаноски и Димитриев и високи гости


Скопје, 14 февруари, 2017 - 17:02 (META) 

Блиндираниот мерцедес набавен во 2012 година за 600.000 евра и заради кој Специјалното јавно обвинителство го отвори случајот „Тенк“ се наоѓа во Владата и, како што велат за „Мета“ од Министерството за внатрешни работи (МВР), се користи како „главно возило за високи гости на странски делегации“.

– Блиндираниот мерцедес се користи како главно возило за високи гости-странски делегации при нивна посета на Република Македонија, а кои се обезбедуваат со прв, втор и трет степен безбедносни мерки (претседатели на држави, премиери на влади, заменици-претседатели, заменици-претседатели на влади и други) – стои во одговорот на МВР на нашите прашања: Дали возилото се користи, кој го користи и каде се наоѓа?

odgovor mvr

Одговорот од МВР на прашањето: Дали се користи, кој го користи и каде се чува? Кликнете за поголема верзија

Од МВР велат дека „мерцедесот“ често се користи и „во случаи кога поради амортизираност и застареност на блиндираните возила со кои се превезуваат претседателот на државата, претседателот на Собранието и премиерот“ не можат да одговорат на безбедносните стандарди и Уредбата за обезбедување на личности и објекти.

Преведено, ова значи дека со „она на М“ од 600.000 евра се возат и Ѓорге Иванов, Трајко Вељаноски и Емил Димитриев, ако нивното обезбедување процени дека така треба.

На 24 јануари, СЈО соопшти дека ја отворило истражната постапка „Тенк“, во која осомничени се две лица, кои се товарат за злоупотреба на службената положба и овластување во периодот од февруари до октомври 2012 година, а „за да ја исполнат желбата на тогашниот премиер“ (Никола Груевски, н.з.) за набавка на „специјално возило“.

Во 31. „бомба“ што СДСМ ја објави 13 мај 2015 година, а врз основа на која СЈО ја отвори истрагата, за набавката на „мерцедесот“ зборуваат тогашниот премиер и актуелен лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска.


Спречен шверц на 12 килограми марихуана


Охрид, 14 февруари, 2017 - 14:50 (META) 

Екипи на Секторот за внатрешни работи Охрид и на Царинската управа во два одделни случаи спречиле шверц на 12 килограми марихуана и привеле две лица, државјани на Албанија.

Синоќа, полициски екипа, кај населбата Рача, на меѓународниот пат Охрид-Поградец, при преглед на автомобил, марка „мерцедес“ со албански регистарски ознаки, што го управувало 44-годишно лице од Поградец, пронашла околу 10 килограми марихуана. Лицето било приведено во СВР Охрид за понатамошна постапка.

Претходно, царинските службеници од граничниот премин Ќафасан спречиле обид за криумчарење на околу два килограми марихуана, која била сокриена во женска јанка, соопственост на 44-годишна патничка од Тирана, која патувала со минибус на албанска компанија на релација Тирана – Скопје.

Таа, според Царината, дрогата требало да ја пренесе во Германија. Царинската управа против осомничената поднела кривична пријава за неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги психотропни супстанции и прекурсори, а судија на претходна постапка и одредил притвор од 30 дена.


Светскиот шампион Нико Розберг се пензионира од Формула 1


Брејкли, 2 декември, 2016 - 15:16 (META) 

Светскиот шампион во Формула 1, Нико Розберг, денеска објави дека се пензионира од Формула 1 и дека неговата одлука е конечна и веднаш стапува на сила, јавува „Би-би-си“.

Триесет и едногодишниот Германец својата прва шампионска титула ја освои во неделата, завршувајќи ја трката за Големата награда на Абу Даби на втората позиција, пред неговиот тимски колега од „Мерцедес“, Луис Хамилтон.

„Јас ја искачив мојата планина, сега сум на врвот и мислам дека ова е исправната одлука“, напишал Розбрег на „Фејсбук“.

Розберг во годинешната сеозона триумфураше на 9 од 21 трка, победувајќи го во конечниот пласман трикратниот светски шампион, Хамилтон, за пет поени.


СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да објасни на кој начин стекна имот вреден 60 милиони евра


Скопје, 29 септември, 2016 - 14:01 (META) 

Со 60 милиони евра приграбени пари од џебот на граѓаните на Македонија, обвинетиот Груевски и неговата партија на власт, ВМРО-ДПМНЕ, купиле партиски имот распространет на 33.000 квадратни метри, се вели во соопштение на СДСМ.

Во него се додава дека владејачката партија треба да им објасни на граѓаните на кој начин стекнала имот вреден 60 милиони евра.

„Доколку се утврди дека овој имот е стекнат на криминален начин, тој ќе биде конфискуван и вратен на граѓаните. За да може партијата на обвинетиот Груевски да го стекне луксузниот имот од 60 милиони евра, цели 10 години преку погубни политики ги цедеше парите од граѓаните, а државата ја презадолжуваше“, се додава во соопштението на СДСМ.

Од опозициската партија потсетуваат дека „повеќе од 500.000 граѓани на Македонија живеат под прагот на сиромаштија додека обвинетиот Груевски се вози во мерцедес од 600.000 евра и ужива во белата палата на ВМРО-ДПМНЕ вредна неколку милиони евра“.


„Мак-аутостар“ претстави модел на „мерцедес“ дизајниран од македонски дизајнер


Скопје, 14 септември, 2016 - 14:35 (META) 

„Мак-аутростар“ го претстави моделот „мерцедес бенц ГЛЦ купе“ кој е дизајниран од Македонецот Славче Таневски, кој работи како дизајнер во фабриката на „Мерцедес“ во Минхен.

Уште додека студирал на Универзитетот за применети науки во Минхен, изучувајќи транспортен дизајн, Таневски соработувал со „Мерцедес“, за потоа во 2011 година и официјално да биде вработен.

На промоцијата на неговиот дизајн тој рече дека се потребни од три до четири години за да се реализира одреден модел на автомобил.

– Професионалоста, посветеноста и дисциплината придонесоа да се најдам во тимот на „Мерцедес“, што е исклучителна чест и привилегија. Цртам од кога знам за себе, а посериозно од 12-годишна возраст. На младите би им порачал да знаат што сакаат, максимално да се вложат и да веруваат во себе – изјави Таневски, кој на крајот на промоцијата стави свој потпис врз моделот реализиран врз основа на негова скица.


„Мерцедесот“ брендиран „Тоа на М“ тргна низ Македонија, денеска е во Битола


Битола, 8 септември, 2016 - 15:23 (META) 

Битола денеска ќе биде првата дестинација на „мерцедесот“ брендиран „Тоа на М – по патот на хипокризијата и солидарноста“, кој е главниот реквизит во акцијата на невладината организација „Аква“ од Струга и на „Цивика мобилитас“, чии членови со автомобилот, купен илјадапати поевтино (за нешто повеќе од 500 евра), ќе патуваат низ Македонија и ќе ги прашуваат граѓаните дали чуле за „еден друг „мерцедес“ од 575.000 евра“.

ToanaM-vertigo

Филм на денот во „мерцедесот“ ќе биде „Вертиго“ на режисерот Алфред Хичкок

„Ние тргнуваме да го придвижиме граѓанството, да направиме промена, да се приклучиме на акциите за будење на свеста со „Тоа на М – по патот на хипокризијата и солидарноста“. Ќе посетиме заборавени и запоставени места, ќе се сретнеме со луѓе кои со својата храброст и одважност поттикнале и инспирирале, луѓе чиишто дела нашето општество треба повисоко да ги вреднува и да ги цени. Денеска, на Денот на нашата независност, ќе сме во Битола да се видиме и да поразговараме со една личност која направи голем подвиг за да ја разбуди јавната свест“, велат од тимот на „Аква“ и на „Цивика мобилитас“.

Оттаму додаваат дека „Тоа на М“ и сè во него е подготвено.

ToanaM-gepek

Во багажникот се сите потребни работи за мисијата на „Тоа на М – патот на хипокризијата и солидарноста“

„Тоа на М е подготвено. Спомениците, оние најскапите, се залепени. За „децата“ одзади, за по пат до Битола, филм на денот е ‘Вертиго’. Во багажник ги имаме сите потребни работи: торба со алати, фрижидер од 80-тите, куфер од 70-тите, Н.Г. од денешнината, Шварценегер со мерцедесот од 80-тите и црна кутија со ‘црни’ пари“, велат активистите.

Тие претходно информираа дека акцијата ја спроведуваат поттикнати од темите на разговор во телефонските разговори помеѓу поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, и експремиерот и актуелен лидер на владејчката ВМРО-ДПМНЕ, а поврзани со купувањето на „мајбах мерцедес“ од 575.000 евра.

Мерцедесот, со кој активистите од „Аква“ ќе ја крстосуваат државата, е брендиран со „Тоа на М“, по шифрата што ја користи Никола Груевски, според прислушуваните разговори, кога прашува за новиот автомобил.


„Мерцедес“ брендиран „Тоа на М“ на крајот на месецов ќе патува низ Македонија


Скопје, 24 август, 2016 - 10:10 (META) 

„Тоа на М – по патот на хипокризијата и солидарноста“ е акција на невладината организација „Аква“ од Струга, чии членови со автомобил „мерцедес“, купен илјадапати поевтино (за нешто повеќе од 500 евра), ќе патуваат низ Македонија и ќе ги прашуваат граѓаните дали чуле за „еден друг „мерцедес“ од 575.000 евра“.

– Поттикнати од темите на разговор во телефонските разговори помеѓу министерката за внатрешни работи и премиерот, а поврзани со купувањето на „мајбах мерцедес“ од 575.000 евра, одлучивме и ние да купиме „мерцедес“ и да го брендираме со „Тоа на М“ (шифра што ја користи експремиерот кога прашува за „мерцедесот“) – стои во објаснувањето на НВО „Аква“.

Акцијата се очекува да почне на крајот од месецов, а на возилото ќе треба да се додадат и фотографии од зградите и од спомениците од „Скопје 2014“, сумата за која е купен „мерцедесот“ што се споменува во прислушуваните разговори и други делови од разговорот меѓу ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, и поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков.

Разговор помеѓу Гордана Јанкулоска и Никола Груевски

ГЈ: Ало!
НГ: Ало, Горде, шо праиш?
ГЈ: Добро, еве, малку по дома, весници и така…
НГ: За две работи те барам.
ГЈ: Кажете…
НГ: Она што ми остави ти едни проспекти, ти текнува?
ГЈ: Да, да… јас да ви кажам не ви вршев притисок, ама…
НГ: Тоа на М…на М…
ГЈ: Е добро, океј…
НГ: Да не зборам сеа вака…
ГЈ: Да да…знам знам, точно…ако има шанса да ми го вратите проспектот за да го напраиме ко шо треба, да не утнам нешто…
НГ: Тој ми е тука пред мене, тие другите два не знам кај ми се… тоа тебе не ти требаат другите
ГЈ: Не другите, тој шо треба е кај вас…. хахах
НГ: Да… ја ги видов сите три пошто овој го одвоив, тој терај го, ќе видиш таму што треба, фул све…
ГЈ: Да, де… па затоа и да видам попрецизно да биде ко шо треба ахах… пратете ми го Вие…
НГ: И битно ми е позади, позади да има екрани… коа се возам со маливе…
ГЈ: Да, да, да… нема проблем, таму имаше у тој јас, се сеќавам и јас го листав, нема проблем тој ќе го напраиме…

НГ: За ова се јавувам, шо ми пиша…
ГЈ: Аха..
НГ: До локалните ние нема да објавуваме дека го презимаме возилото, туку ќе глумиме дека е на МВР и Вие ќе си го користите коа ќе ви доаѓа некој познат ова-она, ќе го користите, а ние ќе го користиме само коа ќе одам на пат или кога имам дестинации кајшто не ме чекаат новинари…
ГЈ: Нема проблем претседателе, јас пошто…
НГ: Така да заради тоа ќе го задржиме… ќе комбинираме…
ГЈ: Да, да, добро, нема проблем…
НГ: Таму… кај шо ме чекаат куп новинари, ќе си одам со старата.
ГЈ: Да, де, да…
НГ: …или ако е на пат ќе одам со новото, а некаде таму ќе се пребацам у друго и така, до локални, после локални ќе смислиме некој начин ќе објавиме дека сме го преземале од МВР и дека од сега… бидејќи 20 години више ќе направи претходното и дека сме го преземале тоа и така…

Разговор помеѓу Гордана Јанкулоска и Сашо Мијалков

СМ: Аа, така… абе слушај, знаеш дека ова мерцедесов стигнал, па чисто онака сакав да те прашам…
ГЈ: Е?
СМ: Стигна, каде е, што е, да го видиме…?
ГЈ: Хахаха… стигна, стигна и одма го стаивме у гаража кај премиерот, знаеш да не го гледаат овде кај нас ко циркуз, ама мислам ти коа сакаш со нив, не е проблем, знаеш оти кај нас овде ко… ќе биде ко панаѓур. Иначе, Сашо, не знам, ја неам такво нешто видено…
СМ: Да, го виде ти?
ГЈ: Го видов тој ден коа го донесоа, пошо мојов возач отиде да го земе од „Мерцедес“ знаеш пошо пат тоа ко авион да возиш е…
СМ: Да, а?
ГЈ: Фантазија, немаш видено такво нешто… го стаија знаеш у Влада у таа гаража…
СМ: А све е регистриран, све…
ГЈ: Сè, сè, сè комплет, регистриан, таблички све е завршено… експресно завршивме знаеш сега да не… многу многу да не го шетаме овде низ МВР, има еден куп комуњаришта, ќе почнат да оговараат, да зборат, некој ќе го слика, ќе го гледа… фантазија е, коа ќе имаш простор, договори се со чоекот, не си видел такво нешто… и овие од „Мерцедес“ викаат ваква кола не сме продале у Југоисточна Европа.
СМ: Да, а?
ГЈ: Пошо е најнов… мислам ептен вака, знаеш вака…
СМ: У некоја наредна прилика ќе го пробаме…
ГЈ: Да, бе, да, мислам јас, знаеш сеа коа не знаеш, не си го видел викаш де бе што може да е толку пари…
СМ: Црна боја?
ГЈ: …ама коа ќе го видиш, фантазија е..
СМ: Што боја е?
ГЈ: Црна…црна сè е, абе види он од надвор не, сега не е нешто, супер топ изгледа, „мерцедес“ најнов, како може да изгледа… Ама не, нема разлика нели у однос на другиве мерцедеси со таа класа… ама внатре коа ќе видиш шо све има… и самиот сараунд систем и она клими на секое седиште, масажери, чуда, телевизори…
СМ: Значи све живо шо постои има внатре, а?
ГЈ: Тој беше од каталогот мислам знаеш така и ја праевме работава, сè шо пишуеше у каталогот, све има…
СМ: Све а?
ГЈ: Фантазија…
СМ: Колку испадна цената?
ГЈ: 575 мислам дека со ДДВ дојде…
СМ: Сосе давачки?
ГЈ: Да, да сосе ДДВ да… така мислам дека беше 580, 575… види таа кола толку кошта сеа…
СМ: Да, да, да…
ГЈ: Може не знам ако е…
СМ: В7 ли е?
ГЈ: Да, да, да В7 мислам дека е В6 7 оти…
СМ: Не, не Б, Б, она што е за блинд…
ГЈ: Да, де, да, епа со В е обележано, може на германски е некоја ознака меѓутоа тоа е тоа… нели 7 е највисоко, ова е 6, 7 ваљда тоа е најголемо „мерцедес“ шо го има… и ние прашувавме пошо ја знам седмица е топ, ми вика нема „мерцедес“ ова е највисокото шо го нуди… фантазија е
Сашо…

СМ: Аха, значи највисокото…
ГЈ: Највисокото, мислам фантазија баш, не сме се виделе ја и ти, коа ќе имаш прилика, убаво вака да го разгледаш, нема поубава кола у Македонија…
СМ: Се има провозено некој?
ГЈ: Е па ваљда го пробале од кај премиерот, пошо Марјан го зема…
СМ: Аха…
ГЈ: … мислам он викаше, знаеш, подискретно сеа, да не го гледаат ама претпоставувам некогаш навечер го извадиле коа нема многу луѓе…


„Mерцедес“ наречен „Тоа на М“ низ Македонија ќе прашува за „роднината“ од 575.000 евра


Скопје, 16 август, 2016 - 15:59 (META) 

„Тоа на М – по патот на хипокризијата и солидарноста“ е акција на невладината организација „Аква“ од Струга, чии членови со „мерцедес“ купен за илјада пати по евтино (за нешто повеќе од 500 евра) ќе патуваат низ Македонија и ќе ги прашуваат граѓаните дали чуле за „еден друг „мерцедес“ од 575.000 евра.

„Поттикнати од темите на разговор во телефонските разговори помеѓу министерката за внатрешни работи и премиерот, а поврзани со купувањето на „Мајбах мерцедес“ од 575.000 евра, одлучивме и ние да купиме „мерцедес“ и да го брендираме со „Тоа на М“ (шифра која ја користи премиерот кога прашува за мерцедесот)“, стои во објаснувањето.

Акцијата се очекува да почне на крајот од месецов.


Ноќеска под Пелистер огнот проголта 10 хектари нискостеблеста шума и автомобил


Битола, 7 септември, 2015 - 10:24 (META) 

Два пожари синоќа беснеја под Пелистер. Во едниот изгоре околу 10 хектари нискостеблеста шума, а во другиот се запалило вoзило „мерцедес 220“.

Од противпожарната единица во Битола велат дека пожарот кај селата Цапари и Ротино е локализиран доцна во ноќта, околу 2 часот , а во другиот одделен пожар кај Кажани изорело возило.

– Ситуацијата кај Цапари и Ротино беше сериозна, гореше нискостеблеста шума, смрека, треви. Се интервенираше со четири возила, 16 пожарникари, а на помош дојдоа и вработени од НП „Пелистер“, како и четворица доброволци од здужението „Пегас“. Ни помагаше и локалното население бидејќи ако огнот го преминеше патот кој води од Цапари до Ротино, ќе беше уште подраматично – вели за „Мета“ командирот на противпожарната единица во Битола, Коста Поповски, напоменувајќи дека критично било само за една викендичка.

Според него, речиси во исто време на раскрсницата кај селото Кажани се запалило и возило, каде е констатирана само материјална штета.

Како што вели Поповски, овие два случаи се одвоени иако се случиле под Пелистер, на само неколку километри оддалеченост.


В недела почнува новата сезона на Формула 1


Мелбурн, 13 март, 2015 - 14:32 (META) 

Новата сезона на Формула 1 почнува в недела, со трката на „Алберт парк“ за Големата награда на Австралија, а денеска, во пресрет на големиот настан, се одржаа првите тренинзи.

Нико Розберг и Луис Хамилтон на тренингот беа оддалечени само 29 стотинки што покажува колку се изедначени болидите на Мерцедес. Возачот на Ред Бул, Даниел Рикиардо, поради проблеми со болидот, не ја заврши тренинг-сесијата. Себастијан Фетел, возачот на Ферари, заостана 1,5 секунда на петта позиција зад лидерот Розберг. Кими Раиконен имаше 1,8 секунда заостанување и се пласираше на осмата позиција. На третата позиција заврши Валтери Ботас од тимот на Вилијамс, а Фелипе Маса на седмата позиција со 1,5 секунда заостанување.

В сабота ќе се возат третиот тренинг и квалификациите, а трката за ГН на Австралија е закажана за недела, во 6 часот наутро по наше време.