!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

СДСМ: Со неоснованата интерпелација, ВМРО-ДПМНЕ работи на штета на граѓаните


Скопје, 10 август, 2017 - 15:27 (META) 

Со поднесената интерпелација против министерот за финансии, Драган Тевдовски, ВМРО-ДПМНЕ продолжува да работи на штета на граѓаните и потврдува дека е против транспарентно и отчетно раководење со јавните финансии и буџет во функција на подобрување на животниот стандард на граѓаните и на зајакнување на економијата, се вели во реакцијата на СДСМ.

Од владејачката партија велат дека со интерпелацијата, ВМРО-ДПМНЕ е против минимална плата од 12.000 денари за сите работници, вклучително и работниците во кожарската и во текстилната индустрија.

„Со гласањето против ребалансот на буџетот подготвен од министерот и од Министерството за финансии, ВМРО-ДПМНЕ докажа, а со денешната интерпелација и потврди, дека е против трајното решавање на статусот на стечајните работници, против укинувањето на радиодифузната такса, против субвенциониран годишен одмор на најниско платените работници и против поголема помош за претпријатијата – мерки што се обезбедуваат со ребалансот на буџетот“, се вели во соопштението на СДСМ.


Спасовски: Правиме сè што можеме да откриеме каде се наоѓаат Грујовски и Бошкоски


Скопје, 9 август, 2017 - 13:54 (META) 

Поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, и Никола Бошкоски, вработен во УБК, и понатаму се во бегство, а службите во МВР ги преземаат сите мерки за нивно пронаоѓање, изјави денеска министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски.

– Во однос на двајцата вработени во МВР за кои е поднесено обвинение и кои се во бгество, се преземаат сите можни мерки од надлежните служби во МВР, сè со цел да дојдеме до податок каде може да се наоѓаат, за да се исполни судската одлука за притвор против двајцата. Поради тајноста на постапката и поради можноста да попречиме во истрагата, не можам да соопштам повеќе детали – рече Спасовски, одговарајќи на новинарско прашање на денешната прес-конференција на која ги презентираше активностите на полицијата за време на одржувањето на Супер купот на УЕФА во Скопје.

Спасовски додаде дека работните места на Грујовски и на Бошкоски се ставени во мирување, во согласност со законот и дека двајцата немаат никакви права што произлегуваат од нивните работни позиции во МВР.

Министерот за внатрешни работи информираше дека службеното оружје на Грујовски вчера било вратено во МВР.

Врховниот суд пред две недели ги потврди одлуките на Апелацискиот суд Скопје на двајцата обвинети во случаите „Таргет“ и „Тврдина“ на СЈО да им биде одредена мерка притвор и по нив беа распишани меѓународни потерници, откако полицијата не можеше да ги пронајде во земјава.

Инаку, Спасовски на денешната прес-конференција соопшти дека завчера и вчера, за време на одржувањето на натпреварот меѓу фудбалските екипи на „Реал Мадрид“ и на „Манчестер јунајтерд“, не се регистрирани сериозни нарушувања на јавниот ред и мир. Во рамките на активностите на МВР биле приведени вкупно 14 лица, од кои шестмина биле странски, а осум македонски државјани. Најголем дел од осомничените биле приведени поради препродажба на билети за натпреварот и шалови со амблемите на двата тима.

Министерот за внатрешни работи соопшти дека ќе биде поднесена кривична пријава и против вработен во Агенцијата за разузнавање, поради спречување службено лице при вршење на службена должност. Се трага и по возач на такси, кој, како што било пријавено, ограбил странски државјанин, кому му одзел 400 евра и златно синџирче.


Арсовска: Бизнис-мерките што ги испорачавме се приоритетни, ги баравме и претходно


Скопје, 28 јули, 2017 - 10:20 (META) 

Владиниот економски тим предводен од премиерот Зоран Заев изминатиот период оствари средби со претставниците на стопанските комори во државата, за да се запознае со барањата на бизнисмените и да се увиди потребата од носење итни мерки за подобро функционирање на бизнисот.

Вчера тие одржаа средба со Стопанска комора на Северозападна Македонија, а претходно имаа деловен појадок со Сојузот на стопански комори (ССК), на кој до Владата беа испорачани 75 мерки. Претседателката на ССК, Данела Арсовска, подателно ги објасни барањата на бизнис-заедницата и пречките со кои досега се соочувале.

На неoдамнешниот појадок со владините претставници, Сојузот на стопански комори испорача 75 мерки. Дали тие мерки сте ги барале и порано, но не бил слушнат гласот на бизнис-заедницата?

–  Економските мерки во најголем дел се во насока на хармонизација со препораките на ЕУ, спроведување на структурните реформи за подобрување на инвестициската клима во специфичните сектори, регионална економска интеграција и на приближување кон единствениот пазар на ЕУ. Треба да напоменеме дека за дел од мерките, можеби и најважните, сме апелирале и претходно. Тие се: поголемо вклучувањето на деловната заедница со свои предлози и мислења во измените и во носењето на законските решенија, воспоставување систем на работа на инспекциските служби за да се знае која документација е потребно да ја поседуваат компаниите, за да се овозможи простор за саморегулација и за да се превенираат репресивни мерки и казнувања. Најважно е регулирање на сивата економија, која не придонесува во буџетот, а во исто време е нелојална конкуренција на легално регистрираните субјекти. За важноста од имплементација на овие мерки зборувавме интензивно последните речиси пет години. Во услови на политичка криза изминатите три години, во која бизнисот многу тешко опстојуваше, особено последните шест месеци, немаше можност за воспоставување на јавно-приватен дијалог на стабилно тло.

Какви се очекувањата на бизнисмените од новата влада и дали реализацијата на мерките е со одредени рокови?

– Сакам да напоменам дека овие 75 мерки се приоритетни, но како резултат на отвореноста за соработка со Владата компаниите сè уште испраќаат свои предлози кои се доставени како дополнителни мерки од ССК, a кои произлегоа како заклучоци од заедничкиот состанок и тие се вредни за разгледување и за понатамошна можна имплементација. Роковите, во зависност од комплицираноста на материјата која е потребно да се регулира, се различни за секоја мерка. Но, тоа што е поважно е позитивниот пристап и расположеноста за нивно прифаќање и за имплементација.

Со кои предизвици се соочува бизнис-заедницата во моментов и дали политичката клима е во насока на развој на економијата?

– За справување со предизвиците со кои се соочува приватниот сектор, потребен е континуитет, долгорочни планови и стратегии, преку комуникација и отвореност на институциите во насока на заедничко креирање на идни политики за развој. Повеќе од 23.000 компании, кои се успешни во својата дејност, организирани во Сојузот со конструктивни предлози, придонесуваат за подобрување на деловната клима во земјата. Мерките кои премиерот Зоран Заев ги најави пред стопанствениците за унапредување на приватниот сектор даваат мотив да веруваме дека политиката е во насока на развој на економијата.


ВМРО-ДПМНЕ: Симптомите на починатите лица биле третирани крајно несериозно


Скопје, 26 јули, 2017 - 19:36 (META) 

За само три дена, негрижата и неспособноста на министерот за здравство, Арбен Таравари, однесе два човечки животи на возраст од 23 и од 47 години, а според нашите информации, во животна опасност се уште шест лица кои се во моментов на Клиниката за инфективни болести, изјави на прес-конференција Дафина Стојаноска од ВМРО-ДПМНЕ.

Таа додаде дека изминатите неколку дена симптомите кај веќе починатите две лица биле третирани крајно несериозно и воопшто не биле преземени мерки од надлежните во здравството.

– Бидејќи се работи за вирусен причинител кој брзо се шири помеѓу луѓето, не биле преземени карантински мерки и веќе починатите воопшто не биле третирани во карантин. Постојат сериозни индиции дека болеста е раширена и помеѓу луѓето со кои биле во контакт, како и кај здравствениот персонал кој работи во клиниките во Гостивар и во Скопје. Според нашите информации, причината за немањето дијагноза за причинител од која починаа две лица, а шест се во животна опасност, е тоа што нема реагенс во Институтот за јавно здравје – изјави Стојаноска.

Таа додаде дека „негрижата, неспособноста и одговорноста во овој случај припаѓа токму на министерот за здравство Таравари“.


Германија најави воведување мерки против Турција


Берлин, 20 јули, 2017 - 19:58 (META) 

Германското министерство за надворешни работи ќе издаде безбедносно предупредување до граѓаните на Германија кои планираат да патуваат во Турција. Ова е една од мерките против Анкара што денеска ги најави шефот на германската дипломатија, Зигмар Габриел, по апсењето на активисти за човекови права во Истанбул, од кои еден е германски државјанин.

„Имајќи ги предвид зачестените случаи на произволни апсења на германски државјани во Турција, ние не можеме поинаку да реагираме, туку да издадеме предупредување на германските граѓани кои планираат да патуваат во Турција“, рече Габриел, пренесува ХРТ.

Покрај предупредувањето, тој најави дека Германија во иднина нема повеќе да дава гаранции за странските инвестиции во Турција и дека заедно со европските партнери ќе ја преиспита претпристапната помош на Европската Унија за земјата.

На изјавите на Габриел веднаш реагираше официјална Анкара. Ибрахим Калин, портпарол на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, ги оцени како неумесни изјавите на шефот на германската дипломатија, додавајќи дека се наменети за внатрешно-политичка употреба, алудирајќи на парламентарните избори во Германија, закажани за септември оваа година.

„Остро ги осудуваме изјавите во кои се тврди дека (германските) државјани кои патуваат во Турција не се безбедни. Тоа воопшто не е вистина“, изјави Калин.


Поповски и Прибе разговарале за владиниот план за реформи во медиумската сфера


Скопје, 20 јули, 2017 - 17:43 (META) 

Министерот без ресор задолжен за комуникација, отчетност и за транспарентност, Роберт Поповски, денеска имал средба со експертската група на Европската Унија предводена од Рајнхард Прибе, на која било разговарано за мерките и за планот на Владата за реформите во медиумската сфера.

Поповски, како што соопштија од Владата, во елаборацијата на чекорите и на мерките што се преземени од периодот од кога почна работата на новата влада, нагласил дека и понатаму е „задржан принципот на отвореност за сите добри идеи, како и за вклучување на сите релевантни организации и медиуми, за да се постигне најдобро можно решение за медиумските реформи“.

Тој ги информирал членовите на работната група на Прибе, дека со ребалансот на буџетот се обезбедени услови за укинување на радиодифузната такса, како прва мерка за поефикасно финансирање на „Македонската радио-телевизија“.

„Додека е во процес усвојувањето на ребалансот на буџетот во Собранието на Република Македонија, во тек е анализата за најдобро решение за утврдување на висината на стапката од буџетот со која ќе се обезбеди функционално работење на МРТ, како и независноста на јавното радиодифузно претпријатие“, рекол Поповски на средбата со Прибе и со неговиот тим.


Во наредните три дена да се ослободат од работа бремените жени и хронично болните


Скопје, 28 јуни, 2017 - 16:45 (META) 

Поради информацијата дека во наредните три дена земјава ќе биде зафатена од многу висока температура од портокалова фаза, Министерството за здравство препорачува од работни обврски да бидат ослободени бремените жени и хронично болните лица на возраст над 60 години.

Министерството на работодавците им препорачува да го реорганизираат работното време во насока на избегнување активности на отворено во периодот од 11 до 17 часот. Тоа препорачува да не се одржуваат спортски активности на отворено во периодот од 11 до 17 часот, а особено се препорачува на установите за згрижување на децата (детски градинки) да не ги изнесуваат децата на отворено и да не практикуваат физичка активност во тој период.

„За граѓаните од целата држава потсетуваме дека е потребно да ги почитуваат општите препораки за заштита од високата температура, како што се: заштита од директна сончева изложеност, избегнување престој на отворено во периодот од 11 до 17 часот, носење светла и лесна облека, консумирање лесна храна и течности, хигиенски начин на подготовка на храната и редовно земање на терапијата кај хронично болните лица“, велат од Министерството.


Мицкоски: Ветувањата кои ги даде новата влада мора да се реализираат со рокови


Скопје, 10 јуни, 2017 - 15:26 (META) 

„Невработеноста падна на рекордно најниско ниво и сега изнесува 22,9 проценти. Тоа е разликата помеѓу напорното работење на ВМРО-ДПМНЕ и деструктивните политики на СДС“, изјави членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на прес-конференција.

Според него, „ваквите резултати не се постигнуваат со манипулации и со креирање лажни вести, туку со посветеност, знаење и со работа“.

– Напорната работа, активните мерки за вработување, ниските даноци, политиката на странски инвестиции, поволната бизнис-клима, оперативните планови на Владата за вработување кои беа спроведувани изминативе години, придонесоа невработеноста да се намали на историски најниски 22,9 проценти – изјави Мицкоски.

Тој додаде дека ветувања кои се дадени од страна на новата влада предводена од СДСМ, мора да се реализираат со роковите што ги задале како ветувања, а не да се релативизираат.


Владата ќе одржи седница на која ќе расправа за штетите во поплавените подрачја во Порој


Скопје, 7 јуни, 2017 - 17:56 (META) 

Владата денеска ќе ја одржи третата седница со почеток во 18.30 часот.

На седницата ќе се расправа за преземање соодветни мерки и активности за заштита на граѓаните од настанатите штети во поплавените подрачја во Порој, Тетовско.


Тевдовски: Mинималната нето-плата ќе се зголеми на 12.000 денари


Скопје, 10 мај, 2017 - 15:18 (META) 

„Новата влада, веднаш по формирањето, во консултации со социјалните партнери, ќе го пушти во собраниска процедура законот за зголемување на минималната плата“, најави денеска на прес-конференција претседателот на Комисијата за економија на СДСМ, Драган Тевдовски.

Тој додаде дека минималната нето-плата ќе се зголеми на 12.000 денари и ќе важи и за индустријата за текстил, облека и за кожа.

„Тоа значи дека околу 42.000 работници само од трите индустрии ќе носат дома по 2.410 денари повеќе секој месец. Сите други работници кои примаат минимална плата, ќе добиваат по 1.920 денари повеќе од досега. За да нема отпуштања вработени, ќе се формира Фонд за поддршка на животниот стандард за вработените во индустрија за текстил, облека и за кожа, кој на работодавците ќе им покрие дел од зголемувањето на платата“, изјави Тевдовски.

Тој најави дека за да се спречат злоупотреби, контрола за исплата на минималната плата, покрај Инспекторатот за труд, ќе ја врши и Управата за јавни приходи.