!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Нема притвор за Кочан, судот прифати гаранција од 900.000 евра и одземање на пасошот


Скопје, 18 мај, 2017 - 13:43 (META) 

Бизнисменот Сеад Кочан, првоосомничен во случајот „Труст“, нема да оди во притвор и ќе се брани од слобода. Судијата на претходна постапка, како што соопштија денеска од Кривичниот суд во Скопје, го прифатил предлогот на неговиот адвокат, Никола Додевски, и донел одлука на Кочан да му биде одредена парична гаранција од 875.298 евра, да му биде одземен пасошот и да му се наметне обврска да се јавува еднаш неделно во судот.

Судот ваквата одлука ја донел поради влошената здравствена состојба на Кочан, а како неоснован го одбил предлогот на СЈО да му биде одреден притвор на бизнисменот поради опасноста да влијае врз сведоци или, пак, да го повтори делото.

Судијата на претходна постапка, како што соопштуваат од судот, зазел став дека постои основано сомневање дека Кочан го сторил кривичното дело за кое се товари, го зел предвид фактот дека Кочан беше во бегство два месеци, но, како што навел во решението, го прифатил предлогот на обраната за определување гаранција и мерки на претпазливост.

„Во решението, судија на претходна постапка наведе дека од приложените докази и по повторно одлучување, е на мислење дека постои основано сомневање дека осомничениот го сторил кривичното дело за кое се товари, а имајќи го предвид неговото поведение од почетокот на оваа постапка до денеска, судијата смета дека постои опасност од бегство, па од тие причини го прифати предлогот на одбраната за определување гаранција и мерки на претпазлиовст“, стои во соопштението.

Специјалното јавно обвинителство, пак, токму од овие причини вчера повторно побара на Кочан да му биде одреден притвор.

Странките во постапката, односно СЈО, има право на жалба на одлуката до Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 во рок од 24 часа, во однос на одбивањето на предлогот за притвор, а рок од три дена во однос на определената гаранција и мерки.

Како што информираат од судот, пасошот на Кочан веќе му бил одземен.

Кривичниот суд вчера повторно одлучуваше по барањето на СЈО за притвор на Кочан, откако Врховниот суд пред една недела, постапувајќи по барање за заштита на законитоста од Јавното обвинителство, донесе пресуда со која ги укина решенијата на Кривичиот совет на Основниот суд Скопје 1 и на Апелацискиот суд Скопје, со кои на Кочан му беше оредена мерка притвор, и го врати предметот на повторно одлучување.


Српски државајнин се обидел да изнесе фалсификувани евра од земјава


Куманово, 14 март, 2017 - 13:40 (META) 

Царинските службеници од граничниот премин Табановце вчера спречиле обид за изнесување од држвата на фалсификувани пари со вкупен износ од 27.700 евра. Фалсификуваните банкноти, како што информираат од Царинската управа, биле пронајдени во возило што го управувал српски државјанин, против кого е поднесена кривична пријава.

„На 13 март годинава, околу 7 часот наутро, на граничен премин Табановце за излез од Република Македонија се пријавило патничко возило со српски регистарски таблички управувано од српски државјанин. При контролата на возилото и на патникот, во потпирачот меѓу предните седишта, во врзано снопче со ластик, замотани во бела хартија, пронајдени биле девизи. Царинските службеници забележале дека има 39 банкноти во апоени од 100 евра со ист сериски број, потоа 39 банкноти во апоени од 200 евра со ист сериски број, како и 32 парчиња во апоени од 500 евра исто така со ист сериски број. При преглед со УВ-лампа, констатирано било дека девизите се со лош квалитет и се фалсификувани“, стои во соопштението на Царината.

Српскиот државјанин бил веднаш уапсен и предаден на инспекторите од одделението за истраги на Царинската управа, кои, според доказите, утврдиле дека осомничениот фалсификуваните евра ги направил сам и ги испечатил со печатач во боја на обична хартија, а истото го потврдиле од Народната банка на Република Македонија при вештачењето на парите.

„Царинската управа против осомничениот до Основното јавно обвинителство Куманово поднесе кривична пријава за фалсификување пари, а осомничениот е предаден на судија за претходна постапка во Основниот суд Куманово, кој му одреди мерка претпазливост – привремено одземање на патна исправа со обврска да се јавува во судот двапати неделно“, додаваат од Царинската управа.


Нема притвор за Кочан, за Авировиќ мерки за претпазливост


Скопје, 3 март, 2017 - 12:20 (META) 

Сопственикот на „Трансмет“ и на телевизија „Нова“, Сеад Кочан, осомничен во случајот „Труст“, ќе се брани од слобода. Судија на претходна постапка го одби барањето на Специјалното јавно обвинителство на Кочан да му биде одредена мерка притвор.

На осомничениот Василије Авировиќ, пак, наместо притвор, како што побара СЈО, судот му одредил мерки за претпазливост.

– Во однос на лицето С.К., по разгледување и ценење на фактите и на доказите приложени во предлогот за определување мерка притвор, судијата на претходна постапка донесе решение со кое го одби предлогот на СЈО – стои во соопштението од Кривичниот суд во Скопје, во кое се додава дека „на ова решение странките имаат право на жалба во рок од 24 часа“.

Во врска со Авировиќ, од судот информираат дека обвинителот на СЈО вчера пред судијата на претходна постапка го повлекол предлогот за определување мерка притвор и побарал нему да му бидат одредени мерки за претпазливост.

– Од страна на судијата на претходна постапка беше уважен (предлогот на СЈО) и со решение определени се мерки – забрана за воспоставување, односно одржување контакти или врски со определени лица и забрана за преземање определни работни активности кои се поврзани со кривичното дело – велат од судот.

Против ова решение странките имаат право на жалба во рок од три дена.

Кочан и Авировиќ вчера три часа беа на распит во Кривичниот суд, од каде двајцата си заминаа не сакајќи да дадат изјава за медиумите.

СЈО во вторникот оваа недела ја отвори новата истрага под име „Труст“, во која три физички лица и фирмите „Трансмет“ од Скопје, „Силекс“ од Кратово и „Вато“ од Студеничани“ се товарат дека со фалсификувана документација добиле тендер од ЕЛЕМ, вреден 17.235.772 евра.


АХВ ги засили мерките за борба против птичји грип


Скопје, 24 ноември, 2016 - 13:55 (META) 

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) го подигна нивото на внимателност по информациите дека во Германија, Данска, Холандија, Унгарија, Австрија, Хрватска и во други земји во регионот е регистрирано присуство на птичји грип.

АХВ испратила допис до ветеринарните друштва за пријавување евентуална зголемена смртност кај живината во одгледувалиштата или за угинати птици преселници.

„Птичјиот грип задолжително се пријавува и затоа апелираме во најкраток можен рок, до надлежното ветеринарно друштво или официјален ветеринар на Агенцијата, да се пријави секоја зголемена смртност на живината на одгледувалиштата“, се вели во соопштението на АХВ.

Имајќи предвид дека станува збор за болест која има специфичен начин на ширење, односно најчесто преку птиците преселници, од АХВ на одгледувачите на живина и на ветеринарните друштва им дале насоки кои биосигурносни мерки треба да се преземат на фармите и какви мерки за заштита треба да преземат категориите лица кои се изложени на ризик, зашто од болеста заболуваат птиците, но и луѓето.

 


Обвинителството отвори постапка против две деца кои брутално претепале 18-годишник


Скопје, 11 ноември, 2016 - 11:18 (META) 

Основното јавно обвинителство Скопје повело постапка против две 14-годишни деца кои во неделата претепале 18-годишно момче на улицата Битпазарска, во близина на кафе-барот „Стоп“.

Како што соопшти денеска обвинителството, децата со умисла го нападнле момчето, го удирале со тупаници по главата и во градниот кош. Кај него се констатирани тешки телесни повреди, односно контузии на главата со повреди на мозокот, крварење и наполнети бели дробови со течност и е во животна опасност.

„Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Скопје поднесе барање за поведување подготвителна постапка против децата во судир со законот од 14 до 16 години до судијата за деца при Основниот суд Скопје 1, поради основано сомнение дека сториле дејство што со закон е предвидено како кривично дело – тешка телесна повреда од член 131, став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Извршено е испитување на сторителите од судија за деца, издадени се наредби за вештачење траги пронајдени и фиксирани на местото на настанот и одземени се предмети кои можат да придонесат во понатамошната постапка“, стои во соопштението од обвинителството.

Поради сериозноста на делото, јавниот обвинител од судот побарал на децата да им биде одреден притвор. Сепак, судијата го одбил барањето и им одредил мерки на претпазливост, односно да им бидат одземени пасошите и забрана за напуштање на местото на живеење.

„Јавниот обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје интензивно ќе продолжи со преземање на дејства во насока на расветлување на настанот“, додаваат од јавното обвинителство.


Отворена истрага против пет лица за кражба на податоци од кредитни картички


Скопје, 8 ноември, 2016 - 13:15 (META) 

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција почнало истражна постапка против пет лица од Битола и од Прилеп, осомничени за кражба на податоци од платежни картички.

Осомничените, како што соопшти денеска обвинителството, се товарат за перење пари и други приноси од казниво дело, за изработка и за употреба на лажна платежна картичка и за злосторничко здружување.

Според обвинителството, тие со посебни уреди, „скимери“, кои ги вградувале на банкомати, ги читале податоците од платежните картички, кои потоа ги користеле за изработување лажни картички кои биле употребувани во земјава и во странство.

Надлежниот јавен обвинител до судија на претходна постапка од Кривичниот суд во Скопје доставил барање на четворица од осомничените да им биде одреден притвор, а за едно лице се предложени мерки на претпазливост, односно да му биде одземен пасошот, да му се изрече забрана за напуштање на живеалиштето и обврска повремено да се јавува кај службено лице.


Кривичниот совет ја одби жалбата на СЈО за пасошот на Канческа-Милевска


Скопје, 7 ноември, 2016 - 13:11 (META) 

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 ја одби жалбата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) на одлуката на судијата на претходна постапка да не им ги одземе пасошите на актуелната министерка за култура, Елизабета Канческа-Милевска, и уште едно осомничено лице во случајот „Тендери“.

Освен одземање на пасошите, СЈО бараше од судот на двете осомничени лица да им биде наложено и еднаш во неделата да се јавуваат кај службено лице. Судот ги одби и двете мерки на претпазливост што ги бараше СЈО.

„Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1, постапувајќи по жалба на Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од незаконското следење на комуникациите (СЈО) изјавена против решение на судија на претходна постапка од 28 октоври 2016 година во предметот на СЈО познат како „Тендери“, донесе решение со кое жалбата на обвинителството се одбива, а се потврдува решението на судија на претходна постапка“, соопшти денеска Кривичниот суд.

Министерката за култура е првоосомничена во случајот за малверзации со тендерот за извршување градежни работи во Музејот на ВМРО, од проектот „Скопје 2014“, со што буџетот, според СЈО, бил оштетен за околу 54 милиони денари.

Канческа-Милевска, по распитот на 28 октомври, изјави дека „станува збор за чист политички театар организиран од Социјалдемократскиот сојуз, а во кој учествува Специјалното јавно обвинителство, како поддршка за оваа партија во предизборниот период“.


Судот го добил барањето на СЈО за „Тендери“, неизвесно е дали денеска ќе има распит


Скопје, 21 октомври, 2016 - 12:07 (META) 

Кривичниот суд во Скопје го добил предлогот со кој Специјалното јавно обвинителство (СЈО) бара на двајца осомничени во случајот „Тендери“ да им бидат одземени пасошите и секој вторник да се јавуваат во судот, информираат од оттаму за „Мета“.

Барањето на СЈО веќе било распределено кај судија на претходна постапка, кој, како што велат од судот, треба да ги повика осомничените на распит во Кривичниот суд за тие да се произнесат по предлогот на Специјалното јавно обвинителство.

По распитот судијата на претходна постапка треба да донесе одлука дали ќе го прифати или ќе го отфрли барањето на СЈО.

Денеска од СЈО соопштија дека барањето за определување мерки за претпазливост го доставиле до судот вчера. Одземање на пасошите, како што велат оттаму, се бара затоа што постојат околности што упатуваат на тоа дека лицата може да ја напуштат земјава.

Од Кривичниот суд засега не можат со сигурност да потврдат дали распитот на двајцата осомничени ќе биде денеска или во наредните денови.

Според членот 294 од Законот за кривична постапка, по донесувањето наредба за спроведување истражна постапка до судијата на претходна постапка, тој е должен без одложување да го разгледа предлогот за мерки за обезбедување присуство и веднаш да одлучи по него.

„По донесувањето наредба за спроведување истражна постапка до судијата на претходна постапка, јавниот обвинител може да достави образложен предлог за определување мерка притвор или други мерки за обезбедување присуство на обвинетиот. Судијата на претходна постапка е должен без одложување да го разгледа ваквиот предлог и веднаш да одлучи по него. Ако судијата на претходна постапка не се сложи со предлогот на јавниот обвинител, за тоа ќе донесе посебно образложено решение. Против ова решение јавниот обвинител има право на жалба во рок од 24 часа до советот, според членот 25, став 5 на овој закон“, стои во ставот 1 на член 294 од Законот за кривична постапка.


„Трезор“: СЈО најавува жалба, чека изземање на судијка и замрзнување на сметката на „Финзи“


Скопје, 3 октомври, 2016 - 10:52 (META) 

Од СЈО за „Мета“ велат дека со сигурност ќе поднесат жалба на одлуката за неопределување притвор на еден од осомничените во „Трезор“. Жалбата на СЈО треба да ја разгледува тричлен совет на Кривичниот суд, кој во рок од 48 часа треба да донесе одлука дали ќе го потврди решението на судијата на претходна постапка или ќе го прифати барањето на СЈО и ќе одреди притвор или, пак, ќе одреди некоја друга мерка.

Барањата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за определување мерки против четворицата осомничени во случајот „Трезор“ се распоредени кај тројца судии на претходна постапка, кои одлучуваат по предлозите на СЈО, појаснуваат за „Мета“ од Кривичниот суд.

Оттаму велат дека кај еден судија е предлогот за определување притвор за еден од осомничените во случајот (поранешен началик во Управата за безбедност и контраразузнавање по кој веќе е одлучено, односно, во петокот минатата недела, беше одбиено барањето на СЈО).

Друг судија на претходна постапка го добил барањето за определување мерки на претпазливост за тројца осомничени во „Трезор“, но СЈО побара негово изземање.

Трет судија, велат од Кривичен, треба да одлучи за барањето за замрзнување на смеките на фирмата „Финзи“, преку која одела набавката за опрема за УБК, со која осомничените, според СЈО, го оштетиле буџетот за околу 860.000 евра.

Специјалното јавно обвинителство во меѓувреме ја очекува и одлуката на претседателот на Основниот суд Скопје 1, Владимир Панчевски, во врска со барањето на СЈО за иззамање на судијката што требаше да одлучува за мерките на претпазливост, односно одземањето на пасошите на тројца осомничени во „Трезор“, инаку поранешни високи функционери во УБК и во МВР.

СЈО, велат од обвинителството, бара изземање на судијката поради околности што упатуваат на сомнеж во нејзината непристраност. Поточно, деверот на судијката, односно братот на нејзиниот сопруг, работи за фирма која е во блиски деловни односи со фирмата „Финзи“.

Панчевски, според Законот за кривична постапка, има три дена да одлучи за изземањето на судијката. Од Кривичниот суд велат дека одлуката ќе биде позната најверојатно утре или најдоцна в среда.

Оттаму засега немаат информации кога третиот судија ќе одлучува по барањето на СЈО за замрзнување на сметките на „Финзи“.


Командатот на „Алфите“ куртули од суспензија, Кривичниот совет ги отфрли жалбите на СЈО


Скопје, 22 јули, 2016 - 16:39 (META) 

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје ги отфрлил како неосновани жалбите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) на одлуката на судијата на претходна псотапка да не им одреди мерки на препазливост на командантот на полициската едница „Алфа“, Ивица Антевски – Пуки, и на неговите петмина колеги, осомничени во случајот „Тортура“, соопштија попладнево од Кривичниот суд.

Антевски и неговите колеги се товарат за нечовечко постапување при апсењето на поранешниот министер за внатрешни работи и лидер на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, на почетокот на јуни 2011 година, еден ден по парламентарните избори. Првоосомничен во овој случај е поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков, кој, според СЈО, го нарачал апсењето на Бошкоски.  За него СЈО не побара ниту притвор, ниту мерки за претпазливост.

„Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1, постапувајќи по жалби на Обвинителството за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од незаконското следење на комуникациите (СЈО) , изјавени против решенијата на судија на претходна постапка од 14 јули 2016 година за предметот на СЈО во јавноста познат како „Тортура“, по одржана седница донесе решенија со кои жалбите на обвинителството ги одби како неосновани. Со донесените решенија, советот ги потврди одлуките на судија на претходна постапка со кои беше одбиен предлогот на СЈО за определување мерка за претпазливост – забрана за преземање на определени работни активности кои се поврзани со кривичното дело против шест лица“, стои во соопштението на судот.

Во решението на Кривичниот совет со кое се отфрла жалбата на СЈО по одбивањето на судот да му одреди мерки на претпазливост на командантот на единицата „Алфи“, се наведува дека судијата на претходна постапка „правилно утврдил дека не постојат околности кои укажуваат на оправданост за определување ваква мерка за осомничениот“.

„…Неопходно е предлогот за определување на ваквата мерка да содржи доволно докази за постоење особени околности кои го оправдуваат изрекувањето на мерката“, стои во решението на Кривичниот совет.

Во жалбата од СЈО, според решението на Кривичниот совет, било наведено дека судијата на претходна постапка погрешно ја утврдил фактичката состојба околу причините за изрекување на мерките на претпазливост, односно дека целта на мерката не е обезбедување на присуство, туку „заштита на системот и потенцијалните жртви од идни незаконити постапувања од страна на осомничениот“.