Сокол Митревски остана без пасош и доби забрана да го напушта Скопје


Скопје, 2 ноември, 2017 - 13:12 (META) 

Кривичниот суд го прифати барањето на Основното јавно обвинителство Скопје и на поранешниот градоначалник на општина Ѓорче Петров, Сокол Митревски, и на уште пет лица им одреди мерки на претпазливост, потврди судот.

На Митревски и на другите петмина осомничени судот им ги одзеде пасошите, им забрани да го напуштаат живеалиштето, односно Скопје, и им наложи редовно да се јавуваат кај службено лице во судот.

Обвинителството вчера соопшти дека отворило истражна постапка против девет лица за злоупотреба на службената положба и овластување.

Осомничените лица, меѓу кои е и поранешниот градоначалник на општина Ѓорче Петров, Сокол Митревски, се товарат дека во 2014 година постапиле незаконски при одлучувањето во постапки за поднесени барања за утврдување правен статус на бесправни објекти, со што нанеле штета во висина од 4.100.090 денари, односно 66.550 евра.

Според Обвинителството, осомничените незаконски спровеле постапка за легализација на три објекти и приватизација на општинското земјиште по цена од едно евро за еден квадратен метар, иако пазарната цена била значително повисока.


Апелација почна да ги објавува одлуките – Ивона Талевска останува без пасош


Скопје, 15 јули, 2017 - 15:37 (META) 

Жалбата за мерката на претпазливост која ѝ беше одредена на уредничката на телевизија Сител, Ивона Талевска, е одбиена и таа останува без патна исправа, стои во одлуката на Апелацискиот суд Скопје која беше денеска објавена на веб-страницата на судот.

Ивона Талевска е обвинета за даночно затајување во случајот на СЈО наречен „Тифани“. Нејзиниот пасош е одземен и таа треба еднаш месечно да се јавува во суд.  Таа се пожали на мерките за претпазливост што и ги определи Основен суд Скопје 1 на барање на Специјалното јавно обвинителство, но Апелација не и ја прифати жалбата.

Во нејзината жалба беше образложено дека ѝ е потребен пасошот за службени патувања, но судот смета дека таа може да избега ако ѝ биде вратен.

Скопска Апелација ја одби и жалбата на Јован Боцевски и за него е потврдена првостепената одлука секој работен петок во месецот да се јавува во Основен суд Скопје, но дополнително е изречена забрана да одржува контакти со лицето Д.Т..

Идентично како за Боцевски е решено и по жалбите на Петар Милошевски, Новица Станковски, Метуш Шабани и на Филип Атанасов.


Груевски и другите од „Титаник“ останаа и без дипломатските пасоши, нема притвори


Скопје, 3 јули, 2017 - 18:18 (META) 

Кривичните совети на Основниот суд Скопје 1 ги одбија како неосновани и барањата на Специјалното јавно обвинителство за одредување притвор на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер, Никола Груевски, поранешниот шеф на неговиот кабинет, Мартин Протогер, поранешните министри за внатрешни работи и за транспорт и врски, Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески, како и за поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски, обвинети во случајот „Титаник“.

Како и во претходните случаи, притворот што го бараше СЈО е заменет со мерки за претпализвост, односно на Груевски, Јанкулоска, Протогер, Јанакиески и на Божиновски им се одземени личните и дипломатските пасоши, соопшти денеска Кривичниот суд во Скопје.

Судот, како што се додава во соопштението, го прифатил предлогот за одредување мерки за претпазливост за 16 лица, обвинети во „Титаник“, на кои исто така им се одземени пасошите и треба да се јавуваат еднаш неделно кај службено лице во судот.

На четворица од обвинетите, односно на К.Т., К.В., Б.Б.Б. и И.Д., посочуваат од судот, одземени им се дипломатските пасоши.

Против решенијата на кривчните совети СЈО има рок од три дена да поднесе жалба до Апелацискиот суд.

Со одлуката за обвинетите во „Титаник“, Кривичниот суд во Скопје ги одби сите 18 барања за притвор, а СЈО најави дека ќе поднесе жалби на одлуките на кривичните совети на првостепениот суд.


Кривичниот суд бара уште време за судиите да одлучат за притворите на СЈО


Скопје, 30 јуни, 2017 - 15:22 (META) 

Кривичниот суд Скопје денеска попладне соопшти дека не може да каже колку време ќе трае процедурата, кога ќе заврши и кога ќе бидат соопштени одлуките по барањата на Специјалното јавно обвинителство за одредување притвор и мерки на претпазливост за лицата против кои вчера беа поднесени обвиненија.

Од судот велат дека поради големиот број барања и доказниот материјал доставен со нив, судиите се обидуваат да ги донесат одлуките во законскиот рок од 24 часа.

„Со оглед на големиот број на предлози и лицата опфатени во нив, како и доказниот материјал приложен во предлозите, судиите што постапуваат во советите вложуваат напор да донесат одлуки во законски предвидениот рок. Но, со оглед на фактот дека по донесување на одлуките, за сите предлози, истите треба прво да бидат писмено изработени и доставени до странките во постапката, по завршување на целокупната процедура, за која не може да се предвиди колку време може да трае, јавноста веднаш ќе биде информирана за донесените одлуки на Кривичните совети“, стои во соопштението од Кривичниот суд.

Специјалното јавно обвинителство вчера со 17-те обвиненија до Кривичниот суд поднесе и барања за одредување притвор за вкупно 18 лица, меѓу кои и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер, Никола Груевски, поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков, ексминистрите за внатрешни работи, култура и за транспорт и врски, Гордана Јанкулоска, Елизабета Канческа-Милевска и Миле Јанакиески.

СЈО бара мерки за претпазливост за уште 47 обвинети лица.

Кривичниот суд вчера соопшти дека ги примил и ги распоредил кај судии сите обвиненија што ги поднесе Специјалното јавно обвинителство.


Нема притвор за Кочан, судот прифати гаранција од 900.000 евра и одземање на пасошот


Скопје, 18 мај, 2017 - 13:43 (META) 

Бизнисменот Сеад Кочан, првоосомничен во случајот „Труст“, нема да оди во притвор и ќе се брани од слобода. Судијата на претходна постапка, како што соопштија денеска од Кривичниот суд во Скопје, го прифатил предлогот на неговиот адвокат, Никола Додевски, и донел одлука на Кочан да му биде одредена парична гаранција од 875.298 евра, да му биде одземен пасошот и да му се наметне обврска да се јавува еднаш неделно во судот.

Судот ваквата одлука ја донел поради влошената здравствена состојба на Кочан, а како неоснован го одбил предлогот на СЈО да му биде одреден притвор на бизнисменот поради опасноста да влијае врз сведоци или, пак, да го повтори делото.

Судијата на претходна постапка, како што соопштуваат од судот, зазел став дека постои основано сомневање дека Кочан го сторил кривичното дело за кое се товари, го зел предвид фактот дека Кочан беше во бегство два месеци, но, како што навел во решението, го прифатил предлогот на обраната за определување гаранција и мерки на претпазливост.

„Во решението, судија на претходна постапка наведе дека од приложените докази и по повторно одлучување, е на мислење дека постои основано сомневање дека осомничениот го сторил кривичното дело за кое се товари, а имајќи го предвид неговото поведение од почетокот на оваа постапка до денеска, судијата смета дека постои опасност од бегство, па од тие причини го прифати предлогот на одбраната за определување гаранција и мерки на претпазлиовст“, стои во соопштението.

Специјалното јавно обвинителство, пак, токму од овие причини вчера повторно побара на Кочан да му биде одреден притвор.

Странките во постапката, односно СЈО, има право на жалба на одлуката до Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 во рок од 24 часа, во однос на одбивањето на предлогот за притвор, а рок од три дена во однос на определената гаранција и мерки.

Како што информираат од судот, пасошот на Кочан веќе му бил одземен.

Кривичниот суд вчера повторно одлучуваше по барањето на СЈО за притвор на Кочан, откако Врховниот суд пред една недела, постапувајќи по барање за заштита на законитоста од Јавното обвинителство, донесе пресуда со која ги укина решенијата на Кривичиот совет на Основниот суд Скопје 1 и на Апелацискиот суд Скопје, со кои на Кочан му беше оредена мерка притвор, и го врати предметот на повторно одлучување.


Српски државајнин се обидел да изнесе фалсификувани евра од земјава


Куманово, 14 март, 2017 - 13:40 (META) 

Царинските службеници од граничниот премин Табановце вчера спречиле обид за изнесување од држвата на фалсификувани пари со вкупен износ од 27.700 евра. Фалсификуваните банкноти, како што информираат од Царинската управа, биле пронајдени во возило што го управувал српски државјанин, против кого е поднесена кривична пријава.

„На 13 март годинава, околу 7 часот наутро, на граничен премин Табановце за излез од Република Македонија се пријавило патничко возило со српски регистарски таблички управувано од српски државјанин. При контролата на возилото и на патникот, во потпирачот меѓу предните седишта, во врзано снопче со ластик, замотани во бела хартија, пронајдени биле девизи. Царинските службеници забележале дека има 39 банкноти во апоени од 100 евра со ист сериски број, потоа 39 банкноти во апоени од 200 евра со ист сериски број, како и 32 парчиња во апоени од 500 евра исто така со ист сериски број. При преглед со УВ-лампа, констатирано било дека девизите се со лош квалитет и се фалсификувани“, стои во соопштението на Царината.

Српскиот државјанин бил веднаш уапсен и предаден на инспекторите од одделението за истраги на Царинската управа, кои, според доказите, утврдиле дека осомничениот фалсификуваните евра ги направил сам и ги испечатил со печатач во боја на обична хартија, а истото го потврдиле од Народната банка на Република Македонија при вештачењето на парите.

„Царинската управа против осомничениот до Основното јавно обвинителство Куманово поднесе кривична пријава за фалсификување пари, а осомничениот е предаден на судија за претходна постапка во Основниот суд Куманово, кој му одреди мерка претпазливост – привремено одземање на патна исправа со обврска да се јавува во судот двапати неделно“, додаваат од Царинската управа.


Нема притвор за Кочан, за Авировиќ мерки за претпазливост


Скопје, 3 март, 2017 - 12:20 (META) 

Сопственикот на „Трансмет“ и на телевизија „Нова“, Сеад Кочан, осомничен во случајот „Труст“, ќе се брани од слобода. Судија на претходна постапка го одби барањето на Специјалното јавно обвинителство на Кочан да му биде одредена мерка притвор.

На осомничениот Василије Авировиќ, пак, наместо притвор, како што побара СЈО, судот му одредил мерки за претпазливост.

– Во однос на лицето С.К., по разгледување и ценење на фактите и на доказите приложени во предлогот за определување мерка притвор, судијата на претходна постапка донесе решение со кое го одби предлогот на СЈО – стои во соопштението од Кривичниот суд во Скопје, во кое се додава дека „на ова решение странките имаат право на жалба во рок од 24 часа“.

Во врска со Авировиќ, од судот информираат дека обвинителот на СЈО вчера пред судијата на претходна постапка го повлекол предлогот за определување мерка притвор и побарал нему да му бидат одредени мерки за претпазливост.

– Од страна на судијата на претходна постапка беше уважен (предлогот на СЈО) и со решение определени се мерки – забрана за воспоставување, односно одржување контакти или врски со определени лица и забрана за преземање определни работни активности кои се поврзани со кривичното дело – велат од судот.

Против ова решение странките имаат право на жалба во рок од три дена.

Кочан и Авировиќ вчера три часа беа на распит во Кривичниот суд, од каде двајцата си заминаа не сакајќи да дадат изјава за медиумите.

СЈО во вторникот оваа недела ја отвори новата истрага под име „Труст“, во која три физички лица и фирмите „Трансмет“ од Скопје, „Силекс“ од Кратово и „Вато“ од Студеничани“ се товарат дека со фалсификувана документација добиле тендер од ЕЛЕМ, вреден 17.235.772 евра.


АХВ ги засили мерките за борба против птичји грип


Скопје, 24 ноември, 2016 - 13:55 (META) 

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) го подигна нивото на внимателност по информациите дека во Германија, Данска, Холандија, Унгарија, Австрија, Хрватска и во други земји во регионот е регистрирано присуство на птичји грип.

АХВ испратила допис до ветеринарните друштва за пријавување евентуална зголемена смртност кај живината во одгледувалиштата или за угинати птици преселници.

„Птичјиот грип задолжително се пријавува и затоа апелираме во најкраток можен рок, до надлежното ветеринарно друштво или официјален ветеринар на Агенцијата, да се пријави секоја зголемена смртност на живината на одгледувалиштата“, се вели во соопштението на АХВ.

Имајќи предвид дека станува збор за болест која има специфичен начин на ширење, односно најчесто преку птиците преселници, од АХВ на одгледувачите на живина и на ветеринарните друштва им дале насоки кои биосигурносни мерки треба да се преземат на фармите и какви мерки за заштита треба да преземат категориите лица кои се изложени на ризик, зашто од болеста заболуваат птиците, но и луѓето.

 


Обвинителството отвори постапка против две деца кои брутално претепале 18-годишник


Скопје, 11 ноември, 2016 - 11:18 (META) 

Основното јавно обвинителство Скопје повело постапка против две 14-годишни деца кои во неделата претепале 18-годишно момче на улицата Битпазарска, во близина на кафе-барот „Стоп“.

Како што соопшти денеска обвинителството, децата со умисла го нападнле момчето, го удирале со тупаници по главата и во градниот кош. Кај него се констатирани тешки телесни повреди, односно контузии на главата со повреди на мозокот, крварење и наполнети бели дробови со течност и е во животна опасност.

„Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Скопје поднесе барање за поведување подготвителна постапка против децата во судир со законот од 14 до 16 години до судијата за деца при Основниот суд Скопје 1, поради основано сомнение дека сториле дејство што со закон е предвидено како кривично дело – тешка телесна повреда од член 131, став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Извршено е испитување на сторителите од судија за деца, издадени се наредби за вештачење траги пронајдени и фиксирани на местото на настанот и одземени се предмети кои можат да придонесат во понатамошната постапка“, стои во соопштението од обвинителството.

Поради сериозноста на делото, јавниот обвинител од судот побарал на децата да им биде одреден притвор. Сепак, судијата го одбил барањето и им одредил мерки на претпазливост, односно да им бидат одземени пасошите и забрана за напуштање на местото на живеење.

„Јавниот обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје интензивно ќе продолжи со преземање на дејства во насока на расветлување на настанот“, додаваат од јавното обвинителство.


Отворена истрага против пет лица за кражба на податоци од кредитни картички


Скопје, 8 ноември, 2016 - 13:15 (META) 

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција почнало истражна постапка против пет лица од Битола и од Прилеп, осомничени за кражба на податоци од платежни картички.

Осомничените, како што соопшти денеска обвинителството, се товарат за перење пари и други приноси од казниво дело, за изработка и за употреба на лажна платежна картичка и за злосторничко здружување.

Според обвинителството, тие со посебни уреди, „скимери“, кои ги вградувале на банкомати, ги читале податоците од платежните картички, кои потоа ги користеле за изработување лажни картички кои биле употребувани во земјава и во странство.

Надлежниот јавен обвинител до судија на претходна постапка од Кривичниот суд во Скопје доставил барање на четворица од осомничените да им биде одреден притвор, а за едно лице се предложени мерки на претпазливост, односно да му биде одземен пасошот, да му се изрече забрана за напуштање на живеалиштето и обврска повремено да се јавува кај службено лице.