Хеликоптери на САД извршиле напад на пункт на авганистанската војска


Кабул, 20 јули, 2015 - 11:10 (META) 

Најмалку осум авганистански војници биле убиени во воздушен напад на силите на САД на воен пункт во провинцијата Логар, јужно од Кабул, соопштиле авганистанските власти, пренесува „Би-Би-Си“.

Според информациите, два воени хеликоптери на САД го нападнале пунктот, денеска, среде бел ден.

Засега не се познати причните за воздушниот напад, а армискиот командант на областа за „Би-Би-Си“ изјавил дека на пунктот јасно било истакнато авганистанското знаме.

Логар е ненаселена област, која во голем дел е под контрола на талибанските милитанти.

Засега нема потврда дека нападот е извршен од Меѓународните сили, како што тврдат очевидци.

САД соопштиле дека почнале истрага за инцидентот.

По завршувањето на мисијата на НАТО во Авганистан, во моментот во земјата има околу 10.000 војници на меѓународните трупи, кои ги обучуваат и ги советуваат авганистанските сили.


НАТО доби поддршка од ОН за обука на силите во Авганистан


Њујорк, 14 декември, 2014 - 11:00 (META) 

Советот за безбедност на Обединетите нации (ОН) го поддржа новиот договор според кој НАТО ќе ги обучува и ќе им помага на меѓународните сили за безбедност во Авганистан, пренесуваат медиумите.

Резолуцијата за ова прашање е едногласно усвоена и во неа се нагласува дека новата мисија е од значење за стабизизација на состојбите во Авганистан.

Судирите во Авганистан се засилија последните неколку месеци, а се очекува насилствата да продолжат до крајот на годината кога меѓународната воена мисија на чело со САД значајно ќе ја намали својата бројност на околу 13.000 лица.


САД и НАТО остануваат во Авганистан и по крајот на годинава


Кабул, 23 ноември, 2014 - 17:17 (META) 

Авганистанскиот парламент денеска го усвои договорот со САД и со НАТО со кој на меѓународните сили ќе им биде овозможено да останат во Авганистан и по крајот на оваа година, пренесуваат амерканските медиуми.

Меѓународната воена мисија во Авганистан почна во 2001 година и требаше да заврши на крајот на оваа година.

Со новиот договор, кој беше ратификуван од авганистанскиот парламент, САД и НАТО ќе можат да задржат вкупно 12.000 војници во Авганистан следната година, кои ќе бидат поддршка на авганистанските сили.

Новиот договор е постигнат, откако весникот „Њујорк тајмс“ вчера објави дека претседателот на САД, Барак Обама, потпишал тајна наредба со која се дозволува проширување на американската воена мисија во Авганистан во наредната година.

Како што наведува весникот, со оваа одлука се обезбедува директна улога на американските војници во Авганистан за уште најмалку една година, а одлуката Обама ја донел на состанок со советниците за национална безбедност изминатите недели.