Полицијата во Берлин изврши рација на повеќе локации и пронајде оружје и муниција


Берлин, 25 октомври, 2017 - 12:14 (META) 

Полицијата во Берлин извршила рација на повеќе места во градот и запленила оружје и поголемо количество муниција, а едно лице е приведено, пишуваат германските медиуми.

Рацијата била спроведена на четири локации во рамките на потрагата по маж за кој постои сомневање дека е поврзан со исламските екстремисти.

При акцијата бил приведен 40-годишен Германец, кој во текот на денот треба да се појави пред судот.

Властите наведуваат дека рацијата била спроведена по повеќемесечна истрага и дека одлучиле да дејствуваат поради страв дека оружјето може да биде искористено за напад.


Приведен граѓанин кој се обидел да го испрска Груевски со солзавец на митингот во Центар


Скопје, 6 октомври, 2017 - 0:39 (META) 

Скопската полиција привела граѓанин кој испрскал спреј-солзавец кон бината на митингот на ВМРО-ДПМНЕ во општина Центар, за време на говорот на лидерот на партијата, Никола Груевски.

МВР го потврди инцидентот и оттаму велат дека околу 21.55 часот е приведен 36-годишен маж со иницијали Р.Р.

Дваесетина минути подоцна, во полициската станица Центар дошол 29-годишниот Д.Г., кој пријавил дека додека присуствувал на митингот бил испраскан со спреј од лицето Р.Р.


Полицијата убила едно лице во потрагата по напаѓачот од Барселона


Барселона, 21 август, 2017 - 17:59 (META) 

Во потрагата по главниот осомничен за нападот во Барселона, шпанската полиција денеска убила едно лице во близина на Барселона, кое наводно носело појас со експлозив, пренесува „Би-би-си“, повикувајќи се на шпанските медиуми.

Пукањето се случило на пат во областа Субиратс, оддалечена околу 40 километри од Барселона, каде во четвртокот, минатата недела, во терористички напад беа убиени 13 лица, а 100 беа повредени.

Претходно, полицијата потврди дека трага по 22-годишниот Јунес Абујакуб, осомничен дека го возел комбито кое влета во маса луѓе на улицата Ла Рамбла во центарот на Барселона.

Дел од шпанските медиуми пишуваат дека убиениот маж е Абујакуб, но, од полицијата засега нема потврда на ваквите наводи.

Според весникот „Ел Мондо“, полицијата била алармирана, откако бил забележан маж кој одговарал на описот на Абујакуб, во близина бензинска станица.


Изведена првата операција за промена на пол во Македонија


Скопје, 3 јуни, 2017 - 14:14 (META) 

Тим врни лекари, предводен од проф. д-р Мирослав Ѓорѓевиќ од Србија, во клиничката болницата „Аџибадем Систина“ ја изведе првата операција за промена на пол во Македонија.

Хируршкиот зафат, по кој 33-годишен маж доби функционален женски полов орган, траела пет часа.

– Подготовките за оваа интервенција траеја повеќе од една година, во текот на која пациентот помина низ психолошка подготовка и хормонална терапија. По завршувањето на подготовките е направена промена на полот. Интервенцијата помина во најдобар ред, а пациентот моментално закрепнува. Во болницата ќе остане во наредните две недели колку што е потребно за да закрепне – изјави Ѓорѓевиќ.

Тој додаде дека за два-три месеци лицето ќе може да има нормални сексуални односи, но без репродуктивни можности.

Интервенцијата во живо ја следеа учесниците на првиот симпозиум за урогенитална хирургија, кој се одржува во организација на „Аџибадем Систина“ и на Центарот за генитоуринарна реконструктивна хирургија од Белград.

Инаку, станува збор за петти македонски државјанин што го сменил полот од машки во женски.


Пронајдени двајца мртви мажи во Скопје, едниот бил во трафостаница


Скопје, 26 април, 2017 - 14:39 (META) 

Две мртви машки тела се пронајдени вчера во Скопје, од кои едното е на засега непознато лице, а било пронајдено во трафостаница, извести СВР Скопје.

Имено, вчера вработен во „ЕВН Македонија“ пријавил во полиција дека во подземна вклучена 10-киловолтна трафостаница, лоцирана во непосредна близина на Македонска опера и балет, пронашол безживотно тело на непознато машко лице.

Екипа на брза помош констатирала смрт, а увид извршиле јавен обвинител и увидна екипа на СВР Скопје. По наредба на јавен обвинител, телото на починатото лице е предадено во Институтот за судска медицина и за криминалистика за обдукција.

СВР Скопје вели дека се преземаат мерки  за утврдување на идентитетот на починатиот и за целосно расчистување на случајот.

Вториот случај бил пријавен вчера попладне, при што пријавувачот кажал дека пронашол починато лице во објект во изградба на улицата Сава Ковачевиќ. Смртта ја констатирала екипа на брза помош, а увидна екипа на СВР Скопје утврдила дека се работи за Г.Б. (27) од Скопје. По наредба на јавен обвинител на телото на починатиот ќе се врши обдукција.


Пронајден мртов маж во тетовско Палчиште


Тетово, 22 март, 2017 - 15:20 (META) 

Мртов маж е пронајден во тетовското село Палчиште, во канал меѓу две ниви во местото Пропаст, информираат од тетовската полиција.

Се работи за 77-годишен маж од селото. Телото го пронашле неговите внуци, кои веднаш го пријавиле случајот во полиција.

Јавен обвинител, екипа од Секторот за внатрешни работи Тетово и лекар по судска медицина извршиле увид. На безживотно тело немало пронајдени траги на насилство. Со наредба на јавен обвинител, телото му е предадено е на семејството.

Седумдесет и седумгодишниот човек претходниот ден се оддалечил од дома и бил пријавен за исчезнат, а подолго време се соочувал со одредени здравствени проблеми.


Маж убиен на аеродромот „Орли“ во Париз, откако одзел пиштол од војник


Париз, 18 март, 2017 - 9:58 (META) 

Француските безбедносни сили утрово застрелале и убиле маж на парискиот аеродром „Орли“, откако тој посегнал и му го зел пиштолот на војник, соопштиле француските власти, јавува „Би-би-си“.

Делови од аеродромот биле веднаш евакуирани, а безбедносните операции по инцидентот продолжуваат и понатаму. Во нив, како што пренесува британскиот национален сервис, биле вклучени и експерти за деактивирање на експлозивни направи.

Минатиот месец, во инцидент во музејот „Лувр“ во Париз, беше застрелан и ранет напаѓач, кој со ножеви се нафрли на војници во музејот.


Вчера попладне исчезнал битолчанец


Битола, 6 ноември, 2016 - 12:22 (META) 

Во 1.50 часот по полноќ, 27-годишен битолчанец пријавил дека вчера, во 17 часот, од дома во непознат правец се оддалечил неговиот татко Љ.В.

МВР информира дека презема мерки за пронаоѓање на исчезнатиот маж.


64-годишен маж извршил полов напад врз четиригодишно девојче во Гостивар


Гостивар, 21 август, 2016 - 13:30 (META) 

На 19 август во Полициската станица -Гостивар, 33-годишно лице од Гостивар, пријавило дека бил извршен полов напад над неговата четиригодишна ќерка, од страна на Д.В. (1952) од Гостивар, на тој начин што откако го повикал девојчето во неговиот дом да го види аквариумот кој го поседувал, и рекол да му седне во скут, по што извршил полови дејствија врз девојчето.

Во тој момент девојчето било повикано од страна на родителите, по што ја напуштила куќата. Од страна на Јавно обвинителство на Д.В. му е одредена мерка притвор во траење од 48 часа и истиот е спроведен во Казнено-поправната установа Тетово.


Вооружен маж се забарикадирал во хотел во Франција


Париз, 19 јули, 2016 - 16:00 (META) 

Вооружен маж, наводно, се забарикадирал во хотел во Јужна Франција, а полицијата го блокирала пристапот до објектот во периметар од 250 метри. Засега не се познати мотивите на вооруженото лице, јавуваат француските медиуми.

Полицијата, заедно со екипите за брза помош, се наоѓа на местото на инцидентот, односно хотелот на „Формула 1“ во Болн. Хотелот е евакуиран.