Во селските хостели во Гостиварско гостите редовно остануваат подолго од планираното


Гостивар, 29 август, 2018 - 16:33 (META) 

Во селските хостели во Гостиварско, се случува феномен: гостите честопати остануваат подолго од планираниот датум. Ни изгледаше неверојатно, па решивме самите да провериме.
Денот е петок, за некого почеток на викенд, а за некого почеток на најзафатен период од седмицата. Ние одиме воресторанот„Тивко катче“, чија традиција датира повеќе од половина век. Откако ја поминавме реката Вардар, од лева страна на улицата, на нејзиниот десен брег, ја здогледуваме фирмата „Тивко катче“… Десетина метри подолу, ете куќа со сите нишани на традиционалните куќи од овој крај.

Иако горните катови се реновираат, приземјето е веќе ресторан украсен со разни традиционални реликти уникатни за Гостивар. Тука е и оригиналната носија на баба и на Билјана, која го води бизнисот, наследен од татко и, од кого ги учела готварските вештини типични за овој крај. Традиционалните јадења што се служат во „Тивко катче“ не може да остават рамнодушен ниту еден љубител на добрата храна, правејќи им проблем на тие што сакаат да пробат сè.
Билјана не беше сама. Беа дојдени неколкумина нејзини пријатели, сите на некој начин поврзани со угостителскиот и туристичкиот сектор.

Tivko katche Gostivar 3 - Meta

Гоце и Жаклина Матески се професионални пчелари од селото Зубовце, кои во иднина планираат да се вклучат активно во делот на промовирање на туризмот преку пакетот за практично и активно промовирање на процесот на одгледување на пчели за сите заинтересирани. Подготвени се во иднина и да присособат соби за ноќевање на заинтересираните.

На другиот дел од масата, Виктор Лазаревски раскажува за перипетиите што ги има со неговиот „Вертикал хостел“ во мавровското село Никифорово. Со капацитет од 22 лица, обезбедувајќи место за кампирање, тој раскажува дека во неговото сместувалиште уште до 2015 година ниту еден гостин кој резервирал за една ноќ не отишол наредниот ден, туку ја пролонгирал посетата барем и за еден ден.

– Ова се должи на новите пријателства што се создаваат во хостелот, честопати и во големите соби има и по осум гости, коишто не се познавале порано меѓу себе – раскажува Виктор.

Дел од групата на пријатели на Билјана беше и Владимир Ѓорѓиоски којшто го води планинарскиот дом „Царевец“ во Маврово. Почнувајќи од нула, Владимир, како и Виктор, го оставиле градот за да живеат во село и да нудат алтернативен туризам за сите што се изморени од морето. Тој заедно со девојка му посетува курс за интернационален водич за планински туризам, со цел да научи како да нудат што попрофесионална услуга на клиентите.

Билјана на шега дофрлува дека често им пречат на двајцата другари во хостелите во екот на сезоната. Но, тие како од пушка враќаат дека тоа е во нивна корист, оти категоријата туристи што одат кај нив, обожаваат вакви собиранки.

На крај, ни се придружуват и сопствениците на Ски Хут, Димитар и Косима, која што ја има оставено Германија за убавините на Маврово. Тие веќе се целосно навлезени во користење на ИТ технологијата за привлекување на туристите. Сепак, еден од главните проблеми им е како да ги занимават туристите, за нивниот престој да се пролонгира од сегашните во просек два дена, на повеќе денови.

Tn

Затоа и нив ги заинтригира и заинтересира идејата за креирање заеднички продукти на членовите на мрежата во рамките на Проектот за зајакнување на иновативен туризам – СТЕП, кој е финанциран од Европската Унија, а спроведен од Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“, заедно со Центарот за регионален развој на Полог и Советот на округот Елбасан во Албанија.

Целта на проектот е да се промовира енергичен туристички сектор кој ефикасно се прилагодува на потребите на домашните и меѓународните пазари и придонесува за забрзување на порастот и стимулирање на отворањето нови работни места во прекуграничната туристичка зона помеѓу Македонија и Албанија, во подрачјето на Гостивар и Елбасан.

Општината Гостивар ќе обезбеди информации, експертиза и искуство, како и ќе ги поттикне малите и средни претпријатија и сите заинтересирани страни активно да дадат придонес кон реализирање на целите на проектот.

Проектот е финансиран од Програмата за меѓугранична соработка на Европската Унија (ИПА 2).


Турнати две статуи на народни херои во Маврови Анови


Гостивар, 22 јуни, 2018 - 12:28 (META) 

Засега непознати лица турнале и ничкосале две статуи на народни херои од Втората светска војна во Маврови Анови, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР).

Случајот вчера го пријавил 74-годишен маж во Полициското одделение Маврово. Турнати биле статуите на народните херои Чеде Филипоски и Злате Малакоски.

Полицијата вели дека се врши истрага.


Најмногу снег во Лазарополе и Маврово


Скопје, 10 декември, 2017 - 10:28 (META) 

Врнежите од снег ноќеска во некои делови од земјава оставија снежна постилка утрово, соопшти Управата за хидрометеролошки работи (УХМР).

Висината на снежната покривка изнесуваше 1 сантиметар во Дебар и Скопје – Петровец, 2 во Претор и Крива Паланка, 4 во Крушево и Пожаране, 5 во Маврово и Ѓуриште и 7 сантиметри во Лазарополе.

Изутринава снег со послаб интензитет паѓаше во Пожаране над Полошката котлина.


Три пожари активни во Маврово, повторно гори и кај манастирот Трескавец


Маврово, 28 август, 2017 - 17:01 (META) 

Три шумски пожари се активни во националниот парк „Маврово“.Најголем и со фронт на ширење од над седум километри е пожарот во реонот на Аџина Река на Шар Планина, а пожар има и во близина на караулата „Победа“ и месноста Стрезимир.

Во овој пожар досега се изгореле околу 300 хектари високо планински пасишта и стебла на смрека, ела и молика. Во гаснење на пожарите ангажирани се речиси сите вработени во паркот, но ветрот го отежнува локализирањето.

Вчера, на територијата на паркот беа регистрирани два шумски пожари, во близина на селото Скудриње и Рибница. Овие пожари се локализирани.

Пожар има и во близина на манастирот Трескавец кој е локализиран и манастирот е безбеден за верниците кој го посетуваат за време на празникот. Заради крајно непристапниот терен, но, и заради силината на огнот, синоќа, како и утринава интервенирале и неколку хеликоптери и канадери од АРМ, па пожарите се ставени под контрола.

Надлежните апелираат за максимално внимание, бидејќи, како што посочуваат, се поизвесно е дека пожарите намерно се предизвикуваат.

– Пожарот кај Дабница кој беше намерно запален го ставивме под контрола, но повторно беше запален и зеде огромен замав, па денеска попладне опожари и неколку викендички, овошни и лозови насади во населбата Заград. Во овој момент имаме три активни пожари, во пределот на Трескавец од западната страна, кај Горно село, каде се соочуваме со непристапен терен за гаснење, во Гостиражни, Небрегово и во делот на Сивец. Помош побаравме од ТППЕ – Битола кои ни пристигнаа со неколку пожарникари и возила. Одговорно тврдам дека овие пожари се намерно подметнати, бидејќи се видени лица како палат и бегаат – вели командирот на ТППЕ Прилеп, Станко Колески.


Изгаснат пожарот кај Рибница, но се уште гори кај Аџина Река


Скопје, 27 август, 2017 - 14:48 (META) 

Изгаснат е еден од двата пожара во националниот парк „Маврово“, соопштија од Дирекцијата за заштита и спасување, додавајќи дека другиот пожар се уште е активен.

Вработени во паркот се на терен, но засега нема информации како оди справувањето со вториот пожар.

Од Дирекцијата соопштија дека вчера околу 13 часот бил забележан чад и оган во атарот на Рибница и на две локации во месноста „попова ливада“ и „рибничка скала“. Пожарот зафатил нискостеблеста шума, смреки и папрати, како и букова шума.

Петнаесет вработени во паркот го гаснеле пожарот што зафатил површина од над 200 хектари, а на помош бил повикан и авион од ДСЗ. По неколкучасовната борба, пожарот синоќа бил изгаснат, а дежурни лица ја следат ситуацијата на терен. Во моментов, се уште е активен пожарот во регион на Аџина Река.

Засега не се знае што ги предизвикало пожарите, а властите потсетуваат дека предизвикувањето пожар во национален парк подлежи на кривичен прогон.


Општина Маврово – Ростуше им наплаќа на викендичките за чистење снег


Тетово, 1 март, 2017 - 16:14 (META) 

На сопствениците на викендички од Маврово почна да им се наплаќа и за чистење снег, надоместок кој е дел од сметката на Јавното комунално претпријатие на Општина Маврово – Ростуше. Покрај вообичаените пресметки за вода и за ѓубре, додадена е нова – за чистење снег, во износ од 600 денари. Сопствениците сметаат дека чистењето на снегот е обврска на локалните власти.

– Непријатно се изненадивме кога ги добивме сметките. Моето семејство со децении има викендичка во Маврово и досега немало вакво нешто – се пожалија сопственици на викендички.

Од Општина Маврово – Ростуше велат дека одлуката да се наплаќа за чистење снег, била изгласана на седница на совет.

– Некои реагираат, не сакаат да плаќаат, но секогаш има такви примери. Ни се случува да се бунат и за сметките за отпад – изјави директорот на комуналното претпријатие „Маврово“, Васе Ѓорѓиевски.

Со наплатата за отстранување на снегот на сметката на комуналното претпријатие месечно ќе легнат 630.000 денари. Овие дополнителни издатоци граѓаните ќе треба да ги плаќаат само во зимските месеци.


Еколошка катастрофа: Пластични шишиња и отпад го покрија Дебарско Езеро


Дебар, 16 ноември, 2016 - 17:18 (META) 

На Дебарско Езеро му се заканува еколошка катастрофа. Целата површина е покриена со пластични шишиња и отпад, барем според она што може да се види од фотографиите што ги испрати активистот за заштита на животната средина, Гоце Љубиноски.

– Фотографијата од загаденоста на Дебарско Езеро е направена денеска. Утре ќе имаме состанок во нашето друштво, а во наредните денови за ова ќе реагираме до надлежните институции – вели Љубиноски.

Тој е активист во невладината организација за заштита на животната средина „Центар за одржлив развој на заедницата – Дебар“, која досега спрoвела неколку акции против изградба на хидроенергетски проекти во националниот парк „Маврово“.


Градежен работник загина во Маврово


Дебар, 13 август, 2016 - 14:13 (META) 

Градежен работник загина вчера во Маврово откако паднал од петиот кат од зградата на која работел.

Полицијата соопшти дека вчера околу 10.40 часот во Маврово, при работа на изградба на нов објект односно поставување на плоча, од петтиот кат паднал Џ.Ш. (47) од село Добри Дол-Гостиварско, вработен во АДГ„Пелагонија“, при што починал на самото место.

Увид извршила екипа од Полициската станица – Гостивар.

По наредба на јавен обвинител телото на починатиот е дадено за обдукција.


Украден пиштол, ловечки нож и евра во куќа во село Трница


Скопје, 26 март, 2016 - 14:41 (META) 

Шеесет и тригодишниот А.П. од мавровското село Трница вчера околу 19,15 часот во полиција пријавил дека ограбен му е домот.

Непознато лице користејќи ја балконската врата упаднал во неговата куќа, при што одзел пиштол „застава ЦЗ-99“ со полна рамка, еден ловечки нож и 1.700 евра.

Краадецот заминал во непознат правец, а полицијата презема мерки за за пронаоѓање на сторителот и целосно расчистување на случајот.

 


Забранет сообраќај за товарни возила на Стража и на Маврово


Скопје, 3 јануари, 2016 - 18:23 (META) 

Поради интензивните врнежи од снег, превентивно е воведена забрана за сообраќај на тешки товарни возила на планинскиот премин Стража и на Маврово, соопштуваат од АМСМ.

Сообраќајот на другите патишта во земјава се одвива непречено, по влажни коловози и со остатоци од снег на коловозот на повисоките планински места.

Вржени од снег, со слаб интензитет се регистрирани во Тетово, Попова Шапка, Делчево, Смојмирово, Ресен, Железнец, Струмица, Павлешенци, Македонски Брод, Ѓавато, Буково, Плетвар, Пресека, Маврово, додека поинтензивно паѓа во Кичево, Гостивар, Крушево, Прилеп, Стража.

Од АМСМ препорачуваат внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Особено внимание е потребно на делниците што минуваат низ клисурите и засеците, односно на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Гостивар – крак Маврово, Демир Капија – Удово, Кочани – Делчево и Виница – Берово, каде е можна почеста појава на одрони.