!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Тајфунот Доксури го погоди Виетнам, осум загинати


Ханој, 16 септември, 2017 - 19:28 (META) 

Разорниот тајфун Доксури го погоди средишниот дел на Виетнам, каде осум лица загинале, а четири се повредени, пренесува ХРТ.

На брегот на Виетнам ветерот дувал со брзина од 135 километри на час. Повеќе од еден милион луѓе останале без струја, а оштетени биле илјадници куќи. Властите предупредиле на опасност од поплави и лизгање на земјиштето.

Тајфунот Доксури е трето тропско невреме кое оваа година го зафаќа Виетнам. Минатата година тајфуните во оваа источноазиска држава усмртија 263 лица и предизвикаа материјални штети од речиси 1,75 милијарди долари, пет пати поголеми од оние во 2015 година.


Експлозија и пожар во стан во Охрид, еден повреден, седум автомобили оштетени


Охрид, 9 август, 2017 - 11:55 (META) 

Едно лице било потешко повредено во експлозија што вчера во 22.24 часот се случила во стан на улицата Сатеска во Охрид, соопшти денеска полицијата.

Како што информираат од СВР Охрид, од експлозијата, која најверојатно била предизвикана од плинска боца, дошло до пожар, кој бргу ја зафатил покуќнината и почнал да се шири низ собите. Сопственикот на станот со тешки повреди бил префрлен на Хируршкото одделение во Општата болница во Охрид.

Од пожарот и експлозијата, покрај штетите на мебелот и на прозорците на станот, оштетени биле и седум возила, паркирани во близина на зградата.


ВМРО-ДПМНЕ: Владата на СДСМ мора да поднесе одговорност за пожарите


Скопје, 7 август, 2017 - 9:33 (META) 

Поради игнорирањето и ненавременото локализирање на пожарите, СДС дозволи тие со денови да голтаат цели планини со шума и да станат вистинска опасност за огромен број граѓани, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Во него се додава дека додека граѓаните молеле и чекале државата да им помогне за пожарите да не стигнат до нивните домови, владата на СДС не мрднала со прст и зад затворени врати, далеку од очите на јавноста, носела закони штетни за Република Македонија и за нејзините граѓани.

„Владата на СДС мора да поднесе одговорност за пожарите зашто поради нивната неажурност и игнорантски однос за ненавремено локализирање на пожарот, дозволи да изгорат пет куќи, се нанесе огромна материјална штета во Поречието и во другиот дел на Македонија каде секој ден пожарите земаат поголем замав“, се додава во соопштението.


Осигурителна компанија ќе ја покрие штетата од дивеењето во Собранието


Скопје, 9 мај, 2017 - 14:35 (META) 

Сообранието на Република Македонија, објектот и опремата се осигурани и осигурителна компанија ќе ги покрие трошоците од направената штета за време на насилствата од 27 април, соопштија денеска од одделението за односи со јавноста на Собранието.

Оттаму информираат дека стручната служба на Собранието направила увид во материјалната штета и дека во тек е постапката за нејзина проценка.

„По настаните од 27 април 2017 година, стручната служба на Собранието на Република Македонија направи увид на материјалната штета. Моментално се врши документирање, фотографирање и опис на истата. По завршување на целосната постапка за утврдување и за проценка на направената штета, ќе ве известиме за истата“, стои во соопштението.


Кучиња скитници и необезбеден коловоз, причина за сообраќајќи на автопатот Гостивар-Тетово-Скопје


Тетово, 20 февруари, 2017 - 12:52 (META) 

Кучиња скитници изминативе два дена предизвикаа две сообраќајки на автопатот Гостивар – Тетово – Скопје. Утринава околу 6 часот, кај Карпалак, поради необезбедениот автопат, патничко возило со гостиварски таблички, што го управувала 34-годишна гостиварка, удрило во куче скитник, кое се движело по коловозот. Од ударот, во возилото немало повредени лица, а причинета е материјална штета која се проценува на 30.000 денари.

На истиот автопат, во непосредна близина на Добарскиот надвозник, куче скитник предизвикало сообраќајна несреќа и вчера околу 1 часот. Во кучето удрил автомобил што го управувал 27-годишник од Кичево. Во несреќата нема повредени лица, а причинетата материјална штета била проценета на 5.000 денари.

Минатата година на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Тетово регистрирани се вкупно 118 сообраќајни несреќи, поради необезбедени услови на патот. Најголемиот број се регистрирани на автопатот Гостивар – Тетово – Скопје. Поголемиот број биле предизвикани од животни, пред сè од кучиња скитници, кои поради отсуството на заштитни огради, од околните ниви и планини слободно преминуваат на автопатот.


Најмалку 15 загинати во земјотрес на југот на Филипини


Манила, 11 февруари, 2017 - 10:56 (META) 

Најмалку 15 лица загинале, а околу 100 биле повредени во земјотрес со јачина од 6,5 степени според Рихтеровата сакала што денеска го погодил јужниот дел на Филипини, јавуваат светските агенции.

Земјотресот, според агенциите, ја погодил провинцијата Суриаго дел Норте, на островот Минданао.

„И понатаму ја проценуваме ситуацијата, потребите на населението и причинетата материјална штета“, изјавил претставник на филипинските власти.


Пожар во гостиварската болница, причинета материјална штета


Гостивар, 26 декември, 2016 - 13:21 (META) 

Во лабораторијата на гостиварската болница вчера избувнал пожар, најверојатно од вклучена греалка. Како што дознаваме, најпрвин се запалило столче, кое било во непосредна близина на греалката, по што огнот се проширил во просторијата.

Во пожарот, во кој нема повредени лица, оштетени се клима-уред, мал бојлер и дел од електричната инсталација во просторијата. Со ангажирање на вработените во болницата, пожарот бил локализиран и изгаснат.

Надлежните извршиле увид на местото и во тек е утврдување на причината за пожарот, околностите во кои се случил и вкупната материјална штета.


Жестоки судири меѓу демонстрантите и полицијата на протестите во Атина


Атина, 7 декември, 2016 - 11:03 (META) 

Атина повторно преживеа сцени на насилни судири и хаос на вчерашните протести за одбележување на годишнината од убиството на младиот Александрос Григоропулос, кој беше жртва на полициско насилство. Полицијата уапси 25 и приведе 26 лица во немирите кои траеја со часови во центарот на градот и во бунтовната населба Ексархија.

Ексархија наликуваше на бојно поле. Демонстрантите напаѓаа со стотици молотови коктели, камења и со пиротехника, а полицијата одговараше со шок-бомби и со солзавец. Полициските мерки не помогнаа многу за да се смират немирите, па во анархистичкиот кварт до доцна во ноќта одекнуваа експлозии, а граѓаните се задушуваа во солзавец.

Во судирите е повреден еден полицаец, а причинета е голема материјална штета на личен имот и на приватни возила.

Пред судирите во центарот на градот имаше десетици протестни поворки со кои се одбележува сеќавањето на Григоропулос и на бунтот против полициското насилство.

Младиот Григоропулос загина од куршум на грчки полицаец пред осум години, по кавга во наслебата Ексархија. Неговото убиство предизвика интензивни тримесечни протести и демонстрации низ цела Грција и беше една од причините за падот на владата на Костас Караманлис.


Најмалку 20 лица се повредени во земјотресот што го погоди централниот дел на Италија


Рим, 30 октомври, 2016 - 18:18 (META) 

Најмалку 20 луѓе се повредени во земјотресот што утрово го погоди централниот дел од Италија, соопштија италијанските власти. Како што пишуваат медиумите, станува збор за лесни повреди.

Шефот на италијанската служба за цивилна заштита, Фабрицио Курчо, изјави дека засега нема регистрирано човечки жртви од земјотресот со интензитет од 6,6 степени по Рихтеровата скала.

Италијанскиот премиер Матео Ренци рече дека властите ќе ги обноват сите куќи, цркви и други објекти уништени во низата земјотреси што ја погодија Италија во изминатите два месеца.


МНР: Нема информации за повредени македонски граѓани во Италија


Скопје, 30 октомври, 2016 - 12:27 (META) 

Министерството за надворешни работи денеска информираше дека нема податоци за повредени македонски граѓани во земјотресот што утринава се случи во Италија.

„Министерството за надворешни работи на Република Македонија ги известува сите заинтересирани дека за прашања поврзани со безбедноста на македонските граѓани кои во моментот се наоѓаат во Италија, можат да се обратат на дежурните телефони во Амбасадата на Република Македонија во Рим, Италијанска Република, како и во Министерството за надворешни работи“, пишува во соопштението на МНР.

Во Амбасада на Република Македонија во Рим, како што известуваат од МНР, може да се контактира и да се побараат информации од Емилија Николовска
(мобилен телефон: 00393889050310) и со Семра Рамадани Алими (мобилен телефон:00393485273136).