!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

На Струмичкиот карневал годинава имаше повеќе од 1.000 учесници


Струмица, 26 февруари, 2017 - 15:35 (META) 

Меѓународниот карневал што традиционално се одржува во Струмица, заврши и на него учествуваа околу 1.100 учесници од Албанија, Русија, Бугарија, Црна Гора, Србија и од Аруба.

Според Александар Цицимов од Организациониот одбор на Струмичкиот карневал, годинава не биле присутни некои од традиционалните гости од странство, поради совпаѓање на православниот и на католичкиот Велигден и одржувањето на традиционалните карневали во другите земји.

Сепак, како што вели, имале ист број учесници, како и атрактивни групи од Москва, Русија и од Аруба.

Карневалот го проследија и претставници на дипломатскиот кор во државата, а со своите сограѓани беше и поранешниот градоначалник на општина Струмица, Зоран Заев.

Поради овој настан, Струмица е на листата на најдобрите 20 „карневалски“ градови во светот.


„Мерцедес“ од 600.000 евра, една од главните маски на Вевчанскиот карневал


Струга, 13 јануари, 2017 - 18:10 (META) 

Главна атракција на Вевчанскиот карневал денеска беше дефилето на маските.

Поворките со повеќе од илјада василичари од вевчанските маала се споија на плоштадот пред зградата на Општина Вевчани.

Политиката и годинава беше во центарот на вниманието. Маските кои продефилираа, меѓу кои „мерцедес“ од 600.000 евра, „Шарената револуција“, нова влада, кражба во вевчанската пошта, споредба на македонските политичари со светските диктатори и слично, до солзи ја засмејуваа публиката.

Вевчанскиот карневал завршува утре, со традиционалното палење на маските.


Денеска на Вевчанскиот карневал, главната атракција – дефиле на маските


Вевчани, 13 јануари, 2017 - 9:58 (META) 

На Вевчанскиот карневал денеска главната атракција е дефилето на маските, или суратите, како што се нарекуваат на локалниот дијалект.

Од повеќе маала ќе тргнат поворките со повеќе од илјада василичари, кои ќе се спојат на плоштадот пред зградата на Општина Вевчани.

Никој однапред не открива со какви маски, односно пораки, ќе излезат вевчанци годинава. Тоа се смета за најстрога тајна во милениумската традиција, иако со сигурност се знае дека политиката, повторно, ќе биде во центарот на вниманието.

Во културниот дел, од 21 часот, ќе пеат Анета Наковска и вевчанецот Ефто Пупиновски, со чиј настап ќе биде пречекана Православна нова година.

Синоќа, во Вевчани настапија женскиот бенд од Нови Сад „Фрајле“, дуото „ДНК“ и групата „Нокаут“.

Вевчанскиот карневал завршува утре, со традиционалното палење на маските.


Денеска почнува „Вевчанскиот карневал“


Струга, 10 јануари, 2017 - 11:07 (META) 

Годинешниот „Вевчански карневал“ почнува денеска со културни настани предвидени за оваа манифестација.

Програмата денеска е во знакот на одбележувањето на верскиот празник Свети Василиј Велики, заштитник на вевчанските василичари и на Вевчани, додека формалниот почеток на карневалот е в четврток.

Денеска, со почеток во 17 часот, во Клубот на пензионери во Вевчани ќе се одржи трибина на тема „Перспективите на руралниот туризам во Република Македонија со осврт на општина Вевчани“. Утре ќе биде извршена промоција на романот „Пред шарени врати“ од Косте Шутиноски.

Изложбата на слики од академскиот сликар Ниче Василев ќе биде отворена на 12 јануари (четврток) во 12 часот, во Клубот на пензионери.

Забавниот дел ќе почне на 12 јануари во 21 часот, со настап на домашните групи „ДНК“ и „Нокаут“, а пред полноќ ќе се претстави групата „Фрајле“ од Србија.

На 13 јануари, во 21 часот, присутните ќе ги забавува фолк-пејачката Анета Наковска, додека православната Нова година ќе биде пречекана со настапот на вевчанецот Ефто Пупиноски.

Традиционалното дефиле на маските ќе се одржи на 13 јануари, по 14 часот.

Карневалот завршува на 14 јануари, со традиционалното палење на маските.


Маските против загадениот воздух – најбаран новогодишен подарок


Скопје, 27 декември, 2016 - 13:00 (META) 

Загадениот воздух ја зголеми побарувачката на заштитни маски низ аптеките и продавниците кои се специјализирани за нивна продажба. Нивната цена се движи од 200 до 899 денари, а најмногу се бараат тие со јаглен кои го прочистуваат воздхот и ги задржуваат ПМ10-честичките.

– Маските се со јаглен и чинат 899 денари, но во моментов немаме величини М и С, туку само Л. Има голем интерес за нив и затоа бргу се трошат. Досега неколкупати набавуваме, но ги потрошивме. Чекаме следна пратка – велат од една од аптеките на „Зегин“.

Маски со величина М и С нема во ниту една од аптеките на „Зегин“ во Скопје, а големина Л може да се најде само во неколку од нив.

Дека побарувачката за маски е зголемена, ни потврдија и од аптеките на „Еурофарм“, каде што маските чинат 200 денари и се за неколкукратна употреба.

На социјалните мрежи, исто така, можат да се забележат зголемен број огласи на кои се нуди не само продажба на маски туку и прочистувачи на воздухот во просториите, но и боци со кислород.

Граѓаните, освен по аптеките и во специјализираните продавници, маските ги набавуваат и од платформата за интернет-продажба „Али експрес“, каде што чинат 10 долари и се со различни дезени и бои.

Вчера градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, одржа состанок со градоначалниците од Скопскиот плански регион на кои беа предложени мерки за да се реши проблемот со загадувањето на воздухот во Скопје.

Граѓаните и еко-активстите утре во 17 часот, во Градски парк, вторпат ќе одржат протест против енормното загадување на воздухот, кое во одредени денови и до 20 пати ги надминува дозволените вредности.


Кралеви, принцези, пеперутки и каубојци: Денот на шегата на скопскиот плоштад


Скопје, 1 април, 2016 - 13:12 (META) 

Маскирани дечиња од повеќе градинки и училишта учествуваа на манифестацијата „Априлијада“ на плоштад Македонија организирана по повод 1 април – Денот на шегата.

На манифестацијата настапуваа фолклорни групи, децата од Златно славејче и танцови групи од основните училишта од Скопје и од околината.

Вечерната забава ќе почне во 21 часот, а на плоштад Македонија ќе настапат Пиреја –Етно бенд, Коста Костовски, Кристина Арнаудова, Сашо Гигов –Гиш, Александар Тарабунов, Лаура Крлиу, Биљана Дабеска, Групата „The noise makers“ и диџеи.


Денеска ќе пукне петнаесеттата „бомба“ на СДСМ


Скопје, 1 април, 2015 - 10:49 (META) 

Денеска, на денот на шегата, лидерот на опозицијата, Зоран Заев, ќе ја објави петнаесеттата „бомба“.

„Бомбата“ ја најави Петре Шилегов, портпаролот на СДСМ.

Тој на својот профил на социјалната мрежа „Фејсбук“ напиша: „На денот на шегата и маските, некои маски сериозно ќе паднат #15“.


Вевчани под маски


Вевчани, 13 јануари, 2015 - 17:20 (META) 

Вевчанци и годинава преку сатира ги прикажаа случувањата во земјата, како што е ЕВН и проблемите со струјата за време на новогодишните празници, странски инвестиции, студентски протести, баба Рада, проблемите со снегот на „Македонија пат“, како и традиционалните Зет, Невеста и Глупавиот Август.


Денеска почнува главното дефиле на маски во Вевчани


Скопје, 13 јануари, 2015 - 12:19 (META) 

Денеска во Вевчани почнува главното дефиле на маски. Се очекува низ главната улица во Вевчани да продефилираат повеќе маски, инспирирани од разни случувања во општествено-политичкиот живот во земјата, но и пошироко.

Светски познатата телевизиска куќа „Би-Би-Си“ ќе сними документарец за оваа оригинална манифестација што ги отсликува старите традиции на Вевчанци.

Манифестацијата ќе ја посети и министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска, која претходно во центарот на Вевчани, заедно со градоначалникот Цветомир Угриновски, ќе го пушти во употреба монтажниот објект наменет за продажба на сувенири и друг вид културно-туристички промотивен материјал.


Атрактивна програма на Вевчански карневал – 2015


Охрид, 4 декември, 2014 - 14:57 (META) 

Познатиот Вевчански васлиличарски карневал, догодина донесува атрактивна програма и првпат досега ќе биде дел од заедничката манифестација „Богојавление – Водосвет“.

Градоначалникот на Вевчани, Цветомир Угриноски, вели дека веќе се потпишани договорите со главните изведувачи и дека се прецизира целокупната програма за претстојното карневалско издание.

– На 12 јануари ќе настапат „Суперхикс“ и „Прљаво казалиште“, а следниот ден публиката ќе ги проследи концертите на „Љубојна“ и на Елена Велевска. Се разбира, на карневалските денови ќе настапат и познати диџеи. Предвидени се и трибини, како и настап на КУД „Дримкол“, во чии рамки постои и патувачки театар. Стара нова година ќе ја дочекаме и со богат огномет – најавува вевчанскиот градоначалник.
Вевчанскиот василичарски карневал се одржува секоја година, на празникот Василица, на 13 и на 14 јануари. Мештаните тврдат дека е стар еден и пол миленуим. На него се испреплетуваат пагански со христијански обичаи, иако во последно време не може да се избегне воведувањето современи карневалски елементи, особено во коментирањето на актуелните случувања.

Карневалот во Вевчани се одржува под покровителство на Министерството за култура на Република Македонија.