Во Белград програмер убил колега, ранил двајца, па се разнел со бомба


Скопје, 12 март, 2018 - 17:03 (META) 

Младиот програмер Небојша С. (30) денеска во Белград убил свој поранешен колега и ранил двајца, по што се разнел со бомба, јавија српските медиуми.

Убиецот пред неколку дена добил отказ во софтверската фирма „Стопански советник за информациски технологии“, а денеска се вратил таму, прво ја поздравил колешката и ладнокрвно се качил на катот. Потоа влегол во една канцеларија каде имало состанок, па директно во глава застрелал еден колега, продолжил да пука, при што ранил уште еден маж, а еден од вработените за да се спаси скокнал од прозорец од висина од седум метри, при што задобил тешки повреди. Кога ги слушнале истрелите, другите вработени се заклучиле во своите канцеларии.

Потоа убиецот се вратил во својот стан, кој е блиску до фирмата чие седиште е на улицата Рузвелтова, па се обидел да се самоубие со рачна бомба која ја активирал. Полицијата го пронашла и тој бил пренесен на ургентен центар за реанимација. Во експлозијата е направена штета на неговиот стан.


Пет години од петкратното убиство кај Смилковско Езеро


Скопје, 12 април, 2017 - 11:16 (META) 

Точно пет години навршуваат денеска од петкратното убиство кај Смилковско Езеро, кога со огнено оружје беа застрелани четири момчиња од населбата Радишани и маж од селото Црешево.

На Величетврток во 2012 година убиени беа четворица другари на возраст од 18 до 21 година: Филип Славковски, Александар Наќевски, Цветанчо Ацковски и Кире Трпковски, како и 45-годишниот Борче Стевковски.

Убиствата се случиле меѓу 19.30 и 22.30 часот, кога биле најдени телата на убиените. Обдукцијата покажала дека во нив е пукано од три типа огнено оружје, зашто се најдени чаури од три различни типа муниција, што сугерира дека има повеќе од еден извршител на чинот.

За петкратното убиство во случајот „Мострум“ доживотна казна затвор им е изречена на Алил Демири, Африм Исмаиловиќ, Агим Исмаиловиќ, Фејзи Азири, Хаки Азири и Сами Љута. Единствено петтообвинетиот, Сејди Рами, доби ослободителна пресуда, поради „немање цврсти докази за утврдување вина“.

Сè уште се чека екстрадиција од Косово на првообвинетите Африм Демири и Агим Исмаиловиќ, кои беа осудени во отсуство.

Одбраната тврдеше дека осудените се невини и дека нема доволно докази за вината, а потоа побара случајот да го преземе Специјалното јавно обвинителство (СЈО).

За овој случај опозицијата тврди дека постојат прислушувани разговори, кои не беа објавени. Материјалите се предадени во СЈО.

Некои од родителите на убиените момчиња, исто така, јавно изразија сомнеж дека осудените се вистинските виновници за масакрот.


Уапсена сопругата на напаѓачот од Орландо кој уби 50 лица во ЛГБТ-клуб


Сан Франциско, 16 јануари, 2017 - 20:19 (META) 

Американските власти ја уапсија сопругата на Омар Матин, кој во јуни минатата година во напад на ЛГБТ-клуб во Орландо уби 50 лица.

Матин тогаш беше убиен во престрелка со полицијата.

Неговата сопруга Нур Салман, била уапсена во нејзината куќа во предградие во Сан Франциско. Таа се соочува со обвинувања за попречување на правдата и за давање материјална поддршка на странска терористичка организација.

Сопругата на Матин се очекува пред судот да се појави утре.

За масакрот во Орландо при кој загинаа 50 лица, а ранети беа 53 одговорноста ја презеде Исламска држава.

Нападот преставува најмасовното убиство направено со огнено оружје во историјата на САД.


Масакрирани 22 цивили во Конго


Киншаса, 26 декември, 2016 - 11:07 (META) 

Најмалку 22 цивили се убиени за време на викендов во масакр во провинцијата Северен Киву во Конго, соопштија локалните власти.

Претставникот на провинцијата Северен Киву, Амиси Калонда, изјави дека „крвопролевањето“, за кое ги обвини бунтовниците од Уганда, се случило во градот Ерингети, кој е погоден со бран напади во кои настрадаа повеќе од 700 цивили.

Калонда наведе дека за вчерашниот напад се одговорни Обединетите демократски сили (АДФ), групи бунтовници во кои доминираат пуритански муслимани од Уганда.

– АДФ уште еднаш ги турна луѓето од Ерингери и од околните области во жалост – рече Калонда.

Тој рече дека АДФ вчера убиле 10 цивили, а уште 12 тела денеска се пронајдени во околните села.

„Нивниот начин на убивање е секогаш ист – вели Калонда и додава дека тие секогаш убиваат со ножеви и со мачети.


ОН: ИД масакрира цивили во близина на Мосул


Женева, 25 октомври, 2016 - 19:46 (META) 

Обединетите нации соопштија дека добиле извештаи оти Исламска држава масакрирала цивили во Ирак, додека ирачките владини сили се приближуваат до Мосул, последното прибежиште на ИД во земјата.

Комисијата за човекови права на ОН соопшти дека околу 70 тела со рани од куршуми се откриени во куќа во село во близина на Тулул Насер, околу 35 километри јужно од Мосул. Од комисијата наведуваат дека со особено внимание ги разгледуваат извештаите затоа што е невозможно независно да се проверат злосторствата извршени во Ирак.

Руперт Колвил, портпаролот на комисијата на ОН, на прес-конференција во Женева рече дека продолжуваат да добиваат извештаи за напади на ИД врз жени и врз деца, како и врз машки цивили.

Комисијата објави дека на 19 октомври ИД убила 15 цивили во селото Сафина, околу 40 километри од Мосул, втор по големина ирачки град. Телата на убиените, како што соопштија, биле фрлени в река.

Во истото село се пронајдени уште шест убиени, кои биле врзани за возила и влечени до смрт, наведе Комисијата за човекови права на ОН.

 


Масакр во дом за лица со посебни потреби во Јапонија


Сагамихара, 26 јули, 2016 - 9:40 (META) 

Деветнаесет лица се убиени, а 45 се повредени откако 26-годишен маж утринава упаднал во дом за немоќни и за лица со посебни потреби во јапонскиот град Сагамихара и почнал да напаѓа со нож.

Осумнаесет од повредените лица се во критична состојба.

Напаѓачот подоцна сам ѝ се предал на полицијата. Засега не се открива неговиот идентитет, но се соопштува дека самиот се предал и го признал нападот. Тој, исто така, рекол дека е поранешен вработен во домот и оти нема објаснување за мотивот за масакр.


Македонски ЛГБТИ-центар и коалиција СЗПМЗ: Нападот во Орландо е хетерофашизам


Скопје, 13 јуни, 2016 - 14:28 (META) 

Од ЛГБТИ-центарот за поддршка и Коалицијата Сексуални и здравстени права на маргинализираните заедници денеска изразија загриженост и жалење по повод вчерашниот напад врз клубот за хомосексуалци во Орландо, Флорида, во кој животот го изгубија 50, а ранети беа уште 53 ЛГБТИ-луѓе.

Оттаму изразуваат сочувство кон сите пријатели, партнери и семејства на загинатите, кон сите нехетеросексуалци во Орландо кои во овој напад го гледаат одразот на долгоодржуваната омраза и насилство врз сексуалните и родовите малцинства.

„Трагедијата што го шокираше светот вчера мора да биде именувана со вистинските зборови и разбрана во нејзината комплексност и историја. Станува збор за напад кој е одраз на историски и глобално креираната и одржувана хомофобија. Слика на долготрајните процеси на дехуманизација што го прават можен лудачкиот чин на ладнокрвно убивање на 50 луѓе и пукање во уште толку други. Исход не само на радикалната страна на религиозното и на фундаменталистичкото насилство, туку и на државното и системско насилство со кое се соочуваат нехетеросексуалците во Америка и речиси секаде во светот. Ова е првенствено хомофобичен напад. И не смееме да заборавиме, хомофобијата не е ментална болест. Хомофобијата е исход на историјата на општествено, политичко и културно насилство на цел еден систем, кое слободно можеме да го наречеме хетерофашизам“, велат од ЛГБТИ-центарот и Коалицијата СЗПМЗ.

Од таму додаваат дека жалењето и ранливоста мора да создадат поинакви политики, политики на грижа, на солидарност, на поддршка, а не политики на напад, окупација и на насилство.


Обама: Масакрот во Орландо е чин на терор и на омраза


Орландо, 13 јуни, 2016 - 10:38 (META) 

Американскиот претседател, Барак Обама, го осуди најголемиот масакр во современата историја на САД, во кој 50 луѓе беа убиени во клуб за хомосексуалци во Орландо на Флорида, нарекувајќи го чин на терор и на омраза.

– Сега знам доволно за да можеме да кажеме дека тоа е чин на терор и на омраза. Но, никаков акт на терор и на омраза не може да го промени она што сме – изјави американскиот претседател Барак Обама, во кусата изјава која директно беше пренесувана од Белата куќа.

Нападот за кој е осомничен 29-годишниот Американец од авганистанско потекло, Омар Садик Матин, за кој џихадистичката сунитска организација Исламска држава ја презеде одговорноста, нарекувајќи го Матин свој борец, се случи во време кога во САД се заострува реториката во однос на прашањата за хомосексуалците и за муслиманите, во прв ред поради претседателската трка.

Кандидатот на Републиканската партија, милијардерот Доналд Трамп, кој по низата исламистички напади во Европа и во САД предизвика бурни дебати со идејата на муслиманите привремено да им се забрани влез на американска територија, по нападот во Орландо порача дека бил во право во врска со радикалниот исламистички тероризам.

Трамп побара оставка од претседателот Обама доколку не сака да го користи терминот радикален исламски тероризам, кој често го употребува американката десница. Обама, пак, одбива да ја употреби оваа терминологија, со образложение дека со тоа би стигматизирал цела една заедница.

Обама оцени дека Федералното истражно биро (ФБИ) постапило исправно што ја почна истрагата за тероризам, иако мотивите на убиецот сè уште не се целосно јасни.

Напаѓачот Матин, роден во Њујорк, кој во последниот период живеел на Флорида, дејствувал сам и е застрелан во престрелката со полицијата по тричасовната заложничка драма во ноќниот клуб во центарот на Орландо.

Според сознанијата на американските телевизиски мрежи „Си-ен-ен“ и „Ен-би-си њуз“, Матин, наводно, изразил лојалност на Исламската држава во текот на повикот до бројот на службата за итни ситуации. Новинската агенција „Амак“, тесно поврзана со џихадистите, исто така, тврди дека тој е борец на Исламска држава. Претходно, на повеќе твитер-профили што ги користат исламските радикали беше објавена негова фотографија со потврда дека тој е извршителот на масакрот во Орландо.

Според последните информации во медиумите во САД, бројот на жртвите се движи меѓу 49 и 53, а има речиси стотина ранети и повредени. Поради овој напад, министерот за внатрешна безбедност на САД, Џек Џонсон, и минстерката за правда, Лорета Линч, го откажаа учеството на министерската седница предвидена во Пекинг.


Масакр во Мосул, ИД убила 300 лица


Мосул, 8 февруари, 2016 - 14:22 (META) 

Припадници на џихадистичката организација Исламска држава извршиле масакр во северниот ирачки град Мосусл, каде погубиле 300 лица, објави ирачкиот портал „Алмада прес“.

– Терористите од Исламска држава извршиле нов масакр во Мосул, каде убиле 300 жители на градот – соопшти претставник на бунтовниците, Махмуд ел Сурџи.

Тој прецизираше дека повеќето убиени се припадници на полицијата и на војската, но дека меѓу нив имало и граѓански активисти.

Мосул е трет по големина град во Ирак и понатаму е главно упориште на припадниците на ИД во таа земја.

Министерот за одбрана на Ирак, Халид ел Обејди, во јануари рече дека главна цел на борбата против терористите годинава е ослободување на Мосул, што ќе претставува и одлучувачка битка против Исламската држава во земјата.


Специјално издание на „Шарли ебдо“ на годишнината од масакрот


Париз, 31 декември, 2015 - 11:14 (META) 

Францускиот сатиричен магазин „Шарли ебдо“ соопшти дека на првата годишнина од масакрот, кој во редакцијата го изведоа џихадистите и усмртија 12 лица, ќе објави специјално издание во еден милион примероци.

Изданието со 32 страници, кое ќе биде објавено на 6 јануари, ќе содржи цртежи од карикатуристите што беа убиени за време на нападот, како и цртежи од сегашните карикатуристи.

Двајца браќа, исламисти, во јануари минатата година упаднаа во редакцијата на „Шарли едбо“ и убија 12 лица поради карикатурите на пророкот Мухамед објавени во провокативниот неделник.

Првиот број по масакрот, објавен на 7 јануари 2015 година, беше продаден во рекордни 7,5 милиони примероци во светот.

Во „Шарли ебдо“ велат дека веќе добиле голем број порачки за новото специјално издание, не само од Франција, туку и од странство, вклучувајќи и 50.000 примероци што ќе се продаваат во Германија.

Во моментов магазинот се продава во околу 100.000 примероци во Франција и во 10.000 парчиња во низ светот.