!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Ле Пен го откажа состанокот со либанскиот муфтија, не сакала да ја покрие главата


Париз, 21 февруари, 2017 - 12:34 (META) 

Претседателката на Националниот фронт и кандидатка на екстремната десница за претседателските избори во Франција, Марин ле Пен, го откажа состанокот со големиот либански муфтија Абдул Латиф Дериан.

Ле Пен го откажала состанокот затоа што го одбила барањето да ја покрие главата.

– Можете да му го пренесете моето почитување на големиот муфтија, но јас нема да се покријам – изјави Ле Пен пред новинарите.

Прес-службата на големиот муфтија соопшти дека соработниците на претседателката на Народниот фронт биле однапред известени за барањето Ле Пен да ја покрие главата за состанокот со муфтијата.


Полиција во седиштето на партијата на Марин ле Пен


Париз, 20 февруари, 2017 - 20:59 (META) 

Француската полиција врши истрага во седиштето на Националниот фронт во Париз за наводни злоупотреби на фондовите на Европската Унија, пишува „Гардијан“.

Од Европскиот парламент наведуваат дека врвот на партијата во периодот од 2011 до 2012 година партиските функционери ги плаќал од фондовите на ЕУ.

„Гардијан“ истакнува дека правилата на ЕУ наложуваат нивните фондови да се користат само за асистентите на европарламентарците.

Ле Пен ги негираше обвинувањата за измама и наведе дека целта на истрагата е уривање на нејзиниот кредибилитет во текот на кампањата.

Според анкетите, Ле Пен би можела да влезе во завршниот круг на француските претседателски избори во мај годинава.

Претходно таа го одби барањето да врати 300.000 евра од фондовите на ЕУ за кои Европскиот парламент наведе дека се несоодветно искористени.


Макрон ќе ја победи Ле Пен во вториот круг, покажуваат анкетите


Париз, 6 февруари, 2017 - 21:10 (META) 

Независниот кандидат на изборите за претседател на Франција, Емануел Макрон, во вториот круг убедливо би ја победил Марин ле Пен, покажуваат најновите истражувања на јавното мислење.

Анкетата, која ја спроведе францускиот институт за истражување на јавното мислење „Опинионвеј“, покажува дека Макрон и Ле Пен ќе се квалификуваат за вториот круг, кој ќе се одржи на 7 мај.

Марон би имал предност од 65 отсто гласови во однос на 35 отсто колку што би освоила неговата противкандидатка.

Во првиот круг, закажан за 23 април, Марин Ле Пен би избила на чело на трката за претседател со 26 отсто гласови, додека Макрон би добил 23 отсто, а досегашниот фаворит, кандидатот од десниот центар, Франсоа Фијон, би го освоил третото место со околу 20 отсто од гласовите, но би бил елиминиран од понатамошната борба.

Емануел Макрон во саботата на предизборниот митинг во Лион порача дека би можел да ја обедини поделената Франција.

Тој себе се претстави како единствен кандидат способен да се издигне над традиционалната поделба на левица и на десница и дека ќе ја заземе позицијата на центар.


Ле Пен: 2017 ќе биде година на националистичките партии


Кобленц, 21 јануари, 2017 - 19:43 (META) 

Претседателката на крајно десничарската француска партија Национален фронт, Марин ле Пен, денеска на собирот на претставниците на десно-популистичките партии во Европскиот парламент, кој се одржува во германскиот град Кобленц, изјави дека 2017 ќе биде година на националистичките партии, пренесува ХРТ.

„Минатата година англосаксонскиот свет со Брексит и со изборот на Доналд Трамп за претседател на САД ја почна борбата за сопствена слобода. Во 2017 година тоа ќе го направат нациите на континентална Европа“, рекла Ле Пен, притоа укажувајќи на важните избори кои оваа година треба да се одржат во Франција, Германија и во Холандија.

Таа на состанокот на крајно десничарските партии ја критикувала Европската Унија, нарекувајќи ја антидемократска творба која се бори против националните интереси на земјите членки.

Ле Пен во својот говор пред водечките европски политичари од крајната десница, како Холанѓанецот Герт Вилдерс, Матео Салвини од италијанската Северна лига и Фрауке Петри од Алтернатива за Германија, остро ја критикувала политиката на Ангела Меркел кон бегалците, оценувајќи ја како „неодговорна и спротивна на волјата на сопствениот народ“.

Истовремено, во Кобленц се одржуваат протести против собирот на европските националистички партии. Под паролата „Кобленц останува шаренолик“, околу 3.000 демонстранти протестираат против расизмот и за поголема толеранција.


Според професорот што ги предвиде Брексит и победата на Трамп, ЕУ ќе се распадне годинава


Брисел, 5 јануари, 2017 - 12:00 (META) 

Професорот по политичка економија на Универзитетот „Браун“, Марк Блајт, во интервју за „Би-би-си“ изјави дека Европска Унија ќе се распадне до крајот на годинава.

Професорот Блајт, кој ги предвиде Брексит, победата на Доналд Трамп и резултатот од италијанскиот референдум, сега тврди дека ЕУ ќе се распадне дури, можеби, и пред Велика Британија да ја почне расправата за членот 50 од Лисабонскиот договор, со што формално се почнува процесот за излегување од Унијата.

Тој тврди дека за Франција би можела да има кобни последици политиката за спречување на изборот на Марин Ле Пен за претседател, која има голема поддршка кај избирачкото тело.

– Во Франција сè поблиску се изборите, на кои многу е веројатно Националниот фронт да победи во првиот круг. Тогаш сите во Франција ќе организираат голема коалиција која ќе се обиде да го спречи изборот на Ле Пен. Тоа би значело дека гласачите на левицата во Франција ќе имаат можност да изберат некој што во Франција, по осум години стагнација, ќе сака да доведе економска политика како таа на Маргарет Тачер, а тоа ќе биде многу тешко – вели Блајт за „Би-би-си“.

Сепак, Блајт не е осамен во предвидувањата за Франција. Со него, на некој начин, се согласува и Најџел Фараж, кој неколкупати нагласи дека е можен колапс на ЕУ ако победи Ле Пен.

– Ако таа победи, тоа ќе боде крај на проектот Европска Унија – рече Фараж и потоа ја критикуваше Ангела Меркел и нејзината политика за поддршка на шенгенската зона.

– Го видовме страшниот напад во Берлин на божиќниот панаѓур. Лицето што го изврши нападот отслужило затворска казна во Италија и преку политиката за слободно движење во Европската Унија, стигна и до Германија. Тој се пријавил за азил и кога бил одбиен, не бил исфрлен од државата. Дури и кога беше најбарана личност во Европа, слободно ја преминал границата со Франција и стигнал во Италија, каде бил фатен во Милано – рече Фараж.

Тој верува дека „јавноста е бесна затоа што слободното движење низ Европската Унија не значи слободно движење само за добри луѓе, туку претставува слободно движење за „калашникови“, експлозиви и многу други лоши работи“.


Ле Пен: Франција треба да излезе од ЕУ и од НАТО


Париз, 24 декември, 2016 - 12:46 (META) 

Франција треба да излезе од Европската Унија и од НАТО, изјави претседателката на француската партија Национален фронт, Марин ле Пен.

– НАТО е создадена кога постоеја закани од Варшавскиот пакт и експанзија на комунистичкиот Советски сојуз. СССР веќе не постои, како што нема ни Варшавски пакт. Вашингтон го поддржува постоењето на НАТО за постигнување свои цели во Европа – истакна Ле Пен.

Претходно Ле Пен изјави дека во случај да победи на претседателските избори во Франција, ќе организира референдум за излегување на Франција од Европската Унија.


Ле Пен повика на укинување на бесплатното образование за децата на странците во Франција


Париз, 8 декември, 2016 - 12:30 (META) 

Лидерката на француската крајно десничарска партија Национален фронт, Марин Ле Пен, денеска соопшти дека се залага за укинување на бесплатното образование за децата на странците.

„Сметам дека треба да се изрази националната солидарност кон Французите. Немам ништо против странците. Сепак, им порачувам – ако доаѓате во нашата земја, немојте да очекувате некој да се грижи за вас и вашите деца да добиваат бесплатно образование… Нема повеќе време за играње“, рекла Ле Пен за време на говор во Париз, пренесува „Би-би-си“.

Ле Пен е една од кандидатите за претседателските избори кои треба да се одржат во Франција следната година и се очекува таа да влезе во вториот круг.


Трамп го направи невозможното, Ле Пен може да победи во Франција, смета Валс


Берлин, 17 ноември, 2016 - 13:55 (META) 

Францускиот премиер Мануел Валс изјави дека лидерката на Национален фронт, Марин ле Пен, има шанси да победи на претседателските избори во Франција, закажани за следната година.

– Можно е. Тоа значи дека целосно се сменила политичката рамнотежа– рече Валс, одговарајќи на прашање на економската конференција во Берлин, предупредувајќи на „опасноста која ја претставува екстремната десница“.

Ле Пен неодамна изјави дека изборот на републиканецот Доналд Трамп за претседател на САД ги подобрил нејзините шанси за победа на претседателските избори во Франција.

– Победата на Трамп го овозможи тоа што се сметаше за невозможно, победа на обичниот човек над елитите. Би сакала и во Франција обичните луѓе да седнат на масата на која седат елитите што одлучуваат – изјави Ле Пен.

 


Француската десничарка Марин ле Пен вмешана во аферата „Панама пејперс“


Париз, 5 април, 2016 - 12:59 (META) 

Соработниците на лидерката на француската крајно десничарска партија Национален фронт, Марин ле Пен, воспоставиле офшшор-систем на релација Хонг Конг – Сингапур – Девствени Острови – Панама, тврди францускиот весник „Монд“, повикувајќи се на новооткриените документи за глобалните финансиски малверзации, т.н. „Панама пејперс“.

„Монд“ наведува дека системот што го организирале најблиските соработници на Ла Пен бил користен за парите да се извлекуваат од Франција со помош на лажни компании и сметки, за француските служби за борба против перење пари да не им влезат во трага.

Францускиот весник вели дека истрагата ја водел во соработка со Меѓународниот конзорциум на истражувачки новинари.


Ле Пен ослободена од обвиненијата за поттикнување омраза


Лион, 15 декември, 2015 - 16:25 (META) 

Судот во Лион денеска ја ослободи лидерката на француската партија Национален фронт, Марин ле Пен, од обвиненијата за поттикнување омраза за време на предизборната кампања во декември 2010 година.

Ле Пен тогаш ги спореди муслиманите кои се молат на улиците со нацистичката окупација на Франција во Втората светска војна.

Лидерката во октомври пред судот изјави дека не го прекршила законот.

Обвинението е покренато во јули 2014 година, откако на Ле Пен ѝ беше укинат имунитетот како пратеник на Европскиот парламент.

Случајот првобитно е отфрлен минатата година пред судот во Лион, но повторно е покренат на иницијатива на антирасистичките групи, кои поднесоа граѓанска тужба.