!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

На Блаце откриени 68,5 килограми марихуана


Скопје, 7 јануари, 2017 - 12:38 (META) 

Царинските инспектори завчера на граничниот премин Блаце пронашле околу 68,5 килограми марихуана при контрола на комбе во специјално направен бункер, соопшти денеска Царинската управа.

„Инспекторите завчера околу 22:30 часот на Блаце запреле комбинирано комбе (патничко-товарно) со хрватски регистарски ознаки, управувано од Б.К., хрватски државјанин. При преглед на возилото со царинско куче и рачен скенер, помеѓу задните седишта и делот наменет за товар, бил пронајден специјално направен бункер. Во бункерот биле сместени 39 опаковки со различна големина обвиткани со стреч фолија исполнети со марихуана со вкупна тежина од околу 68,5 килограми“, стопи во соопштението.

Од Царинската управа соопштуваат дека осомничениот Б.К. изјавил дека дрогата ја набавил од лице од Р. Албанија со намера да ја транспортира преку Македонија со крајна дестинација Германија, а за пренесувањето на марихуаната требал да добие парична награда. Цената на западноевропскиот пазар за каде била наменета запленетата марихуана се проценува на 200.000 евра, додека во малопродажба може да биде и двојно поголема.

Против сторителот, Царинската управа ќе поднесе кривична пријава за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“ до надлежното Јавно обвинителство, а сторителот ќе биде изведен пред надлежен судија на претходна постапка.


Спречен шверц на 8 килограми марихуана на граничниот премин Табановце


Куманово, 4 декември, 2016 - 15:35 (META) 

Царинските екипи на граничниот премин Табановце вчера спречиле обид за шверц на осум килограми марихуана, која била сокрина во автомобил што го управувал 56-годишен државјанин на Република Албанија.

„На 3 декември 2016 година, околу 15 часот, на излез од Република Македонија, на граничниот премин Табановце, се пријавило патничко моторно возило марка „смарт“ со албански регистарски ознаки, а управувано од осомничениот Б.О. (56) од Р.Албанија. При прегледот на возилото, во задниот дел од левиот и десниот праг, во фабричка шуплина, царинските службеници пронашле вкупно 27 пакетчиња со различна големина, облепени со кафеава леплива лента, наполнети со наркотична дрога – марихуана со вкупна тежина од околу осум килограми“, стои во соопштението од Царинската управа.

Во разговор со осомничниот било утврдено дека за паричен надомест од 4.000 евра, тој се договорил со лица од Албанија да пренесе поголемо количество дрога од Албанија во Чешка.

Против албанскиот државјанин Царинската управа до надлежното јавно обвинителство поднела кривична пријава за неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори.


Запленети 30 килограми марихуана на граничниот премин Долно Блаце


Скопје, 3 декември, 2016 - 13:15 (META) 

Екипи на Царинската управа синоќа на граничниот премин Долно Блаце откриле и заплениле 30 килограми марихуана, која била сокриена во возило што го управувал 53-годишен државјанин на Кралството Шведска, информираше МВР.

Дрогата била сокриена во посебно направен бункер во подот на возилото.

„На 2 декември 2016 година, во 21.30 часот, на граничниот премин Долно Блаце, при контрола на Т.Б.Л.А. (53) од Кралството Шведска, кој управувал патничко моторно возило од марката „крајслер“ со шведски регистарски ознаки, од страна на Царинска испостава Блаце и екипа на мобилната царина била извршена детална контрола на возилото, при што во посебно направен бункер во подот на возилото биле пронајдени 61 пакетчиња завиткани со леплива лента и со алуминиумска фолија со тревкаста материја, најверојатно наркотична дрога марихуана, со тежина од околу 30 килограми“, стои во информацијата на МВР за случајот.

Странскиот државјанин од страна на Царинската управа биле задржан за понатамошна постапка.


54 килограми дрога запленети на Ќафасан


Охрид, 17 ноември, 2016 - 9:42 (META) 

Педесет и четиригодишниот Г. Ќ., жител на албанскиот главен град Тирана, е фатен на граничнииот премин Ќафасан, на излез од Република Албанија кон Република Македонија, со 54 килограми марихуана.

Шверцуваната дрога била пронајдена во товарно возило, откако при проверка скенерот открил седумдесет сомнителни кесички.

Лицето е веднаш приведено.


На Табановце запленети 12,5 килограми марихуана


Скопје, 11 ноември, 2016 - 16:12 (META) 

На граничниот премин Табановце, во автомобил со германски регистарски ознаки, се пронајдени 12,5 килограми марихуана, известуваат царинските службеници. Во откривањето учествувале цариниците од одделението за оперативни работи во соработка со полициски службеници на граничниот премин Табановце.

Како што информираат од царината, во четвртокот, околу 22 часот, на излез од Република Македонија е запрен автомобил со германски регистарски ознаки, кој бил управуван од лицето Е.Д.Р., косовски државјанин, а со него патувало и друго лице кое било германски државјанин. При контрола на возилото со царинско куче, на повеќе места во фабричките шуплини цариниците пронашле 40 пакувања обвиткани со најлонска фолија, наполнети со марихуана со вкупна маса од 12,5 килограми.

Според информациите и прибраните докази од предистражната постапка од инспекторите од одделението за истраги при Царинската управа, веројатно е дека осомниченото лице требало да ја пренесе марихуаната од Косово до Германија. По комплетирањето на сите докази, против сторителот ќе биде поднесена кривична пријава за неовластено производство и пуштање во промет на наркотични средства, психотропни супстанции и прекурсори.


Чавков се пофали дека БЈБ запленило 108,5 килограми марихуана и уапсило 4 наркодилери


Скопје, 10 ноември, 2016 - 14:13 (META) 

Директорот на Бирото за јавна безбедност (БЈБ), Митко Чавков, денеска соопшти дека во вторникот во организарана акција пресекле меѓународен канал за трогвија со дрога и заплениле 108,5 килограми марихуана. Дрогата, чија вредност на наркопазарот се проценува на околу 1 милион евра, како што информираше Чавков, била со потеколо од Албанија, а требало да заврши во Турција.

Во акцијата биле уапсени четири лица, од кои двајца македонски, еден косовски и еден албански државјанин.

Чавков нагласи дека првоосомничениот бил инволвиран и во случајот со Закир Бекири, познат под прекарот Чауш, кој беше обвинет за фалсификување лични карти и пасоши, односно во случајот во јавноста познат како „Фабрика за афери“.

– Заради ваше информирање, истиот беше на извесен начин и во конекција и во случајот што беше поврзан со Чауш, односно со лицето што беше инволвирано со разни криминални активности повзани со фалсификување најразлична документација. Во таа документација најдовме податоци за фалсификување медицинска документација и за првоосомничениот во овој случај – рече Чавков на денешната прес-конференција.


Едномесечен притвор за стружанец за шверц на марихуана


Струга, 7 ноември, 2016 - 14:30 (META) 

Македонскиот државјанин Е.М. заработи кривична пријава поднесена до Основното јавно обвинителство во Струга, како и едномесечен притвор за шверц на марихуана.

Пријавениот на 9 октомври годинава со македонски автомобил се пријавил за влез во земјава на граничниот премин Ќафасан, кај Струга. При извршениот преглед, во багажниот простор под резервната гума биле пронајдени четири најлонски пакетчиња наполнети со зелена растителна материја.

Сите 12 пакетчиња што биле пронајдени во различни делови на автомобилот биле наполнети со марихуана со тежина од 2,5 килограми.

Осомничениот е предаден на судија на претходна постапка во Основниот суд во Струга, кој му одредил мерка притвор во траење од 30 дена.


Царината заплени 29 килограми марихуана на граничниот премин Блаце


Скопје, 1 ноември, 2016 - 14:49 (META) 

Царинските екипи на граничниот премин Блаце вчера во возило во кое се превезувале четворица албански државјани, пронашле и заплениле 29 килограми марихуана, соопшти денеска Царинската управа.

Како што информираат оттаму, возачот на автомобилот 26-годишниот Б.Г., и тројцата негови сопатници, синоќа, околу 22.30 часот, се пријавиле за влез во земјава. Цариниците го селектирале возилото за детален перглед и под подот откриле специјално направен бункер, наполнет со 29 пакетчиња со марихуана.

„Дрогата требало да биде однесена до Германија, а нејзината цена на западно-европскиот пазар би достигнала вредност од околу 120.000 евра“, велат од царината.

Случајот бил предаден на инспекторите од одделението за истраги на Царинската управа, кои по собирањето на сите докази, до надлежното обвинителство против возачот ќе поднесат кривична паријава за неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори.

Од Цариската управа информираат дека во текот на минатиот месец нивните службеници во четири одвоени случаи заплениле вкупно 65 килограми марихуана.


Албанската полиција со акции против трговијата со дрога


Тирана, 24 октомври, 2016 - 16:26 (META) 

Албанската полиција соопшти денеска дека за време на операцијата спроведена во руралните делови на Малакастро, запленети биле 380 килограми марихуана, а 11 луѓе биле уапсени.

Полицијата потврди дека пронашле објекти за преработка на марихуана. Помеѓу уапсените има две постари жени кои, наводно, ги давале своите станови за таму да се складира дрогата.

Околу 300 полицајци биле повикани во петокот за да почне операцијата во неколку области на земјата против трговија со дрога.

Повеќе од два тони марихуана биле уништени, десетици луѓе биле вклучени во истрагата, а неколку биле уапсени. За време на операцијата запленето било и оружје кое било употребувано за да се чува дрогата.


Притворен албански државјанин осомничен за шверц на 24,5 килограми марихуана


Куманово, 14 октомври, 2016 - 10:49 (META) 

Кумановското јавно обвинителство донело наредба за спроведување истражна постапка против албански државјанин, во чиј автомобил на граничниот премин Табановце, завчера биле пронајдени 24,5 килограми марихуана.

Албанскиот државајнин, како што информираат од јавното обвинителство, се товари за неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори, од член 215, став 1 од Кривичниот законик.

„На 12 октомври, на граничниот премин Табановце при излез од Република Македонија, при извршена контрола на патничко моторно возило, царинските службени лица пронашле 24,5 килограми наркотична дрога – марихуана. Дрогата, спакувана во пакувања со различни големини, била сместена во касета и во специјално направен бункер на подот од возилото“, стои во соопштението на обвинителство.

Вчера, јавниот обвинител што го води случајот извршил распит на осомничниот, кој, како што информираат оттаму, делумно го признал делото за кое се товари.

На барање на обвинителот, судија на претходна постапка на албанскиот државјанин му одредил притвор од 30 дена.