!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Петар Рупев од населбата Варош го фати крстот во Охрид


Охрид, 19 јануари, 2017 - 10:59 (META) 

Петар Рупев, од охридската населба Варош, беше најсреќниот кој прв стигна до крстот во осветеното Охридско Езеро. За централната манифестација по повод празникот Богојавление – Водици во Охрид, беа пријавени околу 300 лица, на кои не им пречеа студените води на езерото, од само 6 Целзиусови степени.

На Рупев, кој по четврти пат го фаќа крстот, црквата му подари крст, а од градоначалникот на општина Охрид, Никола Бакрачески, доби икона.

На оваа масовна црковно-народна манифестација, присуствуваа неколку илјади посетители, од другите градови во земјава, како и од регионот, пред сè, од Бугарија, Албанија, Грција и од Србија.

На богојавленските чествувања во Охрид присуствуваа и претставници на дипломатскиот кор во земјава.

Организатор на прославата годинава е посебно координативно тело, составено од претставници на локалната власт, Македонската православна црква – Охридска архиепископија и од други здруженија и институции кои помагаа во организацијата.

Црвениот крст, традиционално, денеска ќе организира масовна акција за дарување крв, а нивните екипи ги посетија и социјално загрозените лица, на кои им однесоа помош во храна и во облека.

И оваа година дел од угостителите и од хотелиерите во Охрид, по повод празникот, ги намалија цените на услугите за 10 до 15 отсто.


Денеска почнува „Вевчанскиот карневал“


Струга, 10 јануари, 2017 - 11:07 (META) 

Годинешниот „Вевчански карневал“ почнува денеска со културни настани предвидени за оваа манифестација.

Програмата денеска е во знакот на одбележувањето на верскиот празник Свети Василиј Велики, заштитник на вевчанските василичари и на Вевчани, додека формалниот почеток на карневалот е в четврток.

Денеска, со почеток во 17 часот, во Клубот на пензионери во Вевчани ќе се одржи трибина на тема „Перспективите на руралниот туризам во Република Македонија со осврт на општина Вевчани“. Утре ќе биде извршена промоција на романот „Пред шарени врати“ од Косте Шутиноски.

Изложбата на слики од академскиот сликар Ниче Василев ќе биде отворена на 12 јануари (четврток) во 12 часот, во Клубот на пензионери.

Забавниот дел ќе почне на 12 јануари во 21 часот, со настап на домашните групи „ДНК“ и „Нокаут“, а пред полноќ ќе се претстави групата „Фрајле“ од Србија.

На 13 јануари, во 21 часот, присутните ќе ги забавува фолк-пејачката Анета Наковска, додека православната Нова година ќе биде пречекана со настапот на вевчанецот Ефто Пупиноски.

Традиционалното дефиле на маските ќе се одржи на 13 јануари, по 14 часот.

Карневалот завршува на 14 јануари, со традиционалното палење на маските.


Кампања против ксенофобија насловена „Деца на планетата Земја“


Скопје, 24 септември, 2016 - 11:04 (META) 

Во Паркот на франкофонијата денеска се одржува манифестацијата „Деца на планетата Земја“, која е дел националната кампања против ксенофобија.

„Деца на планетата Земја“ е граѓанска акција на Фондација „Отворено општество“ – Македонија, која порачува дека сите имаме право да живееме мирно, слободно и безбедно.

Во рамки на манифестацијата, која почнува во 11.30 часот и ќе трае до 19 часот, ќе се одржат изложби, проекции на филмови, работилници за изработка на маици и на постери, а ќе биде отворен и пункт за донации кои се наменети за бегалците на пограничниот премин во Гевгелија. Собраните донации ќе бидат предадени во текот на утрешниот ден.Programa sabota 24.09.2016 2 del (2-2)

 

Организаторите порачуваат дека на бегалците во кампот им се потребни чинии, лажици, вилушки и стаклени чаши за кујните во камповите, како и играчки, разни едукативни боенки, блокчиња, боички, фломастери, школски прибор и слично, кои децата ќе ги коритстат во занималните во кампот.


Папата Франциск ја прогласи Мајка Тереза за светица


Ватикан, 4 септември, 2016 - 11:45 (META) 

Папата Франциск пред стотици илјади граѓани на плоштадот Свети Петар во Ватикан ја прогласи Мајка Тереза за светица.

Во тек е процесијата околу канонизацијата на светицата Мајка Тереза, а папата Франциск пред граѓаните читаше од „Светата книга на мудроста“.

На прогласувањето во Ватикан присуствува делегација на Македонија во која се претседателот Ѓорге Иванов, министерот за надворешни работи Никола Попоски, министерката за култура Елизабета Канчевска-Милеска, лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, Никола Груевски и Зоран Заев.

По повод прогласувањето на Мајка Тереза за света, во Скопје се одржува манифестација „Денови на Мајка Тереза“, која почнува денеска со света литургија во Спомен-домот на Мајка Тереза, а ќе заврши на 11 септември со прогласувањето на домот на Мајка Тереза за светилиште.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Груевски, на својот профил на „Фејсбук“ напиша дека повел иницијатива да се воспостави меѓународен орден за заслуги „Мајка Тереза“, кој би се давал на истакнати жени од светот со особени и вонредни достигнувања во различни области.

„Замислата е орденот за заслуга да се воспостави со точен ред и прецизни критериуми со единствен домашен и меѓународен одбор во кој задолжително би учествувал секој министер за надворешни работи од Македонија, но во одборот би биле, покрај него, и други личности од Македонија, а би имало и истакнати високоавторитетни личности од различни држави и области во светот. Би се воспоставил прецизен ред по принципот како тоа што е направено во земји со долга традиција од ваков вид, на пример, Франција или Англија. Самиот чин на врачување на орденот за заслуга би бил афирмација на делото и на животот на Мајка Тереза, но и афирмација на Македонија. Се разбира, би било и огромна чест за оној кој ќе ја прими и кој ја заслужил таа награда“, напиша Груевски на „Фејсбук“.


„Денови на Мајка Тереза“ од 4 до 11 септември


Скопје, 26 август, 2016 - 13:27 (META) 

Градоначалникот Коце Трајановски, директорката на комисијата на верските заедници, Валентина Божиновска, и бискупот скопски и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов, денеска ја презентираа низата настани што ќе се одржат во чест на прогласувањето на Мајка Тереза за светица.

„Деновите на Мајка Тереза“ ќе почнат на 4 септември (недела), кога и ќе биде прогласувањето за светица во Ватикан, а ќе траат до 11 септември.

Градоначалникот Трајановски најави дека Град Скопје со еден милион денари ќе ја помогне прославата.

– Јас сум горд што една таква голема жена е родена во нашиот град. Треба да земеме пример и да учиме од неа, како да им помагаме на сите што имаат потреба од помош – рече Трајановски.

Првиот настан – света литургија – ќе се одржи на 4 септември во Спомен-куќата на Мајка Тереза во Скопје.

Од 5 до 11 септември во Скопје ќе има серија хуманитарни активности, а централната манифестација ќе се одржи на 11 септември, недела, во нејзиното родно место, на плоштадот Македонија, кое ќе се прогласи за светилиште.

Централната манифестација во Скопје ќе ја предводи кардинал – пратеник на папата.

Организатор на прославата е Скопската бискупија, а покровител е претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов.

На прес-конференцијата не беше дозволено да се поставуваат прашања надвор од програмата.


Почнуваат „Струшките вечери на поезијата“


Струга, 24 август, 2016 - 9:35 (META) 

„Струшките вечери на поезијата“ ќе почнат вечерва на платото пред Домот на поезијата во Струга, во 20.30 часот.

На годишната поетска манифестација во Струга ќе учествуваат 32 поети од 30 земји, меѓу кои Франција, Италија, Кина, Мексико, Израел, Австралија, Хрватска, Бугарија и други.

55. издание на „Струшките вечери на поезијата“ ќе трае до 28 август, а поетски читања ќе има и во Битола, Ресен и во Охрид.

Фестивалската програма завршува на 29 август со поетско матине на Матка и со Меѓународен поетски митинг на Камениот мост во Скопје.

Педесет и петтото фестивалско издание донесува радикални програмски измени, кои ќе овозможат посеопфатна презентација на поетското творештво.

Секое попладне ќе се пие „поетско кафе“ низ книжевни разговори, дебати и со поетско читање.

Годинашен лауреат на наградата „Златен венец“ е канадската поетеса, книжевна критичарка, романсиерка и есеистка Маргарет Етвуд.


Фестивалот „Охридско лето“ одбележа 56 години постоење


Охрид, 5 август, 2016 - 15:12 (META) 

Синоќа, со концертот на триото на Дамјан Пејчиновски на плажата Куба либре, фестивалот „Охридско лето“ го прослави својот 56. роденден.

Пред тоа, пред бројните љубители на уметноста, пријатели на фестивалот, директорот на оваа музичко-сценска манифестација, Оливер Арсовски, ја пресече роденденската торта.

– „Охридско лето“ испишува уште една успешна година во богатата фестивалска историја. Им се заблагодарувам на сите што ја помагаат манифестацијата, медиумите, како и на тимот што работи на реализација на програмата. „Охридско лето“ ќе биде празник на уметноста и во изданијата што следуваат – рече Арсовски.

Фестивалот „Охридско лето“ официјално својот почеток го бележи со концерт одржан на 4. август во далечната 1961 година, со настапот на оперската певица Ана Липша-Тофовиќ во црквата „Св.Софија“.

Фестивалот се одржува секоја година од 12 јули до 20 август, а од 1994 година е редовен член на Европската асоцијација на фестивалите.


Заврши петтото културно-забавно лето „На зајдисонце“ во Трпејца


Охрид, 29 јули, 2016 - 11:50 (META) 

Со настапот на Викторија Чочороска од Вевчани, студентка по соло-пеење на ФМУ во Скопје, во придружба на Алмин Бајрамоски и на познатиот афористичар Сашо Бетоски, во Трпејца беше заокружено петтото издание на манифестацијата „На зајдисонце“.

Претходно на летната сцена со турнир беше заокружена традиционалната школа за шах, раководена од Борис Лушески од шаховскиот клуб „Ласкер“ од Охрид.

Со доделување благодарници и други подароци беше затворена школата за пливање, со која од почетокот на манифестацијата „На зајдисонце“ раководи Соња Думбалоска-Делова.

Ансамблот „Билјана“ го промовираше својот најнов албум, „Ој љубов, љубов“, и како по обичај ги собра сите симпатии на публиката.

Трајче Талевски, доктор по биолошки науки, преку видеопрезентација одржа предавање за рибното богатство на Охридското Езеро, кое беше проследено со особен интерес и од малите, но и од возрасните посетители.

Организатор на културно-забавното лето „На зајдисонце“ беше Здружението за промоција и за развој „За Трпејца со љубов“, под покровителство на Општина Охрид.


Струга и годинава организатор на „Денови на македонскиот мед“


Струга, 25 јули, 2016 - 13:41 (META) 

Здружението на пчелари „Матица“ од Струга, со поддршка од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и од Општина Струга, втора година по ред ќе ја организира манифестација „Денови на македонскиот мед“.

Тридневната манифестација на пчеларите од Македонија ќе се одржи од 5 до 7 август, на Плоштадот на револуцијата во Струга, а на неа се очекува да учествуваат повеќе од 30 пчелари од сите делови на Македонија.

На манифестацијата се поканети претседатели и претставници на повеќе сојузи и здруженија на пчелари од Албанија, Србија, Бугарија и од Косово.


Предавање на Академик Грозданов за фрескоживописот на „Света Софија Охридска“


Охрид, 23 јули, 2016 - 18:20 (META) 

Во Охрид привршуваат планираните активности во рамките на „Научната и културна визита – Охрид 2016“, во организација на МАНУ.

Денеске е претпоследното предавање од страна на академик Цветан Грозданов. Како еден од најпознатите живи византолози и познавачи на средновековната уметност, тој ќе одржи предавање за фрескоживописот на „Света Софија“.

Академик Грозданов, истовремено, е еден од учесниците во изведувањето на заштините зафати и конзервацијата на фреските, на што работеле најпознати мајстори од Италија и од поранешна Југославија.

„Научната и културна визита – Охрид 2016” завршува в среда, на 27 јули, кога предавање ќе има академик Иван Катарџиев на тема „Сталин, културната автономија на Пиринска Македонија и патот на студентите од Пирин до Скопје“.