!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Заев: Груевски нека излезе на дуел за да ги отвориме сите прашања пред јавноста


Скопје, 26 март, 2017 - 19:55 (META) 

Доколку одиме на парламентарни избори заедно со локалните избори, ќе освоиме и повеќе пратеници, ама претседателот Ѓорге Иванов, пак по налог на Никола Груевски, нема да ни го даде мандатот за формирање влада, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за „Канал 5“, од каде го повика Груевски на телевизиско соочување за пред јавноста да ги отворат сите прашања.

Заев верува дека утре ќе се избере претседателот на Собранието и ја повика ВМРО-ДПМНЕ да не тактизира дека ќе се гласа само за Комисијата за избори и за именувања.

– Ако не се избере утре, ќе има седница задутре, тоа е демократијата. Ако треба да трае седницата цела ноќ, нека трае. Испраќам порака да не се обидуваат да прават некаков вид манипулации. Ќе ни треба ВМРО-ДПМНЕ за спроведување реформи, затоа мора да соработуваме. Не сакаме да размислуваме на други решенија, тоа е лоша практика за Македонија – рече Заев.

За Талат Џафери, кандидатот на ДУИ за претседател на Собранието, Заев рече дека тој е еден од посериозните кандидати затоа што поседува најголемо искуство.

– Мене ми е важно сите потенцијални партнери да веруваме во решението што ќе го избереме. Потребно е новиот претседател на Собранието да биде човек со капацитет, кој има искуство и да има разбирање за идната опозиција, па дури да прифати предлог од нив затоа што демократијата значи толеранција и разбирање – додаде Заев.

Лидерот на СДСМ истакна дека тој не преговарал за платформата затоа што нема добиено мандат за формирање влада и додаде дека промовирал владина програма и дека за СДСМ не постојат други платформи и декларации.

За понудата на Груевски за поддршка на владата на СДСМ доколку ја отфрлат платформата, Заев вели дека традиција е од самостојноста на Македонија барем една албанска партија да биде во власта и додаде дека таа понуда е обид на Груевски да ја замајува и да ја лаже јавноста и да си купува време.

На прашањето што мисли за протестите на иницијативата „За заедничка Македонија“, Заев рече дека тој веќе повикал петмина претставници од иницијативата и откако ги слушнал нивните барања и загриженост, излегол со програма на влада за да покаже дека таа значи 100 отсто зајакнување на унитарноста на државата и почитување на Уставот.


СДСМ: Очекуваме одговорно и државничко однесување од страна на институциите


Скопје, 26 март, 2017 - 11:09 (META) 

„Институциите на системот не смеат да ги попречуваат народните избраници да го побараат мандатот за формирање влада. 67 пратеници, кои претставуваат околу 700.000 граѓани, очекуваат Собранието и Ѓорге Иванов да одговорат на своите уставни должности и да го овозможат доделувањето на мандатот“, велат од СДСМ.

„Граѓаните во Македонија очекуваат стабилизација и напредок. И меѓународната заедница испрати јасна порака дека во демократијата секој треба да го признае парламентарното мнозинство. Никола Груевски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ мора да се воздржат од активности што поттикнуваат меѓуетнички тензии, говор на омраза и ги вознемируваат граѓаните со лажни вести“, велат СДСМ преку партиско соопштение.

Од СДСМ очекуваат утре и во деновите што престојат, сериозно и одговорно државничко однесување од страна на институциите, кои, како што велат од партијата, мора да ја почитуваат волјата на мнозинството граѓани и да овозможат избор на нов претседател и составување на новата влада.


Заев: И да победи на избори, Груевски нема коалициски партнер кај партиите на Албанците


Скопје, 22 март, 2017 - 13:25 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ знае дека ако оди на нови избори, ќе изгуби затоа што никој не може да го толерира ваквото безобразие и дрско однесување. Ова е коментарот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на ставот на ВМРО-ДПМНЕ, потврден и по вчерашната средба со еврокомесарот Јоханес Хан, дека единствен излез од кризата се или брзи избори или малцинска влада.

– Треба да се направи демократски трансфер на власта. Ако одат на избори, тие ќе изгубат, а ние ќе имаме неколку пратеници повеќе. По ова Ѓорге Иванов може да одлучи повторно да не го даде мандатот. Да претпоставиме дека Груевски на нови избори ќе добие 62 пратеници, со која албанска партија ќе коалицира тој – праша Заев, додавајќи дека ВМРО-ДПМНЕ добро знае дека македонските граѓани и меѓународната заедница очекуваат конкретни чекори.

Прашан дали нешто се сменило по вчерашната посета на Хан и на тројцата европратеници, лидерот на СДСМ рече дека „и тоа како се смениле работите“.

– Вчера уште еднаш беше испратена пораката да се придвижат демократските процеси, во согласност со Уставот. Ова значи да се избере претседател на Собранието и да се даде мандат за составување влада. Оваа порака не може никој да ја занемари. ЕУ има убави намери во врска со Македонија. Еврокомесарот Хан вчера соопшти дека сака да бидат отворени поглавјата 23 и 24, поврзани со правосудството и со безбедноста. Тоа за нас е отворање дијалог, претпристапен дијалог, затоа што Грција го блокира отворањето на преговорите. Но, за нас ова значи преговори и движење на работите напред – рече Заев.

На новинарско прашање дали бриселската четворка на вчерашната средба споменала некакви санкции доколку продолжи блокирањето и одолговлекувањето на процесите, Заев рече дека на тоа прашање треба да одговорат претставниците на ЕУ.

Лидерот на СДСМ денеска со својот адвокат Ване Андреев дојде во Основното јавно обвинителство Скопје, да извршат увид во доказниот материјал од предметот со кој Заев, СДСМ како партија и уште едно лице вработено во партијата се осомничени за злоупотреба при организирање изборна кампања.

Заев пред да влезе во ОЈО изјави дека се дојдени да ја докажат својата невиност во врска со сомневањата за кои се товарат и дека по увидот во доказите, ќе ја подготват својата одбрана.


Заев: Пораките на Хан се јасни – процесите мора да се забрзаат


Скопје, 21 март, 2017 - 20:22 (META) 

Пораките на еврокомесарот и на европратениците се јасни како бел ден, процесите мора да се забрзаат, изјави лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по средбата со еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, и со европратениците, Иво Вајгл, Едвард Кукан и Кнут Флекенштајн.

Заев истакна дека остануваат на барањето претседателот на државата, Ѓорге Иванов, да му го додели мандатот за состав на новата влада.

– Ние ќе ги отстраниме сите пречки што Иванов ги измислува и ги поставува, ќе му доставиме преку Собранието барање повторно да го додели мандатот. Тој не смее повеќе да го сопира процесот на стаблизација на државата. Остануваме на нашето барање Иванов да го даде мандатот – рече Заев, додавајќи дека очекува од сите политички партии да покажат чувство за надминување на кризата.

Лидерот на СДСМ рече дека еврокомесарот Хан и европратениците се подготвени по формирањето на новата влада да помогнат во забрзувањето на преговорите за членство на Македонија во Европската Унија.

Заев истакна оти е убеден дека до крајот на неделата ќе се одржи конститутивната седница и Собранието ќе продолжи со работа, а дека сè друго ќе значи „банализирање и барање изговори од страна на ВМРО-ДПМНЕ“.

– Нè „дриблаа“ дека некој е на пат, па не може да дојде на координација, па беше проблем бројот на членови на комисија, па сега бараат претседател на комисија. Нека ги кажат на пленарна седница своите аргументи, ние своите, па со гласање ќе одлучиме. Потоа ќе преминеме кон избор на претседател на Собрание. Нема да дозволиме некој постојано да се вади и да измислува и да ги блокира процесите. Имаме трпение, но одлуки мора да се носат – изјави Заев по средбата со Хан.

По средбата со Заев, еврокомесарот треба да се сретне со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

Претходно Хан и тројцата европратениците имаа средби со лидерите на ДУИ, на Беса и на Алијанса за Албанците, Али Ахмети, Билал Касами и Зијадин Села.


Кризата зазема сè поголем замав, оцени Села по средбата со Хан


Скопје, 21 март, 2017 - 17:24 (META) 

Политичката криза не е завршена и, за жал, таа зема сè поголем замав, изјави лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, по средбата со еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, и со тројцата европратеници, Иво Вајгл, Едвард Кукан и Кнут Флекенштајн.

– Единствена можност да се излезе од кризата е институционалниот пат. На ова општество му треба дебата. Сите тие што се против оваа форма, не се ништо друго освен анархисти кои го ризикуваат спокојството на граѓаните – рече Села.

На средбата, како што истакна тој, бриселските дипломати повториле дека е потребно брзо формирање влада, за да се продолжи по патот на евроинтеграциите. Тој посочи дека претседателот Иванов нема право на личен став, туку мора да го почитува Уставот.

– Претседателот може да има стотици лични ставови, но како претседател тој нема право на личен став за мандатот и треба да го даде на тој што ќе обезбеди мнозинство од минимум 61 пратеник. Треба да заврши конститутивната седница и уште еднаш да се информира Иванов дека има формирано мнозинство преку новиот спикер, па да се чека 10 дена да го даде мандатот. По тоа може слободно, ако не го даде мандатот, да се гласа за Влада во Собранието. Кој има против, може да се обрати до Уставниот суд – рече Села.

Прашан дали на средбата се разговарало за воведување некакви санкции од ЕУ, Села рече дека за тоа воопшто не разговарале.

– Не гледам зошто Хан би разговарал за санкции со нас. Треба да разговара со креаторите на оваа криза. Тој што го креира хаосот, го контролира хаосот – рече Села.

Еврокомесарот Хан и европратениците Вајгл, Кукан и Флекенштајн во моментов имаат средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, а потоа остануваат средбите со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Според првичната агенда, Хан по средните требаше да даде изјава пред крајот на посетата, но според последните информации, наместо тоа, еврокомесарот и европратениците ќе дадат заедничко соопштение.


Касами: Хан даде поддршка за опцијата за формирање влада


Скопје, 21 март, 2017 - 16:22 (META) 

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, и тројцата европратеници, Иво Вајгл, Едвард Кукан и Кнут Флекенштајн, даваат поддршка за излез од кризата и бараат да гледаме повеќе кон иднината на државата отколку за личниот интерес, изјави лидерот на Движењето Беса, Билал Касами, по средбата со бриселската четворка.

– Денеска имавме уште една посета на еврокомесарот Јоханес Хан која ѝ е неопходна на Македонија во ситуацијата во која се наоѓа. Членовите на делегацијата ја даваат поддршката за да излеземе од кризата. Во овој правец работи и Беса, не гледајќи на личниот интерес затоа што сè уште има сили во Македонија кои сакаат да нè турнат во меѓуетничка криза, што е многу лошо за земјата – рече Касами.

Тој истакна дека Хан дал поддршка на опцијата за формирање влада, за што има 67 пратеници и додаде дека не постои никаква „тиранска платформа“ туку декларација.


Заев за „Вечерњи лист“: Иванов е должен да го почитува гласот на 700.000 граѓани


Скопје, 21 март, 2017 - 13:05 (META) 

„Очекувам претседателот на Собранието да биде набргу избран и да го извести Ѓорге Иванов дека во согласност со Уставот е должен веднаш да ми го даде мандатот. A потоа уверен сум дека новата влада ќе биде составена во многу покус рок отколку што предвидува Уставот и дека многу побргу ќе излезам со составот на новата реформска влада“, вели лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за „Вечерњи лист“.

Заев во интервјуто за хрватскиот весник објаснува дека „наспроти непринципиелноста на Иванов, кој го крши Уставот, се прават сите прави напори за институционална разврска на кризата“.

– Правиме сè што можеме, на Ѓорге Иванов, кој го крши Уставот и излезе со двојни стандарди околу давањето на мандатот, преку почитување на институциите да му ги разбиеме сите изговори и низ законска и уставна процедура да мора да ми го даде мандатот за формирање влада. Првиот чекор што го направив за да ја разбијам лагата за некакво сценарио спротивно на државните интереси на Македонија, беше минатиот петок кога ја објавив програмата на новата реформска влада на граѓаните на Македонија, која ги гарантира унитарноста и суверенитетот на државата, перспективите на Македонија во ЕУ и во НАТО, владеењето на правото, економски развој и социјална кохезија. Тоа се клучните приоритети за сите граѓани на Македонија, независно од каква било различност – вели, меѓу другото, во интервјуто за хрватскиот весник „Вечерњи лист“, претседателот на СДСМ, Зоран Заев.


Заев: Не е прифатлива широка коалиција со Груевски, тој треба да се подготви за опозиција


Скопје, 20 март, 2017 - 19:32 (META) 

Никола Груевски треба да биде подготвен да премине во опозиција и да се случи демократско предавање на власта затоа што зад нас стојат 67 пратеници, односно 700.000 гласови, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев во интервју за „Ал Џезеира Балканс“.

– Не може за никого на светот, па ни за нас да биде прифатливо човек кој бил носител на режим и кој ја предизвика кризата, кој прислушуваше десетици илјади граѓани, затвораше новинари, опозиционери и други невини луѓе, кој е осомничен за финансиски криминал, најголем во поновата историја на Македонија, да биде решение за кризата – истакна Заев.

Во врска со документот што го најави Груевски, што неговата партија би го подготвила како решение за кризата, Заев рече дека времето за каков било документ е веќе завршено.

– Само програмата на новата Влада е решение. Тој ќе се соочи со документи и со докази за криминалот направен во негово време, но тоа е работа на независните институции. Единствено решение е да дозволи мирен, демократски трансфер на власта, бидејќи со сопирањето на процесите ја турка Македонија во немило сценарио. Време е по 10 години да бидат конструктивна опозиција со која сакаме да соработуваме, но само така можеме да ги туркаме процесите за граѓаните и иднината на нашата земја. Остануваме во институциите, треба да се формира нова влада и ВМРО-ДПМНЕ треба да оди во опозиција. Да се зборува дека Македонија ќе биде уништена затоа што тој нема да е на власт, тоа е далеку од здрав разум – рече Заев.

Лидерот на СДСМ додаде дека немило сценарио веќе два месеци „виси“ над Македонија, но дека за конфликт се потребни двајца и дека нема да дозволат судир на народ со народ.


СДСМ: Иванов ќе добие писмено известување дека мора да му го даде мандатот на Заев


Скопје, 20 март, 2017 - 15:42 (META) 

Со денешното интервју Иванов самиот се разобличи во намерата да го поддржува Никола Груевски во неговата цел за продлабочување на политичката криза, се вели во реакцијата на СДСМ на интервјуто на претседателот на државата за унгарскиот весник „Маѓар хирлап“.

Од партијата порачуваат дека ќе има конститутувна седница и избор на нов претседател на Собранието, од кој Иванов писмено ќе биде известен дека е должен да му го даде мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за состав на новата влада.

„Ѓорге Иванов нема право за личен спас на Никола Груевски да ги држи во заложништво граѓаните и Република Македонија! Двајцата не смеат да го уриваат уставниот поредок, да предизвикуваат дестабилизација, да излегуваат со неразумни барања за нови избори, само затоа што Груевски има потреба да бара спас од одговорноста за криминалот што го правел. На граѓаните и на државата им е потребна итна стабилизација по веродостојните избори и по формирањето на парламентарно мнозинство на демократски начин“, стои во соопштението на СДСМ.


Заев: Ако го добијам мандатот, нема да трошам 20 дена за преговори за состав на владата


Скопје, 17 март, 2017 - 14:05 (META) 

Закажување на седница на Собранието, координација на пратениците за договор околу составот на комисијата за избори и именување, избор на претседател на законодавниот дом, допис до Иванов, негова одлука да го даде мандатот, преговори за влада и нејзин состав. Ова е редоследот на чекорите за кои лидерот на СДСМ, Зоран Заев, очекува да бидат реализирани во што е можно пократок рок, откако генералниот секретар на партијата, Оливер Спасовски, денеска до Собранието ја поднесе иницијативата за продолжување на конститутивната седница на која треба да биде избран претседател на законодавниот дом.

– Мислам дека треба да се одржи координација претходно, за да се договори составот на комисијата за избори и за именување, што е трета точка на дневниот ред за да може глатко да тече седницата. Тоа може  да се случи денеска, може в понеделник, може во вторник, но верувам оти тоа треба да биде час поскоро. Јас од тоа што го знам од медиумите е дека ако биде поднесена иницијатива со минимум 61 потписи, тоа е доволна основа да биде закажана седница за избор на претседател на Собранието и верувам дека нема да има никаков проблем – изјави Заев, одговарајќи на новинарски прашања по денешниот „информативен разговор“ во скопското Основно јавно обвинителство.

Лидерот на СДСМ истакна оти верува дека сите страни, од претседателот Иванов до пратениците, „како сериозни и трезвени луѓе“, ќе покажат разум и ќе се разберат едни со други и дека „целата работа ќе се заврши во најскоро време“.

Тој нагласи дека доколку го добие мандатот, нема да чека 20 дена за состав на новата влада.

– Јас, верувајте, како потенцијален мандатар, нема да дозволам да се потрошат 20 дена на преговори за состав на влада. Ќе гледам, ако го добијам мандатот, да ги скратам овие рокови максимално, колку што е можно – рече Заев.

Прашан како ги коментира изјавите на лидерот на Алијанса на Албанците, Зијадин Села, Заев рече дека „секогаш изразува негодување кога се работи за изјави, кои без разлика дали се обмислени или лекомислено дадени, провоцираат немир кај граѓаните“.

– Затоа апелирам до сите да внимаваат на изјавите. Во овој период добредојдени се изјави што ќе нè носат кон сплотување и нормализирање, пред сè на институциите во Македонија, за да може земјата да продолжи да чекори напред. Дополнителни провокации не ни се потребни – рече Заев.