!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

ТМРО: Собранието уште во 1995 година се откажа од Македонците во соседните земји


Скопје, 30 јули, 2017 - 12:25 (META) 

Очекувањата на македонската јавност дека во договорот за добрососедство со Бугарија ќе стои и признавање на македонскиот народ во Бугарија се забетонирани уште на 5 октомври 1995 година, реагираат денеска од ТМРО.

– Нема потреба да се лаже и да се крие вистината од народот за оваа договорена игра пред две децении, кој очигледно долги години се манипулира. ТМРО ја потсетува домашната јавност дека на 5 октомври 1995 г. или само два дена по атентатот над претседателот Киро Глигоров, тогашниот парламент неочекувано едногласно го смени државното шеснаесеткрако сонце, но и го смени Уставот и член 49 со кој се откажавме од Македонците во соседните држави“, велат од ТМРО.

Од партијата истакнуваат дека одговорот на прашањето зошто овој член од Уставот е отстранет треба да се бара од тогашна политичка гарнитура во Македонија.

„Околу деталите на оваа разузнавачко предавничка операција со катастрофални последици денес, одговор треба да дадат Бранко Црвенковски, Стојан Андов и Љубчо Георгиевски или поточно КСИО при ДПМНЕ, кои како тогашна опозиција, треба да објаснат зошто во 1994 г. се бојкотирани изборите со што свесно е овозможено двотретинско мнозинство – единствено досега, кое тогаш го смени уставот, а последиците доаѓаат денес“, велат од ТМРО.


Невреме во Грција: Македонско семејство се јавило во конзулатот во Солун, но не е во опасност


Скопје, 17 јули, 2017 - 16:34 (META) 

Поројните дождови што ја погодија цела Грција предизвикаа поплави по патиштата. Од невремето поплавен е патот Лариса – Козани и Ситонија, вториот крак на Халкидики, односно местата Торони, Порто Куфо и Тристиника.

Надојдената вода ги поплави паркираните возила, а десетина туристи беа заглавени. Грчките власти денеска ги евакуираа туристите, а според податоците на македонското МНР, меѓу нив нема македонски државјани.

Од МНР соопштија дека македонско семејство кое е на летување во Торони се јавило во конзулатот во Солун, но дека неговите членови не се во опасност.

Врнежите и силниот ветер во Ситонија би требало да престанат утре напладне.

Од МНР велат дека во македонскиот конзулат во Солун функционира дежурен мобилен телефон, +306987200410, на кој македонските граѓани во Грција можат да се обратат за помош.

Видеото подолу е од Торони.


Во Австралија живеат 98.441 Македонец


Сиднеј, 27 јуни, 2017 - 20:08 (META) 

Бројот на Македонците во Австралија во последните пет години се зголемил за околу 5.000 лица, покажуваат најновите статистички податоци на австралиското Биро за статистика.

Според денеска објавените податоци од минатогодишниот попис во Австралија, 98.441 лице одговориле дека имаат македонско потекло, додека според претходниот попис, спроведен во 2011 година, така се изјасниле 93.570 лица.

Сепак, според овие податоци, намален е бројот на Македонците во Австралија кои дома зборуваат на македонски јазик. Според најновите податоци, 66.019 лица одговориле дека дома го зборуваат македонскиот јазик, додека според пописот во 2011 година, нивниот број бил 68.849 лица.

На минатогодишниот попис, 38.985 лица одговориле дека се родени во Република Македонија, додека на пописот во 2011 година оваа бројка изнесувала 40.222 лица.


Двајца македонски државјани фатени во Косово со фалсификувани евра


Приштина, 25 јуни, 2017 - 19:29 (META) 

Косовската полиција уапсила двајца македонски државјани на граничниот премин Хан Елези – Блаце, на косовско-македонската граница, поради поседување 4.190 фалсификувани евра.

„Кај македонските државјани пронајдени и запленети се 75 банкноти од 50 евра,19 банкноти од 20 евра, три банкноти од 10 евра и шест банкноти од 5 евра, за кои постои сомнеж дека се фалсификувани“, соопшти косовската полиција.

На уапсените им е одреден притвор.


Македонците од Албанија го славеа делото на светите браќа Кирил и Методиј


Пустец, 26 мај, 2017 - 12:27 (META) 

Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј, со повеќе манифестации, повеќе денови и во неколку населени места, го одбележаа и етничките Македонци во Албанија.

Во општина Пустец, единствената како таква што преживеа со новата територијална кројка во Албанија, во селото Долна Горица, настанот беше одбележан како Ден на писменоста и просветата.

Од овој крај, потекнува учителот Никола Беровски, авторот на првиот буквар на македонски јазик во Албанија.

Пред младите беше одржан историски час и беа рецитирани ученички песнички за светите солунски браќа, рамноапостолите Кирил и Методиј.

Присутните ги поздрави градоначалникот на општина Пустец, Едмонд Темелко, а за ликот и делото на македонските и сесловенските просветители светите солунски браќа Кирил и Методиј Македонците, зборуваше писателот Спасе Мазенковски.

Песни за Светите Кирил и Методиј, рецитираа ученици од основните училишта во седумте села на општината, како и од гимназијата во Пустец.


ФУЕН изгласа резолуција за правата на Македонците во Албанија


Тирана, 21 мај, 2017 - 12:32 (META) 

Федералната унија на европските националности (ФУЕН) на 62. Конгрес кој денеска завршува во романскиот град Клуј-Напока, едногласно, усвои посебна Резолуција за правата на етничките Македонци во Република Албанија,која ќе биде доставена до Владата на Република Албанија и до сите релевантни меѓународните институции.

– Го имаме задоволство да објавиме дека со Резолуција од седум точки се бара: Владата на Република Албанија да ја потпише и ратификува Европската повелба на Советот на Европа „за регионални и малцински јазици“. Да го признае македонското национално малцинство во Голо Брдо, Гора и на цела територија на Република Албанија. Државната телевизија (ТВШ) да емитува програма на македонски јазик. Настава на мајчин македонски јазик во државните училишта во областите Голо Брдо и Гора како и во цела територија на Република Албанија каде има значителен број на македонско национално малцинство. Во сите општини каде има повеќе од 20 проценти македонско национално малцинство, покрај албанскиот, официјален јазик да е и македонскиот. Владата да гарантира правото на користењето на мајчиниот јазик на македонското национално малцинство и да обезбеди финансиска поддршка од Министерството за култура за културни и образовани активности- изјави Никола Ѓургај.

Македонците од Албанија добија поддршка и за барањата, да се вратат укинатите три општини во Голо Брдо и Гора.

На Конгресот присуствуваат претставници на 50 асоцијации 300 делегати на повеќе од триесет малцинства од 30 земји во Европа, а го следеа педесетина новинарски екипи.


Државната телевизија на Албанија почнува со емитување на јазиците на малцинствата


Охрид, 15 април, 2017 - 9:55 (META) 

Предлог-законот за малцинства што го усвои владата на Република Албанија и го испрати во парламентот, за етничките Македонци во оваа земја претставува чекор напред и правна рамка за остварување на нивните права.

Со него, како национални малцинства во Албанија се прогласуваат Македонците, Грците, Власите, Ромите, Египќаните, Црногорците, Бошњаците и Србите.

Нико Китани, претставник на македонското малцинство во државниот Комитет на малцинства на Албанија, за „Мета“ вели дека наскоро националниот радио-телевизиски сервис во Албанија – РТШ2, ќе почне со емитување емисии на јазиците на малцинствата, во кои покрај вести, ќе се емитуваат и документарни емисии, музика, репортажи, образовни емисии, серии со кои ќе се промовираат и ќе се афирмираат културата, обичаите, традицијата и сите други вредности на малцинствата.

Во функција на претстојното емитување на програмите на РТШ2, Китани деновиве во МРТ разговарал со директорот Диме Ратајковски, при што му ја предочил програмата на редакцијата за емисиите на македонски јазик при РТШ2 и била договорена понатамошната соработка на двете телевизиски национални куќи.

– Директорот Ратајковски ми потврди дека МРТ е подготвена да соработува и вети дека во иднина ќе ја имаме целокупната помош и поддршка од нивна страна. Средбата ја оценувам како мошне плодна, поради што сакам да искажам голема благодарност до директорот Ратајковски и до македонскиот национален сервис, со надеж дека ова е само почеток и дека во иднина соработката ќе се продлабочи – вели Китани.


„Илинден“: Тирана ја потврди реалноста – во Албанија живеат Македонци, а не Бугари


Тирана, 14 април, 2017 - 15:00 (META) 

Македонско друштво „Илинден“ од Тирана денеска се огласи со соопштение, поздравувајќи го усвоениот предлог-закон за малцинства од страна на владата на Република Албанија.

Со него, како национални малцинства во Албанија се прогласуваат Македонците, Грците, Власите, Ромите, Египќаните, Црногорците, Бошњаците и Србите.

– Ова е чекор напред и правна рамка за остварување на други права. Предлог-законот за заштита на националните малцинства набргу ќе се најде на дневен ред во парламентот. Ги повикуваме политичките парти едногласно да го усвојат – се вели во соопштението на Македонско друштво „Илинден“.

Во предлог-законот за заштита на националните малцинства се декларира дека Албанија како национални малцинства во земјата ги признава македонското, грчкото, влашкото, ромското, црногорското, српското, бошњачкото и египќанското малцинство.

Тој, како што велат од здружението, значи дека во Република Албанија нема Бугари,бидејќи официјална Тирана со законското решение за малцинствата во Албанија не признава бугарско малцинство.

Ова законско решение првпат се усвојува во Албанија, и тоа по барање на Брисел, во насока на интегрирање на земјата во институциите на ЕУ.

Владата соопшти дека со овој закон фактички се утврдуваат правата на малцинствата во согласност со уставот на земјата, како и меѓународната Конвенцијата во рамките на Советот на ЕУ за заштита на малцинските права, ратификувана во 1999 година.


ВМРО-ДПМНЕ: Заев ќе коалицира со Села, човекот кој Македонците ги множи со нула


Скопје, 10 март, 2017 - 9:31 (META) 

„Зоран Заев си поигрува со националните и со државните интереси. Разбираме дека е уценет поради криминалите во кои е заглавен до гуша, но тоа не го оправдува неговото неодговорно однесување. Затоа граѓаните го изразуваат својот револт секој ден сè погласно“, се вели во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

Во него се додава дека „последното кое граѓаните можеа да го видат од Зоран Заев е неговата соработка со Зијадин Села, човекот кој македонскиот народ го множи со нула, кој не признава македонски идентитет, кој не ги почитува македонската химна и македонското знаме“.

„Зарем со овој човек Зоран Заев е подготвен да коалицира само за да се добере до власт? Зоран Заев покажува дека не само што е подготвен да прифати тиранска платформа и да води диктирана тиранска влада, туку е подготвен да го моли за потписи и човекот кој отворено кажува дека македонскиот народ не постои“, се вели во соопштението.

Во него се додава дека „само за да дојде до власт и така да се спаси од судските постапки кои се водат против него, Заев е подготвен да ги забошоти скандалите со „Цареви Кули“, „Едно евро за Вицето“, случајот со „Струмица гас“ и редица други криминогени постапки“.

„Ова на Заев му е поважно отколку знамето, името, грбот, химната и јазикот во Македонија“ велат од ВМРО-ДПМНЕ.


ММДЧП ја осуди Резолуцијата на ЕП во која што се вели дека Македонците се „Бугари”


Чикаго, 18 февруари, 2017 - 10:59 (META) 

Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) ја осуди и бара итно повлекување на Резолуцијата на Европскиот парламент со која се бара да се почитуваат правата на „бугарското население” во албанските региони, Мала Преспа, Голо Брдо и Гора, каде што живеат Македонци.

„Дали Европскиот парламент е неинформиран, или е анти-македонски? Ова се двете единствени можни опции. При бесрамно прикажување на чиста лудост, Европскиот парламент усвои резолуција со која што од Албанија бараат да ги заштити правата на своето „бугарско“ малцинство и тоа во региони во кои што живее македонско население. Па уште и „препорачува, правата на лицата со бугарска националност во областите Преспа, Голо Брдо и Гора законски да се регулираат и спроведат во пракса.“ Европскиот парламент, со оваа ‘бескрајна мудрост’, само и помага на Бугарија во нејзината мисија да го искоренат постоењето на македонското малцинство и на се што е македонско“, велат од ММДЧП.

Од движењето велат дека без дилеми населението во тие области е македонско и дека тоа е факт прифатен од сите, вклучувајќи ги и бројните извештаи за човекови права од страна на Европскиот суд за човекови права, Европската комисија против расизам и нетолеранција, Обединетите нации, американскиот Стејт Департмент, како и меѓународните организации за човекови права.

ММДЧП ги повика европратениците кои што гласаа за резолуцијата да одат и да ги посетат Мала Преспа и Голо Брдо и да поразговараат со локалното население.