!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Топло време со температура до 38 степени


Скопје, 24 јуни, 2017 - 9:34 (META) 

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло, со мала до умерена облачност. Попладне ќе има локален развој на нестабилна облачност со пороен дожд и грмежи. УВ-индексот ќе има вредност 9.

Дневната температурата ќе се движи од 27 до 38 Целзиусови степени.

Во Скопје и околината ќе биде сончево и многу топло, со мала до умерена облачност. Попладне ќе има локален развој на нестабилна облачност со пороен дожд и грмежи. Температурата ќе достигне до 36 степени.

До крајот на месецот продолжува периодот на многу топло време, со максимални температури насекаде над 30, а долж Повардарието и над 35 степени. До вторник во попладневните часови ќе има услови за појава на локален пороен дожд и грмежи.


Џафери ќе се залага за поинтензивна парламентарна соработка со Норвешка


Скопје, 23 јуни, 2017 - 19:31 (META) 

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска на шефот на норвешката дипломатија, Борге Бренде, му заблагодарил за помошта и за поддршката што Норвешка ѝ ја дава на Македонија во процесот на евроатланската интеграција и истакнал дека ќе се залага за поинтензивна парламентарна соработка меѓу двете држави.

Министерот, честитајќи му го изборот на функцијата на претседателот Џафери, ја нагласил подготвеноста за продолжување на блиското партнерство меѓу Република Македонија и Норвешка, за споделување искуства, и ја повторил поддршката кон реформските процеси кои треба да доведат до приближување на државата до Европската Унија и до НАТО.

На средбата биле присутни Соња Мираковска, заменик-координатор на СДСМ и на коалицијата, Ејуп Аљими, координатор на ДУИ, и Африм Гаши, координатор на Беса.


Бренде до Заев: Норвешка ќе ѝ помогне на Македонија на патот кон ЕУ и кон НАТО


Скопје, 23 јуни, 2017 - 17:54 (META) 

Премиерот Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска со шефот на норвешката дипломатија, Борге Бренде, разговараше за состојбата во Македонија и за приоритетите на новата влада.

Заев го информирал Бренде дека новата влада работи посветено на реформите и на демократските вредности. Тој истакнал дека иднината на Република Македонија е во Европската Унија и во НАТО.

На средбата, како што соопштија од кабинетот на премиерот, како особено важни биле нагласени реформите што обезбедуваат владеење на правото и независни институции.

Министерот за надворешни работи Бренде, најави дека Норвешка е подготвена и на конкретно ниво да ги помогне неопходните реформи за Република Македонија, односно да ѝ помогне на земјата во нејзините евроатлантски интеграции. Во тој контекст, Бренде соопштил дека норвешката влада предвидува зголемување на билатералната помош за земјите од регионот, со фокус на стабилноста и на поддршката за нивно членство во ЕУ и во НАТО.


Иванов со шефот на норвешката дипломатија, Бренде, разговарал за политичките случувања


Скопје, 23 јуни, 2017 - 14:54 (META) 

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска го примил министерот за надворешни работи на Норвешка, Борге Бренде, соопштија од претседателскиот кабинет, презентирајќи некои од темите за кои се дискутирало.

Покрај изразувањето подготвеност за унапредување на досегашната соработка, соговорниците разговарале за актуелните политички случувања, како и за безбедносните прашања и за предизвици со кои се соочуваат земјите од регионот, но и за ЕУ. Се зборувало и за продлабочување на политичкиот дијалог.

„Продолжувањето на процесот на проширување треба да биде стратешка цел на ЕУ, независно од внатрешните и од надворешните предизвици со кои се соочува Унијата, а стабилен, безбеден и економски силен Балкан ќе придонесе за стабилноста и за просперитетот на Европа“, посочил претседателот Иванов на средбата, истакнувајќи дека Република Македонија треба што поскоро да ги почне преговорите за членство во ЕУ.

На средбата, како што се вели во соопштението од претседателскиот кабинет, станало збор и за мигрантите и за безбедносните ризици.

„Не само нашата држава и регионот, туку и Европа и целиот свет се соочуваат со сериозни предизвици. Бегалската и мигрантската криза, тероризмот и безбедносните ризици, сè поголемата нетолерантност и непочитување на различностите, непочитувањето на меѓународното право, се само дел од предизвиците што бараат тесна соработка и глобални одговори“, порачал македонскиот претседател.


ВМРО-ДПМНЕ: Ние не сме Срби ниту Бугари, престанете со негаторскиот однос


Скопје, 22 јуни, 2017 - 15:46 (META) 

„Престанете со негаторскиот однос кон Македонија. Престанете да нè навредувате. Ние не сме ниту Срби, ниту србомани, а уште помалку антибугари. Ние сме Македонци. Престанете сите кои се чувствуваат како Македонци да ги нарекувате Срби или србомани или да ги обележувате како непријатели на Бугарија“, порача денеска ВМРО-ДПМНЕ, преку две прес-конференции на пратениците Крсто Јовановски и Зоран Илиоски.

„Македонија не навредувала ниту, пак, омаловажувала никого. Јавните настапи на Зоран Заев во Софија ја отворија Пандорината кутија. Зоран Заев кажа дека Македонија го затворала поглавјето на национализам и на омраза. Ваквиот негов настап беше поздравен и пофален и од европратеникот Џамбаски и од директорот Димитров. Џамбаски срамно ја нарече Македонија творба на Kоминтерната и плод на српската пропаганда, а Димитров целата посета ја протолкува како историска бидејќи со реализација на договорот се укинувал македонизмот и се одело во насока на формирање втора бугарска држава“, порача пратеникот Крсто Јовановски.

Тој рече дека Македонија не е плод на српската пропаганда ниту, пак, творба на Коминтерната.

– Децата во Македонија мора да учат македонска историја и не смее да им се наметнува никаква туѓа. Македонската историја е само  македонска. Таа е автономна и автохтона. Исто како и Илинденското востание – рече Јовановски.

Илиоски праша дали Македонија со новата власт ќе ги менува учебниците по историја и на кој јазик ќе се потпишува договорот за добрососедство.

– Овие прашања го вознемируваат македонскиот народ. Овие прашања заслужуваат одговор. На кој јазик ќе се потпише договорот со Бугарија и дали Бугарија ќе го признае македонскиот јазик и македонскиот народ? Дали ќе стои во договорот дека Македонија има своја, автохтона историја? Дали во договорот ќе има реципроцитет во однос на обврските на двете страни? Градењето на добрососедски односи не подразбира уривање на сопствените државни и национални интереси. За жал, Зоран Заев продолжува да манифестира основно непочитување кон сопствениот народ јазик и историја – порача Илиоски.


Шекеринска – Алтхаузер: Македонија треба да биде таму каде што припаѓа – во НАТО и во ЕУ


Скопје, 22 јуни, 2017 - 14:37 (META) 

Со реализацијата на реформските зафати, во областа на владеењето на правото, слободата на медиумите и контролата на извршната власт, за краток период ќе покажеме дека на Македонија ќе може да се гледа како на земја која повторно ја воспостави суштината на демократските принципи. Ова го истакнала министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, на денешната средба со амбасадорката на Германија во земјава, Кристине Алтхаузер.

Шекеринска, како што соопштуваат од нејзиниот кабинет, се заблагодарила за континуираната поддршка од Германија на патот кон полноправно членство на Македонија во НАТО и процесите за реформи и за модернизација на вооружените сили.

„Министерството за одбрана е посветено на членството во НАТО како наша стратешка цел, а ќе работи и на унапредување на транспарентноста на институцијата и процесот на модернизација на Армијата на Република Македонија“, додала министерката за одбрана.

Алтхаузер, на средбата истакнала дека Германија недвосмислено ја поддржува интеграцијата на Македонија во евроатлантските организации.

„Македонија треба да биде таму кај што припаѓа – интегрирана во НАТО и во Европската Унија“, порачала германската амбасадорка.


Заев – Радев: Македонија и Бугарија делат иста визија за регионот


Софија, 20 јуни, 2017 - 18:28 (META) 

„Република Македонија и Република Бугарија делат иста визија за регионот, интеграција во европските и во евроатлантските структури и среќен сум што постои свесност и одговорност од двете страни за постигнување напредок“, истакнал премиерот на Македонија, Зоран Заев, на средбата со бугарскиот претседател, Румен Радев, во Софија.

Заев, како што соопшти неговиот кабинет, на средбата ја нагласил цврстата определба на Македонија, низ реформски процеси и развивање на добрососедските односи, да го осигури патот на земјата кон стратешките цели – членството во Европската Унија и во НАТО.

„Во таа насока очекувам поддршка од нашиот сосед Бугарија за европските перспективи на Македонија, по преземањето на претседателството со ЕУ во јануари 2018“, рекол Заев.

Претседателот на Бугарија на средбата констатирал дека развојот и напредокот на Македонија се важни за балканскиот регион и за Европската Унија и, како и бугарскиот премиер Бојко Борисов претходно, ја потврдил поддршката на Бугарија за членство на земјава во ЕУ и во НАТО.

Заев и Радев се согласиле дека преку „искрена и реална заемна почит и доверба и зрели политики на меѓусебна отвореност се отвора простор за соработка на политичко ниво, но и во други важни области за граѓаните на двете земји, што дополнително ќе ги зближи и ќе ги развива добрососедските односи“.

Македонскиот премиер на средбата соопштил дека земјава има интерес за отворање нови гранични премини со Бугарија, кои треба да ја олеснат комуникацијата меѓу луѓето од двете држави. Посочени биле и можности за инфраструктурно поврзување, во областа на трговската размена и во културата.

Заев по средбата со Радев го посетил Археолошкиот музеј на Бугарија. Претходно тој и премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, заеднички се поклонија пред споменикот на цар Самоил во Софија.


Заев од Софија: Договорот за добрососедство ќе го потпишеме на Илинден во Македонија


Софија, 20 јуни, 2017 - 13:02 (META) 

Премиерот на Македонија, Зоран Заев, и неговиот домаќин, бугарскиот премиер Бојко Борисов, денеска во Софија разговарале за приближувањето на ставовите на двете земји околу договорот за добрососедство, кој како што изјавил Заев по средбата, ќе биде потпишан на 2 август, односно на празникот Илинден, кој заеднички ќе биде чествуван во Македонија, пренесува бугарската агенција БГНЕС.

– Разговаравме за приближувањето на ставовите на двете земји во врска со договорот за добрососедство, останува уште многу малку и заедно ќе го чествуваме Илинден во Македонија на 2 август. Се договоривме тогаш да го потпишеме договорот за меѓусебно разбирање. Премиерот Борисов ќе ја посети Македонија и ќе се поклони пред спомениците на нашата заедничка историја. Првпат тоа ќе го направиме денеска, кога ние ќе се поклониме пред споменикот на цар Самоил во Софија – изјавил Заев.

Македонскиот премиер истакнал дека на средбата со Борисов било договорено градоначалниците на Софија и на Скопје да именуваат по една улица по имињата на покојните претседатели на двете земји, односно во Скопје да има улица што ќе го носи името на Жељу Желев, а во Софија – на Борис Трајковски.

Заев на прес-конференцијата по средбата со Борисов, нагласил дека „нашиот прв сосед има огромна желба да ѝ помогне на Македонија за интеграцијата во НАТО и во Европската Унија и дека на состанокот било разговарано за помошта и за поддршката што Бугарија може да ѝ ја даде на Македонија во процесот на интеграциите.

– Денеска Македонија затвора едно поглавје на национализам и отвора друго на европската иднина. Ние имаме потреба од помош и од поддршка и Бугарија тоа го прави – рекол Заев.

Тој додал дека Бугарија е на врвот по искористеноста на ЕУ-фондовите и дека ова искуство на истичниот сосед ќе биде од голема корист за Македонија на нејзиниот пат кон ЕУ.

– Побаравме да ни помогне со своето искуство во оваа сфера. Искуството што го има Бугарија ќе биде од голема корист за нашите перспективи, за солидарноста во европското семејство. Посакуваме да отвориме преговори со Европската Унија и сакаме да станеме членка на НАТО. Пријателска Бугарија ќе ни биде од голема помош – нагласил Заев.


ОМД: Мора да се заштитат името и идентитетот


Вашингтон, 20 јуни, 2017 - 11:01 (META) 

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) порача дека континуирано ги поддржува напорите на Република Македонија за влез во ЕУ и во НАТО, но не по цена на промена на името. Проблемот за спорот оваа организација на иселениците го гледа во Грција.

„Со децении, Грција е главната пречка во барањата на Македонија за поголема регионална стабилност и безбедност. Низ годините, Македонија докажа дека е подготвена да се справи со грчкиот проблем, особено со менување на своето знаме и со реафирмирање на мировната намера во нејзиниот Устав, а во обид за помирување. Сите овие чекори на добра волја не дадоа резултат, бидејќи Грција покажа неразбирлива нефлексибилност во поглед на аспирациите на Македонија во насока на обезбедување заслужено членство во НАТО и во ЕУ, но особено кон напорите за меѓународно признавање на нашето уставно име“, стои во соопштението за јавноста.

Како што велат од ОМД, македонските водачи мора да го почитуваат уставното име и да го заштитат, а организацијата на дијаспората нема да поддржи референдум за промена на името.

„Македонските лидери имаат апсолутна должност да го почитуваат уставното и вистинското име на нашата татковина, Република Македонија. ОМД нема да го признае, ниту да го поддржи „заемното прифатливо решение“ – еуфемизам за промена на името – ниту напорите на кој било политички субјект во Македонија за спроведување референдум за прифаќање компромисно име договорено со преговори. Името на Македонија е длабоко врежано во сржта на нашиот идентитет и тоа е составен дел од нашата вековна борба за самоопределување и за суверена независност. Тоа не е нешто за што смее да се преговара преку практична политика и дипломатија“, порачува организацијата.


Димитров за „То вима“: Нерешавањето на спорот за името ја загрозува регионалната безбедност


Атина, 18 јуни, 2017 - 19:51 (META) 

„Спорот за името е долгогодишен. Иако во суштина тоа е билатерално прашање, последиците од негово нерешавање, како што се гледа во последно време, може да ја загрозат регионалната стабилност“, вели македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров во интервју за грчкиот весник „То вима“.

Тој нагласува дека Република Македонија предолго е оставена во чекалница пред заклучените врати на НАТО и на ЕУ поради наметнатата политичка блокада и покрај одлуката на Меѓународниот суд за правда и оти „тоа за возврат ја отвори вратата за демократска криза во земјата“. Вели дека и Македонија има направено грешки, но дека треба да се оди напред.

– И ние, очигледно, имаме направено свои грешки. Сите треба да ја научиме лекцијата. Категорично сум убеден дека треба да ја искористиме ситуацијата и позитивниот моментум. Да ги употребиме за суштинско преосмислување на нашиот однос. За Грција прашањето е каков сосед би сакала да има? За Република Македонија прашањето е каков сосед би сакала да биде? Сакаме да бидеме блиски пријатели на Грција врз основа на заемно разбирање, почитување и заеднички интереси. Ако тука постапиме правилно, сигурен сум дека и двете држави ќе бидеме запишани во историјата со светли букви – истакнува Димитров.