!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

Попоски: Колку би било убаво Плевнелиев да беше како Желев пред 25 години


Скопје, 22 јануари, 2017 - 15:22 (META) 

Пред 25 години, првото признавање на независна и суверена Република Македонија дојде од Софија, а „потоа следеа сите други пријателства“, напиша денеска министерот за надворешни работи во оставка, Никола Попоски, на својот фејсбук-профил, изразувајќи „благодарност до Бугарија од Македонија“.

Попоски вели дека тогашниот претседател на Бугарија, Жељу Желев, имал демократско чувство и почит кон волјата на македонските граѓани, додавајќи дека било убаво таква широчина да покажел и доскорешниот бугарски претседател, Росен Плевнелиев.

„…(Жељу Желев н.з.) даде недвосмислена поддршка во тешки моменти за сосед како нас. Голем човек несомнено, кој ја заслужува сета наша почит. Тоа беа други времиња, други луѓе. Колку би било добро и оној кој до вчера ја имаше истата функција, Плевнелиев, да ја имаше истата широчина, визија и почит за волјата на граѓаните на соседна држава. Да покаже сила и мудрост и да одбере пораки на мир, подавање рака и одлучна поддршка за сите да бидеме во европското семејство час поскоро. Тоа сигурно е покорисно отколку гонење митови, креирање лажни закани и поттикнување фобии. На крајот на денот, сите сме луѓе кои сакаат спокојство, благодет во живеењето и почит од ближните. Баш такви какви што сме“, пишува Попоски на „Фејсбук“ и нагласува дека „лидерите се за да ни го покажат патот што нè води во тој правец и да нè поврзат“.

Република Бугарија на чело со тогашниот претседател Жељу Желев прва ја призна Македонија под нејзиното уставно име на 15 јануари 1992 година.

Росен Плевнелиев функцијата претседател на Бугарија ја извршуваше до денеска, кога должноста ја презеде новоизбраниот бугарски претседател Румен Радев.

Плевнелиев во своето последно интервју како претседател на Бугарија рече дека „Македонија треба да влезе во Европската Унија, но не и македонизмот“.


МНР за „Мета“: Дачиќ се плаши изливите на шовинизам да ги насочи кон големите сили


Скопје, 21 јануари, 2017 - 12:10 (META) 

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, се плаши своите изливи на шовинизам да ги изрази кој најголемите сили кои го признаа Косово, па затоа се конфротира со најмалите земји во Европа, велат за „Мета“ од Министерството за надворешни работи на Македонија, по последната изјава на шефот на српската дипломатија во која се прашува зошто Република Македонија членува во меѓународни организации под референца, а не под уставно име.

„Да го прашаме Дачиќ зошто вака не се пресметуваат со сите земји што го признаа Косово, како САД, Германија, Велика Британија, традиционално пријателската Франција, со Италија со која имаат заеднички седници на влада итн. Да ги прашаме зошто не направат исти гестови кон стотина земји во светот што го признаа Косово и зошто со колегите од сите овие земји Дачиќ остварува средби? Зошто преговараат со Европската Унија, каде повеќе од 80 отсто од земјите го признаа Косово? Зошто се труди да има добри државни и лични пријателски односи со Меркел, Оланд, Меј и со нивните министри за надворешни работи, земји кои во првата група го признаа Косово? Зошто токму сега, пред претседателските избори во Србија, му текна да се конфронтира само со најмалите земји во Европа, како Македонија или Црна Гора? Дали, можеби, Дачиќ се плаши истите негови изливи на шовинизам да ги изрази кон другите 134 земји, а особено кон најголемите сили? Дефинитивно, Дачиќ може да најде и подостоинствен начин да им се претстави на српските гласачи“, коментираат од македонското МНР.

Дачиќ вчера, по повод барањето на македонското МНР да не се користи референцата БЈРМ на патарините, затоа што е навредлива, изјави дека и за Србија е навредливо користењето на називот „Република Косово“. Тој притоа праша зошто Македонија не ги напушти Обединетите нации, Советот на Европа, ОБСЕ и состаноците со ЕУ, каде фигурира под референцата БЈРМ.

– Зошто седат под тоа име, а сега им е проблем признаницата на која истото го пишува? Србија не го сменила својот став за признавање на Македонија, но и за Србија е навредливо и срамно кога тие велат „Република Косово“ – рече Дачиќ.

Шефот на српската дипломатија на почетокот од годинава во интервју за новинската агенција „Бета“ рече дека Србија згрешила што ја признала Македонија под уставното име, бидејќи Македонија ја признала независноста на Косово. Тој рече дека во билатералните односи со Скопје ќе го употребува уставното име, но дека мултилатерално ќе ја користи кратенката БЈРМ, која ја употребуваат ЕУ и ОН.


Турција го укина договорот за признавање на македонските дипломи


Анкара, 21 јануари, 2017 - 11:56 (META) 

Турција го поништила договорот со Македонија за меѓусебно признавање на македонските дипломи на сите образовни нивоа, јавува „Алсат М“. Одлуката веќе била објавена во службен весник во Турција, а се однесува на договорот потпишан меѓу двете земји на 6 јули 1998 година, со кој Турција и Македонија воспоставија признавање на дипломите на сите нивоа на средно и на високо образование.

Одлуката, која била донесена на состанокот на Советот на министри на Турција на 12 декември минатата година, била потпишана од претседателот на земјата, Реџеп Таип Ердоган, и стапува на сила на 11 февруари 2017 година.

„Договорот потпишан на 6 јули 1998 година во Скопје, меѓу Република Турција и Република Македонија со број 98/11600, кој стапи на сила на 12 јули 1998 година во врска со признавање на дипломите за средно образование, високо образование, магистратури и докторати, од денот 11 февруари 2017 година, се укинува. Врз основа на предметот со протоколарен број 11494949, од 22 ноември 2016 година на Министерството за надворешни работи и според Законот 244, член 3, со датум 31 мај 1963 година, оваа одлука е донесена на состанокот на Советот на министрите на 12 декември 2016 година“, било наведено во документот, објави „Алсат М“.

Од властите во Скопје засега нема официјална реакција во врска со одлуката на Анкара.

Министерот за образование и наука на Македонија, Пиштар Љутвиу, за телевизијата кратко изјавил оти не верува дека има причина за раскинување на договорот.

Порталот СДК пишува дека одлуката на властите во Анкара предизвикала вознемиреност кај македонските студенти во Турција, но и кај турските во земјава.


Дачиќ: Ако ви е навредливо БЈРМ, зошто седите во ОН, ЕУ, ОБСЕ и во Советот на Европа?


Белград, 20 јануари, 2017 - 17:22 (META) 

За Србија е навредливо користењето на називот „Република Косово“, изјави денеска шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, по повод барањето на Министерството за надворешни работи на Македонија да не се користи референцата БЈРМ, затоа што е навредлива.

– Ние бараме обостран коректен однос. Ако веќе протестираат поради признаницата за патарина, што би требало ние да направиме поради нивното признавање на Косово и гласањето во УНЕСКО – изјави Дачиќ за „Вечерње новости“.

Дачиќ, исто така, праша зошто Македонија не ги напушти Обединетите нации, Советот на Европа, ОБСЕ и состаноците со ЕУ, каде фигурира под референцата БЈРМ.

– Зошто седат под тоа име, а сега им е проблем признаницата на која истото го пишува? Србија не го сменила својот став за признавање на Македонија, но и за Србија е навредливо и срамно кога тие велат „Република Косово“ – рече Дачиќ.

Дачиќ на почетокот од годинава во интервју за новинската агенција „Бета“ рече дека Србија згрешила што ја признала Македонија под уставното име, бидејќи Македонија ја признала независноста на Косово. Дачиќ рече дека во билатералните односи со Скопје ќе го употребува уставното име, но дека мултилатерално ќе ја користи скратеницата БЈРМ, која ја употребуваат ЕУ и ОН.

Во меѓувреме, српското јавно претпријатие „Путеви Србије“ за „Мета“ соопшти дека референцата БЈРМ се користи веќе цел месец и оти системот за наплата е во фаза на тестирање. Тие истакнаа дека од утре, наместо „Владичин Хан – граница са БЈРМ“, на сметките ќе стои релација Левосоје – Прешево.


Од утре Србија ја брише БЈРМ од патарините, велат за „Мета“ од „Путеви Србије“


Скопје, 20 јануари, 2017 - 16:51 (META) 

Македонија веќе цел месец фигурира со ознаката БЈРМ на сметките од патарините во Србија, соопштија за „Мета“ од српското јавно претпријатие „Путеви Србије“.

„Во однос на Вашето прашање, поврзано со натписот на признаницата за наплата на патарина на делница од автопатот кај Прешево, Ве известуваме дека системот за наплата на патарините на наведената делница е пуштен во употреба пред еден месец и сè уште е во фаза на тестирање. За Ваша информација, од утре, 21 јануари 2017 година, на признаницата ќе стои релација Левосоје – Прешево“, соопштија од „Путеви Србије“.

Министерството за надворешни работи на Македонија, откако во вторникот „Мета“ побара одговор дали имаат информација дека на српските патишта фигурираме како БЈРМ и од кога на српските патарини се користи скратената референца, денеска излегоа со соопштение во кое се наведува дека веднаш реагирале до властите во Белград и побарале итна корекција.

„Oваа недоследност треба веднаш да биде коригирана. Веруваме дека ваквата провокација која ги навредува чувствата на македонските граѓани не е одраз на добрососедство. Несоодветно и срамно е да се именуваме на навредлив начин како соседи“, велат од МНР, и додаваат дека користењето на референцата и на кратенката од референцата наместо уставното име на Република Македонија e во спротивност со воспоставените дипломатски односи меѓу Македонија и Србија.


МНР бара Белград итно да го отстрани називот БЈРМ од сметките на патарините


Скопје, 20 јануари, 2017 - 13:08 (META) 

Македонското Министерството за надворешни работи побарало од властите во Белград итно го сменат именувањето на нашата земја на фискалните сметки на патарините во Србија, соопштија од МНР.

„Министерството за надворешни работи на Република Македонија по дипломатски пат побара итна корекција на именувањето на Република Македонија од страна на државните органи во Република Србија“, стои во соопштението, кое доаѓа по појавата на именување на Република Македонија со референцата и со кратенката од референцата на патарините во Србија.

Од МНР наведуваат дека користењето на референцата и на кратенката од референцата наместо уставното име на Република Македонија e во спротивност со воспоставените дипломатски односи меѓу Македонија и Србија.

„Oваа недоследност треба веднаш да биде коригирана. Веруваме дека ваквата провокација која ги навредува чувствата на македонските граѓани не е одраз на добрососедство. Несоодветно и срамно е да се именуваме на навредлив начин како соседи“, велат од МНР.

Пред неколку дена на „Твитер“ се појави фотографија од сметка изадена на српската патарина во Прешево, на која за Македонија е наведено БЈРМ.

„Мета“ во вторникот побара одговор и од српското јавно претпријатие ЈП „Путеви Србије“ од кога Македонија на фискалните сметки фигурира како БЈРМ, но засега сè уште нема добиено одговор на испратеното прашање.


Гарет: Македонија во 2027 година ќе има жена премиер и ќе биде во ЕУ и во НАТО


Скопје, 18 јануари, 2017 - 15:53 (META) 

Британската амбасада во Скопје преку социјалната мрежа „Фејсбук“ почна кампања насловена „Македонија 2027“, преку која сака да слушне од граѓаните каде ја гледаат земјата за десет години, што би сакале земјата да постигне.

Свој поглед на иднината на Македонија, прв даде британскиот амбасадор, Чарлс Гарет, кој предвидувањата ги претстави преку личниот дневник, напишан „на 26 август 2027 година“.

Гарет, таму предвидува дека во 2027 година, Македонија:

  • ќе има жена премиер;
  • ќе биде една од економски најперспективните земји во регионот;
  • ќе биде земја со најиновативен економски развој на кој многумина ќе завидуваат;
  • ќе биде еден од водечките фактори за стабилност;
  • судскиот систем ќе биде целосно независен;
  • ќе се почитува владеењето на правото;
  • во 2020 година ќе го реши спорот за името со Грција;
  • ќе стане дел од Европската Унија и од НАТО.

„Ова не се научни анализи или предвидувања. Сепак, претставува важна дебата. Кажете ни ги вашите мисли! #Macedonia2027“, стои во објавата на амбасадата на „Фејсбук“.

„Неверојатниот напредок во последните десет години доаѓа од посветеноста и од обврските што ги презеде владата која победи на изборите во декември 2016 година. Тие избори, според политичките лидери, беа првиот чекор за излез од кризата. Новата влада ја зграби можноста со својот визионерски план, насловен „Македонија: Национална стратегија за сите наши граѓани“, стои во записот на Гарет од иднината.


Oблачно со врнежи од снег и со температура до 4 степени


Скопје, 18 јануари, 2017 - 9:38 (META) 

Времето денеска ќе биде облачно со врнежи од снег. Претпладне врнежите ќе бидат послаби и локални, а попладне, почнувајќи од запад, ќе се интензивираат. Најобилни ќе бидат кон крајот на денот и во текот на ноќта во западните и во јужните делови од земјава. Во крајните југоисточни делови, врнежите ќе бидат од дожд и од снег. Ќе дува слаб до умерен, повремено засилен ветер од северен и од североисточен правец, што ќе услови можна појава на снежни навеви. Дневната температура ќе биде во интервал од минус 1 до 4 Целзиусови степени.

Во Скопје и во околината ќе преовладува облачно со повремени врнежи од снег, во текот на денот послаби, а пообилни кон крајот на денот и во текот на ноќта.

Утринава најстудено било во Маврово каде се измерени минус 6 Целзиусови степени, во Ѓуриште, Пожаране и во Крушево минус 4, Крива Паланка, Берово и Лазарополе минус 3, Скопје, Куманово, Тополчани и Претор минус 2, Тетово и Прилеп минус 1, Демир Капија, Битола, Виница и Штип нула, а во Струмица, Охрид, Гевгелија и во Дојран измерени се 2 Целзиусови степени.
Од УХМР соопштуваат дека во текот на денот и на ноќта ќе дојде до зголемување на снежната покривка за околу 15 до 20 сантиметри.

И утре нè очекува слично време, а од петок се најавува стабилизирање на времето и намалување на облачноста.


Бугарија и Македонија планираат да ги здружат своите пазари за електрична енергија


Софија, 17 јануари, 2017 - 17:15 (META) 

Бугарската независна енергетска берза се надеваат дека до почетокот на февруари ќе попише преддоговор за соработка со Македонија, јавува дописничката на „Мета“ од Софија.

– Бугарија и Македонија размислуваат да ги здружат своите пазари за електрична енергија – изјави извршниот директор на Бугарската независна енергетска берза, Константин Константинов.

Претставници на македонската електродистрибутивна мрежа и на македонската Регулаторна комисија неодамна одржаа средба со своите бугарски колеги и со Бугарската независна енергетска берза, на која било разговарано за можноста за поврзување на пазарите.

Од Бугарската независна енергетска берза се надеваат дека ќе попишат преддоговор за соработка со Македонија до почетокот на февруари. Договорот ќе ги прецизира конкретните чекори и рокови за потенцијалното идно поврзување.


Ахмети му заблагодари на Река за охрабрувањата од Тирана


Скопје, 17 јануари, 2017 - 16:47 (META) 

Лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети, и албанскиот амбасадор во Македонија, Фатос Река, денеска разговараа за политичките случувања во земјава и во регионот по изборите на 11 декември, соопштија од ДУИ.

„Ахмети го запозна амбасадорот Река дека продолжуваат интензивните консултации со партиските тела, со интелектуалци и со претставници на граѓанското општество и на меѓународната заедница, на дневна основа“, соопшти ДУИ.

Ахмети истакнал дека изјавата на албанските политички партии е заеднички производ од нивните изборни платформи и изразил уверување дека било искрено и конструктивно охрабрувањето од Тирана и од Приштина за тоа внатрешно постигнување.