Намалена видливост на Стража, можна појава на одрони


Скопје, 10 декември, 2018 - 9:31 (META) 

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по влажни коловози, на некои повисоки места во западните делови од државата со остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на нашите дежурни екипи, известуваат од „Македонија Пат“.

Врнежи од снег во раните утринските часови се забележани на Попова Шапка, Страцин, планинскиот превој Стража и во Маврово.

Намалена видливост поради појава на магла од 20 – 30 метри има на планинскиот превој Стража.

На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони.

Од ЈП „Македонија Пат“ апелираат на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот.


Намалена видливост поради магла во Делчево и Стојмирово


Скопје, 5 февруари, 2018 - 18:20 (META) 

Поради магла намалена видливост од 30 до 50 метри има во Делчево и Стојмирово.

Од „Македонија пат“ соопштуваат дека на останатите патишта низ државата сообраќајот се одвива тековно по наместа влажни коловози.

На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони.


Коловозите влажни, „Македонија пат“ препорачува внимателно возење


Скопје, 18 декември, 2017 - 19:02 (META) 

Сообраќајот низ Македонија се одвива тековно, по влажни коловози, а во западниот дел на државата наместа со остатоци од кашест снег.

Како што информира јавното претпријатие „Македонија пат“, снег со слаб интензитет врне кај Крива Паланка, Стража, Маврово и Дебар. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. Се препорачува внимателно возење и прилагодување на брзината кон условите на патот.

Од „Македонија пат“ велат дека дежурни екипи се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.


Владата на денешната седница донела одлуки поврзани со спроведување на планот „3-6-9“


Скопје, 9 август, 2017 - 17:35 (META) 

Владата денеска ја одржа 22. седница, на која биле донесени одлуки поврзани со спроведување на планот „3-6-9“, а се од интерес на локалната самоуправа и се однесуваат на енергетиката, информираат од владината прес-служба.

„На денешната седница, Владата ја донесе уредбата за методологија за распределба на приходите од данокот на додадена вредност (ДДВ) по општини за 2018 година. На седницата беше истакнато дека оваа уредба спаѓа во делот на оние документи кои се од особена важност за рамномерниот развој на општините, како дел од стратешките определби на Владата“, се вели во соопштението.

На предлог на Министерството за внатрешни работи, Владата денеска ја разгледала и ја усвоила информацијата за потребата од подготвување стратегија за зајакнување на капацитетите за водење финансиски истраги и конфискација на имот, со акционен план за нејзино спроведување.

Владата ја разгледала и информацијата за решавање на проблемите во Јавното претпријатие за државни патишта и во „Македонија пат“, а биле разгледани и усвоени извештаи за работењето на повеќе јавни претпријатија.

На седницата било одлучено да се формираат работни групи за да се подготви нацрт-текст за нов закон за енергетика.


УЈП ја објави новата листа на должници


Скопје, 11 мај, 2017 - 10:53 (META) 

Управата за јавни приходи (УЈП) ја објави петтата листа на должници за долгови доспеани до 31 јануари и за неплатени долгови до 30 април врз основа на данок на додадена вредност (ДДВ), данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини.

На листата се компании, јавни претпријатија и физички лица.

„Македонија пат“ е едно од јавните претпријатија што за неплатен данок на добивка и за ДДВ должи околу седум милиони евра.


УЈП ја објави новата листа на даночни должници


Скопје, 11 април, 2017 - 10:51 (META) 

Управата за јавни приходи (УЈП) ја објави новата листа на должници на која се наоѓаат 4.251 фирма и физички лица кои имаат долгови доспеани до 31 декември 2016 година и неплатени до 31 март 2017 година врз основа на данок на додадена вредност (ДДВ), данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини.

Најголем должник на листата со 11,1 милиони евра е охридски „Отекс“, кој не платил данок на додадена вредност и данок на добивка.

На листата се и голем број јавни претпријатија, како, на пример, „Македонија пат“ кое должи околу осум милиони евра.

„Македонската радио-телевизија“ должи 1,4 милиони евра.


Патот до Драгоево и до Селце четврти ден непрооден


Штип, 9 јануари, 2017 - 16:05 (META) 

Жителите на двете штипски села Драгоево и Селце веќе четврти ден се завеани од снегот, кој на места, поради наносите, е со висина до еден метар. На помош е повикана механизацијата на „Македонија пат“, која денеска го расчистува патот. Се очекува до крајот на денот селата да бидат пристапни.

Во делови околу Штип има наноси од снег високи и до четири метри. Ветерот кој почна да дува по престанувањето на снежните врнежи, и понатаму прави проблем на сообраќајот. Дотраената механизација е дополнителен проблем.

Одговорниот за надзор во „Македонија пат“, Мите Митков, вели дека Штип и Свети Николе биле најпогодени од првиот снежен бран.

– Да не беше ветерот на територија на Штип и на Свети Николе, патиштата ќе беа целосно расчистени – изјави Митков.

Снежното време ги наполни болниците и лекарските ординации. Повеќе од 1.050 заболени од грип се регистрирани во Штип, а седум пациенти се хоспитализирани со скршеници. Најлошо на снегот поминале делчевци. Со скршеници на раце или нозе завршиле 15 жители на Делчево.


Сообраќајот се одвива отежнато со забрана за товарни возила на Плетвар и на патот Маврово – Дебар


Скопје, 8 јануари, 2017 - 10:29 (META) 

Сообраќајот на државните патишта се одвива отежнато, во зимски услови, по влажни коловози со остатоци од снег по интервенција на екипите на „Македонија пат“.

Забрана за движење на тешки товарни возила има на планинскиот премин Плетвар, како и на патниот правец Маврово – Дебар.

Затворени за сообраќај се патиштата кон селата Герман, Гошинце и Алешевце, а поради наноси од снег во прекин е сообраќајот на патниот правец Прилеп – Витолиште.

Сообраќајот отежнато се одвива на патниот правец Куманово – Крива Паланка поради наноси од снег.

Патниот правец Свети Николе – Куманово, кој беше во прекин поради снежни наноси, од 4.50 часот е прооден за сите видови возила.

АМСМ препорачува задолжително да се носи зимска опрема во возилата, внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и во засеците можна е почеста појава на одрони, особено на патните правци: Кочани -Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен, а на граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.


Забрана за тешки товарни возила на Маврово, Ѓавато и кон Деве Баир


Скопје, 7 јануари, 2017 - 12:31 (META) 

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, на места со остатоци од снег по интервенцијата од „Македонија пат“, соопштуваат од претпријатието.

Забрани за сообраќај за тешки товарни возила има на планинските превои Маврово, Ѓавато, и на патниот правец Крива Паланка – граничен премин Деве Баир, а укината е забраната за Стража и за Плетвар.

Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.

Од ЈП „Македонија пат“ апелираат на внимателно возење и на прилагодување на брзината спрема условите на патот и додаваат дека дежурните екипи се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.


Сообраќајот на државните патишта се одвива отежнато по влажни коловози


Скопје, 7 јануари, 2017 - 9:56 (META) 

Сообраќајот на државните патишта се одвива отежнато, во зимски услови, по влажни коловози со остатоци од снег, по интервенција на екипите на  ЈП „Македонија пат“.

Утринава, околу 7 часот, на патниот правец село Крупиште – Пробиштип е воведена забрана за сите видови сообраќај, а забрани за сообраќај за тешки товарни возила има на планинските превои Стража, Маврово, Ѓавато, патен правец Крива Паланка – граничен премин Деве Баир и патниот правец Велес – Катланово.

На патните правци Штип – Велес и Свети Николе – Куманово е нормализиран за сообраќајот, но останува на сила забраната за тешки товарни возила.

Поради силен ветар и наноси од снег, „Македонија пат“ препорачува ако нема исклучителна потреба, да не се користат делницата Велес – Штип и Кочани, кај Лозово, Сарамзалино и Крупиште, зашто ветерот го носи снегот  на коловозот и целосно ја намалува видливоста.

Сообраќајот на патниот правец Куманово – Крива Паланка кај Младо Нагоричане се одвива отежнато поради наноси од снег на коловозот.

На патниот правец Штип – Кочани, сообраќајот за сите возила се одвива наизменично по една коловозна лента.

АМСМ препорачува исклучително внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и во засеците можна е почеста  појава на одрони.

На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините.