Облачно време, со магла по котлините


Скопје, 28 ноември, 2014 - 9:07 (META) 

Времето денеска ќе биде претежно облачно, со појава на магла во котлините. Минималната температура ќе изнесува 2, а максималната ќе достигне 12 Целзиусови степени.

Во Скопје и во околината ќе биде претежно облачно, со појава на магла. Утринската температура ќе изнесува 4 степени, а дневната нема да надмине 9 Целзиусови степени.


Време: Облачно со магла


Скопје, 11 ноември, 2014 - 8:26 (META) 

Времето во Македонија денеска ќе биде умерено до значително облачно, со магла по котлините и во речните долини во утринските часови. Во текот на денот, маглата ќе се намалува, а ќе дува и слаб југоисточен ветер.

Температурата преку денот ќе се движи од 12 до 17 степени.

Во Скопје слично време, со дневна температура до 16 степени.


Облачно со магла по котлините


Скопје, 10 ноември, 2014 - 8:33 (META) 

Времето денеска ќе биде сончево, со мала до умерена облачност, а по одделни котлини, претпладне, со појава на магла.

Температурата ќе се движи до 19 Целзиусови степени.

Во Скопје и во околината, времето ќе биде сончево, со мала до умерена облачност. Минималмата температура ќе биде шест степени, а во текот на денот ќе достигне 18 степени.

 


Променливо облачно со магла во котлините


Скопје, 5 ноември, 2014 - 8:17 (META) 

Времето денеска ќе биде променливо облачно, со слаб до умерен југоисточен ветер и со појава на магла во котлините и во речните долини.

Утринската температура ќе се движи од еден од девет Целзиусови степени, а максималната дневна температура ќе се движи од 12 до 17 степени.

Во Скопје и во околината се очекува претежно облачно време, со слаб југоисточен ветер. Минималната утринска температура ќе се спушти од четвртиот Целзиусов степен, а максималната дневна ќе го достигне 14. степен.


Магла по котлините, сонце преку ден


Скопје, 4 ноември, 2014 - 9:03 (META) 

Во Македонија во утринските часови ќе има појава на магла и ниска облачност, која некаде ќе се задржи и претпладне. Во текот на денот ќе биде претежно сончево, со локална облачност и со слаб јужен и југоисточен ветер, а во западните предели ќе дува слаб југозападен и североисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од -1°C до 8°C, а максималните дневни температури ќе достигнат до 9°C односно до 17°C.

Во вечерните часови повртоно ќе има појава на магла.

 

Во Скопје, во утринските часови ќе има појава на магла и ниска облачност, која може да се задржи и претпладне, а во текот на денот ќе биде претежно сончево со локална облачност и со слаб југоисточен ветер. Утринската температура ќе се движи околу  5°C, а максималната дневна температура ќе достигне до 14°C.

В среда, во утринските часови ќе има појава на магла и ниска облачност која понекаде ќе се задржи и претпладне. Во текот на денот ќе биде претежно сончево со локална облачност и ветровито. Ќе дува умерен јужен и југоисточен ветер, а во западните предели ќе дува умерен југозападен ветер. Утринската температура ќе се движи од 2°C до 11°C, а максималната дневна температура – од 9°C до 17°C.


Сончево и суво време


Во Македонија денеска ќе биде сончево, со мала до умерена облачност. Претпладне, во котлините ќе има магла и ниска облачност. Ќе дува слаб ветер од југоисточен правец.

Температурата ќе се движи од 10 до 16 степени.

Во Скопје ќе преовладува слично време, со температура до 13 степени.

 


Наутро магла, попладне сонце


Времето претпладне во Македонија ќе биде променливо облачно, со појава на ниска облачност и на утринска магла по котлините и во речните долини. Попладне, облачноста насекаде ќе се намали. Утринската температура ќе се движи од минус три до пет, а дневната од 11 до 17 Целзиусови степени. Во Скопје, претпладне ќе има појава на ниска облачност и слаба магла, а попладне ќе има сончеви периоди. Утринската температура ќе се спушти до четири, а дневната ќе се искачи до 15 степени.

И натаму продолжува период на стабилно и суво време, по котлините и во речните долини со појава на ниска облачност и на слаба утринска магла.