!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

Студено време со магла по котлините


Скопје, 23 јануари, 2017 - 9:18 (META) 

Времето денеска ќе биде стабилно, со ниска утринска температура која на повеќе места ќе се спушти под минус 10 Целзиусови степени. Кон крајот на денот облачноста ќе се зголеми. Претпладне, по oдделни котлини ќе има појава на магла.

Најниската температура ќе се движи до минус 12 Целзиусови степени, а највисоката ќе достигне до 5 степени.

Во Скопје се очекува слично време, со температура од минус 6 до 1 Целзиусов степен. Најстудено утрово е во Берово, каде се измерени минус 16 Целзиусови степени, а најмногу снег има во Маврово, каде снежната покривка е 72 сантиметри.


Денеска променливо облачно, со температура до 7 степени


Скопје, 22 јануари, 2017 - 10:01 (META) 

Денеска времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, а ќе дува слаб ветер од југоисточен правец. По котлините ќе има појава на слаба магла и на ниска облачност.

Утринската температура се движи од минус 12 до минус 3 Целзиусови степени, а дневната ќе биде во интервал од минус 1 до 7 степени.

Во Скопје и во околината се очекува слично време, променливо облачно, со слаб ветер од југоисточен правец. Максималната дневна температура во главниот град ќе се движи околу нула Целзиусови степени.

Метеоролозите најавуваат стабилно време и за утре, а кон крајот на денот и преку ноќта кон вторник се очекува зголемување на облачноста, со повремени врнежи од снег во западните делови од земјава.


Денеска умерено облачно, со дневна температура од минус 3 до 6 степени


Скопје, 21 јануари, 2017 - 9:46 (META) 

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а во одделни котлини претпладне ќе има појава на магла.

Утринската температура се движи од минус 14 до минус 4 Целзиусови степени, а дневната ќе достигне од минус 3 до 6 степени.

Во Скопје денеска ќе биде умерено облачно и студено, со магла во утринските и во претпладневните часови. Дневната температура во главниот град ќе достигне до минус 2 Целзиусови степени.

За време на викендот и во понеделник времето во земјава ќе биде стабилно со ниска утринска температура, која на повеќе места ќе се спушти под минус 10 Целзиусови степени. Претпладне по одделни котлини ќе има појава на магла.


Намалена видливост на Плетвар поради магла


Скопје, 20 јануари, 2017 - 14:38 (META) 

Поради појава на магла, видливоста на планинскиот премин Плетвар е намалена на 100 до 120 метри, се вели во последниот извештај на АМСМ за состојбата на патиштата.

Во него се додава дека сообраќајот на државните патишта се одвива отежнато во зимски услови по влажни коловози, со остатоци од кашест снег. Врнежи од слаб снег има на планинскиот премин Буково.

Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.


Денеска претежно облачно, со температура до 2 степени


Скопје, 19 јануари, 2017 - 9:37 (META) 

Денеска времето во Македонија ќе биде претежно облачно, со повремени слаби до умерени врнежи од снег, особено во источните и во јужните делови од земјата. Во одделни котлини ќе има појава на магла, а ќе дува слаб до умерен ветер од северен и од североисточен правец.

Врнежите од снег во западните делови од земјата претпладне постепено ќе престануваат, а до крајот на денот се очекува да престанат и на исток.

Утринската температура се движи од минус 6 Целзиусови степени до нула, а дневната ќе достигне од минус 2 до 2 степени.

Во Скопје ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од снег кои од пладневните часови ќе престануваат, а ќе дува слаб до умерен ветер од претежно северен правец. Дневната температура во главниот град ќе достигне нула Целзиусови степени.

Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) највисока снежна покривка од 85 сантиметри утрово е измерена во Маврово, во Лазарополе снежната покривка изнесува 62 сантиметри, во Пожаране 61, Ѓуриште – 43, Крушево – 41, Тетово – 38, Берово – 31, Демир Капија – 30, Дебар и Тополчани – 25, Скопје – 22, Куманово – 20, Струмица – 16, Крива Паланка – 14, Претор – 13, Прилеп – 11, Штип – 8, Виница – 4 и во Охрид снежната покривка изнесува 2 сантиметри.


Сообраќајот и понатаму се одвива отежнато, во зимски услови


Скопје, 18 јануари, 2017 - 10:00 (META) 

Забрани за сообраќај за тешки товарни возила утрово има на планинскиот премин Ѓавато, како и на патниот правец Маврово – Дебар, додека од 9 часот сообраќајот на патниот правец Кичево – Гостивар преку планискиот премин Стража е нормализиран за тешки товарни возила, информираат од Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ). Набргу се очекува да се нормализира сообраќајот и во обратен правец, од Гостивар кон Кичево.

Според АМСМ, патниот правец Скопје – Македонски Брод преку природниот резерват Јасен е непрооден.

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по влажни коловози, со остатоци од кашест снег, по интервенција на дежурните екипи од „Македонија пат“.

Магла со видливост до 50 метри има на Плетвар, а снег со слаб интензитет паѓа во Kрива Паланка, Дебар, Ресен, Ѓавато, Пресека, Железнец, Штип, Сарамзалино, Павлешенци, Делчево, Велес, Неготино, Кула и Петровец, додека слаб дожд врне во Удово и во Гевгелија.

Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, на македонската страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

ОД АМСМ препорачуваат исклучително внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.


Пекинг се задушува во смог и во магла


Пекинг, 5 јануари, 2017 - 12:35 (META) 

Во повеќе области во Кина во моментов има големо загадување, а Пекинг е под црвена тревога, највисока од четирите видови тревога што се однесуваат на смогот.

Истовремено во Пекинг е прогласена и жолта тревога поради маглата.

Другите подрачја, особено во Северна Кина се под црвена тревога и поради маглата и поради смогот.

Медиумите објавија снимки на кои се гледа дека смог го прикрива главниот град во толкава мера што се гледаат само врвовите на зградите.

Високото ниво на загадување трае веќе се недели, што доведе до откажување на летови и до воведување забрана за сообраќај.


Сончево и студено време со слаб северен ветер


Скопје, 20 декември, 2016 - 9:07 (META) 

Времето денеска ќе биде сончево со слаб северен ветер, по одделни котлини ќе има услови за појава на слаба магла. Утринската температура ќе се движи од мминус 12 до минус 6 Целзиусови степени, додека дневната ќе биде во интервал од 5 до 13 Целзиусови степени.

Во Скопје и во околината се очекува слично време со утринска температура околу минус 11 Целзиусови степени и дневна до 7 степени.

Утрово, најстудено е во Берово, каде е измерена температура од минус 12 Целзиусови степени, а по него следува Петровец со минус 11 Целзиусови степени.


Времето денеска сончево и релативно топло


Скопје, 10 декември, 2016 - 9:50 (META) 

Времето денеска ќе биде претежно сончево и релативно топло, со слаба утринска магла по одделни котлини. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.

Утринската температура ќе се движи од минус 6 до 2 Целзиусови степени, а дневната од 10 до 16 степени.

Во Скопје и во околината се очекува слично време. Утринската температура ќе се спушти до минус 3 Целзиусови степени, а дневната ќе достигне до 12 степени.

 


Сончево време со температура до 15 степени


Скопје, 9 декември, 2016 - 9:07 (META) 

Времето денеска ќе биде претежно сончево, a кон крајот на денот со мала до умерена облачност. Претпладне по одделни котлини ќе има слаба магла.

Утринската температура ќе се движи од минус 9 до нула Целзиусови степени, а дневната од 9 до 15 степени.

Во Скопје се очекува слично време, со температура до 9 Целзиусови степени.

Утрово најстудено беше во Скопје и во Берово, со минус 8 Целзиусови степени.