Старица прегазена на пат кај Крива Паланка


Крива Паланка, 4 август, 2017 - 15:50 (META) 

Во сообраќајна несреќа вчера претпладнето била усмртена 87-годишна жителка на Крива Паланка, извести СВР Куманово.

Според полицискиот билтен, вчера околу 10.30 часот на магистралниот пат А-2 во Крива Паланка, во близина Осички мост, автомобил „сеат кордоба“ со кривопаланечки регистерски ознаки удрил во 87-годишната С.В., која починала веднаш. Со автомобилот управувал Б.В. (53) од Крива Паланка.

Увид извршиле јавен обвинител и екипа од Полициската станица во Крива Паланка, а по наредба на обвинителот, телото на починатата е дадено за обдукција.


Затворен магистралниот пат Ресен – Битола – Прилеп


Скопје, 13 септември, 2016 - 9:55 (META) 

Магистралниот пат Ресен – Битола – Прилеп кај Битола е затворен за сообраќај поради одрони на патот, а возилата се пренасочуваат низ градот.

Од Автомото-сојузот на Македонија соопштуваат дека сообраќајот на другите државни патишта се одвива без забрани, по суви коловози, соопшти утрово АМСМ.

Обиколницата во Скопје е пуштена за сообраќај во двата правци, но има делови од коловозот кои се оштетени, каде се поставени сообраќајни знаци за регулирање на брзината на движење на возилата.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Особено треба да се внимава низ клисурите, каде постои можност за појава на одрони кои наместа може да го попречат движењето на возачите.


Камион удри во стадо овци на патот Штип – Велес


Штип, 24 декември, 2015 - 17:46 (META) 

Маглата и неприлагодената брзина на каминот во движење им пресудија на 17 овци, кај селото Кадрифаково, на патот Штип – Велес. На местото меѓу населбата Три Чешми и селото Кадрификаво траги од крв и кочење на камионот сведочат за настанот.

Овчарот Исамил Зиберов, кој го водел стадото, вели дека ударот бил силен.

– Имаше магла, а и камионот возеше брзо. Му мафтавме со рацете и се обидовме да го сопреме. Камионот удри во последните овци од стадото кое поминуваше преку патот – вели Зиберов.

Сопственикот ги собираше угинатите овци, додека полицијата вршеше увид. Штетата е процената на околу 2.000 евра, бидејќи овците кои угинале наскоро требало да се објагнат.

Не е првпат во овој дел на магистралниот пат Штип – Велес да страдаат стада со стока. Оваа несреќа е трета за период од четири години.