Во 56 општини ќе се вработат 650 асистенти за инклузија на децата со посебни потреби


Тетово, 28 септември, 2018 - 13:53 (META) 

15 нови асистенти за деца со посебни потреби ќе бидат ангажирани во училиштата во општина Тетово, како дел од проектот кој УНДП го реализира со општината, информираа од УНДП на денешната прес-конференција. Се работи за програма во која е вклучена корисна работа, чија цел е децата со посебни потреби да се вклучат во наставата, односно да се постигне нивна инклузивност во образованието.

– Со ваквите активности сакаме да покажеме колку е важно децата со посебни потреби да се чувствуваат како дел од училиштето. Со оглед на посветеноста на директорите на училиштата и локалната самоуправа, веруваме дека ова ќе биде трајна практика, не само привремено реализирање на проект – изјави претставничката на УНДП во Македонија, Луиза Витон.

Во проектот се вклучени 56 општини, а ќе бидат вработени вкупно 650 асистенти.

– Иако се вработуваат 650 лица, сепак придобивките ќе бидат за илјадници луѓе од повеќето општини во земјата – истакна Витон.

Проектот се реализира во соработка со Министерството за труд и социјална политика и АВРМ.


Еден милион евра за проекти за 30 општини и за осумте плански региони   


Скопје, 12 јуни, 2018 - 15:28 (META) 

Министерот за локална самоуправа, Сухејл Фазлиу и постојаната претставничка на УНДП, Луиза Винтон, денеска го отворија форумот на кој се презентираа условите и критериумите за финансирање на проекти во планските региони и во општините, во рамките на  проектот „Подобрување на општинското управување”, финансиран од Европската унија, во вкупна вредност од 2,4 милиони евра.

– Во рамките на проектот што Министерството го имплементира со УНДП, се финансираат осум проекти во осумте плански региони, a во втората фаза ќе бидат финансирани проекти и во 30 општини, во вкупна вредност од еден милион евра. Денеска, со учество на сите присутни  ги договараме генералните услови за подготовка и избор на првите осум проекти. Целта на Министерството за локална самоуправа е функционални единици на локалната самоуправа и конкурентни плански региони. Преку подобро управување на локално ниво да обезбедиме подобар пристап до услугите и подобар квалитет на живеење за сите граѓани – рече Фазлиу.


Пет општини ќе добијат грантови од 120.000 евра од УНДП


Скопје, 8 февруари, 2018 - 14:21 (META) 

Програмата за развој на ОН, УНДП, денеска потпиша меморандум со градоначалниците на општините Гостивар, Кавадарци, Куманово, Ресен и Струмица за учество во Програмата за грантови за поддршка на партнерство на општините со граѓанските здруженија.

Преку оваа програма ќе се финансираат приоритетни проекти за потребите на жителите на општините, со посебно внимание на ранливите и маргинализираните групи. Во следните две години УНДП во секоја од овие пет општини ќе додели 120.000 евра за грантови, а првите повици се очекува да бидат објавени во март 2018 година, со приоритет на проектите за  ранливите групи, проектите што промовираат родова еднаквост и човекови права, како и зајакнување на социјалната кохезија и заштита на природата.

Програмата предвидува и општините да учествуваат со свои пари во финансирањето на граѓанските здруженија. Проектот е финансиран од Европската Унија со 845.000 евра.


Заев вети владина помош на општините за враќање на долговите


Струга, 1 декември, 2017 - 21:22 (META) 

Премиерот Зоран Заев најави план за помош на општините во справувањето со долговите кои надминуваат 200 милиони евра, упатувајќи порака до градоначалниците да се воздржат од политизација на администрацијата и да применат креативност во надминувањето на предизвиците.

– Може ќе заминете од функцијата посиромашни, но ќе бидете посреќни – рече Заев на Националниот форум за градоначалници, кој се одржува денеска и вчера во Струга. На форумот организиран од Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) во партнерство со Министерството за локална самоуправа и со Министерството за финансии, 79 градоначалници имаа можност да дискутираат со премиерот и со министрите за приоритетите и за потребите на општините.

– Локалните заедници се срцето на развојот и демократијата. Општината е местото каде се создава квалитетот за животот на граѓаните – рече постојаниот претставник на УНДП, Луиза Винтон.

Самуел Жбогар,  шефот на Делегацијата на ЕУ во Скопје, истакна дека патот кон решавање на локалните проблеми е тежок, но води кон подобар живот за граѓаните.

Премиерот Заев најави дека Владата ќе работи заедно со градоначалниците за вистинска децентрализација преку пренесување на надлежностите и обезбедување поголемо финансирање за локалниот развој.

– Не постои причина зошто капиталните инвестиции, на пример, во образованието, да не бидат во рацете на општините или планските региони. Вие подобро знаете каде се потребни парите – рече Заев.


Град Скопје изработи анализа за можностите за намалување на ризикот од поплави


Скопје, 30 ноември, 2017 - 15:01 (META) 

„Анализа на можностите за намалување на ризикот од поплави во Скопскиот Регион“ е името на студијата што Град Скопје ја изработи во соработка со УНДП, а денеска беше презентирана пред јавноста.

– Градот Скопје почнува нова практика во начинот на работењето, во смисла на споделување на резултатите од научните студии со јавноста. Сакам да нагласам дека Градот Скопје и УНДП во декември 2014 година почнаа заедничка реализација на проектот за зголемување на урбаната отпорност на природни катастрофи и на климатски промени, со примена на информатичка технологија, кој сè уште е активен – рече Љубица Јанчева, претседателка на Советот на Град Скопје.

На презентацијата на овој значаен документ присуствуваа и постојаниот претставник на УНДП, Луиза Винтон, како и претставнци од скопските општини, јавните градски претпријатија, министерствата и од научните институции, невладини организации и граѓани.

Во анализата се содржани сите активности, анализи и моделирања во стратегијата за климатски промени, како и сознанијата од поплавите во септември 2016 година во Стајковци и во населените места во близина.

Постојаниот претставник на УНДП, Луиза Винтон, порача дека треба да се работи на намалување на ризиците од поплавите, имајќи го предвид, пред сè, доброто и безбедноста на луѓето, зашто алармот од климатските промени е веќе вклучен.


Собранието се обои портокалово


Скопје, 25 ноември, 2017 - 8:27 (META) 

Собранието на Република Македонија вчеравечер, заедно со голем број знаменитости низ светот, заблеска во портокалово во поддршка на ставањето крај на насилството врз жени и девојчиња, со што беше означен почетокот на глобалната кампања „16 дена активизам против родово базирано насилство“.

На настанот, кој го организираа Обединетите нации и Собранието на Република Македонија, се обратија претседателот на Собранието, Талат Џафери, премиерот Зоран Заев, министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, и постојаната координаторка на Обединетите нации во земјата, Луиза Винтон. Таа, цитирајќи ја изјавата на генералниот секретар на ОН, истакна дека „насилството врз жените во основа се однесува на моќта и ќе сопре само кога родовата еднаквост и целосното зајакнување на жените ќе станат реалност.”

Кампањата „16 дена активизам против родово базирано насилство“ има цел да ја подигне свеста и да поттикне конкретни чекори кои ќе помогнат да се стави крај на насилството врз жените и девојчињата во светот, а се случува секоја година во текот на 16 дена во периодот помеѓу 24 ноември – Меѓународниот ден за елиминација на насилството против жените и 10 декември – Меѓународниот ден на човековите права.

Во текот на овие 16 дена, во земјата ќе се одржат бројни активности кои ќе вклучуваат поддршка од јавни личности од различни сфери, можност сите да постираат свои пораки против насилството за да ја покажат својата поддршка на социјалните медиуми, како и низа дебати и работилници.


Заев – Винтон: Посветени сме на квалитетни кадровски решенија во новата влада


Скопје, 23 мај, 2017 - 12:34 (META) 

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска се сретнал со Луиза Винтон, постојан претставник на Обединетите нации и претставник на УНДП за Македонија.

На средбата била акцентирана потребата Македонија да се врати на европските перспективи и да продолжи да се развива кон интеграција во евроатлантските организации.

– Посветени сме на квалитетни кадровски решенија во сите ресори на новата влада, кои ќе работат демократски и посветено на квалитетот на живот за сите граѓани. Државата брзо ќе биде подготвена да продолжи напред – изјавил Заев.

Тема на разговорот, како што информираат од СДСМ, бил и демократскиот и општествен развој на Македонија, што се отвора со демократските процеси и формирањето на нова реформска влада.

Заев и Винтон разговарале и за потребата од градење на Македонија во правна држава за што, како што било истакнато, биле неопходни судски реформи, како и за економските и социјалните политики, што овозможуваат стабилен и перспективен живот за сите граѓани.


Експертите на ЕУ дале насоки за санирање на штетите од поплавите


Скопје, 15 август, 2016 - 15:57 (META) 

Питер Глерим, лидерот на тимот експерти на Европската Унија кои минатата недела пристигнаа во земјава преку Механизмот на ЕУ за цивилна заштита, на денешниот втор координативен донаторски состанок за поплавите, меѓудругото ги презентирал „советите кои се однесуваат на листата за потреби, геохидролошките проблеми и проблемите со канализацијата, како и начините на кои тие ќе се решаваат и ќе се санираат штетите“ од невремето.

Состанокот, како што соопштуваат од кабинетот на вицепремиерот задолжен за европски прашања, Арбер Адеми, се одржал во Секретаријатот за европски прашања, а на него покрај Адеми и Глерим, учестувала и шефицата на УНДП во земјава, Луиза Винтон.

„Вицепремиерот Адеми истакна дека целта на овој состанок е да се добие појасна слика за целокупната донаторската поддршка која до овој момент е обезбедена од страна на билатералните партнери, за која првично се разговараше на минатонеделниот состанок. Питер Глерим информираше за улогата и поддршката која ја обезбедува Механизмот за цивилна заштита, координацијата на помошта која веќе е добиена и помошта која дополнително ќе пристигне, а ги презентираше и советите кои се однесуваат на листата за потреби, геохидролошките проблеми и проблемите со канализацијата, како и начините на кои тие ќе се решаваат и ќе се санираат настанатите штети“, стои во соопштението од кабинетот на Адеми.

Вицепремиерот на состанокот им се заблагодарил на сите донатори за нивната поддршка и ги охрабрил „редовно да ја пријавуваат помошта која ја донираат, со цел да се добие посеопфатен преглед на донираната помош“.


Ременски: 50 отсто застапеност на жените во политиката до 2020 година


Скопје, 8 март, 2016 - 15:24 (META) 

„Со измените на Изборниот законик на Македонија, се изборивме за 40 проценти застапеност на жените во политичкиот живот и во процесите на одлучување, кандидирање и на избирање на важни позиции. Стратегија на идната влада е континуирано зголемување на тој процент до 50 отсто до 2020 година“, истакна денеска министерката за труд и социјална политика Фросина Ташевска-Ременски, на конференцијата „10 години Закон за еднакви можности на мажите и на жените: финансирање за родова еднаквост и агендата 2030“.

Таа, меѓу другото, истакна и дека синдикалните организации мора да ја почнат борбата за враќање на достоинството и правата на работниците, а преку таа битка да покажат посветеност во борбата за правата на жените.

– Работодавците мора да ги гарантираат правата и условите за работа на бремените жени, работничките со малолетни деца, еднородителските семејства и на повозрасните работнички. Нашата искрена заложба ќе биде воведувањето флексибилно работно време. За жените работнички со навршени 57 години старост ќе овозможиме да добијат неполно работно време од шест часа до навршување на 60 години старост, со задржување на целата плата. За жените работнички со навршени 60 години старост, пак, ќе овозможиме да добијат неполно работно време од четири часа, до исполнување на условот за пензија, односно 62 години старост, со задржување на целата плата – вели Ташевска-Ременски.

Според неа, државата мора да го поттикнува и да го субвенционира учеството на жените во бизнисот.

На конференцијата се обрати и Луиза Винтон, постојана координаторка на Обединетите нации.

Таа истакна дека најголемиот предизвик што постои во Македонија е да се намали јазот што постои меѓу правната, нормативната и реалната состојба во животот.

Според неа, постои разлика од 18-19 проценти во платите меѓу мажите и жените кои ја извршуваат истата работа. Исто така, постои јаз од 30 проценти во учеството на пазарот на трудот меѓу мажите и жените. Тоа што е најголем проблем во државата, според Винтон, е тоа што жените извршуваат најголем дел од работата што се нарекува неплатена, односно грижејќи се за децата и за постарите лица.


Штетите од невремето што го зафати Тетовско сè уште не се санирани


Тетово, 23 јануари, 2016 - 14:02 (META) 

Штетите од поплавите што го зафатија тетовскиот регион на 3 август минатата година, ќе се санираат парарелно со акцискиот план за превенција од нови поплави, изработен од домашни и од странски експерти.

Според градоначалничката на Тетово, Теута Арифи, реализацијата на планот ќе зависи од финансиите што треба да ги одвојат Владата и меѓународните организации.

– Се предвидуваат долгорочни и краткорочни мерки, како урбанизација на средините зафатени од поплавите и проектирање на речните корита, нешто што мора да се направи за Шипковица, за реката што минува таму да не предизвикува толкави проблеми. Во однос на Тетово, неопходно е расчистување и обнова на браните. Мора дa се работи и на подигнување на свеста за правилен однос кон срединатa и нејзина заштита. Но, сето ова мора да се прави по институционален пат, врз основа на проектирање со долгорочни ефекти, а не со привремени парцијални решенија – изјави Арифи.

Вкупната штета од поплавите изнесува околу 23 милиони евра. За санирање на штетите, но и за реализација на акциониот план, помош понудија од УНДП.

– УНДП ќе ги стави на располагање своите ресурси, вклучувајќи ги и финансиските можности за поддршка во реализацијата на овој акционен план. Ова е и во согласност со политиката на Обединетите нации според која, секој долар вложен во спречување на штетите заменува седум долари што се трошат во справувањето со последиците од природна непогода – изјави претставничката на УНДП, Луиза Винтон.

Во големотo невреме што го зафати Тетовско на 3 август минатата година, загинаа пет лица, многу семејства останаа без домови, а земјоделската површина беше целосно поплавена.