!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Двајца мажи со киселина напаѓале минувачи во Лондон


Лондон, 14 јули, 2017 - 10:59 (META) 

Две лица на украден мопед 90 минути дивееле низ Лондон и нападнале пет луѓе со киселина, пренесува „Индепендент“.

Полицијата соопшти дека напаѓачите им фрлале киселина в лице на случајните минувачи, при што еден од нападнатите е потешко повреден.

Мажите кои се возеле на мотор прво нападнале 32-годишен маж, кому по нападот му го одзеле моторот.


Пожар на пазар во Лондон


Лондон, 10 јули, 2017 - 10:55 (META) 

Пожар ноќеска изби во лондонскиот пазар Кемден лок, но нема повредени лица. Засега не се знае причината за пожарот, кој е локализиран, јавуваат британските медиуми.

Лондонските пожарникари на „Твитер“ објавија дека пожарот зафатил три ката и покривот на Кемден лок. Не местото на пожарот имало 10 возила на брзата помош, а 70 пожарникари се бореле со огнената стихија.

Портпаролката на лондонската брза помош соопшти дека добиле повик нешто по полноќ по локално време и дека веднаш се испратени екипи за справување со пожарот. Таа соопшти дека досега никој не побарал медицинска помош.


.


Нов пожар во Лондон – повторно гори зграда


Лондон, 24 јуни, 2017 - 19:44 (META) 

Најмалку едно лице е повредено во пожар кој изби во зграда во источен Лондон, а со огнот се борат 72 пожарникари.

Како што пренесува „Раша тудеј“, пожарот избил на третиот кат на зградата и се проширил на покривот, а едно лице е хоспитализирано.

Засега не се знае причината за пожарот.

Пред две недели во пожар во облакодерот „Гренфел“ загинаа повеќе од 70 лица.


Демонстранти гневни поради пожарот во Лондон, упаднаа во општинска зграда


Лондон, 16 јуни, 2017 - 20:45 (META) 

Педесетина гневни демонстранти попладнево упаднале во зградата на седиштето на лондонските квартови Кенсингтон и Челси, на чија територија се наоѓа опожарениот солитер Гренфил, кој досега одзеде најмалку 30 животи, јави „Би-би-си“, известувајќи дека според некои информации уште 70 луѓе се водат како исчезнати.

Демонстрантите ја турнаа автоматската врата што води кон првиот кат и беа запрени на скалите на вториот кат од неколкумина чувари. Се создаде тепачка меѓу демонстрантите и чуварите и при тоа дел од нив ја напуштија зградата.

Демонстрантите што се наоѓаа во зградата, како и оние што стоеја пред неа, скандираа „Сакаме правда“, „Срам за вас“, „Убијци“. Некои од демонстрантите носеа транспаренти со натпис „Правда за Гренфил“.

Се протестираше и кај станицата на метрото Нотинг хил, при што беше побарано побрзо реагирање на властите за згрижување на станарите на опожарените станови.
Британската премиерка Тереза Меј претходно соопшти дека за продукти и за други потреби на оштетените жители на солитерот ќе се издвојат 5 милиони фунти.

Пожарот во култата со 127 станови во западен Лондон изби во 1 часот по полноќ во средата и според сведоци, се ширел со голема брзина. Пожарот се гаснеше 24 часа.

Станарите на 24-катниот солитер со социјални станови обвинуваат дека причина за пожарот е неквалитетна изградба, а неколку медиуми пласираа докази дека се користеле неквалитетни материјали.


Триесет загинати е последниот биланс од пожарот во Лондон


Лондон, 16 јуни, 2017 - 16:11 (META) 

Најмалку 30 лица загинаа во пожарот што завчера изби во 27-катница во Лондон. Полицијата соопшти дека нема знаци дека пожарот намерно бил предизвикан.

Пожарот изби еден час по полноќ, а 200 пожарникари со 40 противпожарни возила се обидуваа да го згаснат.

Командантот на полицијата, Стјуард Канди, соопшти дека 24 лица се хоспитализирани, од кои 14 се во критична состојба. Британските медиуми јавуваат дека бројот на загинатите најверојатно ќе се зголеми.

Канди рече дека не верува дека пожарот е намерно предизвикан.

Британскиот таблоид „Сан“ денеска објави листа со 65 имиња на лица кои и понатаму се водат за исчезнати или се стравува дека загинале во пожарот.

На новинарско прашање дали бројот на жртвите би можел да биде повеќе од 100 лица, командантот на лондонската полиција соопштил дека „би сакал да се надева оти бројката нема да стане троцифрена“.


Уапсен маж со нож кај британскиот парламент


Лондон, 16 јуни, 2017 - 13:04 (META) 

Зградата на британскиот парламент е блокирана, како и околината, а едно лице е уапсено, јавуваат светските медиуми.

Како што се наведува, уапсен е маж кој бил вооружен со нож, а „Би-би-си“ пренесува дека настанот не се поврзува со тероризам.

Вооружени припадници на полицијата патролираат по околните улици, зградата на парламентот е затворена, а вратите се заклучни.

„Маж на возраст од околу 30 години е уапсен и осомничен за поседување нож. Нема информации за повредени“, стои во соопштението на полицијата.


Бројот на жртви во лондонскиот облакодер може да се зголеми на 60 лица


Лондон, 16 јуни, 2017 - 10:10 (META) 

Лондонската полиција соопшти дека постои можност никогаш да не се идентификуваат сите жртви на големиот пожар што го зафати облакодерот во Лондон, јави „Би-би-си“.

Службите за итни случаи веќе трет ден на терен се во потрага по телата на настраданите кои изгореа во зградата „Гренфел“.

Досега официјално е потврден идентитетот на 17 жртви, но се стравува дека бројот на настраданите може да се зголеми и до 60 лица.
Противпожарната служба не очекува да пронајде преживеани, а премиерката Тереза Меј нареди темелна јавна истрага за причините за пожарот.


Британската полиција продолжува со апсењата по нападите во Лондон


Лондон, 5 јуни, 2017 - 14:55 (META) 

Британската полиција продолжува со новите рации и апсења, но не соопштува колкав е бројот на новоприведените во рамките на истрагата за саботните терористички напади во Лондон, во кои загинаа седум лица.

„Одреден број луѓе се уапсени“, соопшти денеска полицијата.

Шефот на лондонската Метрополитен полиција, комесарката Кресида Дик, за „Би-би-си“ изјави дека полицијата „има големо количество форензички материјал“ кој внимателно се прегледува, откако детално е прегледано комбито што напаѓачите го користеле за нападот на Лондонскиот мост.

Покрај седумте убиени, десетици лица се повредени, од кои 21 се во критична состојба по нападот на Лондоснкиот мост и во Бороу. Тројцата напаѓачи, кои носеле лажни појаси со експлозив, полицијата ги уби осум минути по нападот.

Екстремистичката организација Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот.

Комесарката на лондонската полиција наведе дека напаѓачите се идентификувани, но не ги соопштуваат имињата во интерес на истрагата, која, како што рече, напредува брзо.

Полицијата вчера соопшти дека уапсила 11 лица поврзани со нападите во источен Лондон.


Три напади во Лондон – еден загинат и пет поврдени


Лондон, 4 јуни, 2017 - 2:36 (META) 

Најмалку едно лице загина, а повеќе се повредени во трите напади што вечерва се извршени во Лондон, соопшти полицијата.

Засега не се знае дали инцидентите се поврзани, а на социјалните мрежи се појавија голем број снимки од полициски акции на Лондонскиот мост, како и во баровите и во рестораните. Една од снимките е направена во бар во близина на мостот, на која се гледа како полицијата упаѓа во локалот и бара присутните да легнат на земја.

Првиот напад се случил на Лондонскиот мост, каде возач во бело комби прегазил пешаци, а потоа се пријавени инциденти во Бороу, каде лице напаѓало случајни минувачи со нож. Третиот инцидент, како што јавува полицијата, е во лондонскиот кварт Вокшол.

Полицијата наведува дека инцидентите на мостот и во Бороу веројатно се поврзани со тероризам, додека за третиот сè уште не е потврдено. Мостот е затворен за сообраќај во двете насоки.

„Би-би-си“ пренесува дека полицијата го уапсила возачот, но сè уште нема доволно информации. Според одредени медиуми, повредени се најмалку пет лица, а полицијата трага по три осомничени лица за кои се верува дека се вооружени.

Премиерката Тереза Меј е известена за ситуацијата и е во контакт со полициските органи. За вечераниот инцидент е информиран и американскиот претседател Доналд Трамп.

Инцидентите во Лондон се случуваат десетина дена по нападот во Манчестер, кога бомбаш самоубиец усмрти 22 лица на концерт на пејачката Аријана Гранде.


Почина уште едно лице повредено во нападот во Лондон


Лондон, 7 април, 2017 - 11:56 (META) 

Жена која е повредена за време на нападот од 22 март во Вестминстер во Лондон, почина денеска, со што бројот на жртвите се зголеми на шест, вклучувајќи го и напаѓачот.

Според полицијата, настрадала Романката Андреа Кристеа, која во тоа време била во посета на Лондон.
Околу 50 лица се повредени во нападот што британскиот државјанин Калид Масуд го изведе со возило во Лондон. Тој прво во возилото прегази луѓе во пешачка зона, а потоа со нож усмрти еден полицаец.

Вкупно 11 лица се уапсени под сомневање дека се поврзани со нападот, но сите подоцна беа ослободени без против нив да бидат поднесени обвиненија.

Нема докази за поврзаност на напаѓачот со Исламска држава.