!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

СДСМ Битола со 12 предлог-кандидати за градоначалник


Битола, 20 февруари, 2017 - 9:40 (META) 

Битолските социјалдемократи синоќа на партиски состанок се одлучија да испратат до централата на партијата во Скопје 12 имиња, како предлози за евентуален кандидат за градоначалник на Битола за престојните локални избори, кои треба да се одржат во првата половина на мај.

На списокот се општинските советници Зоран Стојчевски, Златко Ќурчиевски, Наташа Петровска, Горан Козаров и Методија Илијевски, потоа поранешниот пратеник Борче Петковски, поранешниот претседател на Советот на Општина Битола, новинарот Марјан Танушевски, лекарите Дијана Ѓеоргиевска, Зоран Лазаров, како и претседателот на комисијата за здравство на СДСМ, Гоце Чакаревски.

На списокот се и бизнисмените Раде Христoвски-Кандико и Сребре Нечовски- Конект. Сите овие имиња во изминатиот месец или биле предложени од месните организации или лицата се кандидирале самите.

Изненадува тоа што на спискот, како предлози, не се наоѓаат потпретседателот на СДСМ и пратеник, Александар Кирацовски ниту, пак, локалниот лидер и пратеник, Васко Ковачевски, бидејќи меѓу битолчани веќе долго време се шпекулираше дека најголеми шанси за кандидат за градоначалник имаат токму пратениците. Сепак, од СДСМ велат дека и двајцата не поднеле кандидатури, иако биле предложени од најголем дел од месните организации.

Заедно со листата на предлози за кандидати за градоначалник, во централата на СДСМ во Скопје е испратен и список на 47 кандидати за советници, кои треба да го поминат партискиот филтер.

– Тоа што ќе следува во наредните неколку недели се акетите на кои ќе се мерат рејтинзите на понудените кандидати. Доколку некој од кандидатите значително отскокнува од другите, недвосмислено ќе биде нашиот фаворит. Ако, пак, неколку кандидати имаат ист рејтинг, тогаш ќе пресече општинската конференција и ќе го избере најдобриот – вели потпретседателот на СДСМ, Александар Кирацовски.

Сепак, битолските социјалдемократи велат дека не е исклучено централното раководство на СДСМ до крајот на оваа постапка да понуди ново име како кандидат за градоначалник, надвор од веќе предложените.


Јакимовски: Загадувањето во Карпош доаѓа од другите општини


Скопје, 12 февруари, 2017 - 11:47 (META) 

Загадувањето во општина Карпош претежно доаѓа од другите – соседни општини, каде што домаќинствата користат дрва, ќумур или друг начин на греење, вели градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски, во неделното интервју за „Радио Слободна Европа“.

„Загадувањето не е проблем на една општина во Скопје. Загадувањето е проблем од Шар Планина па се до Дервенската клисура. Значи мерки мора да се преземаат интегрално, а не дава резултат ако ние преземаме само парцијални мерки. Ако една општина недоволно презема мерки тоа си има влијание врз атмосферата во друга општина…Како што покажуваат анализите, сериозни загадувачи претставуваат домаќинствата, особено во зимскиот период. Но, морам да кажам дека тие загадувања се многу помалку од Општина Карпош, многу повеќе доаѓаат од другите соседни општини каде што се користи дрва, ќумур и друг начин на греење…Може да замислите дека 19 отсто од загадувањето во Општина Карпош доаѓа од индустријата која ја нема. Ние имаме мали трговски единици, мали сервиси и претежно трговија…Морам да кажам и дека ПМ-честичките и она што значи градежна прашина претежно доаѓа од Цементарата во Генерал Јанковиќ, како и загадувањето од домаќинствата од другите општини“, вели Јакимовски во интервјуто.

Тој ги отфрла обвинувањата дека во Карпош се случува градежна експанзија на сметка на зелените површини и дека тоа е една од причините за загадувањето.

„Тоа воопшто не е точно. Во Општина Карпош за осум години вкупно се изградени 23 станбени згради од 4 до 10 ката. Во исто време во Општина Аеродром се изградени 130 згради“, вели Јакимовски.

Во врска со актуелните политички случувања, градоначалникот на Карпош вели дека доколку СДСМ формира влада, нема да биде испочитувана волјата на граѓаните и тоа ќе „предизвика сериозни проблеми“, кризата нема да се реши, туку „дополнително ќе се продлабочи“.

Тој потврдува дека планира повторно да се кандидира за градоначалник на Карпош на претстојните локални избори кои треба да се одржат во првата половина на мај, а дали тоа ќе биде во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ вели дека за тоа ќе одлучат органите на неговата партија – ГРОМ.


Тачи останува претседател на ДПА до локалните избори


Тетово, 11 февруари, 2017 - 20:08 (META) 

Централното собрание на ДПА одлучи Мендух Тачи и понатаму да ја води партијата. По шестчасовната дискусија денеска највисокото партиско тело со мнозинство гласови, реши вонредниот конгрес на кој ќе се избира идниот претседател и други партиски тела, да се одржи по завршувањето на локалните избори.

Тачи изјави дека партијата сметала дека е неопходно да се донесе ваква одлука, бидејќи „не е паметно“ пред локални избори да се избираат највисоките функционери на ДПА.

– Имам многу волја да се борам со противници, ама не со ДПА кои се моите луѓе. Контекстот временски е таков, што не ми овозможува многу простор, се наоѓаме на праг на локалните избори. Морално не сакам да изиграм како некои други лидери. Ако изберевме друг претседател на ДПА, имавме голема можност да се соочиме со слаб резултат на локалните избори и тоа да се интерпретираше како евтин политички трик од моја страна. Затоа јас прифатив да ја вода партијата на овие локални избори и убеден сум дека ќе имаме многу подобар резултат – изјави Тачи.

Тој додаде дека Централното собрание го овластило да почне разговори со политичките чинители за состав на нова влада.

– Првиот состанок ќе го барам со Иванов и ќе барам од него да ми даде мандат за следна влада. Гледам дека се смеете, но и јас се смеам кога друг некој бара мандат. Иванов 99 отсто нема да ми го даде мандатот, сигурно ќе ми рече да соберам 61 потпис и потоа ќе се обидам да соберам како што другите се обидоа – рече Тачи

Тој, одговарајќи на новинарско прашање рече дека е подготвен да разговара и со лидерот на СДСМ, Зоран Заев за состав на нова влада.

– Кризата е голема и таа се влошува, затоа треба да се седне и со сите да се разговара, бројките не се проблем – додаде Тачи.

Поради лошите изборни резултати, лидерот на ДПА Мендух Тачи си поднесе оставка од функцијата претседател на партијата.


СДСМ во Битола од 1 февруари почнува со изборот на кандидат за градоначалник


Битола, 26 јануари, 2017 - 14:36 (META) 

Битолскиот разгранок на СДСМ од 1 февруари почнува со процедурата за избор на кандидат за градоначалник, за претстојните локални избори, кои, според актуелниот Изборен законик, треба да се одржат во првата половина на мај годинава.

Извори од партијата во Битола велат дека централниот одбор на СДСМ по состанокот во вторникот во Скопје, им дал зелено светло на општинските организации да ја почнат процедурата за кандидирање лица за градоначалник, како и кандидати за советничките листи.

Ова значи дека до средината на март треба да завршат внатрепартиските избори на општинските организации и потоа да се знае најтесниот круг на кандидати за локалните избори.

– Процедурите за избор на кандидат за градоначалник и на кандидати за советничките листи почнуваат на 1 февруари и ќе траат до 7 март. Пред сè, ќе се цени мислењето на членството, предлозите ќе бидат испратени на консултации во централата, а на крајот, за конечните избори, пресудни ќе бидат општинските конференции – изјави за „Мета“ потпретседателот на СДСМ, Алаксандар Кирацовски.

Од општинската организација на партијата во Битола велат дека веќе имало членови кои јавно најавиле дека ќе се кандидираат за градоначалничката функција, а еден од нив е бизнисменот Сребре Нечовски-Конект, кој на претходните избори беше еден од кандидатите за градоначалник во помалата пелагониска општина Могила.

Меѓу посериозните кандидати за градоначалник се споменуваат Алаксандар Кирацовски, шефот на изборниот штаб за парламентарните избори во Битола, Методија Тасевски, како и советниците Благојче Котевски и Горан Козаров.

Аспирации за градоначалничката фотелја покажале и неколку лекари од битолската клиничка болница, меѓу кои и Гоце Чакаровски, претседател на комисијата за здравство на СДСМ.

Од општинската организација велат дека не е исклучена можност во Битола, опозицискиот СДСМ да излезе и со надпартиско решение, ако тоа го покажат анкетите, што допрва ќе се прават, како и расположнието на битолската јавност.


Ако се договорат, ни Уставот не ги спречува партиите да ги поместат локалните избори


Скопје, 11 јануари, 2017 - 15:17 (META) 

Според измените во Изборниот законик од јануари 2014 година, локалните избори во Македонија, наместо во втората половина на март, се одржуваат во првата половина на мај, но и оваа календарска одредница може да претрпи измени бидејќи прашањата околу локалните избори не се целосно уредени со Уставот туку со закон, кој го носи Собранието.

„Изборите за членови на совет и за градоначалник се одржуваат секоја четврта година истовремено во сите општини, во првата половина во месец мај“, стои во член 16, став 1 од Изборниот законик.

Поради тесните резултати од изборите на 11 декември лани, кои не овозможуваат формирање на стабилно парламентарно мнозинство и го доведуваат во прашање составот на идната влада, сè поизвесно е дека годинава ќе има нови предвремени парламентарни избори.

Ако тоа биде случај, тогаш можни се три сценарија:

  • Парламентатните избори да бидат заедно со локалните, кои, според членот 16, став 1 од Изборниот законик, треба да се одржат во мај;
  • Одржување на предвремени парламентарни избори рано напролет или по локалните, летоска или наесен;
  • Одржување и на локалните и на предвремените парламентарни избори заедно, на датум кој ќе го договорат партиите, а кој не мора да биде во првата половина на мај.

За спроведување на кое било од овие сценарија, изборите треба да ги распише претседателот на Собранието, кој и две недели по конституирањето на новиот пратенички состав, не е избран.

Ако партиите се договорат за последното сценарио, Уставот не ги спречува да ги направат неопходните измени во Изборниот законик и да направат поместување на локалните избори.

„Локалната самоуправа се уредува со закон кој се донесува со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници, при што мора да има мнозинство гласови од вкупниот број пратеници кои припаѓаат на заедниците кои не се мнозинство во Република Македонија. Законите за локално финансирање, локални избори, општинските граници и за градот Скопје, се донесуваат со мнозинство гласови од присутните пратеници, при што мора да има мнозинство гласови од присутните пратеници кои припаѓаат на заедниците кои не се мнозинство во Република Македонија“, се вели во амандманот 16 од Уставот.

Не е исклучена и можноста ваквите измени да бидат донесени и да важат само за конкретниот случај и да се однесуваат само на овие избори.

Ваков преседан беше направен пред локалните избори во 2013 година, кога на неколку недели пред изборите беа направени измени во Изборниот законик заради продолжување на роковите за регистрација на кандидати.

Имено, по насилното исфрлање на членови на опозицијата и на медиумите од Собранието во текот на расправата за буџетот на 24 декември 2012 година, СДСМ почна со бојкот на парламентот, а на 2 јануари 2013 година партијата објави дека ќе ги бојкотира и локалните избори ако не им бидат исполнети неколку барања.

Изборите беа распишани на 11 јануари, бојкотот на СДСМ на локалните избори заврши на 1 март кога Европската Унија посредуваше за постигнување договор меѓу лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, Никола Груевски и Бранко Црвенковски, а следниот ден Собранието на итна седница го продолжи рокот за регистрација на кандидати за учество на изборите до 8 март за да им овозможи на опозициските кандидати да се регистрираат.

Универзитетскиот професор Јове Кекеновски за „Мета“ вели дека нема потреба од поместување на локалните избори и дека заедно со нив во мај треба да се одржат и нови предвремени парламентарни избори затоа што тоа го налага актуелната ситуација.

„Во една ваква ситуација логично е локалните избори и новите предвремени избори за пратеници да се одржат заедно и на еден трошок. Локалните избори не би требало да се одложуваат. Проблеми околу спроведувањето на двата избори не би требало да има, освен можеби што покомплоцирано ќе биде печатењето на гласачките ливчиња. Доколку и локалните и предвреените парламентарни избори се одржат заедно, тоа ќе придонесе за поголема излезност на гласачите, а крајниот исход ќе го зголеми легитимитетот на победникот“, смета Кекеновски.


Утрово најзагадени се скопските населби Центар и Карпош


Скопје, 22 ноември, 2016 - 10:52 (META) 

Мерните станици на Министерството за животна средина и просторно планирање утрово измерија највисоки концентрации на честичките ПМ10 во Центар, односно 159,09 микрограми на еден кубен метар, во Карпош – 149,73 микрограми, Лисиче – 131,09 микрограми и во Гази Баба – 125,87 микрограми на еден кубен метар.

Неодамна, на регионалниот форум на програмата за поддршка на граѓанското општество „Цивика мобилитас“  беше истакнато дека политичките партии треба да понудат програми за заштита на животната средина, а потоа како активност да се спроведат за следните локални избори.

Учесниците на форумот предложија да се направи кратка предлог-политика за заштита на животната средина, која ќе се однесува на загадувањето на воздухот, управувањето со отпадот, урбанистичкото планирање и на спроведувањето акции.


ВМРО-ДПМНЕ назначи нов претседател на ОК во Охрид


Охрид, 22 октомври, 2016 - 13:56 (META) 

Извршниот комитет на владејачката ВМРО-ДПМНЕ донел одлука со која за нов претседател на општинскиот комитет на партијата во Охрид е назначен д-р Љубен Арнаудов, актуелен директор на Општата болница во градот.

Досега оваа функција ја вршеше Атанаско Михаилов, исто така лекар, чиј мандат формално завршил уште во 2014 година. Назначувањето на новиот претседател на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид се толкува како престројување на партијата на терен, во пресрет на изборите закажани за 11 декември.

Владејачката партија веќе распишала и интерен конкурс за кандидати за градоначалник на Охрид, иако локалните избори се догодина.

На огласот се јавиле десетина кандидати, кои поднеле свои видувања за идниот развој на градот. Најголемиот број од пријавените се членови на Советот на Општината или се функционери во локалната самоуправа.


Во Србија на 24 април ќе се одржат и локални избори


Белград, 7 март, 2016 - 13:14 (META) 

Локалните избори во Србија ќе се одржат на 24 април, заедно со предвремените парламентарни избори, одлучи денеска претседателката на српското собрание, Маја Гојковиќ.

На локалните избори ќе се избираат членови на собранијата на градовите и на општините, кои потоа ќе ги избираат градоначалниците.

Последните локални избори во Србија се одржаа во 2012 година.


Се договорија: Предвремени избори на 24 април со 100 дена преодна влада


Скопје, 15 јули, 2015 - 8:09 (META) 

Лидерите на четирите политички партии, со посредство на еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, по повеќечасовни преговори доцна утрово постигнаа договор за излез од политичката криза во државата.

– Постигнавме договор, потпишан од лидерите на најголемите четири партии и задоволен сум од постигнатото – изјави Хан по средбата со лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на СДСМ, Зоран Заев, на ДУИ, Али Ахмети, и на ДПА, Мендух Тачи.

Хан нагласи дека лидерите се согласиле за предвремени парламентарни избори и оти фокусот понатаму ќе биде на имплементација на извештајот на Прибе и на другите препораки на Европската комисија.


Премиерот Никола Груевски рече дека политичката криза во Македонија е решена.

– Европските перспективи на Република Македонија остануваат отворени, а економијата се ослободува од наметнатите стеги од политичката криза и ќе продолжи да се зголемува, што значи нови работни места и нови инвестиции – изјави Груевски.

Тој појасни дека во согласност со постигнатиот договор, како системско решение, отсега па за сите наредни парламентарни избори 100 дена пред сите изборите владата ќе се повлече и ќе се формира влада за спроведување на изборите. Во нашиот случај, посочи, ова ќе значи дека ВМРО-ДПМНЕ ќе номинира привремен премиер за периодот од 100 дена, почнувајќи од 15 јануари 2016 година до изборите кои ќе се одржат на 24 април 2016 година.

– За да не може некој да има алиби и изговори за резултати од изборите, се согласивме, почнувајќи од 20 октомрви, па до изборите, СДСМ во претходна консултација со ВМРО-ДПМНЕ и со ДУИ да даде предлог за технички министер за внатрешни работи, што значи личност која на никој начин не се поврзува со ниту една политичка партија – рече Груевски.

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, рече дека со денешниот договор се потврдило сè што неговата партија и коалициските партнери го посочиле во проектот „Вистината за Македонија“ и дека освен во МВР, СДСМ ќе предложи и министер за труд и социјална политика. Во министерствата за финансии, земјоделство, шумарство и водостопанство и за информатичко општество, ќе бидат назначени заменици-министри со право на вето.

На 15 септември ќе биде избран специјален обвинител, кој ќе биде задолжен да спроведе истрага за содржините, доказите и за аргументите од прислушуваните телефонски разговори.

– Новиот јавен обвинител со целосни автономни овластувања ќе ги добие материјалите кои на транспарентен начин треба да бидат процесуирани, паралелно преку собраниските комисии, исто така нивната содржина ќе биде достапна до јавноста. Најважно од сè е што ќе има правна последица по сите докази и аргументи – рече Заев.

Опозицијата на почетокот на септември ќе се врати во Собранието.

Хан најави дека следната недела во Брисел ќе се одржи состанок на Советот на ЕУ, на кој ќе се разгледаат потребните реформи, дијалогот на високо ниво ќе продолжи во септември, а потоа ќе следува и извештајот за напредокот на земјата.

– Вечерашниот договор ќе даде можност за понатамошно продолжување на препораката за почеток на преговори. Ова треба да им помогне на некои земји-членки кои имаа отпор и го блокираа отворањето на преговорите, да се убедат да ја отворат вратата за европската перспектива на земјата – рече еврокомесарот Хан.

Тој имал и телефонски разговор со помошничката на државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, Викторија Нуланд.

– Ова беше потврдено и од нашите американски пријатели, но мора да се каже дека ова е европски договор и оти сите партии придонесоа за овој договор – рече Хан.


Македонците задоволни од излезноста на локалните избори во Албанија – очекуваат еден градоначалник


Тирана, 21 јуни, 2015 - 19:10 (META) 

Во Албанија денеска се спроведува гласање на локалните избори, кои првпат се организираат според новата административно-територијална поделба, која наместо некогашните 363 општини, има само 61. Освен 61 градоначалник, повеќе од 3,3 милиони гласачи, треба да изберат и 1.595 членови на општински совети.

Единствената македонска партија, Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ), настапува како дел од широката лева коалиција, но само со еден кандидат за градоначалник на Пустец, додека за сите 16 кандидатски листи за советници (од вкупно 61 општина), се со самостоен настап. На кандидатски листи во трка за советничко место има вкупно 200 Македонци, што е најголема бројка досега.

Актуелниот градоначалник на Пустец, Едмонд Темелко, ќе се обиде довербата да ја добие по третпат.

Со своја листа за советници, МАЕИ настапува и во главниот албански град Тирана, чиј совет брои 62 советника и каде изборната битка е најжестока. Македонците што живеат во албанската метропола со дадениот глас имаат можност првпат да имаат свој претставник во советот на Тирана. Носител на листата за општина Тирана, под реден број 36, е претседателот на Македонското друштво „Илинден“, Никола Ѓурѓај.

– Задоволни сме од атмосферета и од излезноста кај Македонците. Реално, очекуваме советничко место во Тирана, каде Македонците првпат имаат можност да гласаат за свој кандиодат. Очекуваме градоначалник во Пустец и далеку поголем број советници, во однос на претходните избори, кога имавме 11. Шансите за советнички места ни се најголеми во Тирана, Пустец, Билиш, Голо Брдо, Корча, Поградец и други места – вели Никола Ѓурѓај во изјава за „Мета“.

Здружението „Илинден“ побара од Македонците во Албанија да гласаат за македонската партија за да се освојат советнички места во повеќе општини, кои гравитираат во Голо Брдо, Гора, но и други делови на Албанија.

„Судбината е во ваши раце. Гласајте за кандидатите на МАЕИ. Време е македонското национално малцинство да има свои претставници“, објави во својот проглас Македонското друштво „Илинден“.