Гаврил Светогорец епископот Велички во Штип беше прогласен за светец


Штип, 28 мај, 2017 - 16:16 (META) 

Скромниот ерудит, во земскиот живот професор по историја на уметноста, а во световниот, духовник што правеше чуда, Гаврил Светогорец епископот Велички, денеска во Штип беше прогласен за светец.

На литургијата во храмот „Свети Никола“, со која чиноначелствуваше поглаварот на МПЦ – ОА, архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, беа изложени моштите на епископот Велички, кој се упокои на 12 јануари 1990 година.

Моштите беа пренесени од манастирот во Лесново, што го носи неговото име, каде во една од пештерите и се упокои. Ковчегот ќе биде повторно вратен во Лесново, но во застаклен дел ќе биде поставен во манастирот.

-Уште едно кандило македонско се запали пред престолот на Господ Бог – рече владиката Агатангел на литургијата, што во чест на Гаврил Лесновски се одржа во црквата „Свети Никола“ во Штип.

Ова е четврто прогласување светци во поново време на МПЦ – ОА, а второ оваа година.

На канонизацијата присуствуваше и техничкиот премиер за спроведување на изборите, Емил Димитриев.


Г.г. Стефан: Тешко ги договараме работите од национален и државен интерес


Тетово, 21 април, 2017 - 14:16 (META) 

Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска aрхиепископија, г.г. Стефан, по служењето на архиерејската литургија во црквата „Пресвета Богородица“ во Тетово, по повод празникот Источен Петок, во својата беседа повика на обединување на македонскиот народ и на заштита на државните интереси.

– Ние, но особено други забележале дека сме добродушен, кроток, гостопримлив народ. За други сме подготвени да дадеме сè што имаме и лебот од устата да го поделиме. Тоа е поради христијанското во нас. Но, сосема сме други кога се во прашање меѓусебни односи, македонските односи и работи. Тешко меѓу нас ги договараме работите од национален и од државен интерес. Го гледаме најпрвин личниот или партискиот интерес – порача пограварот на МПЦ – ОА, г.г. Стефан.


МПЦ апелира да не се палат бадникови огнови, дрвата да се донираат за сиромашните


Скопје, 5 јануари, 2017 - 10:51 (META) 

Македонската православна црква апелира денеска да не се палат бадникови огнови, а собраните дрва да се донираат на социјално загрозени семејства.

– Верниците кои планираат да организираат коледарски оган, да не го прават тоа, туку да ги донираат дрвата. Исто така, на тој начин ќе покажеме и доволна граѓанска свест во време кога  Скопје, но и другите градови се соочуваат со енормно загадување – се вели во соопштението на МПЦ.

Наместо на улица покрај оган, МПЦ ги повикуваат верниците на богослужба во црква, каде достојно ќе се прослави Христовото раѓање.


Груевски на литургија во Тетово, Иванов, Вељаноски и Трајановски во Соборниот храм


Скопје, 7 јануари, 2015 - 13:43 (META) 

Премиерот Никола Груевски денеска присуствуваше на литургија и на празнувањето на Божик во црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Тетово.

Верскиот обред го изведе господин Јосиф заедно со повеќе свештеници од тетовското архиерејско намесништво на Македонската православна црква – Охридска архиепископија.

На литургијата и на празнувањето на Божик во Тетово присуствуваше и министерот за надворешни работи, Никола Попоски, со семејството.

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, присуствуваа на централното одбележување на Рождеството Христово – Божик во Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје, каде архиепископот охридски и македонски г.г.Стефан богослужеше Златоустова литургија.