!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Меркел ја осуди уредбата на Трамп со која се забранува влез во САД на лица од седум земји


Берлин, 29 јануари, 2017 - 13:14 (META) 

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ја осуди уредбата на американскиот претседател Доналд Трамп за забрана на влез во САД на лицата од седум муслимански земји, наведувајќи дека таа е неоправдана.

Иако лидерите на Германија и на САД претходно во телефонски разговор се согласиле да ја интензивираат соработката во борбата против тероризмот, Меркел смета дека не е оправдано луѓето од одредена религија или потекло да се ставаат под сомнение за тероризам.

Американскиот претседател Доналд Трамп го прифати повикот на Меркел за присуство на самитот Г-20 во Хамбург во јули оваа година.


Тевдовски: 2017 ќе биде година на пресврт во економијата и за граѓаните


Скопје, 4 јануари, 2017 - 14:37 (META) 

Силно ќе ги поддржиме домашните претпријатија за тие да може да се развиваат, да отвораат пристојни работни места и да даваат повисоки плати, истакна претседателот на комисијата за економија и член на извршниот одбор на СДСМ, Драган Тевдовски.

– Испланиравме 140 милиони евра директна државна поддршка на домашните мали и средни претпријатија (МСП). Ќе им овозможиме поголем пристап до финансии, на пример, преку гаранции за кредити или преку инвестициски фонд за вложување во МСП. Ќе го олесниме пристапот на фирмите до јавните тендери, на пример, преку поделба на големите тендери на лотови или преку преферирање домашни производи и услуги – истакна Тевдовски.

Тој додаде дека ќе поддржат отворање на работни места во домашните фирми со издвојување 22 милиона евра, со што ќе се овозможи директно вработување на 16.000 лица на годишно ниво.

– Она што е клучно за фирмите, ќе ги ослободиме од досегашните притисоци и ќе го олесниме нивното функционирање. Нема да има непотребни инспекциски контроли и нарачани казни од илјадници евра. Ќе воведеме јавен регистар на инспекциските контроли, за да се спречат ваквите злоупотреби – додаде Тевдовски.

Тој, исто така, истакнa дека ќе ги вратат долговите на државата кон домашните фирми, а во првите 100 дена јавно ќе објават план со јасни рокови за нивно плаќање така што државата нема да доцни и да ја нарушува ликвидноста на фирмите.

 


Опожарени три објекти во центарот на Скопје


Скопје, 31 декември, 2016 - 14:12 (META) 

На 30 декември, околу 9.45 часот, во Скопје, на улица Мирче Мацан настанал пожар во барака, при што биле зафатени и целосно опожарени три објекти, од кои еден сопственост на ЈП „Улици и патишта“, сервис за плински уреди сопственост на С.Ѓ. и адвокатска канцеларија сопственост  на Р.Р.

Пожарот е изгаснат, а повредени лица нема.

Увид на местото на настанот извршила екипа на СВР Скопје.


Авион во Индија излетал од пистата, повредени 15 лица


Њу Делхи, 27 декември, 2016 - 10:11 (META) 

Авион на индиската авиокомпанија  „Џет ервејз“ се излизга од пистата на аеродромот во Гоа, на западот на Индија, а во инцидентот потешко се повредени 15 лица, соопштија индиските власти.

Сите патници биле евакуирани, јавуваат индиските медиуми.

Причината за несреќата сè уште не е позната, а во авионот кој во моментот на инцидентот се подготвувал да полета за Мумбај, се наоѓале 161 патник и членови на екипажот.

Авионот подоцна успешно полетал.

Гоа е позната по големите песочни плажи и секоја година за време на божиќните празници ја посетуваат неколку илјади туристи.


Денеска се гласа во дијаспората, а кај нас гласаат болните и затворениците


Скопје, 10 декември, 2016 - 10:15 (META) 

Од синоќа на полноќ настапи предизборниот молк, а денеска гласањето за предвремените парламентарни избори кои ќе се одржат утре (11 декември) се спроведува во дијаспората. Во земјава, пак, гласаат пријавените болни, изнемоштени и лицата во притвор.

Гласањето се спроведува за 2.015 затвореници и лица во притвор, а ќе гласаат и 13 внатрешно раселени лица. Болните и немоќните ќе гласаат дома или на адреса каде што се пријавени.

Избирачките места во дијаспората се отворени во 7 часот, а ќе се затворат во 19 часот по локално време.

Пријавени за гласање во странство се 20.573 граѓани, додека на посебниот избирачки список се запишани 230.122 лица кои се смета дека се на привремена работа во странство.

Македонските државјани во странство ќе гласаат во 41 дипломатско-конзуларно претставништво и конзуларни канцеларии. Најмногу пријавени за гласање има во Берн, 4.256, во Венеција – 2724, во Детроит – 1.170, Њујорк – 1.168, Мелбурн – 1.112.

На изборите учествуваат шест политички партии и пет коалиции со 58 листи на кандидати.


Рибокрадци фатени со пет мрежи и со 12 килограми белвица


Охрид, 1 декември, 2016 - 15:45 (META) 

Полицијата на дело фати и приведе четворица рибокрадци на плажата кај хотел „Белви“, синоќа околу 19.30 часот, во водите на Охридското Езеро.

Полициски службеници ги затекнале лицата Б.Б., Р.Б., С.Б. и З.Ц. при излегување од водата.

Во чамецот се пронајдени и привремено се одземени 117 парчиња риба белвица, со вкупна тежина од 12 килограми, и пет рибарски мрежи. Одземен бил и металниот чамец.

Лицата се приведени во полициска станица.


Мигрантската криза во фокусот на заедничката седница на српската и на унгарската влада


Ниш, 21 ноември, 2016 - 16:37 (META) 

Во Србија за овие две години се регистрирани околу 110.000 мигранти и уапсени се околу 2.000 криумчари, изјави денеска министерот за внатрешни работи на Србија, Небојша Стефановиќ, за време на заедничката седница на владите на Србија и на Унгарија во Ниш, јавува дописничката на „Мета“ од Белград.

Мигрантската криза била една од главните теми на седницата, а унгарскиот премиер Виктор Орбан изјавил дека Унгарија ќе направи сè што е потребно мигрантите да се вратат во земјите од каде што доаѓаат, а не неконтролирано да влегуваат во таа земја.

„Унгарија ќе направи сè за секој мигрант да може да се врати во својата земја,“ изјави Орбан, чија влада на границата со Србија стави голема жичена ограда за да спречи илегален влез на мигрантите од Србија.

Стефановиќ наведе дека од почетокот на мигрантската криза, минатото лето низ Србија поминале повеќе од 900.000 лица и дека мигрантскиот бран на западно-балканската рута не е спорен.

Тој оцени дека Србија и Унгарија воспоставиле добра соработка при соочувањето со мигрантската криза.


Документите за прогонуваните од режимот во Албанија ќе станат достапни


Тирана, 21 ноември, 2016 - 10:23 (META) 

Управниот суд на Албанија пресуди дека документите за бројот на лицата прогонувани од поранешната Агенција за безбедност и разузнавање не треба да се сметаат за тајна и тие треба да бидат јавни, јавува дописничката на „Мета“ од Тирана.

На овој начин, албанската редакција на БИРН ја доби осуммесечната судска битка со албанската Државна разузнавачка служба и ќе може да ги објави документите во медиумите.

Одлуката е донесена на 17 ноември од страна на судијата Гентиан Хамити.

На тој начин ќе се објават сите злогласни методи што биле користени за прогон на албанските граѓани од страна на тајната полиција на комунистичкиот режим, кои досега се држеа тајно класифицирани од Агенцијата за безбедност и разузнавање.


Изложба за лица со посебни потреби за да се подигне свесноста за овие граѓани


Скопје, 4 октомври, 2016 - 10:05 (META) 

Амбасадата на Шведска, во соработка со Шведскиот институт, вечерва, во 19 часот, ќе ги отвори изложбите „Пристапност“ и „Дизајн за достоинствен живот“ во Дом на АРМ.

– Со отворањето на изложбите, изложбениот простор и концертната сала на Домот на Армијата првпат стануваат пристапни за лицата со посебни потреби, бидејќи вечерва во употреба ќе биде ставена донираната пристапна рампа – соопштија од Амбасадата на Кралството Шведска.

На изложбата „Пристапност“ се прикажани фотопортрети на 14 Швеѓани со посебни потреби, снимени од фотографот Маркус Марчетиќ, како и портрети на 11 Македонци од фотографот Томислав Георгиев. Нивните приказни се раскажани од Рикард Лагерберг и од Небојша Илијевски.

Изложбата „Дизајн за достоинствен живот“, пак, содржи 22 иновативни решенија наменети да им го олеснат животот на лицата со посебни потреби и на нивните негуватели. Тие опфаќаат од екстралесни колички и пристапни рампи, преку ИТ-решенија и прилагодени друштвени игри, до специјално дизајнирани пакувања и прибор за јадење.

Изложбата може да се посети до 16 октомври.


Јанева најави „зголемена фрекфенција“ на лица во СЈО


Скопје, 15 август, 2016 - 15:12 (META) 

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, денеска соопшти дека во периодот што следи во СЈО ќе има зголемена фрекфенција на лица кои се повикуваат во врска со предметите што ги води Обвинителството.

Во писмената изјава се додава дека нема да се откриваат поконкретни детали заради тајноста на предистражната постапка.

– Во периодот што следи ќе има зголемена фреквенција на лица во ова Јавно Обвинителство. Согласно Законот за кривична постапка (ЗКП) лицата кои се повикуваат ќе бидат од корист со нивните сознанија за разјаснување на околности по повод сите постапки кои се отворени во овој период. Постапките се однесуваат на досега објавените и необјавени неовластено прислушкувани разговори. Заради тајноста на предистражната постапка, поконкретни детали нема да се откриваат – изјави денеска Јанева.

Инаку, утре во СЈО е повикан градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски. Тој, како што соопштија од Општината е повикан во врска со нарачаните шлаканици врз него и демолирањето на бараката на Општината во 2013 година.

Градоначалникот на Центар еднаш веќе беше во СЈО, каде даде исказ во врска со проектот „Скопје 2014“ и со деталниот урбанистички план „Мал Ринг“.