!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Убиениот напаѓач од аеродромот „Орли“ бил на листата на радикализирани поединци


Париз, 18 март, 2017 - 15:54 (META) 

Напаѓачот кој денеска беше убиен на аеродромот „Орли“ во Париз, бил на листата на радикализирани поедници и имал долго криминално досие, вклучувајќи и пресуди за вооружено разбојништво, соопштиле француските власти, пренесува „Би-би-си“.

Тој беше застрелан и убиен од француските безбедносни сили, откако се обидел да одземе пиштол од припадничка на воена патрола на јужниот терминал на аеродромот.

Станува збор за 39-годишен маж, чиј идентитет сè уште не се открива.

Тој, како што пренесуваат француските медиуми, повикувајќи се на информации од полицијата, утрово бил вмешан во вооружен инцидент во северниот дел на Париз, по што украл автомобил и со него дошол на аеродромот „Орли“, каде ја нападнал припадничката на воената патрола и се обидел да ѝ го земе оружјето.

Мотивите за нападот засега не се познати. Таткото и братот на напаѓачот биле веднаш приведени, што е стандардна процедура кога станува збор за сомневања за терористички напад.

Од француската полиција соопштиле дека напаѓачот не носел експлозив. Во двата инциденти нема други повредени лица.

Откако беше затворен и евакуиран, делови од аеродромот „Орли“ се повторно отворени по, како што го опишуваат француските власти, екстремно сериозниот инцидент.


УЈП ја објави новата листа на должници


Скопје, 14 декември, 2016 - 15:02 (META) 

Управата за јавни приходи ја објави најновата 12. листа на должници, на која се наоѓаат вкупно 4.570 компании и граѓани.

Станува збор за субјекти кои должат за данок на додадена вредност, данок на добивка, персонален данок на доход, продонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини.

На списокот се оние кои имаат долгови доспеани за плаќање до 31 август, а се неплатени до 30 ноември.

На листата се објавени имиња на физички лица и самостојни вршители на дејност чиј долг е повисок од 120.000 денари и на правни лица за долг повисок од 300.000 денари.


Македонија на 53. место на Индексот за просперитет на лондонски „Легатум“


Лондон, 3 ноември, 2016 - 21:56 (META) 

Институтот „Легатум“ од Лондон го објави својот десетти јубилеен глобален Индекс на просперитет, кој претставува листа на најпросперитетните земји во светот.

На индексот на „Легатум“, Македонија се наоѓа на 53. место, а најдобро рангирана земја од регионот е Словенија, која е на 20. позиција на листата.  Хрватска е на 43. место, Грција на 44., Бугарија на 57., Црна Гора на 58., Србија на 66. место, Албанија на 77., додека Босна и Херцеговина воопшто ја нема на листата од 149 земји.

Инаку, според индексот, најпросперитетна земја во светот е Нов Зеланд, а по неа следуваат Норвешка, Финска, Швајцарија и Канада.

Инситутот „Легатум“, покрај количеството пари со кои располага една држава, како фактор за просперитет, при крерирањето на листата предвид зема 104 други карактеристики.

Покрај традиционалните, како што е висината на БДП по жител или вкупниот удел на вработен, „Легатум“ во својата формула внесува и фактори како што се бројот на интернет-провајдери и количеството дневен одмор што го има просечниот граѓанин. Варијаблите потоа се делат на девет категории, односно економски квалитет, работна атмосфера, власт, образование, здравство, безбедност, лични слободи, општествен капитал и природна средина.


СДСМ Битола испратилa преку 100 предлози за пратеничката листа во петката


Битола, 19 октомври, 2016 - 10:57 (META) 

Битолските социјалдемократи до централата на СДСМ во Скопје испратиле долга листа од 104 потенцијални кандидати за пратеници на претстојните парламентарни избори.

Предлозите биле испратени директно од месните организации, а им бил оставен простор на членовите и самите да се кандидираат.

Меѓу најзвучните имиња за евентуални кандидати за пратеници се потпретседателот на партијата и актуелен дополнителен министер за информатичко општество, Александар Кирацовски, а на листата се и довчершните пратеници Јулијана Силјановска и Васко Ковачевски, шефот на изборниот штаб на СДСМ во Битола, Методија Тасевски, советниците Благојче Котевски, Горан Козаров и Зоран Стојчевски, претседателот на комисијата за здравство на СДСМ, гинекологот Гоце Чакаровски, и адвокатот Васко Талевски.

Според процедурите, по конгресот на СДСМ на крајот на овој месец, ќе се знае кои од предложените имиња за евентуелни пратеници ќе се најдат на листата во петтата изборна единица.

– СДСМ како демократската партија, воведува и демократски процедури за предлагање и за избор на кандидати за пратеници на претстојните парламентарни избори. Потоа централното раководство ќе одлучи кои ќе се најдат на кандидатската листа за пратеници – изјави за „Мета“, Александар Кирацовски.


Повеќе од 4.000 компании и граѓани на новата листа на должници на УЈП


Скопје, 12 септември, 2016 - 10:47 (META) 

Повеќе од 4.000 компании, меѓу кои државни и приватни претпријатија, како и граѓани, се најдоа на новата листа на должници на Управата за јавни приходи (УЈП) објавена на нејзината веб-страница.

Новата листа на должници бр. 08/2016 е за долгови доспеани до 31 мај и непелатени до 31 август врз основа на данок на додадена вредност, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси за задолжително осигурување, акцизи и царини.

Износот на долговите на должниците е повисок од 120.000 денари за физичките лица и за самостојни вршители на дејност и повисок од 300.000 денари за правните лица.


Илиевски, Габер-Дамјановска и Јанкуловски, кандидати за избор на судија во ЕСЧП


Скопје, 10 септември, 2016 - 11:11 (META) 

Јавниот обвинител Јован Илиевски, уставната судијка Наташа Габер-Дамјановска и амбасадорот на Република Македонија во Ватикан, Звонимир Јанкуловски, се тројцата кандидати за избор на судија во Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) во Стразбур од Македонија, соопшти денеска Министерството за надворешни работи.

Листата со тројцата кандидати, како што информираат од МНР, е доставена од Постојаната мисија на Македонија во Стразбур, до Секретаријатот на Советот на Европа.

„Истата е резултат на конкурентен национален процес на селекција спроведен од Комисијата за избор на судии при ЕСЧП и советодавна одлука на Владата на Република Македонија. Согласно постапката за избор на судија во ЕСЧП, Парламентарното cобрание на Советот на Европа ќе спроведе интервју со тројцата предложени кандидати на 30 септември 2016 година во регионалната канцеларија во Париз, по што ќе се произнесе со гласање во однос на изборот на судија од Република Македонија“, стои во соопштението на МНР.

Инаку, Комисијата за избор на кандидати на Македонија за судија во ЕСЧП ја сочинуваат вицепремиерот и министер за надворешни работи, Никола Попоски, Вангелина Маркудова, судија на Уставниот суд на Република Македонија, Зоран Караџовски, претседател на Судскиот совет на Република Македонија, Зоран Сулеjманов, член на Совет на јавни обвинители на Република Македонија, Илија Ристовски, државен секретар во Министерството за правда, и Ибер Села, професор од Правен факултет на Тетовскиот универзитет.


УЈП присилно ќе ја наплаќа радиодифузната такса од граѓаните


Скопје, 7 септември, 2016 - 15:15 (META) 

Управата за јавни приходи (УЈП) најави дека присилно ќе ја наплаќа радиодифузна такса од граѓаните кои се најдоа на листата на должници.

Станува збор за 85.790 граѓани кои УЈП ги повикува најдоцна до 13 септември да си ги подигнат решенијата за присилна наплата.

Имињата на граѓаните кои нема да ги подигнат решенијата, ќе бидат објавени во Службен весник, по што ќе следува присилна наплата.


Утре протест пред Основен суд 1 за поддршка на Савески и на Куновски


Скопје, 9 јуни, 2016 - 19:00 (META) 

„Шарената револуција“ утре, во 9.45 часот, пред Основниот суд 1 ќе им даде поддршка на притворените демонстранти, членовите на Левица, Здравко Савески и Владимир Куновски, чие судење беше одложено трипати, а закажано е за утре.

„45 дена нашите соборци Здравко и Владимир се неправедно во куќен притвор. 45 дена неправдата кон нив е неправда кон целото протестно движење. 45 дена правосудните органи се под жесток притисок од авторитарниот и корумпиран режим да носат одлуки на штета на демонстрантите“, се вели на страницата на „Фејсбук“ на „Шарената револуција“.

Савески и Куновски се обвинети за демолирање на канцеларијата на претседателот Ѓорге Иванов. Последното рочиште на 31 мај беше одложено, бидејќи одбраната не го имала добиено вештачењето поради што не можеле да ја подготват листата на докази.

Ослободување на демонстрантите од притвор е едно од барањата на „Шарената револуција“.


„Форбс“ повторно ја прогласи Меркел за најмоќна жена


Њујорк, 6 јуни, 2016 - 18:30 (META) 

Германската канцеларка Ангела Меркел шести пат по ред е на првото место на листата на најмоќни жени што ја објавува магазинот „Форбс“.

Листата од 2004 година се составува врз основа на повеќе фактори, меѓу кои парите, медиумскиот интерес и влијанието.

На листата на највлијателни жени на светот има 100 жени од 29 земји, а меѓу нив има политичарки, деловни жени, филантропи, вклучувајќи 12 лидери на држави и на влади, 32 директорки на големи компании и 11 милијардерки.

Најмлада жена на листата е 41-годишната директорка на „Јаху“, Мариса Маер, која се наоѓа на 55. место, а најстара е британската кралица Елизабета Втора, на 29. место.

Ангела Меркел. која шест години по ред е на првото место, досега вкупно 11 пати била највлијателна жена според „Форбс“.


ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе листи за пратеници


Скопје, 11 мај, 2016 - 16:14 (META) 

Народното движење за Македонија (НДМ) и ВМРО-ДПМНЕ се партите што ќе поднесат листи за кандидати за пратеници и кои сигурно ќе учествуваат на изборите, ако се одржат на 5 јуни. НДМ веќе ги достави листите до Државната изборна комисија (ДИК), додека владејачката партија се очекува тоа да го стори попладнево, пренесоа медиумите.

Директорот на центарот за комуникации на партијата, Иво Котевски, вели дека извршниот и централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ доцна синоќа заклучиле дека нема поголем приоритет од почитување на Уставот и на законите на Република Македонија.

– Членовите на овие две тела одлучија партијата денеска до Државната изборна комисија да достави листи на кандидати за предвремените парламентарни избори закажани за 5 јуни. Извршниот и централниот комитет го утврдија составот на листите и по завршување на сите формалности, во законски предвидениот рок, тие ќе бидат предадени во ДИК. Извршниот и централниот комитет на партијата, исто така, одлучија да го поддржат учеството на преговарачкиот тим на ВМРО-ДПМНЕ во процесот на наоѓање излез од кризата во која СДСМ ја втурна Република Македонија – вели Котевски.

ДУИ и дефинитивно соопшти дека нема да поднесе кандидатски листи за избор на пратеници, а потврдено е дека листи нема да поднесе ниту СДСМ, како ни ДПА.