МВР со зајакнати контроли за фудбалските натпревари денеска и утре


Скопје, 10 јули, 2018 - 12:13 (META) 

Министерството за внатрешни работи извести дека ќе преземе мерки и ќе има зајакнати контроли за меѓународните фудбалски натпревари што денеска и утре ќе се играат во Скопје и апелираше публиката да се воздржи од нарушување на јавниот ред и насилства.

Натпреварите од Лигата на шампионите и од Лига Европа ќе се играат на најголемиот скопски стадион, „Телеком Арена“ во Градскиот парк и на стадионот „Петар Милошевски“ во Ново Лисиче. Ќе се спротивстават „Шкендија“ и „ТНС“ од Велс, како и „Работнички“ и „Хонвед“ од Унгарија.

„Апелираме до граѓаните да се воздржуваат од дејствија кои го нарушуваат јавниот ред и мир, а со цел да поттикнат насилство и други кривични дела. МВР нема да покаже никаква толеранција кон насилство, нарушување на јавниот ред и мир и други кривични дела во рамки на Законот за спречување на насилство и недостојно однесување на спортски натпревари. МВР ги повикува сите граѓани, особено навивачките групи, на фер и спортско навивање да ги проследат спортските натпревари почитувајќи ги законските регулативи и правата на сите граѓани кои ќе дојдат да ги проследат натпреварите во живо“, се вели во повикот.


Вардар го совлада Фенербахче со 2:0


Скопје, 17 август, 2017 - 23:57 (META) 

Македонскиот шампион вечерва на преполната „Телеком арена“ во Скопје го совлада турскиот гигант Фенербахче со 2:0, со што обезбеди голема предност во борбата за пласман во групната фаза од Лига Европа.

Вардар поведе во 20. минута од мечот со голот на Тигран Барсегјан, а конечниот резултат беше поставен во втората минута од судиското продолже на натпреварот, со автоголот на Мехмет Топал, кој во обид да ја врати топката до голманот Идриз Камени, го лобуваше чуварот на мрежата на Фенербахче.

Во финишот на натпреварот Вардар остана со играч помалку, откако капитенот Боби Грнчаров поради два жолти картони беше исклучен, и тој нема да настапи на реваншот закажан за седум дена во Истанбул.

Тимот на Шкендија вечерва доживеа тежок пораз од екипата на Милан. Македонскиот вицешампион во Милано загуби со 6:0.