Од средбата на Заев со Мицкоски најавен консензус за реформите


Скопје, 5 март, 2018 - 9:34 (META) 

Можен консензус на власта со најголемата опозициска партија, ВМРО-ДПМНЕ, е споменат од премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, по вчерашната средба што во Владата на Република Македонија ја имаше со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.ж

Како што соопшти Владата, а и Заев во изјавата за медиумите, се разговарало за актуелните политички случувања, за тековните преговори со Грција, за изборниот законик и за избор на членови на Државната изборна комисија, како и за можноста за враќање на опозицијата во Собранието. Притоа, Заев изрази разбирање за ставот на опозицијата дека додека не бидат пратениците пуштени од притвор, нивната пратеничка група не се враќа во Собранието.

– Јас имам апсолутно разбирање за ставот на ВМРО-ДПМНЕ за притворите, дека додека не бидат комплетирани, не се враќат, но сакам уште еднаш дека немаме никаква намера да вршиме притисок врз правосудството – рече Заев.


Нимиц денеска во Атина, в среда доаѓа во Скопjе


Скопје, 29 јануари, 2018 - 9:58 (META) 

Метју Нимиц, посредникот на Обединетите нации (ОН) во преговорите помеѓу Македонија и Грција за спорот со името, в среда ќе дојде во Скопје од Атина, каде, пак, пристигнува денеска.

Нимиц доаѓа во посета на двете земји по лидерската средба во Македонија во саботата, во која учествуваа претседателот Ѓорге Иванов со двајца претставници на неговиот кабинет, премиерот Зоран Заев со министрите за одбрана и за надворешни работи, Радмила Шекеринска и Никола Димитров, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски со Владо Мисајловски и Александар Николовски и претседателот на ДУИ, Али Ахмети заедно со потпретседателите Бујар Османи и Хазби Лика.

По петчасовната лидерска средба, премиерот Заев изјави дека е оптимист во поглед на доаѓање до национален консензус за решението на спорот за името. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, пак, порача  дека одговорноста сега е во рацете на Владата, но и оти партијата смета дека спорот треба да биде решен, а при тоа да се заштитат државните и националните интереси.

Заев во средата на Светскиот економски форум во Давос се сретна со грчкиот премиер Алексис Ципрас, при што се разговарало за спорот за името. Ципрас во петокот и саботата имаше серија средби со државно-политичкиот врв на Грција за координирање на позицијата за прашањето за името, при што по нивното завршување излезе со заклучок дека се обврзува во следниот период со патриотска одговорност да се стреми кон заемно прифатливо решение.


И Али Ахмети на лидерската средба за името


Скопје, 24 јануари, 2018 - 17:31 (META) 

На лидерската средба, в сабота во Клубот на пратениците во Скопје, на која претседателите на најголемите политички партии ќе разговараат за рамката за решението на спорот со името, кој нашата држава го има со Грција, ќе учествува и претседателот на ДУИ, Али Ахмети, потврди за „Мета“ Артан Груби, шеф на кабинетот на претседателот на партијата.

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, на денешната прес-конференција ја најави средбата и рече дека владата веќе го започна процесот на анализа и на координација околу најновата рамка на медијаторот и дека очекува да биде изграден „широк национален консензус“.

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас денеска првпат официјално се сретнаа на маргините на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија.


По притисоците од меѓународната заедница, Рама и Баша седнаа на заедничка маса


Тирана, 3 мај, 2017 - 19:22 (META) 

По притисоците од меѓународната заедница, Еди Рама и Љуљзим Баша денеска одговорија на повикот на претседателот во заминување, Бујар Нишани, и се сретнаа во претседателскиот кабинет. По тричасовната средба на претседателот на Социјалистичката партија и премиер на Албанија, Рама, и на претседателот на опозициската Демократска партија, Баша, двете партии не соопштија што е договорено, но во одредени медиуми се појавија информации дека не е постигната согласност.

Последните притисоци за прекин на бојкотот од опозицијата и за наоѓање политичко решение за претстојните парламентарни избори дојдоа од амбасадорите на Германија и на САД во Албанија, како и од претседателот на Европската народна партија, Жозеп Дол.

Германската амбасадорка Сузане Шуц вчера порача дека Германија ќе ги признае изборите дури и ако на нив не учествува Демократската партија.

– Се надеваме на учеството на колку што е можно повеќе партии. Ако Демократската партија и другите опозициски партии не учествуваат, тоа ќе биде тажна одлука. Сепак, ќе ги признаеме изборите – рече Шуц.

Вчера претседателот на Европската народна партија имал долг телефонски разговор со претседателот на Демократската партија и со нејзината пратеничка група.

– Целта на денешниот разговор беше, пред сè, да ја повикаме нашата членка партија од Албанија конструктивно да придонесе за решение кое би довело до учество на Демократската партија на парламентарните избори и да ја задржи смиреност и да се воздржи од какво било насилство – објасни Дол.

По ваквите настапи, претседателот на Албанија ги повика двајцата лидери на дијалог, и Баша, иако претходно кажа дека Демократската партија нема намера да преговара за својот услов да се формира техничка влада што ќе ги спроведе изборите, денеска сепак се согласил на средба.


Иванов ги откажал другите обврски и ги чека лидерите на средба и во наредните денови


Скопје, 28 април, 2017 - 19:00 (META) 

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, останува на ставот дека е неопходно да се одржи средба на лидерите на парламентарните партии, како најодговорни за наоѓање решенија во согласност со Уставот и со законите на Република Македонија, соопштија од кабинетот на претседателот.

Во наредните денови, како што се наведува во соопштението, кабинетот на претседателот на Република Македонија останува отворен за дијалог и за барање решение за надминување на оваа состојба, преку почитување на правниот поредок на Република Македонија.

Претходно планираните обврски од агендата на претседателот Иванов се откажани, поради новонастанатата состојба, се додава во соопштението.


Иванов апелира за смирување на тензиите и повика на лидерска средба во неговиот кабинет


Скопје, 27 април, 2017 - 22:41 (META) 

Претседателот Ѓорге Иванов во своето обраќање до граѓаните вечерва упати апел за смирување на тензиите и на ненасилство и ги повика лидерите на парламентарните партии на лидерска средба утре во неговиот кабинет.

– Во овие моменти на општа загриженост околу настаните во Собранието на Република Македонија, ве повикувам да бидете смирени. Ве повикувам да останете присебни и да не подлегнувате на разни провокации, лажни вести и на манипулации. Повикувам на смирување на тензиите и на ненасилство. Повикувам на разумно и одговорно однесување – рече Иванов.

Тој ги повика на одговорно однесување сите надлежни институции, кои мора да ги почитуваат Уставот и законите на Република Македонија.

– Пратениците се најодговорни за враќање на состојбата во согласност со Уставот, законите и со деловникот на Собранието на Република Македонија, кои денеска беа прекршени. Секој треба да биде одговорен за своите постапки и свесен за последиците што произлегуваат од нив – рече Иванов.

Тој истакна дека оваа состојба може да се надмине преку почитување на правниот поредок на државата и дека нема прашање за кое не може да се најде решение преку дијалог, со согласност со македонскиот Устав и законите.

– Затоа, ги повикувам лидерите на парламентарните партии утре да дојдат во мојот кабинет на лидерска средба за да ја разгледаме новонастанатата состојба. На лидерска средба да ги разгледаме сите опции за смирување и за наоѓање излез од новонастанатата состојба. Лидерите ја добиле довербата од граѓаните и се најодговорни за наоѓање решенија во согласност со Уставот, законите и со деловникот за работа на Собранието – рече Иванов, додавајќи дека „никој друг однадвор нема да ни ги реши проблемите ако самите ние не ги решиме, во согласност со државните интереси на Република Македонија“.


Арифи: Ќе го чекаме Уставниот суд да „пресече“ за локалните избори


Тетово, 25 април, 2017 - 14:33 (META) 

Потпретседателката на ДУИ, градоначалничка на општина Тетово, Теута Арифи, изјави дека за разврска на политичката криза најважно е да се избере претседател на Собрание. Таа не ја исклучува можноста за лидерска средба, нагласувајќи дека „ДУИ никогаш не бегала од средби, било да се лидерски или на други нивоа“.

– Најважно е да се избере претседател на Собрание. ДУИ никогаш не бегала од средби, било да се лидерски или на други нивоа, но, како и да е, треба да се избере претседател. За државата не е добро да има преседани од страна која поради некои причини не е во мнозинството, со што се блокира еден процес. Мислам дека ние мора да излеземе од тој преседан, да се формираат институциите и во рамки на тие институции да се разговара и да се најдат решенија за излез од политичката криза – изјави Арифи.

Таа рече дека одржувањето на локалните избори сега зависи од одлуката на Уставниот суд, до каде има поднесено иницијатива за пролонгирање на рокот на ингеренциите на градоначалниците, доколку нема одлука за распишување на локалните избори.

– Кога имате една цела уставна криза, кога Собранието не носи закони, кога Владата е административна, во една таква ситуација ќе биде уште покомплексно со општините. Важно е да се има датум за изборите, не може ова да биде бесконечно и ќе чекаме како ќе одлучи Уставниот суд. Треба ова да заврши, да се знае и датумот за изборите, за да немаат граѓаните проблеми, но и админстрацијата – вели Арифи.

Мандатите на градоначалниците и на општинските совети завршуваат на 14 мај.


НСДП: Идеите за лидерска средба се неприфатливи и непотребни


Скопје, 25 април, 2017 - 13:55 (META) 

Пласирање на идеите за одржување лидерска средба, како начин за деблокада на институциите на системот и за излез од политичката криза, е неприфатливо и непотребно затоа што седнувањето на маса со криминалци ќе значи враќање на состојбите во државата од пред две години, дури и пoлошо од тоа, велат од НСДП.

Од партијата посочуваат дека смислата и целта на политичките преговори што се одвиваа во Пржино беше излезот од политичката криза да го дадат предвремени парламентарни избори и дека тоа е постигнато.

„Тоа што резултатите не му се допаѓаат на Никола Груевски е негов личен проблем и не може да биде проблем на целата држава. Од перспектива на демократските вредности и уставните норми, ситуацијата е јасна, формирано е ново и легитимно парламентарно мнозинство, кое треба да биде преточно во извршна власт. Оваа ситуација не може и не смее да биде предмет на какви било преговори, затоа што на тој начин ќе се доведе во прашање и волјата на мнозинство граѓани што значи дополнителен удар врз деморкатските темели и вредности“, стои во соопштението од партијата.

Оттаму додаваат дека во ситуацијата разбирливо е однесувањето на Никола Груевски, но „неразбирливо е зошто Али Ахмети толку себично изминативе четири месеци се обидува да му помогне на својот довчерашен коалициски партнер кога токму албанскиот електорат го казни за дружбата со него“.

„Однесувањето на лидерот на ДУИ и неговото барање за лидерска средба, дополнително е неразбирливо во ситуација кога меѓународната заедница тежиштето на излезот од политичката ситуација го става кај нас, кај внатрешните политички фактори и нашата лична политичка одговорност за идинината на државата… Незрело и политички интенционално би било префрлање на политичкото тежиште од Собранието на нова лидерска средба“, нагласуваат од НСДП.


Партиите почнаа со лицитирањето: Лидерска средба, преодна влада, па нови избори?


Скопје, 24 април, 2017 - 18:25 (META) 

Денешното продолжение на конститутивната седница на Собранието, донесе две изјави кои можеби укажуваат дека има некакво поместување од рововските позиции на партиите.
Прво, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски, рече дека излезот од кризата е во лидерска средба.

– Почитувани колеги, се уриваат рекорди по број на денови и по бројност при изразување незадоволство од платформата со која е уценет СДСМ. Сакам да упатам апел за разум, за одржување лидерска средба, за сите лидери да седнат на маса и да решат за доброто на државата, да се отворат сите прашања и да се решаваат со компромис и да се постигне компромис, а потоа да се одржат нови избори за граѓаните да решат – рече Мукоски.

Нему му одговори портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, кој рече дека иако ВМРО-ДПМНЕ бара лидерска средба, од СДСМ не се согласуваат.

– За што би разговарале ние на лидерска средба и со кого би разговарале? Ние имавме лидерски средби и врз основа на тие лидерски средби беше постигнат Договорот од Пржино. Крајната цел на тие договори беше одржувањето на парламентарни избори. Резултатите од тие избори никој не ги оспори, вклучително ни ВМРО-ДПМНЕ. Не можеме ние заради неостварена желба на Груевски да си играме избори сè додека нему не му се погоди парламентарното мнозинство – рече Шилегов.

Павле Богоевски, независниот пратеник од коалицијата предводена од СДСМ, на собраниската говорница рече дека „нема да има нови предвремени избори кои ќе бидат организирани од оваа влада затоа што таа повеќе не го претставува легитимитетот на граѓаните“.

Сè досега и двете партии децидно стоеја на ставовите дека потребни се нови избори – став на ВМРО-ДПМНЕ, односно дека треба итно да се формира нова влада – став на СДСМ.

Ваквите изјави може да се толкуваат како испитување на теренот за разни сценарија и како заземање на стартни позиции на преговарачката маса до која евентуално може да дојде. Оттаму едно од сценаријата, ако се суди според денешните изјави, би можело да биде преговори, односно лидерска средба околу преодна влада со ограничен мандат која ќе организира нови избори.

Претседавачот со Собранието, Трајко Вељаноски, точно во 18 часот го прекина 17. продолжение на конститутивната седница и закажа ново продолжение утре во 11 часот.

На самиот крај на седницата, за процедуралнана забелешка се јави пратеникот на ДУИ, Талат Џафери, кој е кандидат за претседател на Собранието предложен од парламентарното мнозинство.

– Јас бев министер за одбрана на оваа држава, не паднав од Марс, а овде ме избраа граѓани. Сите навреди што ги слушаме 60 дена само ние ги трпиме овде, зошто затоа што се грижиме за соживотот. Ова Собрание нема да оди ни во Тирана ни во Приштина ни во Тунгузија. Еднаш за секогаш, размислувајте како и што зборувате од говорница – рече Џафери.


ВМРО-ДПМНЕ предлага лидерска средба, компромис, па нови избори?


Скопје, 24 април, 2017 - 13:12 (META) 

На 17. продолжение на конститутивната седница на Собранието денеска, првпат, имаше и повик од пратеник на ВМРО-ДПМНЕ да се организира лидерска средба за да се решат сите прашања и да се постигне компромис, а потоа да се организираат нови избори.

Повторувајќи ги обвинувањата што многупати досега беа чуени, пратеникот Крсто Мукоски, во реплика на својата колешка Благица Ласовска, рече дека излезот треба да биде – лидерска средба.

– Почитувани колеги, се уриваат рекорди по број на денови и по бројност при изразување незадоволство од платформата со која е уценет СДСМ. Сакам да  упатам апел за разум, за одржување лидерска средба, за сите лидери да седнат на маса и да решат за доброто на државата, да се отворат сите прашања и да се решаваат со компромис и да се постигне компромис, а потоа да се одржат нови избори за граѓаните да решат – рече Мукоски.

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Иво Котевски, на прашањето на „Мета“ дали повикот на Мукоски е и став на партијата, се огради од изјавата, велејќи дека не ја слушнал, а потоа нагласи дека ставот на ВМРО-ДПМНЕ е да се распишат предвремени избори, но дека тоа СДСМ и Зоран Заев тоа го одбиваат, „барајќи спас од кривична одговорност“.

Повеќе од 20 пати на говорницата се појави пратеничката Благица Ласовска од ВМРО-ДПМНЕ, која упати многу напади, а ѝ реплицираа нејзини колеги. Освен Крсто Мукоски, Ласовска и Зоран Илиоски, сите други пратеници од ВМРО-ДПМНЕ ги читаа своите реплики и контрареплики, честопати правејќи грешки.

Единствен што ѝ реплицираше на Ласовска, а не е од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, беше Весел Мемеди од Алијанса за Албанците, кој рече дека „со упорно повторување за предавство, создаваат опасен психолошки механизам кај народот, кој ќе се отргне од контрола и ќе направи проблеми“.