Заев: Може да разговараме и за предвремени избори, а можна е и лидерска средба


Скопје, 16 јули, 2018 - 17:10 (META) 

Заслужува внимание барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за предвремени парламентарни избори пред да се разговара за членството во НАТО и ЕУ, ако тоа гарантира успешен референдумски процес, рече премиерот Зоран Заев денеска, на свеченоста за почеток на градежните работи на фабриката на американската компанија „Дура“ во Бунарџик.

– Кога? После една година? Во секој случај вредно е за внимание кога опозицијата бара избори. Сум бил опозиција пред една година и знам дека е вредност да се седне да се разговара, секако, ако ова го гарантира успешниот референдумски процес како процес. Граѓаните ќе си кажат на самиот процес, но ако успее процесот да го достигнеме цензусот да ги мотивираме граѓаните да излезат за едно вакво историско прашање, сите опции се отворени па дури и ова, така што заедно тоа ќе го разгледуваме  – рече Заев.

Тој очекува оваа седмица да се договорат датумот, карактерот на референдумот и за името и референдумското прашање. Тоа ќе го направат работните групи од парламентарните партии, но ако не успеат неделава, тој би свикал и лидерска средба. Но таква средба може да свика секој лидер на партија, појасни Заев.

– Овие работи очекуваме до крајот на неделата заедно политичките лидери, претставници на политичките парламентарни партии, да ги дефинираме заради тоа што роковите се собираат, времето се собира ако сакаме да ги фатиме датумите 23 септември, 7 октомври како некои проектирани датуми. Очекувам дека оваа седмица ќе можеме да го заокружиме процесот и околу датумот за референдумот и прашањето и околу карактерот. Ако не се случи решение преку работните групи јас би свикал лидерска средба  или кој било од лидерите од парламентарните партии би можел да свика. – рече премиерот.

Тој е исто така подготвен да се повлече од премиерското место 100 дена пред изборите и да се формира техничка влада.

– Јас сум чесен човек и имам свое достоинство. Во Законот стои дека премиерот  се повлекува 100 дена пред Владата и немам намера буквално да се држам до ова место ако тоа така е дефинирано во законот. Јас сум релаксиран човек и тоа ќе ми даде повеќе  време за кампања за избори кога и да се случат – рече Заев.


Заев побара поддршка од сите за името Република Илинденска Македонија


Скопје, 19 мај, 2018 - 20:59 (META) 

Со целосна одговорност, внимателност и посветеност на државните интереси, ги информирав претседателот на државата, претседателот на Собранието и претседателите на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за сите детали од преговорите и известив дека владите на Република Македонија и Република Грција разговараа за опција и решение кое може да биде прифатливо за двете страни, рече во обраќањето по лидерската средба премиерот Зоран Заев.

Тој нагласи дека Република Илинденска Македонија е името за кое е можен компромис со Грција – на англиски “Republic of Ilinden Macedonia”,а на албански “Republika Ilinditase e Maqedonisë”.

Заев ги повика сите политички сили во општеството, сите групи и заедници да се приклучат за да ја искористиме оваа историска шанса за дефинитивен заеднички успех за Македонија.

– Република Илинденска Македонија е име со кое го зајакнуваме темелот на нашата Република, a Илинден значи историски континуитет на нашите стремежи, нашата државност и нашата гордост. Илинден е нашето славно минато, Илинден е и нашата светла иднина – рече Заев.

Според премиерот, со ова можно решение го чуваме достоинството, го потврдуваме и го зајакнуваме нашиот идентитет македонски.

– Со ова име, правиме целосно разграничување со регионот Македонија во Грција. Разграничување од секој аспект. Илинденското востание е заедничка борба на нашиот мултиетнички народ за социјални права и слободи. И нема никакви територијални аспирации према ниту една соседна земја, вклучително и Грција. Тоа е истата борба, и во 1903 и во 1944 година. Уште еднаш потврдувам, и јас и мојот народ, дека немаме никакви територијални претензии и ги потврдуваме неменливоста на границите и почитувањето на наследството на грчкиот народ и Грција. Македонија е подготвена да го потврди ова на сите потребни начини – рече Заев.

Со евентуален договор, како што нагласи, неповратно го отвораме патот кон членство во ЕУ и НАТО. Во јули добиваме покана за членство во НАТО и нема повеќе пречки за членство во ЕУ.

– Со можниот договор добиваме финална потврда – јазик македонски, language Macedonian. Идентитетот гарантиран. И меѓународните кодови МК и МКД ќе бидат обезбедени – истакна премиерот и додаде дека заради овие историски придобивки, заради ваквата гаранција за развој на Македонија, заради гаранцијата за влез во НАТО и ЕУ, заради гаранцијата за идентитетот македонски – ќе прифатиме севкупна употреба на името Република Илинденска Македонија како и заради зајакнување на меѓуетничката кохезија.

Премиерот рече и дека сроведувањето на употребата на новото име за внатрешна употреба би се реализирало во фази, етапно, онака како што ќе напредуваме низ преговорите за членство во ЕУ, а ќе се обезбеди преку референдум и преку уставни амандмани.

– Јас донесов одлука и стојам стопроцентно позади стремежот да успееме како народ, како држава, како идеја! Верувам во ова решение, подготвен сум да водам и ќе водам напред – рече Заев.

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, по завршувањето на лидерската средба во Клубот на пратениците во Скопје рече дека предлогот – Република Илинденска Македонија за севкупна употреба за него е неприфатливо и повтори дека тие нема да поддржат промена на Уставот за промена на името.

Шефот на државата Ѓорѓе Иванов побара на писмено да го добие она што досега е разговарано во преговорите со Грција, а потоа ќе се изнесе во однос на предлогот.

– Првпат сме информирани за некои работи. Првпат ги слушнавме, усно се пренесни и очекувам за сите предлози да добиеме писмен документ. На овој состанок не изградивме став, само ги добивме информациите. Очекуваме во иднина да не бидеме селективно информирани, туку целосно да имаме увид за да знаеме за кои прашања се разговара. Досега сум бил принципиелен и останувам доследно да се придржувам на изградените ставови од претходните претседатели на Република Македонија, а тоа е дека процесот мора да се води во рамка утврдена од ОН – рече Иванов.


Лидерска средба за името утре во 13 часот


Струга, 18 мај, 2018 - 16:19 (META) 

Премиерот Зоран Заев денеска во Струга најави дека во утре во 13 часот Клубот на пратеници во Скопје ќе се одржи лидерска средба на која тој ќе информира за преговорите за спорот за името и неговата средба со грчкиот премиер Алексис Ципрас во Софија.

На средбата, како што рече, очекува да се изгради консензус за ова прашање.

Заев појасни дека министерот за надворешни работи Никола Димитров веќе ги контактира сите поканети изразувајќи уверување дека сите ќе бидат присутни на средбата. Тој посочи и дека на вечерашната закажана средба со партиските лидери не е планирано да се разговара за прашањето околу името, појаснувајќи дека и процесот „Жан Моне“ е посветен на мошне важно прашање, така што целосно ќе биде посветена токму на тој процес.

Средбата доаѓа по вчерашните разговори на Заев со неговиот грчки колега Алексис Ципрас во Софија, по која Заев изјави дека е утврдена една опција што е прифатлива за двете страни, но дека за неа прво треба да се консултираат со сите релевантни фактори во своите земји.

Потоа вечерта во неколку медиуми се прошири информацијата, за која беше посочено дека потекнува од дипломатски извори, дека взаемно прифатливо решение за двете страни е Република Илинденска Македонија.


Во Охрид почнува работниот дел од дијалогот „Жан Моне“


Скопје, 18 мај, 2018 - 10:15 (META) 

Претставници на парламентарните партии во македонското Собрание денеска во Охрид ќе ги отпочнат разговорите во рамки на дијалогот „Жан Моне“ насловени како „Клучен принцип на консензус за обединет пристап кон Евро-атлантските интеграции за граѓаните на РМ и институционално јакнење на Собранието како демократски столб на сите реформи“.

Средбата е иницирана од европратениците Иво Вајгл, Кнут Флекенштајн и Едуард Кукан.

Клучните теми за кои ќе се дискутира во рамки на процесот се Деловникот за работа на Собранието, Етичкиот кодекс, буџетската независност на македонското Собрание, како и други прашања насочени кон јакнење на Собранието како институција со централна улога во реформската агенда за интеграција во ЕУ.

Дијалогот е предвидено да биде заокружен со вечера на која е најавено присуство и на лидерите на парламентарните политички партии, премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, лидерот на ДУИ Али Ахмети, на ДПА Мендух Тачи, Зијадин Села од Алијансата на Албанците а од Беса, Билал Касами. Пред нив е предвидено да се обрати и Сергеј Станишев, претседател на партијата Европски социјалисти.

Можно е на овој настан да се случи лидерската средба на која подолго време повикува ВМРО-ДПМНЕ, барајќи власта да информира за преговорите со Грција за името.

Како вовед во дијалогот синоќа се одржа и вечера за учесниците во разговорите, за кои европратеникот Иво Вајгл рече дека се со цел во отворена атмосфера, без присуство на јавноста, да се разговара за сите проблеми за кои можеби не е постигнат консензус.


ВМРО-ДПМНЕ повторно повика Заев да каже што се договара за името


Скопје, 15 мај, 2018 - 14:41 (META) 

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска повторно го повика премиерот Зоран Заев да соопшти на јавноста што се разговара за името и повторно побара лидерска средба.

– Трет ден имаме молк од владата и премиерот Заев на повикот за итна лидерска средба на која ќе се разговара за деталите и тековите на  најважното прашање на граѓаните на Република Македонија, прашањето за името. Единствените информации со кои располага македонската јавност се оние кои се од грчките медиуми. Дополнително на ова претходеше еден процес на ретерирање во изјавите на премиерот и владините претставници околу прашањето за организирање на референдум и непромена на Уставот, што само ги зголемува дилемите дека работите се движат во непосакуван правец за Република Македонија – порача генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев.

Тој побара премиерот Заев јавно да излезе и да каже што се преговара за името, посочувајќи дека со сегашната ситуација Македонија ја става пред свршен чин.

– Дали решението кое го договарате или веќе сте го договориле значи капитулација на Република Македонија? Нема ниту една причина да нема итна лидерска средба. Власта се плетка во сопствените лаги и лажни надежи искреирани за народот. Кажаа дека претседателот Иванов не е тука, а претседателот на државата  е тука. Кажаа дека проблем бил терминот на одржување на средбата, а  досега лидерите не се воопшто исконтактирани за можен термин. Обврска на владата е да бара консензус за вакви историски прашања. Итната лидерска средба ќе помогне, никако не може да одмогне – порача Јанушев.


Од средбата на Заев со Мицкоски најавен консензус за реформите


Скопје, 5 март, 2018 - 9:34 (META) 

Можен консензус на власта со најголемата опозициска партија, ВМРО-ДПМНЕ, е споменат од премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, по вчерашната средба што во Владата на Република Македонија ја имаше со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.ж

Како што соопшти Владата, а и Заев во изјавата за медиумите, се разговарало за актуелните политички случувања, за тековните преговори со Грција, за изборниот законик и за избор на членови на Државната изборна комисија, како и за можноста за враќање на опозицијата во Собранието. Притоа, Заев изрази разбирање за ставот на опозицијата дека додека не бидат пратениците пуштени од притвор, нивната пратеничка група не се враќа во Собранието.

– Јас имам апсолутно разбирање за ставот на ВМРО-ДПМНЕ за притворите, дека додека не бидат комплетирани, не се враќат, но сакам уште еднаш дека немаме никаква намера да вршиме притисок врз правосудството – рече Заев.


Нимиц денеска во Атина, в среда доаѓа во Скопjе


Скопје, 29 јануари, 2018 - 9:58 (META) 

Метју Нимиц, посредникот на Обединетите нации (ОН) во преговорите помеѓу Македонија и Грција за спорот со името, в среда ќе дојде во Скопје од Атина, каде, пак, пристигнува денеска.

Нимиц доаѓа во посета на двете земји по лидерската средба во Македонија во саботата, во која учествуваа претседателот Ѓорге Иванов со двајца претставници на неговиот кабинет, премиерот Зоран Заев со министрите за одбрана и за надворешни работи, Радмила Шекеринска и Никола Димитров, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски со Владо Мисајловски и Александар Николовски и претседателот на ДУИ, Али Ахмети заедно со потпретседателите Бујар Османи и Хазби Лика.

По петчасовната лидерска средба, премиерот Заев изјави дека е оптимист во поглед на доаѓање до национален консензус за решението на спорот за името. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, пак, порача  дека одговорноста сега е во рацете на Владата, но и оти партијата смета дека спорот треба да биде решен, а при тоа да се заштитат државните и националните интереси.

Заев во средата на Светскиот економски форум во Давос се сретна со грчкиот премиер Алексис Ципрас, при што се разговарало за спорот за името. Ципрас во петокот и саботата имаше серија средби со државно-политичкиот врв на Грција за координирање на позицијата за прашањето за името, при што по нивното завршување излезе со заклучок дека се обврзува во следниот период со патриотска одговорност да се стреми кон заемно прифатливо решение.


И Али Ахмети на лидерската средба за името


Скопје, 24 јануари, 2018 - 17:31 (META) 

На лидерската средба, в сабота во Клубот на пратениците во Скопје, на која претседателите на најголемите политички партии ќе разговараат за рамката за решението на спорот со името, кој нашата држава го има со Грција, ќе учествува и претседателот на ДУИ, Али Ахмети, потврди за „Мета“ Артан Груби, шеф на кабинетот на претседателот на партијата.

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, на денешната прес-конференција ја најави средбата и рече дека владата веќе го започна процесот на анализа и на координација околу најновата рамка на медијаторот и дека очекува да биде изграден „широк национален консензус“.

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас денеска првпат официјално се сретнаа на маргините на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија.


По притисоците од меѓународната заедница, Рама и Баша седнаа на заедничка маса


Тирана, 3 мај, 2017 - 19:22 (META) 

По притисоците од меѓународната заедница, Еди Рама и Љуљзим Баша денеска одговорија на повикот на претседателот во заминување, Бујар Нишани, и се сретнаа во претседателскиот кабинет. По тричасовната средба на претседателот на Социјалистичката партија и премиер на Албанија, Рама, и на претседателот на опозициската Демократска партија, Баша, двете партии не соопштија што е договорено, но во одредени медиуми се појавија информации дека не е постигната согласност.

Последните притисоци за прекин на бојкотот од опозицијата и за наоѓање политичко решение за претстојните парламентарни избори дојдоа од амбасадорите на Германија и на САД во Албанија, како и од претседателот на Европската народна партија, Жозеп Дол.

Германската амбасадорка Сузане Шуц вчера порача дека Германија ќе ги признае изборите дури и ако на нив не учествува Демократската партија.

– Се надеваме на учеството на колку што е можно повеќе партии. Ако Демократската партија и другите опозициски партии не учествуваат, тоа ќе биде тажна одлука. Сепак, ќе ги признаеме изборите – рече Шуц.

Вчера претседателот на Европската народна партија имал долг телефонски разговор со претседателот на Демократската партија и со нејзината пратеничка група.

– Целта на денешниот разговор беше, пред сè, да ја повикаме нашата членка партија од Албанија конструктивно да придонесе за решение кое би довело до учество на Демократската партија на парламентарните избори и да ја задржи смиреност и да се воздржи од какво било насилство – објасни Дол.

По ваквите настапи, претседателот на Албанија ги повика двајцата лидери на дијалог, и Баша, иако претходно кажа дека Демократската партија нема намера да преговара за својот услов да се формира техничка влада што ќе ги спроведе изборите, денеска сепак се согласил на средба.


Иванов ги откажал другите обврски и ги чека лидерите на средба и во наредните денови


Скопје, 28 април, 2017 - 19:00 (META) 

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, останува на ставот дека е неопходно да се одржи средба на лидерите на парламентарните партии, како најодговорни за наоѓање решенија во согласност со Уставот и со законите на Република Македонија, соопштија од кабинетот на претседателот.

Во наредните денови, како што се наведува во соопштението, кабинетот на претседателот на Република Македонија останува отворен за дијалог и за барање решение за надминување на оваа состојба, преку почитување на правниот поредок на Република Македонија.

Претходно планираните обврски од агендата на претседателот Иванов се откажани, поради новонастанатата состојба, се додава во соопштението.