„Фејсбук“ без согласност споделувал податоци со производители на смартфони


Њујорк, 5 јуни, 2018 - 12:05 (META) 

Социјалната мрежа „Фејсбук“ имала договор за споделување податоци на корисниците со компании производители на смартфони и други уреди, како „Амазон“, „Епл“, „Блекбери“, „ХТЦ“, „Мајкрософт“, „Самсунг“ и десетици други, пишува американскиот весник „Њујорк Тајмс“, повикувајќи се на извори во социјалната мрежа.

Како што е наведено, „Фејсбук“ има потпишано договори со најмалку 60 производители на паметни телефони и други уреди. Соработката траела околу десет години откако апликацијата „Фејсбук“ стана достапна за паметни телефони.

Од Фејсбук ги негираат наводите дека софтверот АПИ (Апликациски програмски интерфејс) и помогнал да добие пристап до уредите, на пример Aјфон.

Според „Њујорк тајмс“, во рамките на соработката, администрацијата на „Фејсбук“ им дала на производителите не само лични податоци на потрошувачите, туку и на нивните пријатели. Ова е направено без експлицитна согласност на корисниците, па дури и по објавувањето дека таквите информации повеќе не се пренесуваат надвор од социјалната мрежа и дури и кога во поставките за приватност корисникот забранил споделување.


МВР го испитува протекувањето на лични податоци на 4.739 студенти


Скопје, 1 февруари, 2017 - 11:26 (META) 

До Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика на Министерството за внатрешни работи (МВР) не стигнала пријава и поради тоа сè уште не се води никаква постапка во врска со протекувањето на околу 5.000 лични податоци на студенти од неколку државни и приватни факултети во земјава. Сепак, од Секторот за „Мета“ велат дека тие по службена должност го испитуваат случајот и своите наоди ќе му ги достават на надлежното јавно обвинителство.

Ве известуваме дека до нашиот сектор не е доставена пријава и поради тоа сè уште не се води некакава постапка. Но, мораме да Ве потсетиме дека поради службена должност, од нашиот сектор се прават првичните чекори, односно собирање на податоци за вистинитоста на инцидентот, како и за другите околности кои потоа ќе бидат презентирани до надлежното јавно обвинителство“, стои во одговорот на Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика на МВР.

Прашањата на „Мета“ беа: „Дали МВР води истрага во врска со протекувањето на лични податоци на 4.739 студенти од неколку државни и приватни факултети во земјава?“ и „Дали од страна на Дирекцијата за заштита на лични податоци, која најави инспекција во врска со случајот, е побарана асистенција на МВР?“.

Во зависност од наодите на МВР, надлежното јавно обвинителство треба да одлучи дали ќе поведе кривична постапка во врска со случајот.

Инаку, во Кривичниот законик за делото злоупотреба на личните податоци се предвидени од парична казна до затворска казна до три години.

Личните податоци, како број на индекс, адреса на живеење, град, телефонски број, лозинка за електронска пошта биле испратени на адреси на стотина студенти, преку официјалниот меил на Машинскиот факултет. Инцидентот беше откриен на средината од минатиот месец, а Дирекцијата за заштита на лични податоци почна со вонредна инспекција за расчистување на случајот.

Директорот на ДЗЛП, Горан Трајковски, минатата недела изјави дека „вонредниот инспекциски надзор на Машинскиот факултет е во завршна фаза“, и дека сè што е алатка на законот во поглед на санирање на настанатите штети, веќе е преземено од Машинскиот факултет, а според насоки од ДЗЛП.

Засега нема информации дали во случајот станува збор за грешка или за упад во компјутерски систем.


Трајковски: Никој не може да гарантира сто отсто заштита на личните податоци


Скопје, 27 јануари, 2017 - 15:11 (META) 

„Вонредниот инспекциски надзор на Машински факултет е во завршна фаза, а сè што е алатка на законот во поглед на санирање на настанатите штети, веќе е преземено по наши насоки од страна на Машинскиот факултет. Останува да ги известиме сите засегнати студенти со нашите наоди за да може да си бараат одредени права во граѓански постапки пред судовите“, рече директорот на Дирекцијата за заштита на лични податоци, Горан Трајковски, во врска со случајот со неодамнешното споделување лични податоци на студенти од Машинскиот и други факултети.

ДЗЛП денеска организираше настан на кој се одбележа 28 јануари – Денот за заштита на личните податоци, на кој присуствуваше и народниот правобранител, Иџет Мемети.

Трајковски рече дека личните податоци се високоризична целна група во светски рамки и дека би било смело да се каже дека личните податоци се безбедни во Република Македонија.

И Трајковски и Мемети истакнаа дека во однос на заштитата на личните податоци, најважна е превенцијата и оти граѓанинот мора да си ги штити личните податоци.

– Од една страна, неспорно е дека станува збор за основно човеково право – правото на приватност, меѓутоа, секое право повлекува и одговорност. Во делот на превенцијата, апелираме на обврската секој граѓанин да ги штити своите лични податоци, да ја штити својата приватност. Во тоа ние можеме само да помагаме, меѓутоа како апсолутни заштитници ниту македонскиот орган за заштита на лични податоци ниту кој било друг светски орган за заштита на лични податоци не може да гарантира сто отсто заштита на личните податоци – вели директорот на ДЗЛП.

Во текот на минатата година, ДЗЛП извршила вкупно 307 инспекциски надзори во повеќе области, од кои 132 редовни, 157 вонредни и 18 контролни надзори, а Трајковски рече дека се подготвува нов закон за заштита на лични податоци.


ДЗЛП лани повела 23 постапки за објавени слики, плати и ЕМБГ во медиуми


Скопје, 18 јануари, 2017 - 17:08 (META) 

Дирекцијата за заштита на личните податоци во изминатата година повела постапка за вкупно 23 предмети при надзор во медиумите, а пет од нив се сè уште во тек. Од почетокот на 2017 година, Дирекцијата почнала три инспекциски надзори во два медиума, велат од ДЗЛП за „Мета“.

При инспекцискиот надзор утврдено е дека биле објавени фотографии на малолетно дете, биле објавени лични податоци (име, презиме, возраст, град на живеење) на подносителите на барањата за утврдување на повредата, износ на приходи, односмо хонорари, потоа матични броеви, како и копија од патна исправа.

„Во однос на утврдените повреди, во дел од постапките во тек се прекршочни постапки пред Комисијата за одлучување по прекршок на Дирекцијата за заштита на личните податоци. Воедно, во четири предмети донесени се заклучоци за одбивање на барањата за утврдување повреда на правото за заштита на личните податоци. За два предмети се води постапка пред Виш управен суд“, велат од ДЗЛП за „Мета“.

Дирекцијата за заштита на лични податоци пред два дена преку соопштение информираше дека минатата недела добила повеќе иницијативи за вршење инспекциски надзор врз медиуми, односно информативни интернет-портали, „заради утврдување на прекршувања на Законот за заштита на личните податоци“.


Во возило пронајдена копија од избирачки список на лица од ромска националност


Струмица, 11 декември, 2016 - 12:26 (META) 

Вчера при вршење на контрола на патниот сообраќај на крстосницата од улиците Ленинова и 24 Октомври во Струмица, околу 14.30 часот, полициски службеници сопреле автомобил „фиат“, управуван од Б.Г. (52) од Струмица, а во кој сопатници биле и лицата Е.Ф. (44), А.А. (32), А.А. (55) и К.А. (37), сите од Струмица.

При првичниот преглед на возилото, во багажниот простор била пронајдена копија од избирачки список, како и тетратка со имиња и презимиња и матични броеви на лица од ромска националност и броеви на избирачки места каде истите треба да го остварат своето право на глас.

Поради постоење основан сомнеж дека лицата во автомобилотги злоупотребиле личните податоци, ја повредиле слободата на определување на избирачите и поткупувале при избори и гласање, било известено Основното јавно обвинителство во Струмица.

Од судија на претходна постапка била добиена наредба за личен претрес на наведените лица, за претрес на возилото и за одземање на мобилните телефони. Постапено е според наредбите и во согласност со обезбедените докази ќе биде поднесен соодветен поднесок до Основното јавно обвинителство.


ЕУ и САД најавија нов договор за приватност на податоци


Брисел, 12 јули, 2016 - 13:55 (META) 

Европската Унија и САД најавија потпишување на нов трансатлантски договор за приватност на податоци, со кој регулаторите од ЕУ ќе им наметнат построги обврски на американските компании за подобро да ги заштитат личните податоци на поединците.

Потпишувањето на спогодбата е најавено на заедничката прес-конференција на еврокомесаркарата за права на корисниците и на потрошувачите, Вера Јоурова, и на американската секретарка за трговија, Пени Притзер.

Европските претставници навеле дека спогодбата за заштита на личните податоци ќе стапи на сила веднаш по потпишувањето.