!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

ЛП: Парламентарното мнозинство да не чека и да прејде на избор на спикер и на нова влада


Скопје, 21 април, 2017 - 12:13 (META) 

Извршниот комитет на Либералната партија на синоќешната седница, на која била разгледувана актуелната политичка остојба во државата, констатирал дека „настојувања на парламентарното мнозинство што побргу да се конституираат државните органи, односно да се избере претседател на Собранието и влада на Република Македонија, се во опасен застој“.

„Се наоѓаме во ситуација кога секој изгубен ден во стапувањето во функција на институциите ја зголемува опасноста во државата. Затоа апелираме партиите од парламентарното мнозинство добро да ја согледаат ситуацијата и со поддршка од нашите пријатели од меѓународната заедница и од домашната јавност да прејдат на избор на претседател на Собранието и на избор на влада“, стои во соопштението на ЛП.

Оттаму нагласуваат дека одолжувањето на овие потези ги охрабрува сите што се противат на конститурирањето на државната власт во Македонија и затоа не треба да се чека. ЛП, се додава во соопштението, ги поздравува „сè поотворените обиди од страна на меѓународните фактори да помогнат што побргу да се конституира држваната власт“.

„Ја повикуваме домашната јавност да не остане само на загриженост за состојбите, туку активно да го манифестира своето незадоволство од состојбите и јасно да му даде поддршка на формираното парламентарно мнозинство“, нагласуваат од ЛП.


ЛП: Иванов со скандалот со Хан се покажа како крајно неспособен за функцијата што ја врши


Скопје, 22 март, 2017 - 13:27 (META) 

Либералната партија го осудува скандалот што го направи Ѓорге Иванов, поврзан со посетата на еврокомесарот Јоханес Хан и на тројцата европратенции, со што, како што велат од партијата, се покажал како крајно неспособен за функцијата што ја врши и за тоа треба да поднесе одговорност.

Претседателот Иванов вчера ја откажа средбата со еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Хан, и со европратениците Едвард Кукан, Иво Вајгл и Кнут Флекенштајн, поради работната посета на Унгарија и својот термин им го препушти на членовите на иницијативата „За заедничка Македонија“, кои бараа средба со Хан.

„Либералната партија смета дека најдобар резултат од посетата на функционерите од Брисел е утврдената можност во решавањето на кризата голема улога да има одлуката на Европската Унија за почеток на преговорите за полноправно членство на Македонија во ЕУ и отворањето на поглавјата 23 и 24, во првите сто дена од формирањето на владата на парламентарното мнозинство на чело со СДСМ за која се собрани 67 потписи“, стои во соопштението на Либералната партија.


ЛП: Повикот на Груевски за „народот“ да ја брани државата е опасна манипулација


Скопје, 20 март, 2017 - 13:40 (META) 

Повикот на Груевски за „народот“ да ја брани државата со излегување на улиците е неодговорна и опасна манипулација токму со народот, оценува Либералната партија, а во врска со синоќешното интервју на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, за „Канал 5“.

„Народот може да биде сигурен дека државата ќе опстане и ќе се развива само ако институциите добро и одговорно работат. Затоа сметаме дека повикот до народот е контрапродуктивен, против вистинските интереси на тој народ, а е одраз на фактот што ВМРО-ДПМНЕ како политичка партија нема вистинска концепција како да се води и да се развива државата и што да му се понуди на народот“, стои во соопштението.

Од Либералната партија сметаат дека посетата на еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јохане Хан, „овојпат треба да се искористи со конкретни оценки и предлози од страна на партиите што ќе се среќаваат со него“.

„Тие предлози треба да содржат конкретни решенија, на пример, како да се спроведе Извештајот на Прибе и како институциите да се вратат и да дејствуват во рамките на Уставот и законите, а во интерес на сите граѓани на земјата“, велат од ЛП.

Оттаму порачуваат дека на еврокомесарот треба да му биде кажано дека и покрај неспорната заинтересираност на Европската Унија да помогне, без забрзување на процесот на вклучување на Македонија во Унијата, тоа нема да успее.

„Во користењето „стап и морков“, ЕУ користи само „стап“, но нема „морков“. Затоа, Либералната партија бара од партиите што ќе се сретнат со Хан да инсистираат надлежните институции во ЕУ што побргу да донесат одлука за почеток на преговори за полноправно членство на Македонија во ЕУ“, нагласуваат од ЛП и додаваат дека „брзото решавање на политичката криза во Македонија, ќе го ослободи целиот регион од сегашниот опасен тек на настаните и од реалните грижи и стравувања“.


Величковски – Тимоние: Стабилноста на Македонија зависи од демократијата во земјата


Скопје, 28 февруари, 2017 - 14:44 (META) 

Претседателот на Либералната партија, Ивон Величковски, денеска имал средба со амбасадорот на Франција во земјава, Кристијан Тимоние, на која Величковски го реафирмирал ставот на партијата дека „евро-атланскиот и европскиот пат на Македонија оди заедно со владеењето на правото, остварувањето на правата на човекот и на граѓанинот и со борбата со криминалот и со корупцијата“.

– Денес не е доволно да избираме меѓу стабилност и демократија, туку стабилноста на Македонија зависи од демократијата во земјата. Само формирање влада, без вистинско оспособување на институциите, без транспарентност и без што поширок општествен и политички консензус за клучните прашања, ризикува да не биде решение на кризата, туку вовед во нејзината следна етапа – оценил Величковски на средбата со Тимоние.


Величковски и Алтхаузер разговарале за актуелната политичка состојба во земјава


Скопје, 19 јануари, 2017 - 15:15 (META) 

Претседателот на Либералната партија, Ивон Величковски, денеска имал средба со амбасадорката на Германија во Скопје, Кристине Алтхаузер, на која било разговарано за политичката состојба во земјава по изборите.

„Беше разгледана политичката состојба во земјата, за која претседателот Величковски оцени дека фокусот треба да биде ставен на оспособувањето и на веродостојноста на институциите по изборите од 11 декември“, стои во соопштението од ЛП за средбата.


Државата и политиката да се тргнат од бизнисот, порача Величковски


Скопје, 26 ноември, 2016 - 19:59 (META) 

Претседателот на Либерална партија, Ивон Величковски, заедно со носителот на кандидатската листа во бтората изборна единица, Кире Бузлиев, и со Анкица Трпковска остварија средба со вработените и со менаџментот на фабриката „Ажур“ во скопската општина Ѓорче Петров.

Величковски истакна дека задача на ЛП ќе биде да чуе што е потребно за подобро водење бизнис и што е потребно за државата да се тргне од бизнисот.

– Сакаме да чуеме што е потребно и како да не спречуваме поголем профит, оти поголемиот профит на фирмата значи поголем профит за вработените. Тоа ни е целта – вашите пари да си бидат ваши, да си живеете од профитот и да си го употребувате онака како што сакате – рече Величковски.

Обраќање имаше и Кире Бузлиев, кој вети укинување на радио-дифузната такса, зголемување на породилното отсуство на 18 месеци, драстично намалување на сите казни и укинување на екстерното тестирање.


ЛП од Центар порача дека ќе води урбана наместо провинцијална политика


Скопје, 23 ноември, 2016 - 10:11 (META) 

Либералната партија синоќа во Општина Центар имаше средба со граѓаните. На средбата присуствуваа носителот на листата во првата изборна единица, Ивон Величковски, како и кандидатите за пратеници Голубка Нечевска-Цветановска, Мето Јовановски, Љупчо Арсовски и Јасмина Димовска.

– Драго ми е што вечерва сме собрани тука на теми што нè интересираат сите, што нè мачат сите, затоа што заедно доаѓаме до решение што ќе ни помогне на сите. Кога сме во Центар, треба да се сетиме и на сето она што се случуваше на локалните избори, на сето она што му се случува на центарот на градот и со нашиот град. Не случајно во Центар ја истакнувам нашата определба дека ќе водиме урбана, наместо провинцијална политика. По оваа одредба се водиме и сега, а ќе се водиме и на локалните избори – рече Величковски.

Тој порача дека овие избори се избори со кои треба да се консолидираат Македонија и институциите, затоа што, како што посочи, нема нема никаков прогрес без организирана држава, стабилни институции и без добра економија.


Судот ќе дежура за да можат кандидатите да добијат уверенија за неосудуваност


Скопје, 8 ноември, 2016 - 16:15 (META) 

Основниот суд Скопје 1 попладнево соопшти дека е подготвен, доколку е потребно, да воведе и дежурства за да можат кандидатите за пратеници да извадат уверенија за неосудуваност и партиите навреме да ги поднесат пратеничките листи.

Од судот ги отфрлаат обвинувањата на дел од политичките партии дека судот им правел проблеми околу издавањето на уверенијата и нагласуваат дека винатата треба да ја бараат кај себе поради ненавременото доставување на барањата за издавање потврда од кривичната и од казнената евиденција.

„Почитувајќи ги законските рокови и целта за која се вадат уверенијата, сите реакции во врска со нашето соопштение не треба да бидат насочени кон судот, туку барателите да ја побараат вината во ненавременото доставување на барањата за издавање на потврда за кривична и за казнена евиденција. Судот не може да биде виновен за личната неажурност на барателите до последен момент да не поднесуваат барања и судот да биде виновникот. Дополнителен проблем на судот е што одредени поединци кандидати на листи за претстојните парламентарни избори се обидуваат да го заобиколат законот со најразлични ургенции и повторно преку медиумите да извршат притисок и да ја сокријат својата неажурност… И покрај сето наведено и сите манипулации во врска со нашето соопштение, ја уверуваме јавноста дека доколку е неопходно, судот ќе воведе и дежурства за кандидатите да го запазат законскиот рок за поднесување кандидатски листи“, стои во соопштението на Основниот суд Скопје.

Основниот суд Скопје 1 денеска соопшти дека поради предвремените парламентарни избори и зголемениот број на барања, наместо како досега за три дена, ќе издава уверенија од казнената и од кривичната евиденција во рок од пет до седум дена.

Кандидатите што ќе се најдат на пратеничките листи треба да извадат уверенија за неосудуваност, а крајниот рок за поднесување на пратеничките листи е петок на полноќ.

Либералната партија денеска испратила известување до Држваната изборна комисија, во кое навеле дека при доставувањето на документите во Основниот суд Скопје 1, им било кажано дека судот веројатно нема да биде во можност да ги издаде потребните документи во следните седум дена. Партијата од ДИК побара да ги преземе сите потребни мерки за да не се прават „административно-политички пречки“ на партиите.


Либерална партија до ДИК: Судот ни прави проблем со уверенијата за неосудуваност


Скопје, 8 ноември, 2016 - 14:09 (META) 

Либералната партија денеска наишла на проблем во судот со издавањето на потврдите за неосудуваност на нивните кандидати за пратеници, информираат од партијата. Оттаму велат дека при доставувањето на документите во Основниот суд Скопје 1, им било кажано дека судот веројатно нема да биде во можност да ги издаде потребните документи во следните седум дена.

Во врска со ситуацијата, од ЛП се обратиле до Државната изборна комисија (ДИК) од која бараат да ги преземе сите потребни мерки за да не се прават „административно-политички пречки“ на партиите што ќе настапуваат самостојно на изборите.

„Навремено Ве алармираме да ги преземете сите мерки да не ни се прават административно-политички пречки нам и на другите партии што ќе настапуваат самостојно на изборите. Знаеме дека сте избрани со политичка поддршка на само четири партии, но одговарате пред Уставот и законот во Република Македонија“, стои во известувањето на ЛП до ДИК.

Претседателот на Либералната партија, Ивон Величковски, вели дека нема да дозволат државата узурпирана од четири партии да ги спречи во правото на политичко дејствување и во остварувањето на законските права.

„Знаеме дека сме им проблем, затоа што не сакаме да играме по туѓи ноти. Ги известуваме и сите амбасади за овие опструкции. Сакавте Пржино? Сега спроведете го на дело“, вели Величковски.

Основниот суд Скопје 1 денеска соопшти дека поради предвремените парламентарни избори и зголемениот број на барања, наместо како досега за три дена, ќе издава уверенија од казнената и од кривичната евиденција во рок од пет до седум дена.

Кандидатите што ќе се најдат на пратеничките листи треба да извадат уверенија за неосудуваност, а крајниот рок за поднесување на пратеничките листите е петок на полноќ.


Величковски: Проблемите не се решаваат со популизам, администрацијата да се намали


Струмица, 2 ноември, 2016 - 17:00 (META) 

„Во моментот немаме претстава колку вработени има во администрацијата. Но, ако се потврди партиската превработеност во администрацијата, нема да има избор. Нема да ја консолидираме државата без консолидација на јавните финансии. Тоа значи промена на принципот и на ефикасноста на субвенционирањето од земјоделството до јавниот превоз. Истото се однесува и на администрацијата. Никој не сака отпуштање, но тоа што ќе мора да се направи ќе го направиме“, изјави претседателот на Либералната партија, Ивон Величковски, при средбите во текот на посетата на Струмица синоќа.

Тој се согласи дека граѓаните имаат право да ја знаат реалноста, а политичарите имаат обврска да се соочат со тешкотиите, наместо само да бркаат привилеги.

– Децении наназад се даваат ветувања за тоа како ќе се трошат јавните пари. Нам целта ни е граѓаните, семејствата, да заработат и да акумулираат повеќе, a државата да прибира и да троши помалку јавни средства и тие што ќе ги употреби да бидат рационално наменети – додаде Величковски.