Рутинска интервенција на оџак заврши со смрт на пожарникар во Штип


Штип, 20 декември, 2018 - 12:42 (META) 

Рутинска интервенција на запален оџак го однесе во смрт 57-годишниот пожарникар од Штип, Ѓорѓи Џонов. Штипската полиција соопшти дека вчера попладне во 17.15 часот, при интервенција на запален оџак во населбата Автокоманда, на пожарникарот Џонов му се слошило, по што паднал.

Веднаш интервенирале колегите пожарникари, по што пристигнала и екипата на Итната помош. Лекарот констатирал смрт. Починатиот бил пренесен во Клиничката болница, меѓутоа според портпаролката Марина Шуманова, лекарите само констарирале смрт. Обвинителството, кое ја води истрагата, нареди обдукција.

Најчестото објаснување за смртта на Џонов е дека веројатно вдишал чад, по што се онесвестил. Меѓутоа, командирот на Противпожарната единица во Штип, Тони Атанасов, побара да не се шпекулира додека официјално не се соопштат резултатите од истрагата.

-Изразувам сочуство на семејството на колегата, нивната болка не може да се надомести, но опасноста на оваа професија е таа, си ги носи своите ризици. За самиот настан да кажам дека е еден рутински настан, од дојавата па се’ до интервенцијата се запазени сите процедури. Понатаму не би сакал да навлегувам во причините, тоа истрагата ќе го каже – вели Атанасов.

Сочувство до семејството изрази и Општината Штип.

-Очекуваме институциите да излезат со своите извештаи за немилиот настан, со цел благовремено и точно информирање на јавноста. Овој немил настан е голема загуба пред се за семејството и за блиските, а секако и за Територијалната противпожарна единица – соопштија од Општината Штип.

Сега починатиот Ѓорѓи Џонов беше искусен пожарникар, кој со бенифицираниот стаж наскоро требаше да замине во пензија.


Младите лекари и студенти предупредуваат: Нѐ демотивираат непотизмот и ниските плати


Скопје, 12 ноември, 2018 - 13:19 (META) 

Лекарите бегаат од земјава не само поради ниските плати, туку и поради демотивирачките услови со кои се соочуваме уште во текот на студиите, велат студентите на Медицинскиот факултет, кои од денеска се дел од Неделата на студенти по медицина, што ја организира Клубот на млади лекари.

– Проблемот е во тоа што не секогаш најдобриот студент ја добива највисоката оценка, а дополнително демотивира тоа што полесно си поминуваат децата на професори, има и партиски врски. Нема простор за нас, колку и да се трудиме – вели Соња Граждани, студентка во шеста година.

Nikola Brzanov hirurg - negovaД-р Никола Брзанов, претседател на Клубот на млади лекари, на отворањето на Неделата на студенти по медицина рече оти загрижува податокот дека 1.200 лекари ја напуштиле државата во период од седум години.

– Клубот на млади лекари ги вклучува младите во креирањето нови здравствено политики. Поентата ни е да сме конструктивен партнер во промените. Се бориме против непотизмот и за праведно општество – рече Брзанов.

Живко Мукаетов, генералниот директор на „Алкалоид“, кој ја поддржа Неделата на студенти по медицина, им порача на студентите дека и во Македонија може да се развиваат.

– Поддржувањето на вакви идеи и настани секогаш е од заеднички интерес. Ние работиме во насока на поддршка, со тоа што  стипендираме студенти на медицина преку фондацијата „Трајче Мукаетов”, како и преку други различни активности. Голем број млади лекари ја напуштаат државата, а за да де спречи тоа, секој треба да придонесе во својот домен. Вие сте новата генерација идни лекари и ние сметаме на вас во секој поглед – рече Мукаетов.

Клубот на млади лекари со поддршка на „Алкалоид“ од денеска до петок организира Недела на студентите по медицина. Нејзината цел е студентите да се запознаат со искуствата на веќе дипломираните лекари.

Сите студенти кои беа на отворањето на настанот во Медицинскиот факултет, денеска добија бесплатни бели мантили.

Како дел од настаните поврзани со проектот, предвидено е утре да има разговори со специјалисти и специјализанти, а задутре ќе има мотивациски говори на успешни лекари.


Истражување: На Источна Македонија ѝ недостигаат 190 лекари


Штип, 9 ноември, 2018 - 14:39 (META) 

Голема е разликата на износот што 11-те општини од Источна Македонија го трошат за работи во функција на граѓаните, а за кои се неопходни јавни набавки. Најмногу пари по жител во периодот 2013-2016 година инвестирала Општина Македонска Каменица – 42.000 денари, на второ место е Општината Карбинци со 31.000 денари по жител, додека најмалку Општина Виница, со 5.677 денари. Ова е резултатот од анализата на Здружението на граѓани „ИНИ“ од Виница, што денеска беше презентирана во Штип.

Оваа анализа го опфаќа и текот на легализација на дивоградбите, при што од „ИНИ“, на база на добиените податоци, утврдиле дека секое второ домаќинство пријавило дивоградба, но обработени се помалку од половината барања, односно 43,5 отсто. Постапката за легализација во 11-те општини е завршена за 17.000 дивоградби.

Тодор Цонев, кој го презентира истражувањето направено во рамките на проектот „Партнерство за добро владеење“, констатира дека никој од власта досега не проговорил за ефектите од легализацијата на дивоградбите.

– Исто така, прашање е и зошто општините не реагирале додека во изминатите години се граделе дивоградбите, имајќи предвид дека, само според наша проценка, изгубени се околу 20 милиони евра за комуналии. Овие средства требаше да се слеат во општинските каси – заклучува Цонев.

Со истражувањето е утврдено и дека на Источна Македонија ѝ недостигаат 190 лекари за да се задоволи европскиот просек од 3,4 лекари на 1.000 жители. Во моментов за здравјето на граѓаните во 11-те општини се грижат 443 лекари или 2.5 лекари на 1.000 жители.

Ова истражување го вклучува алармот за скорешен недостаток на специјалисти, по заминувањето на тие што сега се пред пензија. Вознемирува и фактот дека со години наназад се кршел законот, па во Управните одбори на општинските претпријатија се поставувале лица со средно образование, односно со несоодветни квалификации. Тоа ги направило управите неефикасни и неквалификувани за улогата што ја добиле благодарение на партијата, се вели во анализата.


Докторите кон „антиваксерите“: Родителите да ги знаат последиците од невакцинирањето


Скопје, 25 октомври, 2018 - 11:20 (META) 

Намалувањето на бројот на вакцинирани деца на територијата на целата земја, според познавачите, се должи и на кампањите против вакцинирањето, но и на недовербата на  родителите во здравствениот систем. Во Македонија вакцинацијата е задолжителна, а лекарите посочуваат зошто е тоа така и зошто е неопходно децата да се имунизираат, како и дека со вакцините се искоренети многу заразни болести и епидемии.

Весна Стојанова – Атанасовска, специјалист – педијатар, вели дека имунизацијата е единствен начин со кој родителите можат да ги заштитат своите деца од сериозни последици по здравјето.

– Сметам дека родителите треба повеќе да бидат информирани во однос на тоа какви се последиците во случај нивното дете да биде заразено со некоја болест. Неопходно е да знаат колку вакцинацијата ги штити од тие болести. Во нашата амбуланта има деца кои не се вакцинирани, на чии родители постојано им се објаснува бенефитот од вакцината. Но сепак, последниот збор го има, се разбира, родителот. Јас не мислам дека невакцинираните деца се толку опасни за другите деца колку што се сериозна опасност сами за себе. И да, имам пациенти со аутизам, а кои не се вакцинирани, па сега заклучете сами што довело до тоа – вели Стојанова – Атанасовска.

Прашавме и неколкумина родители кои не ги вакцинираат своите деца за таквата одлука, но сите се плашат да го откријат својот идентитет, главно поради фактот дека може да се соочат со проблеми и казни од државата поради ваквиот избор. Една од нив е скопјанката С. Т. од Центар, мајка на две малолетни деца, која за „Мета“, вели дека во почетокот таа и нејзиниот сопруг биле збунети како да постапат по однос на ова прашање.

– Вакцинираме по сите правила и прописи. Но по 12-24 часа од секоја вакцина, нашето дете се нафрлаше по лицето, се јавуваше црвенило и лицето ѝ се сушеше како корупки. Докторите за тоа имаа објаснување – атопичен дерматит. В ред, и тоа го прифативме. Но стана симптоматично после секоја вакцина да се нафрла така. При одењето на последната вакцина, сретнавме пријатели чие дете беше многу настрадано од вакцина, престанало да зборува, да оди, се влечкаа по странство без никаков успех. Детето им беше речиси билка. Тој ден седнавме и почнавме да читаме за вакцините, „за“ и „против“. Кожата на лицето на нашето дете распука комплетно, „закачи“ бактерија и течеше гној. Сликата беше страшна. По неколку месеци активно читање, секој ден по неколку часа, ги споредивме сите „за“ и „против“. Сметавме дека од сите болести за кои се вакцинира во денешно време постои лек, најчесто антибиотска терапија, а сите последици кои може да настанат се непоправливи и неизлечиви: дијабет, леукемија, аутизам. Првото дете престанавме да го вакцинираме по третата вакцинација, а второто дете никогаш не е вакцинирано. Одбивме вакцинација во родилиште, со тоа што потпишавме изјава дека ја одбиваме вакцинацијата – раскажува С. Т.

Таа додава дека немале проблеми при запишување на детето во прво одделение. Она што се бара при упис во градинка и училиште, вели, е здравствена потврда од матичниот лекар дека детето е здраво и може да посетува настава. Таа појаснува дека нивните две деца никогаш не биле болни, никогаш не лежеле во болница и само еднаш примиле антибиотик и тоа за физичка повреда, не од бактерии или вируси и дека имаат многу силен имунитет.

На прашањето дали ги знае последиците од невакцинирањето, таа одговори дека при истражувањето, читањето студии, форуми и консултации со родители чии деца се настрадани од вакцина, таа и нејзиниот сопруг сфатиле дека последиците од вакцинирањето можат да бидат само непоправливи последици за поединецот и дека последици од невакцинирање за околината нема.

– Има неколку работи кои сакам да ги посочам на родителите кои ќе одлучат да ги вакцинираат своите деца. Треба да се вакцинира комплетно здраво дете. Пред да се однесе детето на вакцинација треба да се направи крвна слика, да се направи брис нос и грло и да се појде кај матичниот лекар на преглед, задолжително. Во детските диспанзери пред вакцинација има преглед на децата, но тој е многу нетемелен. Дете кое има какво било исфрлање или алергија на кожата, не смее да се вакцинира. Тоа е знак дека телото се бори со нешто и не е комплетно здраво. Деца коишто вадат заби не смеат да се вакцинираат. При процесот на ведење заби, имунитетот на детето е нарушен, намален. Не велам „Не вакцинирајте!“, велам, ако вакцинирате, ако воопшто решите да вакцинирате, превземете ги сите чекори да го однесете вашето дете комплетно здраво на вакцинација – потенцира мајката.


Штипската Клиничка болница плати над 346.000 евра долг кон вработените


Штип, 18 октомври, 2018 - 14:04 (META) 

Со аванс од Фондот за здравствено осигурување, Клиничката болница од Штип им го плати долгот на болничарите, медицинските сестри и докторите, кои во периодот 2015-2017 година не добивале надоместок за дежурство. Над 80% од персоналот ангажиран во дежурствата имаше извршни решенија за наплата, со што на болницата и се закануваше блокада на сметката. Покрај основниот долг од 364.000 евра, болницата платила уште дополнителни околу 80.000 евра за извршување.

Директорот Ален Ѓеоргијев вели дека парите што ги позајмиле, сега Фондот за здравствено осигурување ги сопира на неколку рати. Веќе се минусирани 8 милиони денари од парите што ФЗОМ ги префрла на болницата за редовно работење.

-Ќе го стегнеме ременот, ќе се трудиме и натаму да останаме ликвидни како што сме до сега, бидејќи сè уште не сме навлегле во должничка криза. Можеби овие месец- два ќе имаме некои доцнења во исплатата, меѓутоа, јас сум оптимист дека ќе успееме да го пребродиме овој економски удар – изјави Ѓеоргијев.

Проблемот со неплатените дежурства се провлекуваше со години, за да кулминира кога вработените тужеа на суд, по што се наталожија над 450 извршни решенија.

Директорот Ѓеоргијев вели дека ако имало волја, претходното раководство на болницата лесно можело да го реши проблемот.

-Јасно е кој не ги исплаќал парите. Во законот јасно си пишува како треба да одат исплатите. Гледате колку сето ова нè чини. Некој друг, не знам од кои причини, не плаќал. На крај, по сумирањето на бројките, може ќе побараме одговорност – рече Ѓеоргијев.

Тој се заблагодари на поголемиот дел од вработените, кои по серија преговори, сепак одлучиле да почекаат и не ги активираат извршните решенија, кои, според директорот Ѓеоргијев, сигурно ќе им ја блокирале сметката.

Дежурствата ја чинат Клиничката болница во Штип значаен дел од месечните издатоци, особено со зголемувањата кои ги добија лекарите и средниот персонал. Сепак, повисоките плати не го решаваат проблемот со недостиг на лекари с- пецијалисти, кои акутно, штипската Клиничка болница го решава со позајмици.

Во моментов во Штип секоја недела дежураат специјалисти од Клиничкиот центар од Скопје и од Општата болница од Кочани. Во Штип доаѓаат 5 неврохирурзи од Клиниката за неврохирургија од Скоје, кои освен дежурство преземаат и редовни операции, а има договор за еден детски хирург. Од Општата болница од Кочани дежураат по еден  невролог и еден анестезиолог.


Балканот ќе преговара за признавање на дипломите на лекарите, инженерите, архитектите…


Сараево, 7 мај, 2018 - 17:34 (META) 

Земјите од Западен Балкан наскоро треба да започнат преговори за заедничко признавање на стручните квалификации на докторите по медицина, стоматолозите, архитектите и инженерите, соопшти денеска Регионалниот совет за соработка (РСС).

Претставници на шест земји од регионот на денешниот состанок во Сараево во седиштето на РСС ја потврдија препораката, која всушност беше барање во Агендата за мобилност во рамките на повеќегодишниот акциски план за изградба на Регионален економски простор, што беше усвоен во Трст минатата година од премиерите на шесте земји од Балканот.

Крајната цел на препорачаните преговори е да се склучи спогодба за меѓусебно признавање на стручните квалификации, а со тоа би се постигнало поедноставување на добивањето дозволи за занимавање со одредена професија во земјите во регионот, изјави претставникот на РСС, Вања Урошевиќ.

Владите на шесте земји сега треба да оформат преговарачки тимови како и главен преговарач и негов заменик, со цел целиот процес да заврши до крајот на 2019 година. Покрај ова, работната група им препорача на владите да направат и заедничка база на податоци за мобилноста на стручните лица која би била компатибилна со базата на податоци на ниво на Европската Унија.


Гинекологија има премалку кадар и лоши услови за ризичните новороденчиња


Скопје, 10 октомври, 2017 - 13:26 (META) 

Покрив што протекува и влага сè до подрумот, валкана постелнина, недостиг од медицински кадар на сите нивоа, преголем број згрижени бебиња, зграда во која вентилацијата и системот за регулирање на температурата во просториите не функционираат или одвај функционираат уште од нејзиното пуштање во употреба, немање протечна вода, како и стари инкубатори и голема смртност од 127 новороденчиња од почетокот на 2017 година сè до крајот на септември, се горливите проблеми на Клиниката за гинекологија и акушерство при Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во Скопје, што пред новинарите денеска ги презентираа директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Ирина Сотирова-Бухова, и директорката на клиниката, Викторија Јовановска.

Вонредниот надзор што инспекторатот го спровел по информацијата за смртта на четири новороденчиња во една ноќ во втората половина на септември, но и по барање на директорката Јовановска, утврдил дека на одделот за интензивна и постинтензивна нега, каде што починале четирите новороденчиња, има премалку кадар, а наместо 25 бебиња, колку што е капацитетот, во моментот кога инспекторите влегле, имало дури 49 бебиња, односно по две бебиња во еден инкубатор.

– Клиниката има недостиг од медицински сестри – акушерки, инструментарки, има недостиг на кадар во цитолошката лабораторија, има недостиг на систем за добра вентилација, не функционира системот за терморегулација на просториите, почнувајќи од неонатологија, па во сите други простории – рече Бухова, презентирајќи дел од наодите на инспекторите.

Таа рече и дека била утврдена многу лоша состојба на постелнината и на креветите, немало протечна вода во натариумот, не функционирале стерилизаторите за топлење на пелените, а стерилизаторот за шишенца, според инспекторите, бил стар и дотрајан.

Директорката на клиниката, Викторија Јовановска, ги потврди овие наводи, нагласувајќи дека тоа се проблеми со кои клиниката се соочува години наназад. Јовановска, истакнувајќи дека на Клиниката за гинекологија и акушерство работи веќе 20 години, истакна дека состојбите, освен на одделението каде се згрижуваат ризичните новороденчиња, сепак не се премногу алармантни. На тоа одделение, пак, во секоја од двете смени, за ризичните бебиња се грижат по четири медицински сестри и двајца лекари.

Посочувајќи дека поради изборниот период Клиниката за гинекологија е ограничена во средувањето на состојбите, директорката на клиниката истакна дека по изборите ќе се преземат итни мерки за средување на состојбите, од кои како битна ја и истакна мерката за солидно плаќање на трудот на вработените.

– Замислете, сега сестри за дежурство добиваат по 150 денари, а секоја од нив треба да се грижи за педесетина бебиња. Тоа мора да престане – рече Јовановска.

Како што беше истакнато на денешната прес-конференција во Министерство за здравство, од 300 вработени на клиниката, 60 се сестри, а 86 лекари.

Таа посочи дека за проблемот со системот за вентилација ќе треба да се направи многу, бидејќи зградата е згрешена уште при изградбата, а за другите технички проблеми ќе се преземаат мерки во наредниот период. Јовановска истакна и дека по изборите ќе се почне со разговори за прием на нов кадар, пред сè специјалисти, па ако треба и од странство. Сепак, истакна дека екипирањето на клиниката не е брз процес, оти и ако земат еден специјалист – педијатар, треба најмалку една година да го оспособат за работа со бебиња со висок ризик. Директорката на Клиниката рече и дека итно ќе мора да вработуваат нови медицински сестри.

Таа посочи дека има и влошени односи меѓу лекарите во одделот за интензивна поради плаќањето по учинок, односно како што рече, некои биле фаворизирани од претходните раководни гарнитури.

Според Јовановска, по веста за умирањето на четири новороденчиња во една ноќ се јавиле многу заинтересирани да донираат, но и за тоа ќе треба да се почека да завршат локалните избори, за да може да пристигнуваат донациите.


За смртта на четирите новороденчиња, Комисијата не нашла вина кај медицинскиот персонал


Скопје, 30 септември, 2017 - 12:01 (META) 

Според Комисијата за стручен надзор на работата на Клиниката за гинекологија и акушерство во Клинички центар, која ја истражува смртта на четири новороденчиња во една ноќ минатата седмица, станувало збор за проблематични случаи, а сите предвидени постапки биле извршени од медицинскиот персонал. Во извештајот на Комисијата што го достави Министерството за здравство се вели и дека станувало збор за многу ризични случаи, за кои и смртноста обично е повисока.

„Комисијата констатира дека се работи за високоризични бремености, завршени со предвремено породување во рана гестациска возраст и ниска родилна тежина на новородените, со присутност на медицински компликации во тек на бременоста“, се вели во извештајот.

Според комисијата, сите овие ризик-фактори го отежнуваат нивното преживување и ја зголемуваат стапката на морталитет и морбидитет.

„Предвреме родено машко дете во 25 гестациска недела, со екстремно мала родилна тежина ставено на палијативен третман. Починало во првите 24 часа од раѓањето. Второто е предвреме родено женско дете во 29 гестациска недела, поради ризична бременост, а мајката имла висок притисок и инфекција. Дадена е соодветна медицинска терапија, починало третиот ден од раѓањето. Третото бебе е предвреме родено машко дете во 29 гестациска недела. И тоа било од ризична бременост и веднаш е интубирано по раѓањето. Дадена соодветна терапија. Состојбата се влошила поради што повторно е реинтубирано и извршена е реанимација, но починува. Четвртото е женско бебе родено 27 гестациска недела. На одделот за интензивна нега престојувало 37 дена во исклучително тешка состојба и цело време било на апарати за дишење“, стои во извештајот на комисијата за стручен надзор, формирана од Министерство за здравство.

Потоа комисијата, врз основа на разгледаната медицинска документација и разговорите со здравствените работници од страна, констатира дека е постапено во согласност со предвидените медицински протоколи, соодветен третман пред породувањето, правила индикација за оперативно завршување на предвремено започнато породување, запазени анестезиолошки процедури, успешно спроведена примарна стабилизација на новородените како и соодветно спроведена постнатална интензивна нега и терапија.

Бебињата починале ноќта меѓу четвртокот и петокот минатата седмица, а дежурната лекарка таа вечер е суспендирана.


ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ направи цунами во здравството


Скопје, 9 септември, 2017 - 10:55 (META) 

„Ова што го прави СДС на сопствениот народ и држава е рамно на цунами. Изминативе 100 дена од доаѓањето на власт неспособната влада на СДС ветуваше разно-разни реформи и подобрување на услугите во здравството, а од сето тоа македонските граѓани не видоа ништо“, обвини денеска Дафина Стојаноска од ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција пред Министерство за здравство.

Таа рече дека владата на СДСМ во првите недели направила реваншистичка смена на дирекорите во јавното здравство, а не набавила ниту еден нов медицински апарат или опрема.

– Ветувањето за зголемување на платата на докторите за 100.000 денари, СДС не го реализира ниту за 1 денар. Укинат е ургентниот интернистички центар при кампусот „Мајка Тереза“. Запрени се дури и проектите за едукацијата што врвните странски стручњаци и лекари ја правеа во Македонија, а тоа беше организирано од страна на владата – рече Стојаноска.

Таа порача и дека „неспособноста на владата на СДСМ“ се гледа и во тоа што „за една недела умреа 10-тина дечиња по разни болници, а за ова одговорност од СДС немаше“.


Крај за сините картони – се бара решение за електронските здравствени картички


Скопје, 18 август, 2017 - 15:11 (META) 

Сини картони од денеска нема да се користат при одење на лекар, соопшти министерот за здравство, Арбен Таравари на прес-конференција.

Тој истакна дека електронската здравствена картичка (ЕЗК) која се користи од 2012 година и има важност од пет години, ретко се применува. За решавањето на овој проблем, Таравари рече имал средби со двајцата директори на Фондот за здравствено осигурување, со претставници на „Мој термин“, како и со претставници на приватните лекари. На состанокот се согласиле дека сините картони нема да бидат потребни, бидејќи лекарите можат во секој момент да го проверат статусот на осигурување на пациентот.

– Сини картони нема да бидат потребни, лекарите можат да го проверат статусот на осигурување на лице место и ако се во зелено, значи сè в ред, ако е црвено, значи не се осигурени – рече Таравари.

Од денеска пациентите наместо сини картони, ќе треба да носат само лична карта и електронската картичка. Таравари рече дека работат на изнаоѓање трајно решение за проблемот и дека треба да се истражи зошто електронските картички се нарачани со чип кој има рок на траење од пет години.

– Зошто направиле така, треба да се истражи. Бараме нов начин, можеби со картички кои ќе важат 10 или 20 години. Не е јасно и зошто воопшто се пуштени во оптек сините картони – рече Таравари.