!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

„Си-ен-ен“: Велеc со лажни вести се подготвува за изборите во САД во 2020 година


Велес, 13 септември, 2017 - 16:46 (META) 

„Заспаниот крајречен град во Македонија е дом на десетици веб-страници кои објавуваат лажни приказни направени за да го привлечат вниманието на Американците. Секој клик додава пари на нивните банкарски сметки“, вели „Си-ен-ен“ во опширната приказна за младите велешани кои заработија многу пари, пишувајќи лажни вести во корист на претседателот на САД, Доналд Трамп, кога тој беше претседателски кандидат.

Еден од оние кои имаат ваква страница е 24-годишниот велешанец кој на „Си-ен-ен“ им се преставил како Михаил, а кој објавува политички приказни што често се засноваат на погрешни факти.

– Не ми е гајле што се лажни затоа што луѓето ги читаат. На 22 години заработував повеќе пари отколку што некој во Македонија може да заработи за целиот живот. Мојата главна цел е да подготвам страница каква што имав претходно, за следните претседателски избори во САД во 2020 година – вели Михаил.

Тој тврди дека заработувал 2.500 долари на ден од реклами на неговата веб-страница, додека просечната плата во Македонија е 426 долари.

За разлика од претходната, новата македонска влада, пишува „Си-ен-ен“, е многу критична на новата индустрија што се развива во Велес.

– Ние ќе преземеме иницијатива за глобално координиран напор за справување со лажни вести и, исто така, го охрабруваме нашето граѓанско општество да помогне во спречувањето на овој феномен преку создавање алатки за откривање лажни вести – изјавил портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски.

Но, тие што се занимаваат со лажни вести сè уште имаат барем еден официјален поддржувач – градоначалникот на Велес, Славчо Чадиев, заклучува „Си-ен-ен“.

– Ако зборуваме реално, секој град сака популарност. Најважно е дека ниеден закон не е прекршен. Во политиката нема морал, нема неморал. Во политиката сè е дозволено – вели Чадиев.


СДСМ: Груевски е против зголемувањето на минималната плата и затоа шири лажни вести


Скопје, 11 септември, 2017 - 18:20 (META) 

Граѓаните денеска слушнаа дека Никола Груевски е против зголемување на минималната плата за работниците од 12.000 денари и затоа шири лажни вести, се вели во реакцијата на СДСМ на изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во Волково.

„Додека Груевски договараше провизии, плацови на Водно и други матни зделки, Македонија, во изминатите 11 години, стигна до дното во регионот и во Европа, со најниска минималната плата. Владата предводена од СДСМ овозможи работниците да добијат зголемување на минималната плата на 12.000 денари. Дополнително овозможи и намалување на трошоците за живот, преку укинување на радиодифузната такса, враќање на евтината дневна тарифа на струјата, намалени катастарски трошоци до 50 отсто, со што се подобрува животниот стандард на граѓаните и повеќе пари остануваат во семејните буџети. Затоа на Никола Груевски и на ВМРО-ДПМНЕ, единствената партија што не плаќа данок во земјава, никој повеќе не им верува, ниту пак на нивните измислени лажни вести“, се вели во реакцијата.


ВМРО-ДПМНЕ: Беззаконието се крие со тоа што скандалите се прогласуваат за лажни вести


Скопје, 19 август, 2017 - 11:17 (META) 

Зоран Заев мисли дека хаосот и беззаконието што ги креираат ќе може да се сокрие преку соопштенија, во кои што, сите скандали ќе ги прогласат за лажни вести, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на СДСМ.

Од таму влеат дека „вистина е дека полицијата раководена од Оливер Спасовски безмислосно ќе убиеше две момчиња.“

„Не е лажна вест дека се вратија мафијашките пресметки, среде бел ден, по улиците низ Македонија и граѓаните се чувствуваат несигурни. Вистина е дека со лошиот Договор со Бугарија ќе се менуваат книгите по историја во Македонија и ќе се мониторираат македонските медиуми. Вистина е дека Заев плаќа со пари на граѓаните, неспособни и некомпетенти кадри кои почнаа да си даваат и оставки. Вистина е дека Мила Царовска испраќала дописи до сите општини да обезбедат локации за градење објекти за згрижување мигранти“, се додава во соопштението.


СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ секој ден пласира скандалозни и морбидни лажни вести


Скопје, 19 август, 2017 - 10:21 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ секојдневно создава лажни вести со што се обидува да внесе страв кај граѓаните, се вели во утринското соопштение на СДСМ.

Во него се додава дека лажни вести се „градењето на станови за бегалци како и укинувањето на зголемувањето на пензиите.“

„Лажна вест е дека ќе се враќаат сините картони, како што беше лажна вест и морбидната приказна за наводно почината девојка поради лекарска негрижа, што ВМРО-ДПМНЕ бесрамно со денови ја пласираше во јавноста. Исто како што беше лажна веста дека има починато лице во пожарите, иако ниту една надлежна институција официјално не соопшти дека лицето починало во пожар“, се вели во соопштението.

Од СДСМ велат дека „додека ВМРО-ДПМНЕ беше владејачка партија ги плашеа граѓаните со бркање од работа, апсења и насилство, а сега продолжуваат со лажни вести кои се повеќе се скандалозни и морбидни.“


Германија ќе казнува за говор на омраза и за лажни вести по 50 милиони евра


Берлин, 30 јуни, 2017 - 14:32 (META) 

Германскиот парламент денеска усвои закон кој предвидува казни во износ до 50 милиони евра за говор на омраза и за лажни вести на социјалните мрежи.

Казната ќе им биде изречена на сите веб-страници доколку не ја отстранат содржината во која постои говор на омраза или пренесува лажна вест.

Германскиот министер за правда, Хајко Мас, изјави дека социјалните мрежи не успеале да ги спречат своите веб-страници да пренесуваат „запалив“ начин на гледање на работите и да изнесуваат лажни информации.

Експертите за заштита на човековите права и интернет-компаниите наведуваат дека усвојувањето на законот може негативно да влијае на слободата на говорот во Германија.


ССНМ: Македонија не смее да биде земја во која нема слобода на медиуми


Скопје, 3 мај, 2017 - 9:39 (META) 

„На Денот на слободата на медиумите, за жал, Македонија спаѓа во земјите во кои не постојат слободни медиуми. Тоа го покажува индексот на „Фридом хаус“ за 2017 година, според кој се мерат слободата на изразувањето и слободата на медиумите. И оваа година на скалата на „Репортери без граници“ Македонија е последна во регионот“, се вели во соопштението на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ).

Од синдикатот велат дека само неколку дена пред одбележувањето на Денот на слободата на медиумите, по речиси 20 години опстојување, се затворија неколку весници кои некогаш беа бедем на слободното новинарство.

„Зад таквиот поразувачки резултат, стои долгогодишното создавање атмосфера на страв, закани од отпуштања новинари од работа, затворање на слободните медиуми и нивно прогласување за државни непријатели. Етикетирање, шиканирање, физички напади, а во некои случаи и затвор за новинарите кои критички ги опсервираат политичките, економските и општествените состојби во земјата. Од друга страна, се негуваат и се создаваат пропагандистички машинерии, кои шират лаги и невистини затскривајќи се зад новинарската професија“, велат од ССНМ.

Оттаму додаваат дека подметнувањето и ширењето на лажните вести, на пропагандата и користењето на медиумите за манипулација е проблем што демократскиот дел од светот почна да го препознава неодамна, но во Македонија новинарите и медиумските работници веќе со години го сведочат.


За лажни вести, Германија планира казна и до 50 милиони евра


Берлин, 5 април, 2017 - 13:12 (META) 

Германската влада одобри казни кои се движат и до 50 милиони евра за социјалните мрежи што не реагираат и не ги отстрануваат спорните содржини, „лажните вести“ и говорот на омраза.

– Злосторствата од омраза против кои не се борат на ефикасен начин претставуваат голема опасност за отвореното, слободно и демократско општество – соопшти владата.

Како што јавуваат светските агенции, казните се предвидени за интернет-платформите како што е „Фејсбук“ и ќе се изрекуваат доколку таквите „веб-страници не реагираат доволно брзо и ефикасно на проблематичната содржина“.

Станува збор за законско решение со кое германските власти се обидуваат да ги „дисциплинираат“ компаниите што управуваат со социјалните мрежи и да ги принудат да ги применуваат германските закони кои се однесуваат на злосторство од омраза и на другите спорни прашања.

„Блумберг“ наведува дека новиот закон ги принудува компаниите да им дадат можност на корисниците да ги означат спорните содржини, но и на социјалните мрежи да ги бришат таквите содржини доколку се утврди дека станува збор за детска порнографија, поттикнување тероризам, злосторство од омраза или „лажни вести“.

– Тие што даваат услуги се одговорни кога нивните платформи се злоупотребуваат за промовирање злосторства од омраза и лажни вести. Целта е социјалните мрежи да ги спроведуваат постојните германски закони за нелегалната содржина и тоа брзо и ефикасно да се имплементираат – соопшти германскиот министер за правда, Хеико Мас.

Тој наведе дека е неопходно мрежите во борбата против злосторствата од омраза и лажните вести да се подигнат на европско ниво за да бидат поефикасни, особено зашто со ова прашање наскоро ќе се позанимава и Европската Унија.

Исто така, законските решенија предвидуваат и индивидуална одговорност, па директорите на компаниите ризикуваат казни и до пет милиони евра доколку не ги почитуваат мерките.

Законот сега треба да биде одобрен од Бундестагот.


Меркел: Би разговарала со Путин за лажните вести


Минхен, 19 февруари, 2017 - 13:18 (META) 

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека со задоволство би разговарала со Русија за сајбер нападите и лажните вести.

Таа ја истакна својата загриженост дека е прашање дали проблемот со лажните вести би можел успешно да се реши пред европските избори оваа година.

– Знаеме дека Русија многу отворено става до знаење дека хибридното војување го смета за еден вид на одбрана – истакна Меркел на Безбедносната конференција во Минхен одговарајќи на прашањето за проблемот со лажните вести.

Германската канцеларка изрази желба тоа да биде тема на разговор на релација НАТО-Русија.


Утре конференција „Е-општество“: Проверката на факти и новите технологии во новинарството


Скопје, 30 јануари, 2017 - 13:33 (META) 

Утре ќе се одржи 12. меѓународна конференција „Е-општество.мк“ на тема „Проверката на факти и влијанието на новите технологии врз новинарството“, во организација на Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“.

Kонференцијата ќе се орджи во хотелот „Холидеј ин“ во Скопје и е организирана во рамките на проектот на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија, компонента „Сервис за проверка на факти од медиумите“, имплементирана од Фондацијата „Метаморфозис“.

Гости говорници на конференцијата ќе бидат Џејмс Стајн, Директор на мисијата на УСАИД во Македонија, Валентина Пелицер, заменик-претседавач на одборот на директори на АПЦ (Асоцијација за прогресивни комуникации), Аида Ајановиќ, уредник на „Вистиномер“ во Босна и Херцеговина, и Весна Радојевиќ, уредник на „Вистиномер“ во Србија.

Покрај нив, преку видеоврска ќе учествува Петар Померанцев, британски експерт за медиуми, а со видеопорака ќе се обрати и Алексиос Манцарлис, директор на Меѓународната мрежа за проверка на факти.

Во првиот дел од конференијата ќе се одржат три панел-дискусии на следните теми: „Проверка на факти наспроти лажни вести“ , „Медиумска писменост и барањето на граѓаните за повисок квалитет на медиумите“ и „Промоција на етичко новинарство“.

Во вториот дел од конференцијата паралелно ќе се одржуваат три работилници, на кои ќе се зборува за моменталната состојба на медиумите во Македонија, за интернет-алатките и за тактиките за новинари и за активни граѓани,  и за „Новинарството во улога на чувар“.

Конференцијата ќе може да се следи и преку интернет на http://vozivo.mk.


Обама: Го потценив степенот на влијание што го имаат лажните информации


Вашингтон, 9 јануари, 2017 - 18:12 (META) 

Претседателот на САД во заминување, Барак Обама, изјави дека признава дека го потценил влијанието на „лажните информации и хакирањето“ врз демократијата.

Обама ова го истакна во интервју за „Еј-би-си“, алудирајќи на извештајот на разузнавачките служби за руското мешање во претседателските избори во САД. Во извештајот се тврди дека рускиот претседател Владимир Путин го наредил хакирањето, пуштањето лажни информации и медиумската манипулација за да се дискредитира кандидатката на демократите, Хилари Клинтон, а истовремено да се зајакне Доналд Трамп.

– Мислам дека го потценив степенот на влијание во оваа нова информативна ера, што го имаат лажните информации, особено на социјалните мрежи и како може да се вовлечат во нашата демократска практика – изјави Обама.

Обама за извештајот на разузнавачките служби рече дека Путин тоа го прави веќе извесно време во Европа, пред сè во некогашните советски држави.

Според неговите зборови, на ова мора да се обрне внимание пред претстојните избори во неколку европски земји сојузници на САД и предупреди на можно влијание.