Човечка грешка предизвика паника на Хаваи со лажен аларм за напад со балистички ракети


Хонолулу, 14 јануари, 2018 - 11:53 (META) 

Поради човечка грешка, повеќе од милион и половина жители на Хаваи и туристи вчера беа вџашени и крајно вознемирени откако на своите мобилни телефони добија порака дека балистички ракети се упатени кон Хаваи и сите мора да се засолнат, со напомена дека не станува збор за грешка.

За среќа, алармот испратен вчера претпладне по локално време беше лажен, а станувало збор за грешка на еден вработен во службата за тревожење на Хаваи.

Жителите на островите по тревогата биле зафатени од паника и хистерија и огромен број од нив итале да се засолнат. Некои од нив влегувале во шахти и ги затворале капаците над себе.

Раководството на сојузната држава се извини за лажната тревога.

Причината е стискање на погрешно копче од страна на вработен Агенцијата за справување со итни состојби (ЕМА) на Хаваи,кога требало да ја предаде смената.

Дури 18 минути по лажната тревога исправка била испратена по електронска пошта, а нова порака со исправка на мобилните телефони на граѓаните стасала друи 38 минути подоцна.


Турски авион приземјен во Алжир поради лажна тревога за бомба


Алжир, 25 јули, 2017 - 20:13 (META) 

Авион на компанијата „Туркиш ерлајсн“ е приземјен на аеродром во Алжир поради лажна тревога за подметната бомба, соопштија алжирските власти.

Пилотот на авионот, кој летал од Истанбул за Мароко, одлучил да го приземји леталото во главниот град на Алжир затоа што една од патничките рекла дека поседува бомба, соопшти претставник на компанијата „Ер Алжир“, кој побарал да остане анонимен.

Според изворот, извршено е пребарување и не е пронајдена никаква експлозивна направа.
Како што се наведува, патничката што тврдела дека има бомба не е по потекло од Алжир, но безбедносните служби ја задржале на распит.