ИФФК „Браќа Манаки“ почна синоќа, доделени наградите за животно дело на Лом и на Ротуно


Битола, 24 септември, 2017 - 10:36 (META) 

Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ почна синоќа во Центарот за култура во Битола.

На отворањето на фестивалот беа доделени двете награди за животно дело „Златна камера 300“, на великаните на светската кинематографија, Пјер Лом и Џузепе Ротуно.

Славниот италијански кинематограф Џузепе Ротуно не беше во можност да дојде во Битола. Во име на Ротуно, заслужен за повеќе од 80 филмови кои ја дефинираа европската кинематографија, наградата ја прими неговиот некогашен студент, а сега и самиот кинематограф, Лука Коасин.

Втората награда за животно дело „Златна камера 300“ му припадна на францускиот и светски кинематограф Пјер Лом, а му беше врачена од страна на претседателот, Ѓорѓе Иванов.

Наградата „Голема ѕвезда на македонскиот филм“, пак, која ја доделува Друштвото на филмски работници на Македонија (ДФРМ) оваа година првпат ѝ припадна на институција, а не на личност. Претседателот на ДФРМ, Роберт Насков, ѝ ја посвети наградата на најстарата продуцентска куќа во Македонија, „Вардар филм“, која оваа година одбележува 70 години од формирањето.

– За жал, „Вардар филм“ веќе не постои, па затоа нема кој да ја прими наградава. Ова е, на некој начин, постхумно доделување на наградата и тоа ја покажува нашата негрижа за културата и за традицијата. Со оваа награда ДПФМ сака да им оддаде почит на сите кои биле вработени во „Вардар филм“ и на тој начин придонеле за развојот на македонската кинематографија – рече Насков.

Синоќешното издание на фестивалот заврши со проекциите на филмовите „Крајот на времето“ на режисерот Милчо Манчевски и „Насоки“ на режисерот Стефан Комадарев и на кинематографот Веселин Христов, прв од главната селекција.


Поетот Чарлс Симиќ, годинашен лауреат на „Струшките вечери на поезијата”


Струга, 21 март, 2017 - 15:13 (META) 

Американскиот поет од српско потекло, Чарлс Симиќ, е годинашен добитник на наградата „Златен венец“ на „Струшките вечери на поезијата”.

Тој е роден во 1938 година во Белград, а подоцна емигрирал во САД. Се смета за еден од најзначајните современи американски поети, есеисти, критичари и преведувачи.

Симиќ за своите дела е добитник на бројни реномирани книжевни награди, како што се „Пулицеровата награда“, наградата „Едгар Алан По“, наградата на Американската академија, меѓународната награда за поезија „Грифин“, наградата „Валас Стивенс“, наградата на Конгресната библиотека во Вашингтон, наградата на српскиот ПЕН-центар за превод на српска литература, медал „Роберт Фрост“ за животно дело во доменот на поезијата, награда „Вилчек“ за уметност и за хуманистика, како и наградата „Босански стечак“ на меѓународната поетска манифестација „Сараевски денови на поезијата“.

Чарлс Симиќ е 52. лауреат на СВП. Тој испрати писмено обраќање во кое наведува дека е почестен што ќе се најде во редот истакнати свои колеги кои се досегашни носители на ова високо признание.

Наградата ќе му биде врачена во Струга, на 56. издание на најреномираниот поетскиот фестивал кај нас, кој традиционално се одржува на крајот на август.


Кубанската поетеса Морехон испрати порака со сочувство до настраданите во поплавите


Струга, 12 август, 2016 - 13:04 (META) 

Кубанската поетеса, Ненси Морехон, добитничка на „Златниот венец“ на Струшките вечери на поезијата во 2006 година, испрати порака со сочувство до настраданите во поплавите што го погодија Скопје и околината.

Пораката, Морехон ја упати преку Струшките вечери на поезијата.

„Драги пријатели, додека слушав вести, чув за природните катастрофи во Македонија, посебно во вашиот главен град Скопје, од каде сè уште в срце носам спомени. За време на моите две посети, посебно во 2006 година кога ми беше доделен „Златниот венец“, таму оставив дел од моите најубави чувства. Би сакала да ви кажам дека најискрено сум многу загрижена за тамошната ситуација. За жал, во моментов ги немам имињата и адресите на моите пријатели кои никогаш нема да ги заборавам. Преку вашата институција би сакала да ја споделам со поетската заедница во Македонија мојата грижа и грижата на многу други кубански поети. Искрено, Нанси Морехон“, стои во пораката од кубанската поетеса.


Полската писателка Олга Лалиќ-Кровицка, лауреат на „Книжевна далга“


Струга, 6 мај, 2016 - 9:41 (META) 

Полската писателка Олга Лалиќ-Кровицка ќе биде годинашен лауреат на големата награда „Книжевна далга“, одлучи Советот на манифестацијата „Струшки книжевни средби“ од Струга.

Наградата „Книжевна далга“ ја доделуваат Здружението „Бран“ и Ревијата „Бранувања“ од Струга, за особени заслуги во афирмацијата на балканските книжевни вредности, како и за личниот придонес во книжевноста.

Наградата „Книжевна далга“ на лауреатот Олга Лалиќ-Кровицка ќе ѝ биде врачена на манифестацијата „Струшки книжевни средби“, која годинава ќе се одржи од 7 до 9 јули во Струга.

Досегашни добитници на наградата „Книжевна далга“ се: Мерсиха Исмајлоска, Миљурко Вукадиновиќ (Србија) и Вања Ангелова (Бугарија).

Олга Лалиќ-Кровицка е роденa на 1980 година во Шибеник (Хрватска), а има полско и српско потекло. Дипломирала српско-хрватска книжевност на Катедрата за статистика на Јагелонскиот универзитет во Краков (Полска). Таа е почесен граѓанин на царскиот град Сирмиум (Сремска Митровица, 2014) и лауреат на наградата „Мислител“ за 2014 година. Свои дела објавува во полски и во балкански списанија и антологии.

 


Бранко Азески доби признание за развој на претприемништвото во Средна и во Југоисточна Европа


Дубровник, 15 март, 2016 - 14:33 (META) 

Претседателот на Стопанска комора на Македонија, Бранко Азески, доби посебно признание за придонес во развојот на претприемништвото во Средна и во Југоисточна Европа на Самитот на претприемачи од Средна и од Југоисточна Европа што се одржа од 4 до 6 март во Дубровник.

Самитот бил организиран за да се истакне важноста на претприемништвото, односно да се истакне колку се заслужни претприемачите за целокупниот економски и општествен развој, за што треба да им се даде што поголема поддршка.

Годинава, првпат на Самитот бил конституиран и Клуб на лауреати, а како прв претседател бил избран претседателот на управниот одбор на винарската визба „Тиквеш“ од Кавадарци, Светозар Јаневски, кој е лауреат на Наградата за животно дело.

На Самитот учествувале 300 учесници од 13 земји.

 


Наградата „Григор Прличев“ за Глигор Стојковски


Охрид, 10 декември, 2015 - 13:56 (META) 

Наградата „Григор Прличев“ од конкурсот за најдобра поема за 2015 година ѝ припадна на поемата „Кирил 1830 – Кирил 2001“ што пристигна под шифра „Кирил“.

Организаторите објавија дека зад оваа шифра стои името на познатиот македонски публицист, поет и долгогодишен новинар, Глигор Стојковски.

НУ Центар за култура „Григор Прличев“ од Охрид ја доделува оваа награда во знак на сеќавање на ликот и на делото на познатиот преродбеник, македонскиот втор Хомер – Григор Ставрев Прличев.

Наградата на лауреатот ќе му биде врачена на почетокот од наредниот месец на манифестацијата „Прличеви беседи“ во Охрид.

Стојковски досега напишал и објавил десетина поетски и неколку публицистички книги.

Глигор Стојковски (1952) бил новинар во „Нова Македонија“ и во „Утрински весник“, главен уредник на „Култура“, а сега е сопственик на издавачката куќа „Виг зеница“.


Новак Ѓоковиќ вторпат ја освои наградата „Лауреус“


Монте Карло, 16 април, 2015 - 15:27 (META) 

Новак Ѓоковиќ вторпат во кариерата победи на изборот на Фондацијата „Лауреус“ за најдобар спортист на планетата, а наградата ќе му биде врачена за спортските достигнувања во 2014 година. Првиот тенисер на АТПлистата, на почетокот на 2012 година беше прогласен за најдобар спортист на светот, исто така во избор на оваа фонадација.

Рекордер по бројот на награди „Лауреус“ е швајцарскиот тенисер Рожер Федерер, кој четирипати бил лауреат. Интересно е што никогаш ниту еден фудбалер не е прогласен за најдобар спортист на планетата, барем не во овој избор.

Победници досега биле: Тајгер Вудс (голф), Михаел Шумахер (Формула 1), Ленс Армстронг (велосипедизам), Рожер Федерер (тенис), Усеин Болт (атлетика), Рафаел Надал (тенис), Новак Ѓоковиќ (тенис) и минатата година, Себастијан Фетел (Формула 1).

Оваа награда се доделува од 2000 година, а ја врачува Фондацијата „Лауреус“ која годишно издвојува 40 милиони евра за помош на младите спортисти во 91 држава. Наградите „Лауреус“ во спортот се исто што и наградите „Оскар“ во филмската уметност.