„Карпош соколи“ ќе играат во квалификациите за Лигата на шампионите


Скопје, 30 јуни, 2017 - 19:09 (META) 

Кошаркарскиот клуб „Карпош соколи“ ќе биде единствениот македонски претставник во квалификациите за Лигата на шампионите на ФИБА. Кошаркарите од Карпош ќе одиграат три квалификациски натпревари за пласман во Лигата на шампионите. „Соколите“ ќе стартуваат од првото квалификациско коло и ќе треба да минат голем филтер, за да изборат пласман меѓу осумте клуба (од вкупно 32) кои ќе се пласираат во групната фаза од натпреварувањето.

Според ФИБА, во првото квалификациско коло ќе се натпреваруваат вкупно 16 тимови, меѓу кои и македонскиот претставник „Карпош соколи“. Само најдобрите ќе се пласираат во групната фаза, каде ги чекаат тимовите кои веќе се одредени како учесници во регуларниот дел од сезоната.


Фудбалската репрезентација на Македонија вечерва домаќин на Италија


Скопје, 9 октомври, 2016 - 12:55 (META) 

Македонија е домаќин на репрезентацијата на Италија, а фудбалскиот натпревар ќе се одржи вечерва на Национална арена „Филип Втори“ во 20.45 часот.

Натпреварот е во рамките на квалификациите за Светско првенство во 2018 година.

Од Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) апелираат навивачите да дојдат навреме и нагласуваат дека вратите на арената ќе бидат отворени од 18.45 минути, а ќе бидат затворени 15 минути пред почетокот на натпреварот.


Герила-акција на натпреварот Македонија – Чешка


Скопје, 15 јуни, 2016 - 21:29 (META) 

„Шарената револуција“ вечерва изведе нова герила-акција на ракометниот натпревар на репрезентациите на Македонија и на Чешка.

Демонстрантите, за време на натпреварот во салата „Борис Трајковски“, извадија транспарент на кој беше испишана пораката „Шутка не ти гине Никола“.

Вечерва се одигрува реванш-мечот од квалификациите за Светското првенство во ракомет, кое треба да се одржи следната година во Франција.


Македонија во Скадар ќе ги почне квалификациите за Светското фудбалско првенство


Скопје, 18 февруари, 2016 - 20:43 (META) 

Македонската фудбалска репрезентација со мечот против селекцијата на Албанија, закажан за 5 септември, ќе го почне квалификацискиот циклус за Светското првенство во 2018 година, што ќе се одржи во Русија.

Мечот, како што одлучи албанската фудбалска федерација, ќе се игра во Скадар, на стадионот „Лоро Боричи“, кој има капацитет од 20.000 седишта и во моментов се реновира.

Еден месец подоцна, предвидени се два нови квалификациски меча, односно на 6 октомври Македонија се среќава со Израел, а три дена подоцна со репрезентацијата на Италија.

Пред почетокот на квалификацискиот циклус планирани се пријателски натпревари со селекциите на Словенија, Романија, Бугарија и на Иран.


МВР: Посебен сообраќаен режим за натпреварот меѓу Вардар и Апоел


Скопје, 20 јули, 2015 - 16:37 (META) 

Министерството за внатрешни работи (МВР) утре, 20 јули, ќе воведе посебен сообраќаен режим на дел од сообраќајниците во центарот на Скопје, а во пресрет на фудбалскиот натпревар меѓу екипите на Вардар и на Апоел од Никозија, Кипар, кој се игра во рамките на квалификациите за Лига на шампиони.

Како што информираат од МВР, мерките се преземаат поради големиот интерес за меѓународниот фудбалски натпревар, кој утре, со почеток во 20 часот, се игра на Националната арена „Филип Втори“.

„Почнувајќи од 17 часот, ќе биде затворен за сообраќај потегот од крстосницата на улиците Аминат Трети – Јордан Хаџикостантинов-Џинот кон фудбалскиот стадион, при што кон стадионот ќе се пропуштаат само возила со посебни пропусници. Во периодот по 18.30 часот, во зависност од интензитетот на сообраќајот, ќе се ограничи приодот со возила од булеварот Илинден кон стадионот, односно на крстосниците во должина на булеварот Илинден ќе се врши селективно пропуштање на возила кон стадионот. Во попладневните часови ќе се преземаат мерки за расчистување на сообраќајниците и на паркиралиштата околу стадионот, како и дислоцирање на затекнатите возила“, стои во соопштението на МВР.

Оттаму информираат дека навивачката група на Вардар, „Комити“, како зборно место од каде ќе тргне кон стадионот го одредила платото пред соборниот храм „Свети Климент Охридски“.

За време на движњето кон Градски парк, полицијата ќе го регулира и пренасочува сообраќајот.

Од МВР апелираат до „сите граѓани, учесници во сообраќајот да бидат трпеливи, да ги почитуваат правилата и прописите, да се однесуваат совесно и хумано, грижејќи се како за сопствената така и за безбедноста на другите учесници во сообраќајот, како и да ги паркираат возилата на дозволените паркиралишта“.


Хамилтон ќе стартува од пол-позицијата за ГН на Малезија


Куала Лумпур, 28 март, 2015 - 15:40 (META) 

Возачот тимот на Мерцедес во Формула1, Луис Хамилтон, на утрешната трка за Големата награда на Малезија ќе стартува од првата позиција, откако на денешните квалификации постигна најдобар резултат и ја освои втората пол-позиција оваа сезона и вкупно 40. во неговата кариера.

Зад Хамилтон, на патеката Сепанг, утре од втората позиција ќе стартува возачот на Ферари, Себастијан Фетел, од третата ќе тргне вториот возач на Мерцедес, Нико Розберг, а 4. и 5. се возачите на Ред Бул, Даниел Рикардо и Данил Квјат.

На денешните квалификации симпатиите ги освои 17-годишниот Холанѓанец во тимот на Торо Росо, Макс Ферстапен, кој ја освои шестата позиција.


Фудбалската репрезентација без Ибраими против Словачка


Скопје, 10 ноември, 2014 - 15:14 (META) 

Фудбалерот Агим Ибраими нема да игра на престојниот натпревар против Словачка, во рамки на четвртото квалификациско коло од групата Ц за пласман на Европското првенство во Франција во 2016 година. Како причина за отсуството на Ибраими се наведува дека фудбалерот има пневмонија, а селекторот Бошко Ѓуровски нема да внесе нов фудбалер на негово место. Натпреварот со Словачка, нашата фудбалска репрезентација ќе го игра в сабота, во 20:45, на Градски стадион.